Master
59.2997
Tüm sunucuların genel olarak üstesinden gelmek istediği bir durum olan ve "bug" olarak tabir ettiğimiz sorunları bir başlık altında toplamanın mantıklı olacağını düşünüyorum. Bilen kişiler bu başlık altından bildikleri genel sorunları belirtebilirler.

Başka bir platformda açtığım başlığı burada da tekrar açarken diğer arkadaşların belirttiği sorunları da bu başlık altında topluyorum, hepsine teker teker paylaşımlarından dolayı teşekkürler.

Basic:
Incognito ile ilgili sorunlar.
Polymorph ile ilgili sorunlar.
Ev zaman zarfında yıkılınca eşyaların orada kalması.
Vas An Nox la deadly poisonun geçmesi.

Aldarson:
-Bandage yapımında istediğin kadar kesilen clothun çantada taşınması.
-Poison etkisinde iken heal potion ve greater heal gibi büyü atılması.
- Moongatelerin duvarla kapatılması

Raskol:
Damage ile ilgili sorunlar
Ev itemlerinin kurulumu ve kaldırılması ile ilgili scriptsel sorunlar

Strike:
Vendor yıkılınca itemlerin bankaya gelmemesi.

Rowall:
- Yumurtayı kurup sabitliğini kaldırınca süresinin sona ermesi
- Ölmeden önce bandaja tıklayıp öldükten sonra kendini resleme
- Kütüphane veya herhangi bir kutunun içinde bulunan itemi çalarak skill kasılması
- Duvarın arkasından önündeki kişiye büyü atılabilmesi
- 2 kişinin "all release" komutu ile taming kasması

Amesron:
- Poison büyüsü etkisindeyken heal potion içilmesi
- Bandajı bastığında silah vursada bandajın yırtılmaması
- Binaların çatısına teleport büyüsüyle çıkılması
- Moongatelerin duvarla kapatılması
- Safe alanda silahla vurunca skill gelmesi,itemlerin damage alması,snopping skillinin kullanılabilinmesi

Robellious:
* bleed potion içip ardından heal veya cure içmesi
* all friendle vendor sahibi değiştirip itemleri çalınması
* Expolosion çift tıklayıp çantana tıklayıp yere düşünce çantana tekrar aldığında kaldığı sayıda devam etmesi nimloth da çok yapıyordum
* Vas uus sanect , warrior karekterlerine armor verilmemesi gerek

muhacan:
Bineğinize all stay atıp 50 kare uzaklığa çekip anex atip 2 saniyede all stop çektiğiniz yere gitmesi

Keith:
Zamanı dolan evin yıkılmasına rağmen hala playerın üstünde görünmesi.(Daha önce ev kurmuşsunuz hatası)

Syntax:
-Gate açtığın anda gemiye binilmesi ve gemi kaldırıldığında oyuncunun denizi marklayabilmesi.
-Üzerinde zehir olan hayvana binilmesi ve binildikten sonra poison etkisi ile hayvanın ölmesi(ve bunun sonucunda etrafta bulunan tüm oyuncuların oyundan düşmesi)
-Evde runebook kullanımı yasak olan sunucularda recall ile evde teleport olunabilmesi(her sunucuda değil)

MasChot:
-Eve Kuluckayı Sabitleyip Egg Koyup Sabit Kaldırdığında Olgunlaşması.
-Evlerin Önüne Kutuların Sabitlenip Wall Büyüleri Atılması.
-Ölmeden Önce Bandaja Tıklayıp Öldükten Sonra Bandajla Resleme.
-Tameli Bineğini Tameden CIkarıp Tekrar Bineği Tamelemek Dex Yükseltmesi.

Mac-Fusion:
- Dex / Stamina azaldığında, refresh pot ile fullendiğinde, birisinin içinden geçememesi.
- Explosion, geri sayım tetiklendiğinde esc ile iptal edip, safe alanda tekrar aktif edilmesi.
- Evlerin kapılarını yok sayıp, büyü atıp büyü yenmesi.

Any!:
-Fakat gemide rune book fixleyen arkadaşların mark taşıyla gate travel büyüsünü basıp girmesiylede olabilir .
- Unlock büyüsüyle hazine kasalarını açmak
- Ev vendorlarının yanında binekten inip all go komutuyla vendorlarıda götürmek

benim paylaştıklarım;

- Olta, kazma, balta ve benzeri eşyalar ile yetenek geliştirirken ilgili eşyayı elinden çıkartmak.
- Gemiler silindikten sonra deniz üzerinde eşyaların debug timer kapsamına girmemesi.
- Scriptte direk yerde oluşturulan (balık ağı gibi) eşyaların debug timer kapsamına girmemesi.
- Zehirliyken heal potion içimi.
- Gemilerin içerisinde bir oyuncu veya npc varken silindiğinde denizin üzerinde kalması.
- Vendorlardan eşya satın aldıktan sonra "bye" komutunun işlememesi ve target'ın oyuncuda kalması.
- Default scriptlerden gelişim yapanlar için karakter ilk açıldığında "guest" yani plevel 0 olması.
- Summon polar bear'a binilebilmesi (istisnai bir durum..)
- Oyuncuların green acres, star chamber, deniz üstleri ve benzeri alanları marklayabilmesi.
- Ölü hayvan ve oyunculara poison atarak yetenek geliştirmek.
- Üzerinde zehir olan hayvana binilmesi ve binildikten sonra poison etkisi ile hayvanın ölmesi.
- Büyü kullanırken dice cup (zar) kullanarak flood yapımı ve büyü isminin gizlenmesi.
- Silah ile explosion patlatımı. (istisnai)
- Son release'de kapandığını farkettiysem de eski release'ler için npc'nin adını bank olarak değiştirip banker'ı engellemek.
- Wall of Stone büyüsü ile oluşturulan duvarlardan npc'lerin geçmesi.
- Gemi ve evleri kaldırdıktan sonra anahtarlarının hala karakterde durması ve ilk save'de hata ile silinmesi.
- newbie eşyaları pack hayvanlar aracılığı ile newbie'likten çıkartmak.
- cesede haddinden fazla eşya doldurup karakteri tekrardan canlandırmak ve haksız kazanç elde etmek.
- poison etkisinin oyuncular üzerindeki gariplikleri.
- nightsight potion içildiğinde diğer büyüleri de-aktif hale getirmesi.

Bu konu Slothere tarafından düzenlendi(2010-02-03 00:09, 14 yıl önce)
;-) Güzel bir çalışma ellerin(ize)e sağlık
Adept
4.3
Aferin Gökberk, güzel olmus.

Bilimum evlerin damlarina cikma olayini nasil fixledin, paylasir misin metodu?
Uo da yükseklik kontrolü var mı bilmiyorum varsa o şekilde olabilir belki.Paylaşırsan cidden güzel olur çatı baca dolaşmaktan sıkılmayan oyunculardan sıkıldık artık.
Master
59.2997
Şu şekilde bir çözüm üretilebilir diye düşünüyorum, ancak bunu aktif bir sunucuda oyuncuların denemesi gerekli herşeyden önce.

on=@spellcast
if (<dargn>==22)
if (<src.dtargp.z> > <eval(<src.p.z>+15)>)
src.sysmessage Bu kadar yuksege teleport kullanamazsiniz.
return 1
endif
endif
Şu bank ismini yapınca banker açılmama olayına bir fix üretebilirmiyiz mesela Bank ismini girişte yazamasınlar ? bunu engellemek mümkünmü?
Master
59.2997
Eğer karakterin isminden bahsediyorsan spheretables içinde bulunan [OBSCENE] bölümünün altına yazdığın kelimeler isim olarak girilirse, #names_humanmale değerlerinden herhangi birisi karakterin ismi olarak değiştirilir. Bank'ı da bu şekilde engelleyebilrisin. Eğer npc'lerden bahsediyorsan en son release'de denediğim kadarıyla npc'lerin isimleri hardcoded şekilde bank olarak değiştirilemiyor.
Silindi
Master
59.2997
Bu başlık ne işe yarıcak anlamadım?
Master
59.2997
Sorunları toplayıp toplayıp sunucularda kullanacağız.. :)

Şaka bir yana sıfırdan kod geliştirenlere ve kodlarındaki açıkları kapatmak isteyenlere yardımcı olmak için bilinen sorunları tek başlık altında toplamayı uygun gördüm. Aslında gerekte yok bu tarz bir başlığa çünkü genel olarak çoğu sunucu hazır pack alıp kullandığı için fixle felan uğraşmıyor nasılsa hâli hazırda mevcut, niye uğraşsınlar ki? Bizim amacımız bu kitle dışında kendini gerçekten geliştirmeye çalışan, kendini hazır kodlarla kandırmayan kitlelere yardımcı olmak.
alper321 : Bu başlık ne işe yarıcak anlamadım?

biraz tahmin yap sence neden böyle bir topic olabilir ? merak ediyorum
Teşekkürler..
Merhabalar,

Gökberki böyle bi döküman hazırladığı için kutluyorum. Malum bugların çoğu bu zamana kadar yaptığımız script paketlerinde fixli. Biraz boş vaktim vardı ve sorunların hepsininin olmasa da bazılarının fixlerini yazdım. Keşke vaktim daha geniş olsaydı da diğer çözüme ulaştıramadıklarımız için de yeniden fixler deneseydim.

Fixler;

Bu konu Michaell tarafından düzenlendi(2010-02-07 20:31, 14 yıl önce)
Ellerine sağlık güzel olmuş..
Xandra : Ellerine sağlık güzel olmuş..
Yalnız şöyle bir durum var. Gökberk'in başlığı açma amacı hazır kodlardan çok sıfır kod yazan arkadaşların bu topicden yararlanıp fixlerini üretmesiymiş. Ben yeni farkettim bunu :?

Sıfır kod yazacak arkadaşlara en azından ilham olabilir diyerek ve Gökberkden af dileyerek kayboluyorum ortadan :utangac2

Üye Ol veya Giriş Yap

Bu forum başlığına mesaj atmak istiyorsanız hemen üye olun veya giriş yapın.