Arkadaşlar elime bir miktar para geçti ve şu bilgisayarı alıcağım size bir kaç sorum olucak.

İlk önce özellikleri.
4 Çekirdekli AMD Phenom X4 9750 (2.4 GHz, 2 MB)
Orjinal Windows 7 Starter
320 GB HDD
2GB (DDR2 PC2 800 MHz)
20'' Wide LCD Exper Monitor
ATI Radeon HD 4550 128 Mb / 768 MB hypermemory

Sorularım:
Fiyatı yaklaşık 1120 Tl daha uygun bilgisayarlar bulabilirmiyim ?
Call Of Duty Black Ops Napeleon Total War gibi oyunları rahat çalıştırırmı ?

Teşşekürler :)
Makina hiç hoş degil yerinde olsam almazdım.Sonradan pişman oluyorsun.
Ekran kartın 128mb kaç bit oldugunu bilmiorm.700mb küsür olan kısmınıda ramdan temin ediyor.2gb ramin warsa oluyo sana 1.3gb.

İşlemcini yüksek tut.Ekran kartı ne olursa olsun kaç mb olursa olsun önemli olan biti 32 bit 64 bit fln sakın alma.En düşük 128 bit alman gerek.Ramlerde isterse 10gb olsn hiç farketmez mhz i düşük,1333+ mhz olan ramlara bak parçaları bunlara göre ayarla.
boosterx : Makina hiç hoş degil yerinde olsam almazdım.Sonradan pişman oluyorsun.
Ekran kartın 128mb kaç bit oldugunu bilmiorm.700mb küsür olan kısmınıda ramdan temin ediyor.2gb ramin warsa oluyo sana 1.3gb.

İşlemcini yüksek tut.Ekran kartı ne olursa olsun kaç mb olursa olsun önemli olan biti 32 bit 64 bit fln sakın alma.En düşük 128 bit alman gerek.Ramlerde isterse 10gb olsn hiç farketmez mhz i düşük,1333+ mhz olan ramlara bak parçaları bunlara göre ayarla.

Önerin için teşşekür ederim biraz vatan bilgisayarda araştırma yapıcağım. :)
Amd işlemci almanı tavsiye etmem. Tabi ki bir dedicated sunucu kiralamayacaksan. Eğer home(ev) için kullanacaksan, atıyorum gündelik hayat, oyun yükleme, oyun oynama gibi şeyler için olacaksa intel işlemci almanı tavsiye ederim. Sebebini soracak olursan, Amd işlemci tek bir çalışmanda çok az cpu yer fakat 2. bir çalışmanda, işlemcin daha fazla kasar. Ama intel'de öyle değil ve intelden birçok işi aynı anda yapabiliyorsun.
Some_one : Amd işlemci almanı tavsiye etmem. Tabi ki bir dedicated sunucu kiralamayacaksan. Eğer home(ev) için kullanacaksan, atıyorum gündelik hayat, oyun yükleme, oyun oynama gibi şeyler için olacaksa intel işlemci almanı tavsiye ederim. Sebebini soracak olursan, Amd işlemci tek bir çalışmanda çok az cpu yer fakat 2. bir çalışmanda, işlemcin daha fazla kasar. Ama intel'de öyle değil ve intelden birçok işi aynı anda yapabiliyorsun.
Teşşekür ederim Some_one önerini göz önüne alıcağım muhtemelen bilgisayarı almaktan vazgeçiceğim :)
Quinton esasen call of duty black ops'u tavsiye etmiyorum. Hatta bu oyunun soğukluğu yüzüne eklediğim haberi bile güncel tutmadım. Ama yok ben illa oynayacam abi diyorsan. Amd işlemci tercihin şık olmuş. Söylenenin aksine Call of Duty için özellikle seçilen işlemci türüdür AMD Phenom. Ama alıcaksan x4 değilde x6 black edition falan al, pekte bi fiyat farkı yok aralarında gerçi. Ayrıca dediğin gibi Cod oynayacaksan Ati değil Nvidia ekran kartı tercih et. Daha verimli performans elde edersin. Gigabyte Nvidia GTX460'ı tavsiye edebilirim. Ama söylemedi deme şu işlemci ve bu ekran kartını almaya niyet edersen sağlam birde psu sahibi olman lazım. Hatta mecburi :) Tabi altı üstü psu diyip geçme sakın. Psu'nun fpsye etkisi çoktur. Ayrıca açık söylemek gerekirse bahsettiğin oyunları rahatça oynayabilecek bir sistemin toplam fiyatı belirttiğin bütçeyi geçecektir. Her halde 1500+ gözükür yani. Fabrika çıkışı bir bilgisayar belki istediğin sistemleri ucuza getirebilir. En uygun fiyat pro2000'de vardı sanırım. Hem yanılmıyorsam Türk malı hemde ayrı ayrı parça garantili. Tabi şöyle bi dez avantajı var monitörleri pek hoş değil :) Kaldıki yine Experde, Casper'e oranla ucuz satış yapmakta ama Exper'in mal garantisini hiç tavsiye etmem :)

Bu konu totem tarafından düzenlendi(2010-11-23 03:38, 13 yıl önce)
totem : Quinton esasen call of duty black ops'u tavsiye etmiyorum. Hatta bu oyunun soğukluğu yüzüne eklediğim haberi bile güncel tutmadım. Ama yok ben illa oynayacam abi diyorsan. Amd işlemci tercihin şık olmuş. Söylenenin aksine Call of Duty için özellikle seçilen işlemci türüdür AMD Phenom. Ama alıcaksan x4 değilde x6 black edition falan al, pekte bi fiyat farkı yok aralarında gerçi. Ayrıca dediğin gibi Cod oynayacaksan Ati değil Nvidia ekran kartı tercih et. Daha verimli performans elde edersin. Gigabyte Nvidia GTX460'ı tavsiye edebilirim. Ama söylemedi deme şu işlemci ve bu ekran kartını almaya niyet edersen sağlam birde psu sahibi olman lazım. Hatta mecburi :) Tabi altı üstü psu diyip geçme sakın. Psu'nun fpsye etkisi çoktur. Ayrıca açık söylemek gerekirse bahsettiğin oyunları rahatça oynayabilecek bir sistemin toplam fiyatı belirttiğin bütçeyi geçecektir. Her halde 1500+ gözükür yani. Fabrika çıkışı bir bilgisayar belki istediğin sistemleri ucuza getirebilir. En uygun fiyat pro2000'de vardı sanırım. Hem yanılmıyorsam Türk malı hemde ayrı ayrı parça garantili. Tabi şöyle bi dez avantajı var monitörleri pek hoş değil :) Kaldıki yine Experde, Casper'e oranla ucuz satış yapmakta ama Exper'in mal garantisini hiç tavsiye etmem :)
Teşşekür ederim totem zaten başka birşey arıyacağım gibi :)
Hp pavillion dv6 almanı öneririm 3 gb ram 1 gb ekran kartı amd athlom(tm) II dual-core M300 2.00 GHz 64 bit işletim sistemi 320 gb hard disk 2 yılda garantisi mevcut.

1,450 tl'e almıştım zamanında şuanda fiyatları baya düştü tavsiye ederim.
Dediğim gibi 1gb ekran kartıymış 30gb rammiş önemli değil.Bilgisayar alacaksanız ekran kartında bit degerine ramde mhz degerine bakın.800mhz ramler şimdiye nazaran çok eskide kaldı.32 bit 64 bit ekran kartları suankilerin yanında fos oldu.

HIS HD6850 GDDR5 1GB 256Bit AMD Radeon DX11 Ekran Kartı

ASUS HD6850 GDDR5 1GB 256Bit AMD Radeon DX11 Ekran Kartı

Gibi ekran kartlarını öneririm.

Ramdede 1333mhz ve üzeri öneririm.

Bilgisayar almak için alma.Elindeki paraya 600 700 daha koy canavar gibi makina topla.
Novice
12.5
totem : Quinton esasen call of duty black ops'u tavsiye etmiyorum. Hatta bu oyunun soğukluğu yüzüne eklediğim haberi bile güncel tutmadım. Ama yok ben illa oynayacam abi diyorsan. Amd işlemci tercihin şık olmuş. Söylenenin aksine Call of Duty için özellikle seçilen işlemci türüdür AMD Phenom. Ama alıcaksan x4 değilde x6 black edition falan al, pekte bi fiyat farkı yok aralarında gerçi. Ayrıca dediğin gibi Cod oynayacaksan Ati değil Nvidia ekran kartı tercih et. Daha verimli performans elde edersin. Gigabyte Nvidia GTX460'ı tavsiye edebilirim. Ama söylemedi deme şu işlemci ve bu ekran kartını almaya niyet edersen sağlam birde psu sahibi olman lazım. Hatta mecburi :) Tabi altı üstü psu diyip geçme sakın. Psu'nun fpsye etkisi çoktur. Ayrıca açık söylemek gerekirse bahsettiğin oyunları rahatça oynayabilecek bir sistemin toplam fiyatı belirttiğin bütçeyi geçecektir. Her halde 1500+ gözükür yani. Fabrika çıkışı bir bilgisayar belki istediğin sistemleri ucuza getirebilir. En uygun fiyat pro2000'de vardı sanırım. Hem yanılmıyorsam Türk malı hemde ayrı ayrı parça garantili. Tabi şöyle bi dez avantajı var monitörleri pek hoş değil :) Kaldıki yine Experde, Casper'e oranla ucuz satış yapmakta ama Exper'in mal garantisini hiç tavsiye etmem :)

Arkadaş oyun bilgisayarı alacakmış ki ATHLON II x4 seviyesinde işlemciler bile yeter piyasada 100-120$ arasında bulunabiliyor (3.0 ghz olanı).Ekran kartı öneriniz güzel ancak yüksek çözünülükte oynamayacaksa çok gereksiz kaçabilir gtx460 nereden bakarsanız 250$ ancak 1600 * 900 çözünürlükten yüksek oyun oynamayacaklar için hd4850 çok daha iyi bir tercih olabilir (piyasada yaklaşık 100$ bile bulunabiliyor)

Psu konusundaki söylediklerinize katılıyorum ancak eksik veya yanlış bilginiz var.Ekran kartınızda harici güç çıkışı var ise (çoğu güncel kartta artık 6pinlik güç çıkışları mevcut en kötü ihtimalle) sağlam bir psu gerekiyor ama bunun FPS'ye katkı sağlamak için değil sistemin eksik güç tüketmesini önlemek açısından yararlıdır.Bazen sizin sisteminizi kısıtlar ki bu en iyi ihtimal olur, bazen ise sisteminiz bir anda kapanır ve bir daha açılmayabilir.Bu durumda işlemci,anakart,ekran kartı,hdd gibi bir çok bileşen çalışamaz duruma gelebilir.

Bu arada kimse monitor ile konuşmamış ama ben bir kaç şey söyleyebilirim.Eğer paraya kıyıp bir şeyler alıyorsan ki (1 milyar bile hiçde az bir para değil) sağlam bir monitor alman gerekir (tabi bütçeni bu biraz fazla zorlayabilir).Öncelikle giriş yerlerinde DVI-D veya HDMI girişlerinden biri olması gerekir.Bunlar digital görüntü sağlar.Herhangi bir Vatan Bilgisayar'a gidip bir VGA girişi yaptırıp sonrada DVI-D, HDMI girişi taktırarak görüntü arasındaki farka bakabilirsiniz.

Ayrıca bazı arkadaşlar sistemim çok iyi ancak UO'da kare atlaması yaşıyorum diyorlar bunlar monitorden kaynaklanıyor bazı FPS oyunlarda bunlar çok sık yaşanıyor (en bilindik örnekler PES ve UO).Sanırım donanım sitelerinde bunlara FLU gibi bir isim koymuşlar özellikle dikkat etmeniz gereken şeylerden biridir bu yüzden monitor.Size tavsiyem Samsung'un P serisine bakman (ideal olarak çözünürlük 1920 X 1080 yani FULL HD olmalıdır) gerekir.Giriş çıkışları kesinlikle unutma DVI-D veya HDMI iyice kontrol et.

Üye Ol veya Giriş Yap

Bu forum başlığına mesaj atmak istiyorsanız hemen üye olun veya giriş yapın.