1774 ile 1934 yillari arasinda ya$ayan bitlis (mutki - meydane koyu) kurtlerinden zaro aga, donemimizin bilinen en uzun omurlu insani kabul edilir. 1700 lu yillarin sonuna dogru bitlis ten istanbula gelen zaro, burada hamallik yaparak gecimini surdurur. 10 osmanli padi$ahi (i. abdulhamid, iii. selim, iv. mustafa, ii. mahmud, abdulmecid, abdulaziz, v. murad, ii. abdulhamid, v. mehmet re$at ve vahdettin) goren bu unlu kurt, 7 buyuk sava$ (kirim harbi, rus harbi, plevne, kafkas sava$i, balkan harbi, birinci dunya sava$i, turk kurtulu$ sava$i) atlatir. 1900 lerin ba$inda avrupa medyasinin ilgi odagi olunca ya$ami hakkinda bilgiler kayitlara gecti. medyatik hale geldi ve tanitim amaciyla 1925 yilinda italya, 1930 yilinda amerika, 1931 yilinda ingiltere ye goturuldu, buralarda uzun ya$aminin sirlarini anlatti insanlara.
bir fransiz kizi da dahil olmak uzere toplamda 20 evlilik yapan bu zati$ahane siirt ve istanbul daki e$lerini de hic ihmal etmedigini avrupali gazetecilere gogsunu gere gere soyledi ama cocuklarinin ve torunlarinin sayisini bir turlu hatirlayamadi. istanbul da hamallik yaparken hamallar te$kilati ni da o kurmu$tu. zaro aga yi amerikaya goturenler, iyi bir ya$am vaadederek onu sirklerde cali$tirdi. onunla fotograf cektirmek 10 dolar, opmek ise 15 dolardi. neticede 160 ya$inda $i$li etfal de oldugunde cesedine el konuldu, otopsi yapildi ve uzun ya$amin sirlari ogrenilsin diye beyni, cigeri ve kalbi cikarilarak amerika da incelenmeye goturuldu. naa$inin geriye kalanlari eyup kabristani na defnedildi. ne var ki torununun torununun torunlarindan biri o gomulurken, agliyor ve babasinin dunyasina doyamadan gittigini soyluyordu...
160 yıl yasamıs ve dunyaya doyamamıs mı ?

torunun torununun torunu dalga mı gecmeye calısmıs acaba ?? :D
ya$in ilerlerdikce daha farkli anlamlar cikarabileceğine inaniyorum.
büyük büyük dedem diil babam demiş farkındaysan yani bu adamın torunu :D
ne diycek ba$ka. bazen abilere-ablalara da karde$ denilir mesela. toruntak oluyor, torununun torunu.
uzun yaşayan dedesinin dedesi normal yaşında ölen babası için demiş anladıgıma göre o lafı.. dedim kadar yaşamadı gibisinden..
:con
160 yıl... Peh peh peehh! Dedem bütün Osmanlı padişahlarını görmüş nerdeyse :)

Not: Tamam artık Ultimacılara yeni nick çıktı... ZaRo AgA :p
Yani zaro aganın torununun torunu babasına dedemin dedesi kadar çok yaşayamadı demiş...
off hayir, 160 yil ya$adi ama yetmedi, ya$asaydi yapicak i$leri vardi daha doyamadı hayata gibisinden...
Herkes anlamak istediği yönde anlasın :) neyi tartışıyoruzki.
"ne var ki torununun torununun torunlarindan biri o gomulurken, agliyor ve babasinin dunyasina doyamadan gittigini soyluyordu... " burada diyorki zaro aganın torununun torunu diyor ki "babam dünyasına doyamadan gitti" ya ben yanlış algılıyorum yada yanlış yazılmış...
EvilDark doğru anladın :D Diğerleri bir daha okuyun :P
beyler benim mi içim fesat bilmiyorum ama bana şöle geldi

bu zaro ağa torunun torununun annesiylede yatmış ve o çıkmış ortaya ve o yüzden biz torununun torunu diye bilirken o babam diyo
İnandınızmı buna siz şimdi ?

Üye Ol veya Giriş Yap

Bu forum başlığına mesaj atmak istiyorsanız hemen üye olun veya giriş yapın.