Merhaba arkadaşlar ;

Bu ara işlerim pek fazla yoğun değil hem yeni dostluklar kazanmak hem birazda olsa genç arkadaşlarımıza destek olmak için Mirc üzerinden destek vermek istiyorum.

Sabah 10:00 - 24:00 arası aktif durumda olurum. Bir çok sorunuzu birlikte istişare eder , çözüm yollarını birliktde buluruz.

Sunucuya bağlanmak için makinanızda Mirc yüklü olması gereklidir.
İndirme adresi : https://www.zurna.net/mirc.rar
Sunucu adresi : irc.zurna.net
Kanal : #Sphere
Kanal2 : #Ultima Online

-----------

Mirc kurulumundan sonra karşınıza çıkan pencerede nickinizi girerek irc.zurna.net'e bağlanın.
herhangi bi kanalda /join #sphere yazdığınızda kanalımıza girebilirsiniz.

Bu konu Nemesis[Berq] tarafından düzenlendi(2009-03-11 22:33, 15 yıl önce)
Güzel bir organizasyon.Tebrik ederim.Fakat çok başın ağrır gibi görünüyor.
Msn üzerindeki yükü azaltmak istiyorum. Yaklaşık 900 küsür kişi msn üzerinde artık kimseyi ekleyemiyorum :utangac1
Bende Bakim ELimden Gelen Bişi Olursa Yardımcı Olurum
anlamıyorum , sphere ın size ne kazancı geliri olucak ? maddi , manevi. Hele sphere ın ?! o kadar vaktınızı ayırıp sphere scripting ogreneceyim diye çabalıyorsunuz.... bu vaktınızıe yazık ! ilerde hiçbir yarar sağlamıyacak size sphere ! . Runuo dersiniz anlarım. eee neden sphere olmuyormuşta runuo oluyormus dıye sorarsanız.

RunUO C# dilini kullanır

C# ile gerçek programlar yazabilirsiniz.

asp.net tabanlı web siteleri yazabilirsiniz.

ilerde iş olanağı bile sağlar.

siz devam edin sphere e.... oldurun vaktinizi. eminim yapacak başka bir şeyiniz yoktur.

Berk senıde tebrik ediyorum sphere e olan merakından değil.
insalara olan yardım çabandan.

yanlış anlamayın ultima guzel bir oyundur. hayal dunyamızı stresımızı atmayı , paylaşmayı arttırmayı , arkadaşlık kurmamızı sağlayan bir ortamıda vardır.

sadece diyorum bu cabayı c# verseydeniz tamamen farklı yerlerde olurdunuz.
Msn Group yöntemi ile de deneyebilirdin. Ama yinede güzel düşünce...
@Aramachus
Eğer bir dilmeden programaya başlanıcaksa c# olmamasını tercih ederim. Sebebi c# ileri seviye bir dildir. Daha düşük bir seviye dilden başlamak daha mantıklıdır ( Basic , Pascal vb.. ) . Sphere Scripting bu dillerede başlamadan önce size gerekli bilgileri sağlamış olur. Nelerdir bunlar ; Network nedir , programlama nedir , program çözme yapısı nedir , string nedir , integer nedir .... bir çok şey öğrenmiş olurlar. Bunları öğrendikden sonra düşük seviye bi dil ile programlamaya başlanabilir. Ayriyetten Runuo c# değildir. Runuo C# da yazılmış bir framework'dür. RunUO öğrendim diyip bir proje içerisine atılamaz kimse. Ama tabiki RunUO'yu iyi bir şekilde kullanabilmek bir çok yeteneğinizide geliştirir ( Class yapısı , Object Orianted programlama , Soket Programlama ).
slm bi konuda yardıma ihtiyacım war ultima online oyununa nasıl kayıt yapabilirim
Nemesis[Berq] : @Aramachus
Eğer bir dilmeden programaya başlanıcaksa c# olmamasını tercih ederim. Sebebi c# ileri seviye bir dildir. Daha düşük bir seviye dilden başlamak daha mantıklıdır ( Basic , Pascal vb.. ) . Sphere Scripting bu dillerede başlamadan önce size gerekli bilgileri sağlamış olur. Nelerdir bunlar ; Network nedir , programlama nedir , program çözme yapısı nedir , string nedir , integer nedir .... bir çok şey öğrenmiş olurlar. Bunları öğrendikden sonra düşük seviye bi dil ile programlamaya başlanabilir. Ayriyetten Runuo c# değildir. Runuo C# da yazılmış bir framework'dür. RunUO öğrendim diyip bir proje içerisine atılamaz kimse. Ama tabiki RunUO'yu iyi bir şekilde kullanabilmek bir çok yeteneğinizide geliştirir ( Class yapısı , Object Orianted programlama , Soket Programlama ).

herhangi bir runuo eğitim scripting eğitim dokumanı gorebiliryormusun ? runuo turkıye kapandı. orada Lord Nyctinus arkadaşımızın emeği ile yapılmış eğitim videoları vardı.

demek istiyorumkı runuo scripting e başlayan bir kişi zaten c# ı ogrenmek zorunda.vb.net ilede başlar isterse ama önerim c#.bu konuda cok fazla gorsel eğitim var.kitaplarda var.
da sıfırdan başlayan birisi için gerçekden zor olur :)
Nemesis[Berq] : @Aramachus

Bu açıklama yeterli bence. Her ne kadar scripting ile çok ilgii olmasamda çevremdeki insanlar sayesinde ( her ikisi ile uğraşan arkadaşlarım var ) bu ayrımı anlayabildim. Sphere scripting ile başlayıp daha sonra runuo dönmeyi düşünen var ise bence onun açısından daha kolay -bir nebze - olur.
Nemesis[Berq] : da sıfırdan başlayan birisi için gerçekden zor olur :)

ben html ile başladım c# ile gittim php ile devam ediyorum.

html ilk başlıyacaklar ıcın onerimdir basittir programlarla cok rahat yazarsınız.

diyorum sphere boşa vakit kaybı size yararı yok. da zor diyorsun sen ıstedıkten sonra gerisi gelir.

devam edin bir yerden sonra iş sahibi olunca dersınız " ona verdigim vakti gidip başka bir şeye verseymişsim keşke ".

@Lotherin

dediğim gibi adam sphere scripting ogrensin sonrada runuo mu ogrensın ?

adamın işi gucu yok sanırım. html ile başlayın. indirin bir suru vıdeo var ınternette eğitim videolarını ındırın elinizle yazarsınız sonra frontpage e geçersiniz baktınız cok beğendiniz bu işi php ile ilerlersiniz.yok benım site ile işim olmaz diyorsanız buyrun c# dünyasına....

sizin yaptıgınız araba şeritine kumdan kale bir araba yanında geçtimi " sadece yarattıgı ruzgardan kaleniz yıkılacak ".
Şimdi şöyle düşün bu işi ben hem asp , hem flash action script , hem php biliyorum ancak web sitelerimi programlarken php kullanıyorum çünki daha basite indirgenmiş , daha az complex , daha çok hoşlanıyorum. Php kullandığım en iyi dil değil , kullandığım en iyi dil action script olsada php kullanıyorum. Bir sıkıntısını bir hatasını görmedim. Geliceğim nokta şu. İster Runuo İster PoL ister Sphere ister x bi emulator. Yazmak istediğini hepsinde yazabilirsin ancak işine hangisi geliyorsa onu kullanmalısın. Sen gelip bana bi müşteri olarak sitemi asp de yada flashda istiyorum dedigin zaman geri çevirmem yaparım ancak zorunlu olmadığım şeylerde php kullanırım.
@Aramachus
Biraz objektif düşünürsen çok güzel olucak , söylediklerinin büyük kısmı doğru ufak yerleri dışında.
@Nemesis[Berq]

Senın orada saydıkların bir işe yarayan diller. sphere sadece emulatore scriptler yazmaya yarar o kadar.bir oyun için dil öğreniyorsunuz bu oyun bir ilk olsa bir şey demiyeceğim 100 lerce kere açılıp kapanan vede yalama olan bir oyun haline geldi sayemizde.

@Lotherin

o ufak yerleri soylermisin ?

Üye Ol veya Giriş Yap

Bu forum başlığına mesaj atmak istiyorsanız hemen üye olun veya giriş yapın.