0.0
Çok sık bahsedilen ve en başta getirilmesi gerekirken sonradan eklenilen MADDE 7 kurallının getirilme sebebini iyice açıklayalım.

MADDE 7 kuralının asıl amacı, Türkiye' de oynanan MMO oyunlarından bir tanesi olan Ultima Online' ndaki kaliteyi arttırmaktır.

Hazırcılığa alışmış, kendini sphere scripting coder falan zanneden, bir host bulup oradan buradan script paketi çalan ve nihayetinde kendi egolarını tatmin etmek için server kuran kişilere karşı, c/p ti unutturmayı hedeflemektedir.

Ülkemizde developer mantığı inanılmaz derecede saptırılmıştır. Bir developer forumdan, siteden, dosyalardan kendi işine yarayacak scriptleri seçen kişi değildir. Kendi ihtiyacı doğrultusunda forumda başlık açıp şunu nasıl düzeltecez diyen kişi değildir. Bana xyz sistemi gerekiyor verin diyen kişi değildir. Hele hele aynı konu başlığından 301235 tane açılmış olduğu halde arama yapmadan direk başlık açan hiç değildir.

Bir developer, araştırmasını bilen, güncel olarak uğraştığı iş hakkında bilgi toplayabilen(gerek runuo gerekse pol vs..), farklı kaynaklardan yararlanabilen, farklı bakış açıları geliştirebilen, başkalarıyla iletişim kurarak bilgi alış/verişin de bulunabilen ve çok zor durumda kaldıysa; "bende şu sorun var nasıl düzeltecem" diye sorandan ziyade, "asd sorunuma karşı fgh çözümü üretmeme rağmen katettiğim yol bu kadar" diyebilen kişidir.

Şu an Türkiye' de oynanan X kadar serverın genel olarak hangilerinin sistemleri tam anlamıyla farklılık gösterebiliyor? Hangileri tam anlamıyla birbirinden sıyrılabiliyor?(istisnalar hariç)

Belli başlı kalıpları alıp onlar üzerinde oynama yaparak server açan kişiler bence yaptıkları işte başarılı olacaklarını hiç ama hiç zannetmesinler. Bu kişiler bence egolarını tatmin ediyorlar!.. Açıkca diyorum sizler sadece egolarınızı tatmin ediyorsunuz!...

Tek düz mantığıyla ilerleyen sistemler yüzünden oynayan oyuncularında kaliteleri vasatın da kat ve kat altında. Bir oyuncu server' a girerken forumdan ve siteden bilgi almak yerine, oyuna girip "ph kaç, şu şu varmı, teacher nerede(ki bu kavramı daha yeni öğrenebildim)" diye soru sorar olmuş. Peki bunun sebebi ne? Şöyle ifade edeyim "İmam osurursa, cemaat sıçarmış" deyimi şap diye oturuyor..

Forumlarda önceden gördüğüm bir yazı vardı bir ara, hoş bir yazı. "Script neden istiyorsun? Server mı açacaksın? Açacaksan scripterın nerede? Açmayacaksan bu scripti ne yapacaksın?"

Keyfi oynamak istiyorsanız açın default sistemle eğlenmenize bakın. Şayet ciddi birşeyler çıkarmak istiyorsanız yukarıda bahsettiğim developer erdemlerine sahip olun!.. Türkiye' de sphere scripting hakkında öğrenebileceğiniz bir dünya platform var. Bunun yanında yabancı sitelerde mevcut. Sadece bunları araştırmanız sonuca ulaştıracaktır sizi. Herkes anasının karnında öğrenmiyor coding.

İşiyle uğraş veren birşeyler üreten kişilere, hazırcılar sadece köstek oluyorlar. Onların emeklerini çöpe atıp kepaze ediyorlar.

Bu yüzden, hazıra konmak isteyen kişilere karşı bu forumun her üyesi MADDE 7 kuralını hatırlatabilir ve uyarısını da yapabilir çünkü işin ucunda kendi emeğide hiçe sayılıyor. Buna izin vermeyin!..

---------------------------------------------------

Farklı düşüncesi olan, daha geniş çizgiler sunabilenlerin bu konuyu tartışmalarında fayda görüyorum..

Bu konu Galentos tarafından düzenlendi(2006-07-20 21:34, 12 yıl önce)
Tartışmaya gerek yok aslında. Herkesin bir kere okuduğunda anlayabileceği basit bir kural.
Ama kuralın dışına çıkıldığında laf söylettirmiyolar kendilerine...

Haklısın

Ya Belki Spherede delleniordur Yani orada gerçek scripter dior
Script istemek için Gerçek scripter fln mı olmak lzm Ben şimdi Script isteyemezmiyim serverde açmıyacam

Al birini vur ötekine...

Alorth : Al birini vur ötekine...
Derken?

Sonuna kadar katiliyorum Fakat... Ben oraya Farkli bir deyim koyardim...
'Kedi Ulasamadigi Cigere mundar Dermis..'[[
/i]/b]

bence bide buna madde 7 2.fıkra olarak scripter aramak ta eklenmeli bıktım yaw

Selam,
Galentos açık ve net bir şekilde kuralı belirtmiş?
Bu kurala uyalım yeter..

Saygılarımla,

U-Ser
0.0
Tebrik ederim güzel bi yazı olmuş..

Malesefki ülkemizdeki uo server yıkımı çok üst düzeylere ulaştı.

Kaynakların fazla olması herkezin bu işi yaptığını düşünmesi kalitenin ayaklar altına alınmasına sebeb oldu..

Player küstü developer küstü sponsor küstü...

Bu saatten sonra çıkacak tebrikler denilecek bi shard yapılabilmesi için çok ciddi emek gerekli yıllardan beri binekleri boyamakdan daha fazla bişey yapmayan developerlarımız artık ciddi sistemler ciddi oluşumlar yapmalı.. Web developerlarımız forum kurmakdan daha öteye gitmeli shard açacak insanlar script toplamakdan ziyade fizibilite çalışmaları yapmalı.

Yani türkiye yeterince amatorlük acemilik kalitesizlik gördü artık yapılacak küçük projeler sadece zarar getirir..

Teşekkürler..

Haklısın Bencede Önüne Gelen Serwer Açıo Ama Kalitesiz Hemen Kapanıo Güzel Bir Serwer İstioruz Yawf :alkis

U-Ser
0.0
@Coder
son gunlerde duydugum en guzeliydi mukemmel:D

Coder : Tebrik ederim güzel bi yazı olmuş..

Malesefki ülkemizdeki uo server yıkımı çok üst düzeylere ulaştı.

Kaynakların fazla olması herkezin bu işi yaptığını düşünmesi kalitenin ayaklar altına alınmasına sebeb oldu..

Bu saatten sonra çıkacak tebrikler denilecek bi shard yapılabilmesi için çok ciddi emek gerekli yıllardan beri binekleri boyamakdan daha fazla bişey yapmayan developerlarımız artık ciddi sistemler ciddi oluşumlar yapmalı.. Web developerlarımız forum kurmakdan daha öteye gitmeli shard açacak insanlar script toplamakdan ziyade fizibilite çalışmaları yapmalı.

Yani türkiye yeterince amatorlük acemilik kalitesizlik gördü artık yapılacak küçük projeler sadece zarar getirir..

Teşekkürler..

Dediklerin Doğru Coder:) Senide Tebrik Ederim Senin Senin Yanında Zamanında Çok Barındık :)) Bence Güzeldi RoLe Play.. ehhe Sende Bırakttın Galiba Bu işLeri ? Sende Bi El Atsan iyi oLur Ama :))

U-Ser
0.0
Teşekkür ederim..

vakit bulursam inşallah son noktayı koyacam.. ama vakit çok büyük sorun kendimi kolonlomam lazım

Adept
4.3
Sırf Shard açanlar değl, buna oyuncu kitlemiz de dahil, neden bilmiyorum ama, sık sık karşılaştığım şeyler bunlar. Bir Shard açılıyor, alışık olan Pazar Alanı gibi sistemi yok, oyuncudan doğrudan şikayet geliyor; pazar alanı niye yok. Mantıklı bir şekilde açıklandığı zaman, anlayışsızlıkla karşılanıyor yönetici. (Pazar Alanı sadece örnek)

Daha sonra; oyuncu kitlemiz, orjinal ve yenilikler getiren Shardlara değil de, basit, kolay ve istedikleri gibi davranabildikleri sunucuları tercih ediyorlar. Eh durum böyle olduğu zaman, bir Shard'ın hiç bir kalitesi olmasına gerek kalmıyor neredeyse, çünkü sunucu kiralayabilecek paraya sahip her beceriksiz bunu da yapabiliyor.

Çifte vatandaş olma durumumdan dolayı, Alman-Avusturya-Isviçre Shardlarında da bulundum ve size diyorum; adamlarda Pvp ve Rp sunucuları eşit sayıda. Bizde ise 2 tane Rp sunucusu, yüzlerce de PvP sunucusu bulunuyor. Bu noktada bir şeyi daha vurgulamak istiyorum, UOnun gelişmesini sağlayan RPdir. Siz bir oyuna ne kadar değer veriyorsanız, - ki kesinlikle oyunu RP için oynayanlar bu oyuna daha çok bağlıdır - o kadar oyunu ileriye götürmeye çalışırsınız. Çünkü RP için gerekenler çok daha fazladır, PvP için birkaç ek sistem yeterlidir, ki bunlar zaten oradan buradan bulunurlar.

Önce oyuncu kitlemiz, böyle basit, aciz, taklit Shardlara yönelmeyi bırakmalıdır ki, bu işi gerçekten bilen ve emek orataya koymaya hazır insanlar, motive olup da eşi benzeri olmayan bir Shard kursunlar. Bir iki shard bize yeterli olacakken, neden onlarca yüzlerce Shard kuralım ki?

Üye Ol veya Giriş Yap

Bu forum başlığına mesaj atmak istiyorsanız hemen üye olun veya giriş yapın.