Ey Türk Gençliği !

Birinci vazifen, Türk İstiklalini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegane temeli budur. Bu temel senin en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni, bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahili ve harici, bedhahların olacaktır. Bir gün istiklal ve cumhuriyetini müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkan ve şeraitini düşünmeyeceksin! Bu imkan ve şerait, çok namüsait bir mahiyette tezhür edebilir. İstiklal ve cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zapt edilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri şahsi menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle techit edebilirler. Millet, fakr-u zaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir.

Ey Türk İstikbalinin Evladı !

İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi, vazifen; Türk istiklal ve cumhuriyetini kurmaktır ! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Bir Okuyalım...
Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri şahsi menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle techit edebilirler.

İleri görüşlülüğe bakar mısınız ?

Ha birde;

Ey Türk İstikbalinin Evladı !

İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi, vazifen; Türk istiklal ve cumhuriyetini kurmaktır ! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.

Türk'lüğünden ve Türk'lerden utanan, sevmeyen lakin kendinini Atatürkçü sananlara da duyrulur.

Bu konu Xlore tarafından düzenlendi(2008-02-06 21:29, 16 yıl önce)
aynı topic akşamda açıldı bayağı konuştuk tartıştık sonra silindi, umarım kimseye block gelmez fakat dediğin gibi ileri görüşlüğü hiç bir şeye değiştirilemez..

akşam tartıştığımzı için yorum yazmaya gerek duymuyorum çünkü yine 2 dk sonra silinecek.. çoğu kişi zaten görüşümüzü biliyor.

Bu konu dtuncer tarafından düzenlendi(2008-02-06 21:33, 16 yıl önce)
Akşam Açıldığını bilmiyordum..

Bilseydim açmazdım..

Tartışma olmazsa silinmez gibime geliyor... Tartışmayalım yeter..!
Atatürkçülük nedir?Nasıl Atatürkçü olunur?Atatürkçü olmak ne demektir?Siz Atatürkçülüğü onun düşünce sistemine saygı duymak ve uygulamak olarak adlandırıyorsunuz.Çok doğru.Bu durumda Atatürkçü olabilirsiniz.İnsanın kendi düşünceleri olur,kendi fikirlerine sahip olur.Ben düşünüyorum ve düşüncelerimi savunuyorum.Düşüncelerim belirli bir toplumun temsil düşüncesi olmayabilir.Ama ben düşünüyorum,savunuyorum ve uygulamaya gayret ediyorum.Sizler bu düşüncelere saygı duymuyorsunuz.İnsanları Şeriât'çı olarak ayırıyorsunuz.Siz nesiniz?Kendinizi Lâikliğin savunucusu olarak görmüyormusunuz?

İnsan olmayı öğrenmeniz lazım.Tüm insanların sizler gibi düşünemiyeceğine inanmanız lazım.Sağdece sizin doğrularınızın olmadığını kabullenmeniz lazım.Eğer ben insanım diyorsanız bunu anlamalısınız.

@dtuncer

Bu memlekette yok yere kimler asıldı.Biz forumlardan banlanmışız yok mu yazar :)

Ben Atam'ı seviyorum.Allah İnşallah yedi Cihanda Aziz Eylesin.Cennetü Firdefs'te görüşmeyi nasip etsin.Atatürk'ü seviyor olmam onun her düşüncesini benimsemek zorunda olduğum anlamına gelmez,Vatan'ın kurtulmasında en büyük vesilelerden biri olmasına karşın duyduğum minnet duygusuda her düşünceyi benimsememe yetmiyor.

Çok eski bir arkadaşım demiştiki : Kanka 52 farz'da Lâik'lik varda benim mi haberim yok?
Vladidimir, Atatürkçülük tanımın kısmen doğru..

Fakat, Atatürk'ün yaptıkları, öldükten sonra bitmiş midir ?

Atatürk öldükten sonra, yenilik olmayacak mıdır ?

Atatürk bu kadar küçük bir adam değildir ki, yapacaklarının, yeniliklerinin sınırı olsun.

Atatürk, gerek Bursa Nutkunda, gerek Gençliğe hitabede, biz Gençlere bazı ödevler yüklemiştir.

İşte, bizler yani kendisine Atatürkçü diyebilecek insanlar, Atatürk'ün başlatmış olduğu ülkü ( Aman çakallarla karıştırmayın :) ) yü devam ettirme amacındadır.

Umarım anlatabilmişimdir kendimi.

Ha bu arada, Atatürk'ün tüm yada bir kısmî düşüncesine uymayanlar kendilerine insan diyorsa, ben zaten insan değilim.

Bu konu Xlore tarafından düzenlendi(2008-02-06 22:11, 16 yıl önce)
Xlore : Vladidimir, Atatürkçülük tanımın kısmen doğru..

Fakat, Atatürk'ün yaptıkları, öldükten sonra bitmiş midir ?

Atatürk öldükten sonra, yenilik olmayacak mıdır ?

Atatürk bu kadar küçük bir adam değildir ki, yapacaklarının, yeniliklerinin sınırı olsun.

Atatürk, gerek Bursa Nutkunda, gerek Gençliğe hitabede, biz Gençlere bazı ödevler yüklemiştir.

İşte, bizler yani kendisine Atatürkçü diyebilecek insanlar, Atatürk'ün başlatmış olduğu ülkü ( Aman çakallarla karıştırmayın :) ) yü devam ettirme amacındadır.

Umarım anlatabilmişimdir kendimi.

Evet kendini iyi anlattın.

Şimdi bir olay var.Tüm bunları şuanda konuşuyor olmamızın tek bir sebebi var.Oda malümunuz üniversitelerde türbana evet demek.Bu görüşe bende karşıyım.Benim savunduğum heryerde serbest olmasıdır.Dinde zorlama yoktur.Yönetilme biçimimizde engel de olmamalı.Tam aksini düşünseniz anlıyacaksınız aslında.Annelerinizin kardeşlerinizin başı zorla kapatılmak istense ne düşünürsünüz?En aşikar örnek İrandır.Ordaki yönetim biçimi gibi olsaydı neler hissederdiniz.Yapmak istemediğiniz birşey zorla yaptırılsa ve siz bunu savunduğunuzda Din düşmanı olarak nitelendirilseniz ne hissedecektiniz?Bizlerde aynı şeyleri hissediyoruz.Biz inançlarımızı yaşama konusunda engelleniyoruz.Biz bunu savunduğumuzda hemen Şeriât'çı olarak gündeme geliyoruz.Nerde eşitlik, nerde hak, nerde özgürlük.Ben hiç birinden eser göremiyorum.Kendine yapılmasını istemediğini başkasına yapma.Çok anlamlı bir sözdür.
başın açık olduğunda müslüman değilmisin ? Neden açmaya zorlasınlar, istemiyorsan okuma bu ülke L-A-İ-K , Bu ülke A-TA-TÜRK-ÇÜ buradaki insanların çoğuda öyle Türbanını çıkart üniversitene gir, çık tak dolaş Türkiye de hiç kimse hanımların özel yaşamına karışmıyor.. Eskiden Türban sorunumu vardı Türkiye'de 60 lı yıllarda ? Yine darbemi olsun o zman gör bakalım kim Türban istiyoruz, namusumuzdur, imzamızdır diyor.. Evinden çıkarsa namerdim..

Eskiler müslüman değilmi ? Türban takıncamı müslüman olunuyor o zaman başıma takayım 2 türban senden daha müslüman olayım..

Ha benim Annem zaman zaman başörtüsü takıyor ona amenna kimse birşey demez, baş örtüsü ayrı Türban ayrıdır. Ve İllettir.. Siyasallaştırılmıştır.. Sömürü haline getirilmiştir, rant elde etmek isteyen gaflet ve dalalet içinde kişilerde vardır.. Ve simge haline gelmiştir. Lütfen bu tarz provokasyonlara uymayınız, rant sağlamalarına izin vermeyiniz..

Şu an Türban, nasıl bazı aşifteler, Türk'lerin ezelden beri simgesi olan Kurt'u siyasi, siyasi bir parti simgesi haline getirdiyse, Türban da siyasal simge haline gelmiştir, Eğer bne üniversiteye, Türbanla girilirse , Hristiyanda haçla girer, musevi bilmemneyle girer, ateist mayoyla girer.. Bunun önüne geçilemez ülke bölünmeye ve kalıplaşmaya başlar..

Ha eğerki senin dinine mensupsam ve o Türban gereklidir diyorsada, öbür tarafta cehennemde yanarım fakat içim yanmaz çünkü haklı olduğum inancını taşıdığım değerler uğruna orada olurum..

Ek : Bu ülke benim, babamın, dedemin, ailemin ve buradaki herkezin bu değerlerinindir..

Erkekler için Kuran-ı Kerim de örtünme yeri yoktur. Yanlızca kadınlara affedilen bir husustur aşağıda Kuran-i Kerim sureleri ile yer verilmiştir. Türban gerçeğinide aşağıdan okuyup anlıyabilirsiniz ..

Türban bir gereklilik değlildir, taksın veya takmasın iki şekilde de insan insan Müslüman müslümandır ya birde anlamadığım şu türbanı çıkartarak zorla günaha sokma Türbanı çıkartınca günahamı girer insan ? bu nasıl bir zihniyettir bu nasıl bir cahiliyet döneminden kalma bir fikirdir. Hz. Muhammed zamanında Türban mı vardı ?

Kuran-ı Kerim'in indirildiği Mekke ve Medine çok sıcak iklim bölgesinde bulunmaktadır. İslamiyetten önce de kadınlar sıcağa karşı başlarını örterlerken, erkekler de benzer şekilde başlarını kapatmaktadırlar. Kuran-ı Kerimde erkeklerin başlarını örtmeleri hakkında bir ayet bulunmamasına rağmen, erkeklerin başları kapalıdır.

Başörtüsü dediğimiz olay budur Türban sadece din istismarcılarının çıkarttığı illet bir uygulamadır. Kuran-i Kerim dede geçen sureleri debiliyorum

O ayetlerin özüne inildiğindede baş örtülerinizi indirin, yanlızca göğüslerinizi kapatın örtüyle ve onlarıda ancak ;

Nur Suresi 31. Ayet : ( 3. ve 4. Cümleleri )

" Baş örtülerini (göğüs) yırtmaçlarının üstüne koysunlar, süslerini kimseye göstermesinler. Yalnız kocalarına, yahut babalarına, yahut kocalarının babalarına, yahut oğullarına, yahut kocalarının oğullarına, yahut kız kardeşlerinin oğullarına, yahut kadınlarına, yahut ellerinin altında bulunan (köle)lerine, yahut kadına ihtiyacı bulunmayan erkek tabi'lerine (yani hizmetçilerine, yardıma muhtaç ihtiyarlara, bunaklara ve dilencilere) yahut henüz kadınların mahrem yerlerini anlamayan çocuklara gösterebilirler. "

Umarım açıklayıcı olmuşumdur.

Bu türban meseleside Amerika nın başının altından çıkıyor yıllardır bizleri, Ermeni - Türk, Başörtü - Türban, Sağcı - Solcu, Kürt - Türk, Halçı - Milliyetçi, Dinci - Laik.. Birde bizler bu provokasyonlara gelmesek.. Yıllardır bölüm durdular bölüp durdular nereye kadar acaba.. Oysaki Türban taksan ne ? Takmasan ne geri zihniyetlilik..

Bu konu dtuncer tarafından düzenlendi(2008-02-06 22:48, 16 yıl önce)
dtuncer : başın açık olduğunda müslüman değilmisin ? Neden açmaya zorlasınlar, istemiyorsan okuma bu ülke L-A-İ-K , Bu ülke A-TA-TÜRK-ÇÜ buradaki insanların çoğuda öyle Türbanını çıkart üniversitene gir, çık tak dolaş Türkiye de hiç kimse hanımların özel yaşamına karışmıyor.. Eskiden Türban sorunumu vardı Türkiye'de 60 lı yıllarda ? Yine darbemi olsun o zman gör bakalım kim Türban istiyoruz, namusumuzdur, imzamızdır diyor.. Evinden çıkarsa namerdim..

Eskiler müslüman değilmi ? Türban takıncamı müslüman olunuyor o zaman başıma takayım 2 türban senden daha müslüman olayım..

Ha benim Annem zaman zaman başörtüsü takıyor ona amenna kimse birşey demez, baş örtüsü ayrı Türban ayrıdır. Ve İllettir.. Siyasallaştırılmıştır.. Sömürü haline getirilmiştir, rant elde etmek isteyen gaflet ve dalalet içinde kişilerde vardır.. Ve simge haline gelmiştir. Lütfen bu tarz provokasyonlara uymayınız, rant sağlamalarına izin vermeyiniz..

Şu an Türban, nasıl bazı aşifteler, Türk'lerin ezelden beri simgesi olan Kurt'u siyasi, siyasi bir parti simgesi haline getirdiyse, Türban da siyasal simge haline gelmiştir, Eğer bne üniversiteye, Türbanla girilirse , Hristiyanda haçla girer, musevi bilmemneyle girer, ateist mayoyla girer.. Bunun önüne geçilemez ülke bölünmeye ve kalıplaşmaya başlar..

Ha eğerki senin dinine mensupsam ve o Türban gereklidir diyorsada, öbür tarafta cehennemde yanarım fakat içim yanmaz çünkü haklı olduğum inancını taşıdığım değerler uğruna orada olurum..

Burda hiç kimse Türban takan müslüman, takmıyan değili tartışmıyor.Burda hiç kimse ben cennete gidiyorum, sen cehenneme gidiyoruzuda tartışmıyor.Fakat sen bunu anlıyamıyorsun o başka mesele.
Master
59.2997
Konu başka yerlere kayıyor sanırım

Kilit.
Bu konu kilitlenmiş ve yeni mesaj kabul edilmiyor.

Üye Ol veya Giriş Yap

Bu forum başlığına mesaj atmak istiyorsanız hemen üye olun veya giriş yapın.