Sunucu açmak ne kadar ele düşse de kaliteli bir sunucu açmanın, ve daha sonra çıkacak arızalardan kurtulmanın asıl iş olduğu bir gerçek.
Peki acaba daha önce bu işe kalkışmış arkadaşlar bizle paylaşabilirmi tecrübelerini? Ne gibi sorunlar yaşanıyor sunucu açıldıktan sonra, belirli başlı göz önünde bulundurmamız gereken buglar varmı? Neleri kontrol etmeliyiz? Siteye saldırı gibi birşey söz konusu oluyormu? Oluyorsa nasıl engel olabiliriz?

Deneyimlerini bizimle paylaşacak arkadaşlar varsa şimdiden teşekkürler.
gerçekten güzel konu açmışsın. ben birkere o işe kalkıştım zaten uzun soluklu olmadı uzun soluklu olmamasının sebebi scriptleri veya sistemleri girip player çarlarla denemem ve staff kadrosunda ki güven eksikliği idi. bence serwer açmak gibi bir niyetin varsa hiç acele etme yavaş yavaş dene bütün sistemleri .
Genellikle sorun ilgisizliktir, ilgi olsa hiçbir sorun yaşanmaz. Her ne kadar sunucu açanlar çok hevesli ve ilk başlarda ilgili olsalarda, proje uzun soluklu olunca ilerleyen aylarda artık hep aynı şeyleri tekrarlamaktan yetkili kadrosu sıkılıyor ve oyundan soğuyor. Oyundan soğmakta ilgisizliği meydana getiriyor. Şunu şöyle özetleyelim, bir bebek sürekli ilgi ister ve sen gerekli ilgiyi göstermez isen sürekli ağlar, başının etini şişirir. Bu malasef böyle birşey. Zaten yetkili olmak, 4 duvar arasında kalmak ile aynı şey. Çünkü oyunu oynayanların ve zevk alanların sadece sorunlarıyla ilgileniyor ve sen bir alanda hep aynı yere bakıp, internette surf yapmaktan başka birşey yapmıyorsun. Arkasından okuyan öğrenciler için zaten apayrı bir sorun. Çünkü derslerinden geri kalıp, neye çalışacağını anlayamıyorsun. Maddi açıdanda bakarsak olaya, kaliteli bir sunucunun gideri aylık 200 liradan aşağı olmaz. Artı bazı giderler ile bu 2'ye katlanabiliyor. Reklamıydı, connectoruydu vs vs... Eline tabi koskoca bir '' 0 '' dan başka birşey kalmıyor. Her ne kadar sunucu kaliteli olursa olsun sunucuyu açtıktan sonrada insanlar sürekli sana işini öğretmeye çalışıyor ve şunu yapmalısın, bunu yapmalısın diye emirler veriyor. Veyahut senin onlara yaptığın fedâkarlıkları görmeyerek, sunucu kurallarını yerine getirdiğin için bol bol insanlar tarafından küfür yiyiyorsun. Yani zor şey alttaki video ile aynıda diyebilirim;

https://www.youtube.com/watch?v=tP0NhkwVq2k
Öncelikle teşekkürler yorumlarınızı paylaştığınız için, peki yavaş yavaş özenle yapılmış ve test edilmiş bir sunucunun bile alacağı errorlar varmıdır? Yani ben işin script kısmını soruyorum her daim hata alacakmıyız yoksa bu hatalar elbet bir yerde bitecekmi ? yani bir nebula, veya ismi duyulmuş belli başlı scripter arkadaşlarımızın açtığı sunucuların konsolu 300 kişi onlineı olmasına rağmen tertemizmi kalıyor hep yoksa sürekli bi fixleme halinde içindelermi? Esas sorum bu dert bi yerde bitip rutin sadece ingamele ilgilenmeye dönüyormu yoksa script her zaman sorunmu
ahlak kuralı görmemiş apaçi varoşları servera alma. mc aliko gibi tipleri de alma. bir de onlar gibi olma
Xantier : ahlak kuralı görmemiş apaçi varoşları servera alma. mc aliko gibi tipleri de alma. bir de onlar gibi olma

:)
Arcadia Uo Yakında.. :)
Gerek yok arcadia ya filan zaten yeterince kapanıp tekrar açılan server var ortalıkta.
Master
59.2997
2011 yılı server açma kuralları;

1) Oyuncu çevren olmalı. Aile reislerini tercih edersen daha iyi olur.
2) Sunucuda kalite aramamalısın. Kaliteli ve uğraşılmış server hiç bir zaman tutmaz.
3) Sunucu açılmadan aile reisleri ile anlaşıp edit yapabilecek potansiyelde olmalısın. Zaten günümüzde başka türlü oyuncu toplanmıyor.
4) Süslü cümleler kurmamaya özen göster. Çapulcu tayfası süslü cümleleri güneş görmüş vampir gibi karşılar.
5) Farklılık yaratma. Aktif ve çok oyunculu serverların sistemlerini taklit et hatta çoğunu bulabileceğin için direk onları ekle.
6) Server pvp olmayacaksa para kazanma yollarını sonuna kadar artır. Resurrection scroll 200+ gp olsun. Satışları için özel sistemler geliştir.
7) Pvp serversa donate ekleyerek güzel oyuncu toplayabilirsin. Özellikle binek vb. şeyler satıp serverı binek vs oyuncu şeklinde sokarsan baya bir para kazanma şansın var.
8) Yetkili kadrosunda ismi bilinmiş neredeyse ortalık malına dönmüş kişileri tercih et ki çevresi ile sana katkıda bulunabilsin. Bunlara yüksek plevel verirsen daha fazla yardımcı olurlar (yapacağı editler ve kayırmalara hazır ol).
9) Son olarakta önceden bayağı oyuncu toplamış ismi olan serverlardan bu günlerde ismi kullanılmamış olanları bul. Şansını bir dene büyük ölçüde hava yakalatır...

Bunları uygulamayıp inadına kendimi kanıtlayacağım, 4x4'lük serverım olacak vs diye uğraşırsan en fazla 30 oyuncuyla yetinirsin. 30 oyuncu da kimseye yetmez kimse kendini kandırmasın. Adam akıllı 10 oyuncum olsun bana yeter diyenlerin çoğu yalancıdır. O kadar uğraşıp emek verip 30 oyuncuya hizmet vermek için kimse parasını ve zamanını ortaya dökmez zaten egosunu da yeterli tatmin edemediğinden eksiklik hisseder.
Eksik bi kaç madde var ama yine de dört dörtlük bir kural listesi olmuş Gökberk
Slothere : 2011 yılı server açma kuralları;

2) Sunucuda kalite aramamalısın. Kaliteli ve uğraşılmış server hiç bir zaman tutmaz.
3) Sunucu açılmadan aile reisleri ile anlaşıp edit yapabilecek potansiyelde olmalısın. Zaten günümüzde başka türlü oyuncu toplanmıyor.
4) Süslü cümleler kurmamaya özen göster. Çapulcu tayfası süslü cümleleri güneş görmüş vampir gibi karşılar.
5) Farklılık yaratma. Aktif ve çok oyunculu serverların sistemlerini taklit et hatta çoğunu bulabileceğin için direk onları ekle.
6) Server pvp olmayacaksa para kazanma yollarını sonuna kadar artır. Resurrection scroll 200+ gp olsun. Satışları için özel sistemler geliştir.
7) Pvp serversa donate ekleyerek güzel oyuncu toplayabilirsin. Özellikle binek vb. şeyler satıp serverı binek vs oyuncu şeklinde sokarsan baya bir para kazanma şansın var.
8) Yetkili kadrosunda ismi bilinmiş neredeyse ortalık malına dönmüş kişileri tercih et ki çevresi ile sana katkıda bulunabilsin. Bunlara yüksek plevel verirsen daha fazla yardımcı olurlar (yapacağı editler ve kayırmalara hazır ol).
9) Son olarakta önceden bayağı oyuncu toplamış ismi olan serverlardan bu günlerde ismi kullanılmamış olanları bul. Şansını bir dene büyük ölçüde hava yakalatır...

Bunları uygulamayıp inadına kendimi kanıtlayacağım, 4x4'lük serverım olacak vs diye uğraşırsan en fazla 30 oyuncuyla yetinirsin. 30 oyuncu da kimseye yetmez kimse kendini kandırmasın. Adam akıllı 10 oyuncum olsun bana yeter diyenlerin çoğu yalancıdır. O kadar uğraşıp emek verip 30 oyuncuya hizmet vermek için kimse parasını ve zamanını ortaya dökmez zaten egosunu da yeterli tatmin edemediğinden eksiklik hisseder.

2011'de böle olması kötü olmus sahsen uo ya geri dönmek eski shardımı acmak cok istiyorum 4 - 5 sene sonrası tekrardan canlandırmak istedim fakat böle olması canımı sıktı söle demek istiyorum bizim zamanımda edit olayı yoktu saygı sevgi vardı herkezin bir görevi vardı o görev dısına cıkan kadrodan men edilirdi. Fakat simdi bakıyorumda durumlar iyice kötü sanırım artık eski ultima onlinecilerde piyasada yoktur bu durumlar olduguna göre bencede durulması imkansız..Bence işi bilen genclere bırakın ortalıgı 3 - 5 gün scp üstünde ugrasan isim degiştren kişi scripter sanıyorsa kendini buna üzülüyorum uoplayer.com die 1 internet sitesine baktım 4 - 5 sene önce yoktu bu site cünkü 35 sunucu aktif dior eskiden böle 1 sey yoktu host fiyatları 500 600 tl idi aylık simdi 30 tl ye bile vps satılıyor.. Ultima onlineye yeniden tat verme zamanı geldi ama süpheci davranıyorum cünkü shard acsam benimde ismimi kötüleyecek cocuk beyinli insanlarda vardır illaki düşünem aşamasındayım..
@Slothere

+99
nuker : @Slothere

+99

Katılıyorummm..
Slothere : 2011 yılı server açma kuralları;

2012 de kurallar ne olacak acaba çok merak ediyorum ... kim bilir belki 2012 de ultima online türkiyede derin bi sessizliğe girer.
Some_one : Genellikle sorun ilgisizliktir, ilgi olsa hiçbir sorun yaşanmaz. Her ne kadar sunucu açanlar çok hevesli ve ilk başlarda ilgili olsalarda, proje uzun soluklu olunca ilerleyen aylarda artık hep aynı şeyleri tekrarlamaktan yetkili kadrosu sıkılıyor ve oyundan soğuyor. Oyundan soğmakta ilgisizliği meydana getiriyor. Şunu şöyle özetleyelim, bir bebek sürekli ilgi ister ve sen gerekli ilgiyi göstermez isen sürekli ağlar, başının etini şişirir. Bu malasef böyle birşey. Zaten yetkili olmak, 4 duvar arasında kalmak ile aynı şey. Çünkü oyunu oynayanların ve zevk alanların sadece sorunlarıyla ilgileniyor ve sen bir alanda hep aynı yere bakıp, internette surf yapmaktan başka birşey yapmıyorsun. Arkasından okuyan öğrenciler için zaten apayrı bir sorun. Çünkü derslerinden geri kalıp, neye çalışacağını anlayamıyorsun. Maddi açıdanda bakarsak olaya, kaliteli bir sunucunun gideri aylık 200 liradan aşağı olmaz. Artı bazı giderler ile bu 2'ye katlanabiliyor. Reklamıydı, connectoruydu vs vs... Eline tabi koskoca bir '' 0 '' dan başka birşey kalmıyor. Her ne kadar sunucu kaliteli olursa olsun sunucuyu açtıktan sonrada insanlar sürekli sana işini öğretmeye çalışıyor ve şunu yapmalısın, bunu yapmalısın diye emirler veriyor. Veyahut senin onlara yaptığın fedâkarlıkları görmeyerek, sunucu kurallarını yerine getirdiğin için bol bol insanlar tarafından küfür yiyiyorsun. Yani zor şey alttaki video ile aynıda diyebilirim;

https://www.youtube.com/watch?v=tP0NhkwVq2k

Çok güzel özetlenmiş. Fazla yorum yapılmaz...

Üye Ol veya Giriş Yap

Bu forum başlığına mesaj atmak istiyorsanız hemen üye olun veya giriş yapın.