UO'da deniz tabanlı oyun zevkini arttırmak için bir cannon sistemi kurmaya çalışıyorum fakat takıldığım bir çok nokta var. Maddeler halinde yazıcam belki bir kaç maddeyi cevaplayabilen olur..

-Cannonun gemi içinde kurulması
=Cannon sadece gemi içinde kurulabilecek

-Cannon kurulma yönü
=Cannon geminin yönüne göre kurulacak (w,n,s,e)

-Cannonun gemiye sabitlenmesi
=Gemi haraket ettiğinde veya döndüğünde cannonun da dönmesi

-Cannon kenara çarpma sorgulaması
=Cannona tıklayınca ileriye doğru bir top gidiyor fakat farklı bir geminin kenarına çarptığında orda bir etki yaratmalı

-Gemi menüsü
=Geminin arkasındaki yeşil şapkalı elemana tıklayınca random sayler değil de benim yaptığım bir menünün açılmasını istiyorum.

Biraz çok oldu fakat elbet 1-2 maddeyi bilen olur.
Cannon kurulma ve gemi menusu için gemi kurulduğunda ilk önce bir tag vermelisin.Gemi yön değiştirdiğinde bu tag ları değiştirmelisin.Bu tag ları da şu şekilde kullanabilirsin.
*Gemi kullanımı için menu açıldığında tek dialog kullanıyorsan eğer oyuncunun gemisi geriye dönük iken ileri butonuna bastığında bunu forward olarak algılayacaktır ve gemi istediğin yöne değil de ters yöne gidecektir.Bunu engellemek için butona basıldığında oyuncuda hangi tag ın olduğunu kontrol ettirip butonun işlevini ona göre yapabilirsin.
*Cannon un kurulmasını da aynı tag ın kontrolü ile yapabilirsin.
*Cannon un gemi içerisinde kurulması konusunda balık ağı script ine göz atabilirsin elinde mevcut ise.

Cannon un sabitlenmesi ve kenara çarpma konusunda da scriptsel olarak ne yapılabileceği konusunda net bir bilgim yok.Yanlış bilgi vermek istemem :)

Umarım anlayabilmişsindir yazdıklarımı.
Bir deed var, ve bu çift tıklandığında cannon multisini kuruyor.

- Çift tıklandığında, region.uid ile t_ship sorgulatarak sadece gemide kurmasını sağlayabilirsin.
t_multi yaparsan, sorun yaşarsın, multicreate fonksiyonu işini görecektir.

- Geminin yönünü, <region.uid> den <name> alarak <strsub -1 0 <name>> ile belirleyebilirsin.
bu değer, n w s e olarak dönecektir

- Kurulan cannonun <uid> 'i, <region.tag> ile yada <region.tiller.more1-more2> ye kaydettirebilirsin.
Gemi komutları kullanıldığında da (turn left vs.) cannonun yönünü buna göre değiştirebilirsin.

- Cannon 'a çift tıkladığında fırlatılan topu görmedim, varmış demekki ve muhtemelen efektten ibaret. Buna, emin olmamakla birlikte şöyle müdahale edebiliceğini sanıyorum. 1 kare mesafeye, top kaç saniyede gidiyor ise, cannon un bulunduğu noktadan, topun fırlatıldığı noktaya <distance> ile sorgulatıp, x saniye sonra hedef bölgede bir işlem yaptırabilirsin.

- Yeşil şapkalı elemanıda
[TYPEDEF t_ship_tiller]
ON=@DClick

altından kontrol edebilirsin.

Umarım kafanda bir ampül yanar.
hepsini hallettim teşekkür ediyorum hepinize

Üye Ol veya Giriş Yap

Bu forum başlığına mesaj atmak istiyorsanız hemen üye olun veya giriş yapın.