Silindi
Merhaba arkadaşlar. Dün gece sahura doğru, msn'de CrazyDream ile ben güzel bir sohbet ettik. Bu topici CrazyDream'in isteği üzerine açtım. :)

Sohbet, benim kişisel iletimde yazan, "The Atheism must fall down (Ateizm çökmeli)" yazısını CrazyDream'in görmesiyle başladı. :memnun

C = CrazyDream
D = DoomSword

C: yaşasın deizm :D
D: :)
D: deizm biryere kadar güzel bir düşünce
D: ama sırf dinin kurallarından yırtmak isteyen insanlarda deist olabiliyor
D: ilahi dinleride hor görmek bence çok kötü
D: ama Tanrı'ya inanınca ne şekilde olursa olsun güzel oluyor. :memnun
C: Valla ben deizm i savunuyorum
C: Hiçbiçbir kuraldan yırtma gibi bir düşüncem yok :)

D: yani şöyle bi tavsiyem var deistlere
D: Yine deist ol Tanrı'ya inan ama cuma günü camiide ol, pazar günü kilisede ol
C: deizim tanrıya inanmamak değilki, sadece kader i Kendimiz yazıoruz. Buna inanıyoruz
D: Evet yani benim demek istediğim. Tanrı'ya inananları kümelendirmek, işte en çok üzüldüğüm bu.
C: öyle tabiki
C: ben heryerde söylerim deist olduğumu
C: Kimse senin gibi anlayışlı karşılamaz :D
C: Ama çoğu kişide ne olduğunu bilmez :D

D: itü sözlük var, itünün bir sitesi
D: oraya yazmış biri deistliğe aynen şu
D: "Allahsızlık furyasının yeni versionu" :D
C: :D
C: https://www.geocities.com/temelfelsefe/deizm_nedir?.html
C: Bak var burda... Neresi mantıksız bunun? :D
C: Bence çok mantıklı. Bana uyduğu için deizmi seçtim zaten.

D: Çok okudum deizmi. :)
D: Zaten bende bir bakıma deist olabilirim ama tam olarak değil.
D: Tanrı'ya inanan herkesi tek kümede toplamaktı düşüncemki hala öyle. :memnun
D: Deizmde beğenmediğim tek nokta Tanrı gücünün sınırlandırılması
D: Mesela islamda şöyle denir: O istemese yaprak kıpırdamaz
C: deizm onu demiyorki, isteyerek kaırşmaz. Yaratır ve yaratma işlemiyle başkada birşeye karışmaz.
C: deizm in felsefesi bu zaten
C: benim inancım bu yani yoksa tanrının gücünü bende sınırlamıyorum
C: düşünsene herşeye karışma biz niye yaşıyalım? İntahar edenler madem tanrı yaptırıcak intahar edicekler belli.
C: O halde neden günah? sen yazmışsın neden günah?

D: belkide doğrudur
D: tüm bu katliamlar, bu dünyadaki ezilenle ve yücelen arasındaki dengesizlik hala değişmiyorsa Tanrı buna karışmıyordur.
C: Yani herşeye karışsaydı tiyatro sahnesindeki figurandan bakşa bişi olmazdık.
D: Bak benim bir sözüm vardı onu yazayım.
D: "Tanrı kibirli olsaydı, her işe el atıp mucize yaratırdı"
C: Güzelmiş bak inandığımız şeylerde bir oldu :D
D: :)
D: Bence Tanrı bir köşede Dünyayı izlemekte.
D: Kıyamet günü, Tanrı'nın sabır taşının kırıldığı gündür. :)
C: dünyaya format atıcaklar o yüzden
C: biz birer virüsüz :D
C: günü gelicek Pc çökücek
C: Dünyaya zarar vermekten başka bi b*k yemiyoruz. :D

D: Ama insanın varoluş sebebi anti-virüs olmaktır. :)
D: Sonuç olarak ben ayne Mevlana'nın dediği gibi
D: Bir ayağım islamda döner dururum
D: Yani bende müslümanım, kendi halinde dinimi yaşayan biriyim, bir yandanda Tanrı'ya inanan her insan kardeşimdir. :)
C: Doğrudur Mevlana büyük insandı.
D: Bazı insanlarda ölümü öyle kafaya takarki
D: Ölüm sadece Ahiret dediğimiz yere açılan kapıdır. Ölüm sadece öldüğün andır.
C: bir söz vardı. Bak felsefe dersinde söylemişti hoca, çok hoşuma gitmişti
C: Yaşarken Ölümü düşünmek aptallıktır zira Öldüğün zaman Yaşamazsın Yaşarken de Ölmezsin Öldüğünü Hissetmezsin.
C: Büyük bi Deist in sözü bu... Güzel demi :)

D: evet iyi demiş... yani ölümü okadar kurcalamanın bir anlamı yok.
C: ilk başı yanlış yazdım galiba
C: ölümü oturarak bi yerde bekleyenler aptaldır
C: galiba böyleydi.

D: Onlar harbi aptaldır. :D
C: :D
C: bu konuşmayı u-s a koysak olay çıkar. :D

D: :D
C: yani ama bi kaç kişininde inancıyla oynamış oluruz :)
D: benim sorunum deistlerle, müslümanlarla, hristiyanlarla değil... ateistlerle! :kizgin
C: :)
D: Tanrı'ya inanmak için illa bir dine bağlı olman şart değil. Ama din, inancı güzelleştiren bir harekettir. Hepsi kabulümdür.
C: +999
C: Egemen aç bi topic merak ettim tepkiyi
C: bakalım ne dicekler. :D

D: Tamam şimdi geç oldu yarın koyarım.
D: Neyse ben sahura gider, çocuklar bayram eder... işte öle. :D
C: Oke :D

Evet işte böyle arkadaşlar, yazının tamamını okuduğunuz için teşekkür ederim. Umarım kimse yanlış anlamaz, Altuğ'un isteğiyle açtım topici. Belki size biraz olsun yarar sağlayabilir. İyi ramazanlar. :memnun
euhueh Saat Gecenin Bir Yarısı Sohbete Bak :D Sohbet Süper.Herhalde Ben Olsaydım o konuşmalar olana kadar coktan uyurdum :)
Bazı düşünürlere göre deizm, kılık değiştirmiş ateizmdir. Tanrı evrenin dışına sürülmüştür.

Deizm'in kafama yatan bir çok unsuru var fakat şu başta geliyor...

" Deistler doğru dini inanışların insan mantığında ve doğal Dünya'nın kanunlarında görmeyi tercih ederler "
Yalan söylemeyeceğim Deizm'i ilk kez duyuyorum ama İslam ile birçok yanı olduğu gibi Ortak olmayan yanları da var,
Ama biz bunlara aynısı dersek, Hristiyan, Yahudi ve Müslümanlar aynı şeye inanıyorlar...Aslında böyle değildir,
Biz Peygamberlerin elçiler, Melekleri de görevliler diye biliriz, onlar ise Allah'ı gerektiği zaman iyilik yapan ve ölümü adaletsiz bir ceza olarak görürler. İşte farklı yerler Allah kulunun işine karışmaz, elçisi aracılığı ile onları uyarır insanlar istediğini yapar, zaten Din derslerinde de gördük, öğretmen aynene şunu dedi; "bizim kendi irademiz olmasaydı yaptıklarımızdan sorumlu tutulmamamız gereklidir" Bu arada Hristiyanlar ölüm hakkında konuşmayı sevmezler,
ölümden sonra olan şeyleri (korktukları için) birer peri masalı olarak görürler ve ölümü adaletsiz görürler,
Bir Müslüman için; Ölüm yeniden dirilmektir, Ölümden sonra tekrar dirilince kefede adalet yerini bulacaktır. İyi insan için ölüm bir mutluluktur. Zaten iyi insan ölürken acı hissetmez, tabanca kurşununa bile gitse yüzü güler...

Aslında ne kadar çok bildiğimizi sanıyorsak o kadar yanılıyoruz, daha hiçbirşey bilmiyoruz...
Silindi
Expert
0
haa bu iyi oldu Crazydream la ilişkimi kesiyorum :D

Doom sende muhattap olma.
Bende deizimi ilk kez duyuyorum arkadaş şöyle bişey demiş '' Allah insanları yaratır yaratma işleminden sonra birşeye karışmaz'' ve birkaç kez kaderimizi kendimiz belirleriz demiş tamam kaderimizi kendimiz belirleriz ama bu kader Allahın bize sunduğu yollardan oluşur. Allah bize birçok seçeneğin olduğu bir yol sunar o yolda nasıl yürüyeceğimize kendimiz karar veririz yani kaderimizi kendimiz yazmayız seçtiğimiz yollarla nasıl bir sona ulaşacağımızı belirleriz birde Allah insanları kendi başına bırakmaz Peygamberlerle bize yol gösterir ben bu konularda pek bilgili değilim ama benim düşüncem bu.

Birde sadece bilmediğim için soruyorum deistler Allahın peygamberlerine, meleklerine, mucizelerine inanırlarmı.
Hayır. Deistler her türlü Dini, Mucizeleri, Kutsal Kitapları, Peygamberleri red ederler.
Herkesin görüşüne, tutumuna, düşüncelerine saygım vardır. Anlamadığım kısım şurası..!
Bazı kişiler sırf farklılık duygusuna kapılıp kendi çerçevesinde kendini farklı yerlere erişmiş sanıyor. Diğer insanlara karşı üstünlüğü ALLAH'a şirk koşarak sağlamaya çalışıyor.
Arkadaşlar Tevrat'ı, İncil'i, Zebur'u hepsinden birer kısım alınıp Kuran-ı Kerim yaratılmıştır. Şimdi kimileri diyorki ateisti, deist, satanist vs. vs. Bunlar sadece güçsüz ve malğup olmuş insanların yollarıdır.
Okuyarak herzaman doğru yolu bulabiliceğinizi bildiğiniz halde neden istediğiniz kitapları okuyorsunuz ? Birşey hakkında bilgi edinmek için okumak şart; lakin okurken tek taraflı değil; karşıtınıda, aslınıda okuyacaksınki öğrenesin.
Arkadaşlar herzaman söylüyorum.
Kökenim özellikle baba tarafım evliyalar'dan gelmedir. Müslümanım Allah'a şükür okudum doğru yolu buldum. Buyruklarına elimden geldiğince uymaya çalışsamda ALLAH'ın varlığına inanıyor, ona hamd-ü senalar ediyorum. Okuyun arkadaşlar Allah'ın adıyla okuyun.!

Bu konu Kanglaoo tarafından düzenlendi(2007-09-23 12:33, 16 yıl önce)
Kanglaoo : Herkezin görüşüne, tutumuna, düşüncelerine saygım vardır. Anlamadığım kesim şurası..!
Bazı kişiler sırf farklılık duygusuna kapılıp kendi çerçevesinde kendini farklı yerler erişmiş sanıyor. Diğer insanlara karşı üstünlüğü ALLAH'a şirk koşarak sağlamaya çalışıyor.
Arkadaşlar Tevrat'ı, İncil'i, Zebur'u hepsinden birer kısım alınıp Kuran-ı Kerim yaratılmıştır. Şimdi kimileri diyorki ateisti, deist, satanist vs vs Bunlar sadece gücsüz ve malup olmuş insanların yollarıdır.
Okuyarak herzaman doğru yolu bulabiliceğinizi bildiğiniz halde neden istediğiniz kitapları okuyorsunuz ? Birşey hakkında bilgi edinmek için okumak şart lakin okurken tek taraflı diyil karşıtınıda aslınıda okuyacaksınki öğrenesin.
Arkadaşlar herzaman söylüyorum.
Kökenim özellikle baba tarafım evliyalar'dan gelmedir. Müslümanım Allah'a şükür okudum doğru yolu buldum. Buyruklarına elimden geldiğince uymaya çalışsamda ALLAH'ın varlığına inanıyor ona hamd-ü senalar ediyorum. Okuyun arkadaşlar Allah'ın adıyla okuyun.!

Cok Guzel Bir Yazı Yazmıssın Kangloo Sana Katılıyorum Ozellikle Su Kısmına Bazı kişiler sırf farklılık duygusuna kapılıp kendi çerçevesinde kendini farklı yerler erişmiş sanıyor. Diğer insanlara karşı üstünlüğü ALLAH'a şirk koşarak sağlamaya çalışıyor.
Ne bu Baskı lan =) Noluoz Gece gece Muhabbet kalmadı napek :kikirik
Allah'ta insanları ve Müslümanları sınıflandırmamış mıdır? Kafir,Münafık vs.. gibi sınıflar yok mudur?Elbette vardır ve böyle de olması gerekiyor. Ayrıca;
Ciddi anlamda ben Hristiyan arkadaşlarımın, ölümden korktuğunu ve bunun adaletsiz olduğunu söylediklerini (birçok arkadaşının onayıyla) söylediklerini duydum, ne zaman birisi ölmüş desem, ne zaman doğa üstü bir olay olmasa dahi dinle alakalı birşey söylesem bunların hepsi peri masalı vs... dediğini biliyorum. Allah'a inananları farklı sınıflara koymalı,
onların işlerine karışmamalı.Bak bu böyle biliyorsun değil gibi uyarabiliriz tabi , hem doğruyu öğretmiş oluruz gerisi kendi seçimi olur biz görevimizi yaparız benim karışmamalı derken amacım fiziksel zorlama... Ama onları sınıflara koymalıyız çünkü Müslüman dediğinde Bir Terörist de "Müslüman" diyebiliyor kendine, işte bu insanlara kafir dersek ayıp olur. Onun yerine biz buna Münafık diyebiliriz, ibadetini aksatmayana da mümin deriz, ibadetini yapmaayıp işte bu İslam'ı yanlış tanıtanlara ne deniyordu hatırlamıyorum ama onlar gibi olmak istemem, yani bu insanları sınıflandırmalıyız...
Ayrıca Müslüman Allah'a inanıyor, ama Hristtiyan Baba,Oğul ve Kutsal ruha inanıyor,

Doomsword senin bahsettiğin mesele İki dini bir nevi biribiryle birleştirmek,bu İslam'ın orjinal,olduğu gibi bu zamana kadar gelme özelliğini kaldırır. Yani İslam dünyasına uymayan birşey,
0
Bkz : Forum Kuralları Madde 19

- Sitede Anlık mesajlaşma kayıtları (MSN,Yahoo vb Messenger) yayınlanması yasaktır.
Bu konu kilitlenmiş ve yeni mesaj kabul edilmiyor.

Üye Ol veya Giriş Yap

Bu forum başlığına mesaj atmak istiyorsanız hemen üye olun veya giriş yapın.