Herkese Merhabalar,

Öncelikle bu yazı neyi anlatacak ve bu kişi kimdirden başlamak isterim...

Bu yazı kendi fikrince gözlemlerinden ve deneyimlerinden çıkarılan,Ultima Online adlı oyununun geçmişten günümüze olan değişimi ve en önemlisi şuan ki halini anlatmaya çalışan,kendisini sizden hiç bir şekilde üstün görmeyen,ne bir sunucu sahibi ne de bir yerlere mesaj vermek isteyen biri olmamakla beraber uzun zamandır düşündüğüm ve basit bir mantık ve gözlemle aktarmaya çalışacağım bir makale olacak.Düşündüreceğim ama güldürmeyeceğim.İçeriği eleştirisel olan cümlelere rastlamakta pek tabi mümkün.Makale dedim ama yazı içeriği tamamen sohbet ağızı ile gerçekleştirilecek...Öncelikle üç ana başlıkla durumu özetleyip daha sonra asıl duruma geçeceğim.

Sürç-i lisan ettiysem affola...

1.0 Geçmiş

Oyuna 2000'li yıllarda belkide bir çoğumuz gibi internet cafe ortamında tanıştım.O sırada köklü bir sunucu olan X sunucusunda abilerim,ablalarım cafede çılgınlar gibi oynuyor,gecelerini gündüzlerine katıyor,yeri geliyor kavgalar gürültüler kopuyor idi.O vakitler oyun popülerliğinden midir yoksa o zamanlar herkes aşırı mı işsizdi(?) ph değerleri oldukça düşük ve hatta en basit bir klasmanın bile kasılması aylar alıyor idi.Buna rağmen oyunu oynayan kişi sayısı +-300 civarlarında idi.Rakamsallığın yanı sıra gözlemsel olarakta oyun içi bu kalabalığı hissetmek gayet mümkündü.Oyuna ısınma sürecim ve öğrenebilme sürecim bir hayli uzun sürdü ki evimde bilgisayarımın olmamasıda buna bir hayli büyük bir etkendi.Velhasıl abilerime ve ablalarıma en hareketli dönemlerinde yetişemedim.Daha sonra zaman aktı geçti internet cafeden kendi evimize geçtik ve o rahatlıkla süre gelen oyunlar yıllar bir şekilde kaptırdık ve oyunu kendimizce çözdük.Kendi ayaklarımızın üstüne durduk,bir sürü sunucuya girdik çıktık tanıştık ettik oynadık.Daha sonra bilgisayar teknolojisinin gelişimi ve buna paralel olarak oyun teknolojisinde ki değişim ve yeni atılımlarla farklı bir sürece doğru hep beraber adım attık.Bu kısmı fazla uzatmadan asıl bölümlere gelmek istiyorum.

1.0 Hafıza:Saygı , Ciddiyet, İlgi , Sevgi , Fedakarlık

1.1 Değişim

O vakitler (ya hafızamda yok ya da bilgisizliğimden sanırım lütfen uyarın) oyun hizmeti veren sunucularda tek tip format mevcut idi.Ph derecesi düşük,oyun dinamikleri göreceli olarak zor ve sıkıntılı şekilde ilerliyordu.Daha sonra yavaş yavaş bizde de değişimler olmaya başladı.İnsanların sıkıldığından mıdır yoksa yeni bir şeyler arama fikirlerinden midir bilmem ama farklı formatlar,sistemler kendini göstermeye başladı ve bugün de hepimizin bildiği farklı formattaki (Player Versus Player vs. ) sunucular ortaya çıktı.Tabi bu ana kadar yaşadığımız zaman sabit değil.Süre gelen süreçte oyuna ilgi azalmaya başladı.Belki de benim bildiğim dönemde aslında bu sürecin içerisinde idi bilemiyorum...Bu değişim ve değişime paralel olarak çeşitlenmeler var olan oyuncu kitlesini sunucu bazından çıkartıp sistemsel olarakta bölünmeye doğru itti.

Bu değişimler,farklılaşmalar oyuncuya bu zamana kadar alışılagelmişliğin dışında zamansal olarak ve oyun içi dinamikler açısından bir hayli kolaylık sağlıyordu.Zamanla bu formatlarda ilerleyiş devam etti.Sunucu sayısı arttı ve Ultima Online oyun olarak kendi içersinde bölündü.Bu bölünme doğrusal olarak bu oyunu oynayan oyuncu sayısı ile ters orantılı olarak arttı.Hangi tarz sunucu olursa olsun beklentiler ve buna karşılık hayal kırıklıkları o süreçte inanılmaz derecede fazlalaşmaya ve bir türlü oyuncunun kendini bulamadığı,gerilmelerin ve rekabetin inanılmaz boyutlara ulaştığı dönemlere geçildi.Oyun kendi içerisinde bölündü,oyuncular kendi içerisinde bölündü...

1.1 Hafıza:Arayış,Bölünme

1.2 Alışma

Bu yeni akım günden güne oyuncular arası yayıldı.Sunucusundan memnun olmayan,kendi elinde veya değil çeşitli sıkıntılar yaşayan herkes bir o sunucuya bir bu sunucaya kaymaya başladı.Yeni formattaki sistemler,dinamikler ve ph durumu asıl formatta ki zorluktan ve hayal kırıklığından iyi faydalanarak ilgi çekti.Oyunun ana teması,fikri artık günden güne kaybedilmeye başladı ve bu ''kolaylık'' oyuncuya oyunun aslında böylede oynanabilineceğine ikna etti ve çoğu oyuncunun fikri doğrultusunda ''en zevkli'' kısımlara kolaylıklıkla geçildiği fikrini adeta kazıdı.Oyuncular bu kolaylığa o kadar alıştı ki hem zamansal hemde emek açısından sorun olsa dahi kendisini pek fazla üzmeyeceğini fark etti.Bu kişisel olarak bir rahatlığa ama oyuna bir hayli zarar veren bir durum yaşatmaya başladı.Çünkü bir elin parmağını geçmeyecek bu formatta ki sunucular oyunun asıl amacı doğrultusundan çıktıkları için fikren ve düşünce olarakta önemsizliğe itti.O dönem her ay bir sunucu açılıyor ve kapanıyordu.Oyuncu bundan çokta fazla zarar görmüyordu dersek yalan olmaz sanırım.Bilindik formatta ki sunucularda ki çalkantılar oyuncuyu bu yükselen formata daha da yöneltti ve asıl önemlisi insanların bilinç altlarına o zorluğun değersizliği ve keyifsizliği yerleştirildi.Yani kısacası bir beyin yıkama durumu oldu.Tabi bu sırada asıl bilindik formatta hizmet veren sunucularda ki patlamalar,çatlamalar ve sıkıntılar sürekliliğini devam ettirdi.Kafalar allak bullak çok fazla oyuncu oyundan koptu gitti..

1.2 Hafıza:Çöküş,Değersizlik,Uzaklaşma

1.3 Ultima Online

Tabi ki de oyun oynayan ve oynatanın yanı sıra kendi bünyesinde de geri kaldı.Yeni oyunlar ve görsel niceliklerdeki ayak uyduramama sorunu ister istemez oyuncu kitlesinde ki azalmada da büyük önem sarf ediyor.Zaten çoğumuzuda görsellikten ziyade oyunun ruhu veya oyunun  o sonsuz ihtimalli ilerleyişi,hatta çok kıymetli role play oyuncularının varlığı tutuyor ya..Her ne kadar göreceli olsada bu oyun gerçekten bir role bürünme oyunudur.Aslında algısal ve oyunu oynama biçimi bakımından çok yanlış değerlendirdiğimiz ve uyguladığımız için birazdan yazacaklarım gerçekleşiyor.

1.4 İnsan Faktörü

Unutulmaması göz ardı edilmemesi gereken en önemli unsur.Oyunu oynayabilme hizmeti verenler,oyunu oynayanlar herkes insan sonuçta eyvallah.İstisnalar haricinde bir çok sunucu bedelsiz oyun hizmetinde bulunuyor.Zaten oyunun da bence ne kadar kudretli ve önem arz ettiğinide buradan çıkarırsak yanlış olmaz sanırım.Ancak insan faktörü zamanla olumsuz yönde çok etki gösterdi.Sunucu sahipleri,görevlileri ve hatta oyuncuları zamanla bir çok değerleri kaybettiler.Azalan oyuncu sayısı kaygısı ile (ki bu kaygı çok normal) yanlış yollara yöntemlere fikirlere doğru ilerlediler.Aslında oyunun çöküşünün büyük bir habercisi idi.

Buraya kadar ufak başlıklarla bir giriş yaptım.Oyunun şuan ki durumu,sunucular ve oyuncu açısından çöküşün nedenlerini anlatacağım..

2.0 Güven

1.1'de bahsettiğim değişimin ortaya çıkmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi diyebilirim.Çünkü bilindik ve doğal formatta ki zorluk ve zamansal olarak çabaların karşılığında yaşanılan hayal kırıklıkları artık eski formattaki sunuculardan uzaklaştırdı.Zaten yeni formatların  kolaylık oluşumlarının  en büyük beslenme kaynağıda bu idi.

2.1 Ciddiyetsizlik

Memleket insanımızın en önemli özelliği ciddiyetsizlik.Burada ki ciddiyet kelimesini hala ''ciddi bakmak'' gibi anlamlarda anlayan insanlar var.Sunucu sahiplerinin ve görevlilerin bu denli ciddiyetsizlikleri oyunun doğal formatında oynanmasına karşı tahammülleri ortadan kaldırdı.Bölündükçe bölündük azaldıkça azaldık...

2.2 Oyunun Bölümleri

Ultima Online oyununu bölüm bölüm ayırmak gerekirse;

Başlagınç;Skill kasımının gerçekleştiği bölüm

Orta:Skill kasımından sonra hangi klasmanda ise o konuda hazırlık,ilerleyiş(item vs hazırlama) veya dinamiklere yönelim

Son:Tabi ki hangi klasmanda olduğun ile alakalı ama genel olarak sunum veya aktif savaş bölümü

Şimdi çoğu oyuncu yukarıda bahsettiğim maddeler gereğince ya doğrudan ya da dolaylı olarak sadece orta ve son kısımlarına kafayı yormakta.Başlangıç kısmının kolaylığı ve asıl son kısımda ki oyuna odaklı.Halbu ki başlangınç ne kadar zor olursa olsun her bölüm ayır bir zevktir ayrı bir oyundur.Yani sanki oyun oynama sadece son bölüm için geçerli olarak görülen bir algı mevcut.Başlangıç ve orta kısmı ne kadar çabuk ve kolay halledersem tamamdır gibi birşey.Oyunu oyun gibi oynamamak...Bu beceremediğimiz bir durum ve sebebi de  yukarıda ki maddelerin zincirlemesi...

2.3 Zamansal Sıkıntı

Çoğu oyuncu iş,evlilik veya okul gibi gerçek hayattaki sorumluluklarını  öne sürüp,aslında 1.2'de bahsettiğim ve kendisinin bile bilmediği bir algı kafesinde alışmışlığın getirisi olarak ne yazık ki doğal formatta ki sunuculardan uzaklaşmıştır.İçerisinde güven sıkıntısıda olabilir pek tabi...Ya da gerçekten zamansal sıkıntı yaşayabilir ancak bence o kolaylığı seçimin sebebi alışmışlık.Çünkü yeni düzen kolay sunucularda da bir hayli uzun saatler aktif olarak oynandığı görülmekte.Yani çok gariptir ki bu konuda sohbet edildiğinde klasik zaman sıkıntısı bahaneler sürülüyor.Yahu işte 2.2'deki oyunu oyun gibi oynayamama ve bölümleri sadece action olarak görmekten geçiyor.Ne kadar zor olursa olsun bir karakterin hazırlanışı o başlangıç sürecininde bir oyun olduğu gerçeğini ve keyifini alamıyor bu tarzda ki oyuncular.Bir zincir daha ekleyelim şuraya..

2.4 Sunucular Arası Etik Dışı Hareketler

Kim olursa olsun hangi sunucu olursa olsun muhakkak bu yola başvuruyorlar.Yeni moda oldu ha.Şu oyunu oynayan bir avuç insan kalmışız ve kendi çıkarları için(ki aslında bilmiyorlar ki kendilerinede zarar veriyorlar) çeşitli dedikodular ,spekülasyonlar yaratarak veya bilişim suçları işleyerek,sunucu bilgisayarlarına saldırarak yani kısacası oyun içi veya dışı ahlaksızca,etik dışı  hareketler sergileyerek kendi sunucularına player çekebileceği düşüncesindeler.Yaptıkları tek şey oyuncuları oyundan uzaklaştırmak sunucudan değil,bunu göremiyor.İnsanları aptal yerine koyarak reklam yapabileceklerini veya sunucularını doldurabileceklerini sanıyorlar.Kim yapıyorsa ve yapacaksa onlara sesleniyorum,oyunu oynayan insanlar çocuk değil.Kim nerede oynamak istiyorsa oraya gidiyor hepsi bu.Oraya saldırararak buraya şunu yaparak kendinize oyuncu çekme hayali tamamen bir ortadoğu zihniyetidir ki aslında en büyük sorunda bu memlekette.Umarım vazgeçilir bu olaylardan..çünkü yemiyor arkadaşlar bırakın bu işleri..

Sonuç olarak oyunun bu noktaya gelmesinde bu çöküşte bu yazdıklarım karışık ve bağlantılı olarak sebebiyet vermekte.Şuan baktığımızda her sunucu oyun bölümleri açısından kolaylaştırılmış durumda.Bu kolaylık peşi sıra klasmanlar arası rekabeti düşürüyor,değersizleştiriyor.Kişiler ciddiyetten ve önemden uzaklaşıyor.Platmail setim ile manzaralı bir yere çekip log out olmayı özledim.Saatlerce çiftlikte koyunların respawn olmasını beklemeyi özledim.a katanaların +3 +6 +9 ların önemli olduğu zamanları,craft karakterlerin emekçilerin değerli olduğu zamanları özledim.Kolay sunucularda herkes herşeyin sahibi ve bir noktadan sonra tavşan gibi ne yapacağını bilemez oyuncular görüyorum..Gerçekten zamanınız mı yok böyle sunucularda oynamak için açıkçası samimi gelmiyor.Çünkü gece gündüz oynandığını görüyorum kolay serverlarda da...

Eski günleri özleyenlere selam olsun..

Bu konu grecth tarafından düzenlendi(2017-03-01 21:46, 7 yıl önce)
Neophyte
26.6001

Duygularımızın tercumanı olmuşsunuz. Newbie düz silahlarımız ile actiona çıkardık. Eleştirilecek bir sürü konu var, hangi birine değinsek bilemiyorum. Bu gidişatın sebebi olarak; sunucu sahiplerimizin yeniye ayak uydurma, yeni şeyler üretme çabası içerisinde olmaları olarak görüyorum. Bahsettiğiniz değerleri koruyabilmek için, iyi bir oyuncu geçmişine; yaşanmışlığa sahip olmak gerekir diye düşünüyorum. Ha tabi dağılan scriptler ile de yeni nesil kendine göre oyunu düzenleyip, sunar oldu.

Oynadığımız internet kafelerde web cam açılmasın diye dua ederdik. Oyuncu limiti var diye sürekli giriş yapmayı, denemeyi özledik. Oyunun en tatlı zamanlarıydı belki de. Yetenekli oyuncuyu ayırt eder, tebrik ederdik ki wrestling skilli hiç bu kadar aktif kılınmamıştı. Günümüzün yeni sistemlerinden ötürü oyuncular gruplaştı. Artan silah damageleri, eklenen çeşitli binekler oyunu yönlendirdi ki automap kullananlar, click kullananlar türedi. Bağış adı altında da eşya satılmaya başlanınca gerisi geldi. GM'den korkardık; şimdi ezilen oldu. Aslında bu konu hakkında sayfalarca makale yazılabilir. 

Umarım bizlere o eskiyi yad edecek bir sunucuda oynamak nasip olur. Cesetteki o ayrı potionlar bir bir lootlanacak.

Merhaba,

Makalenizde yer yer hüzünlendiren yer yer neşelendiren bir betimleme yaptığınız için teşekkürler. Söylediklerinizin büyük kısmına katıldığımızı belirtirken; Ultima Online Dünyası'nın gerilemeye sebebiyetinin yeni nesil genç kardeşlerimizin taleplerinin daha basite yönelik olmasından kaynaklandığınainanıyoruz. Ultima Online'ın el değiştirmesi ve bir süre sonra geliştirmelerinin bitirilmesi de oyunu bitirme seviyesine getirdi.

Ne yazık ki 6-7 ayda GM Mage ya da Taming kasabileceğimiz, kasmaktan zevk alabileceğimiz, oyuna girmek için W4F alarak kalabalıktan dolayı giremediğimiz günler mazide kaldı.

Herşeye rağmen bu gibi platformlarda maziyi konuşarak paylaşmak hala bizi mutlu edebiliyorsa bundan güzel hatıra olamaz kanaatindeyiz.

Paylaşım için teşekkürler.

Teşekkür ederim Ghlahn..Dediğiniz gibi çok yazılacak şeyler var aslında.Ancak okunabilirlik için çok abartmak istemedim.Bu yazımın sebebi ah eskiler eyy gidi eskiler gibi bir anma olarak görülmesin lütfen..Nasıl bu aşamaya bu ortama geldik az çok düşünüp tartınca böyle sonuçlara ulaştım ve yazmakta istiyordum.Tekrar eskiye dönebilmek ne derece mümkün şu ortam ve yaşanmışlıklardan sonra bilemiyorum.Ama neden olmasın tabi :) Sevgiler.

Neophyte
26.6001

Yeni dönem oyuncularımızın isteklerine göre şekilleniyor oyun. Azınlık kaldığımız sürece bir şey değişmeyecek gibi. Zihniyetimizin altında gruplaşabilsek ne derece başarılı oluruz bilemiyorum açıkçası durum bundan ibaret. Neden olmasıncılar kervanına katılalım biz de : )

Expert
34.0001

bu ne motivasyondur yiğidim. eline sağlık.

normal şartlar da "nerde o eski bayramlar" tadındaki ultima girilerine gülüp geçiyorum ve açıkcası başlığa tıklarken yine mi diye sırıtarak tıkladım. ama ciddiye alınmış bir durum var, saygısızlık yapmak olmaz. benzer ciddiyetle karşılık vermeye çalışacağım, düşüncelerimi aktarabilirim umarım.

nerde o eski ultima?

bu arayış aslında ultimayla sınırlı değil, eskiye büyük özlem var hayatın her alanında.  peki neden eskiye dönülemiyor? çünkü şartlar değişti. çünkü artık dünya artık küresel bir köy. bizim arayışta olmamızın sebebiyse, arada kalan nesil olmamız. artık eskisi gibi 70'ler nesli, 90'lar nesli gibi arada uzun yıllar olan nesiller yok. nesil değişme süresi 5 yıla kadar indi. dile getirildiği şekilde özlenen ultima yıllarında (2000'lerin başı diyelim) hayatımzda ki alışkanlıklarımıza bakın ve şimdi ki alışkanlıklarımıza bakın. en basitinden okuldan eve gelir, ulusal kanallardan birinde o saatlerde yayınlanan çizgi film kuşağını beklerdim. şimdi ne oluyor? youtube, netflix, cartoon network gibi kanallar sayesinde önceden ulaşamadığımzı şeylere çok kolay ulaşıyor ve anında tüketebiliyoruz.

bu hızlı tüketme illeti sayesinde insanların bütün alışkanlıkları, ihtiyaçları değişime uğradı. bir çok sektör de buna uyum sağladı, bazı sektörlerde değişime ayak uyduramayan markalar yok oldu, bazıları yeni ve yapay ihtiyaçları karşılamayı iyi başardı. insanların eğlence anlayışları da diğer bütün anlayışları gibi değişti ve konumuz olan dijital oyun sektörü de buna en uyum sağlayan sektörlerden biri oldu.

fallout 1-4, diablo 1-3 hatta wow'un ilk hali ve şimdisi gibi binlerce örnek var. o zamanlarda ulaşmak dahi zordu bu oyunlara. bir bölümünü geçemediğim commandos'u aylarca uğraştığımı bilirim. ondan biraz sonra, dergilerden vs hilelerine ulaşarak geçtik, şimdi youtube'a yazıp izliyoruz. çocuklara bakıyorum, elinde telefon oyun oynuyorlar göya. yaptıkları clash of clans'da inşaata basıyor, diğer oyunu açıyor iki maç kafa topu atıyor, o sırada başka oyundaki inşaatı doluyor, ordan tekrar clash of clans'a falan derken. işin ucu kaçıyor, sorarsan oyun oynuyor ama. uykusuzluktan gözüm morarana kadar fm oynardım, üst lige takım çıkaracağım diye. bende oyun oynuyordum, bu çocukta oyun oynuyor. ama aynı anda 3 oyun. hangisi daha değerli? karar sizlerin. biz eskisini özlüyoruz ama şu an ki nesil bu hızı istiyor. çok az sonra daha çabuk tüketilecek oyunlar. eski simülasyonlar nerde? yok gibi. misal simcity'nin hali ortada.

oyuncu adamlar tüketmek isterken, ordan play'e basayım 5 kişi bulsun karşıma hemen savaşa gireyim derken, sen ona 20 yıl öncenin kafasıyla şu item için şu dungeon'ı grindla, başka bir oyunda 2 dolar verip aldığı janjanlı şeye binmek için günlerce tame kas, üstüne spawnla uğraş falan dersen olmaz. senin hedef kitlen oyuncular değil mi? ama oyuncuların istediği bu. onlara istediğini vermezsen başka oyuna gider. daha güzel grafik vermezsen, daha güzel grafiğe gider. içerik önemli değil ki, hemen tükenecek zaten.

benim hedef kitlem eski oyuncular mı diyorsun. saygı duyarım. mesela sağda solda özel hobi kursları oluyor, hattatlık kursu falan gibi. hayaller wow'un rakibi, hayatlar hat kursu oluyor sonra. üç kişi falan katılıyor kurslara ama sizden farklı olarak insanlar o üç kişiyle mutlu. hattatlık deyip de geçme he, belki de ülkemizin geri kalmasının en büyük sebeplerinden biri. bir milletin kaderiyle oynamış o mesleğin erbapları. kelebek etkisi olmuş, sonra sanayi devrimi falan hak getire. neyse dağılmayalım.

daha da giriş kısmındayız he, daha uo ve diğer mmo'ların ülkemizdeki kitlesinin durumundan, sonra bu kitleden çıkan sosyal açıdan başarısız fakat biraz zekalı tiplerin sunucuları nasıl yönetemediğinden, iki kelimeyi yanyana zor getiren adamların, şans eseri toplanan 300-500 kişilik toplulukları sosyal beceriksizliklerle nasıl dağıttığından bahsedeceğim de fayda etmeyecek. zülfiyare dokunup kalpleri kırmanın çok anlamı yok bu saatten sonra.

velhasıl, burası niche pazar. özel zevkleri olan ve çok az sayıda insana hitap ediyorsunuz sunucu açarken. bu insanların ihtiyaçları karşılanıyor zaten, yılların sunucuları varken teker teker hepiniz boşa kürek çekiyorsunuz, biz de zamanında boşa kürek çektik. niche pazar'a sonradan girip lider olunabilir mi? örneği var; dünya devi gillette markası Türkiye de kullan-at tıraş bıçağı pazarına girip, batacak hale geliyor, karaköy'de kurulmuş perma-sharp'ın permatiğini hiç bir şekilde geçemiyor. nihayetinde perma-sharp'ı satın alıp permatiği kendi markası yapıyor. başka etkili yöntem? tabi var, ama etkili olup olmadığını görmek için belirli bir bütçeyle bana geliyorsunuz, markanızı sıfırdan yaratıp, konumlandırıyoruz. işe yarar mı bilmem ama sunucu açacak kerizleri(ehm kardeşlerimi) biraz da ben yolayım isterim.

edit: buraya kadar okuyan varsa sahiden onun aklına sıçayım.

Vallaha sonuna kadar okudum atlamadan dediğin çoğu şeye katılıyorum eskiye özlem evet bizim nesil de var gelmişim 27 yaşına ultima dan aldığım zevki hiçbir oyundan alamadım bu zamana kadar nihayetinde geri döndük şimdiki nesil dediklerimiz ben oynarken bakıyolar anlam veremiyolar 2d oyun mu kaldı bu nasıl oyun tarzında yorumlar oluyor ama o yaşadığımız heyecanları sinir krizlerini item kaybetmeleri item kazanmaları tuzak kurmaları heyecanları yanlış kişiye kal vas atmaları client göçmelerini falan yeni nesil sindiremez dediğin gibi hızlı tüketiyorlar bu tarz hatalara onların yaşamlarında yer yok nihayetinde yeni açılacak sunucular yerine bu işe gönül verenleri bir yerde toplamak daha mantıklı bana göre de ne kadar kaldık ki zaten :)

2000 li yıllar eğlenceli olabilir ama benim gözümde bir o kadar da sıkıcıydı. 

Bir püre mage nin oyunu oynaması kadar saçmaydı mesela 30 luk reg deri set hoppa action.

2000'li yıllarda bir püre mage neden craft kasma gereği duysun ki ? Aslında biraz daha detaylı düşünürsek warlock'un da craft kasmasına gerek yok!

Zaten gerçek şu ki bu oyunu runuocular oynuyo.

Bana göre çok kolay bir oyundu. 2000'li yıllar.

Eskidendi çok eskiden :)

Şöyle uzun vaadeli zor bir server açacak arkadaşlar  varsa şimdiden alınlarından öperim.haber etsin bana ilk player'ı olmaktan mutluluk duyarım.(gerçi tek de olabilirim tabi eheh) Zamanı kısıtlı arkadaşlar gelmesin lütfen.Onlar için hali hazırda PvP formatlar mevcut.Hergün 1 saat oynasa 3 ayda kasacağı klasmanların olacağı bir server açın la nolur angel

13 dakika dakika sonra eklendi:

Ayrıca player gelsin diye kafayı sıyıran arkadaşlar açmasın böyle server lütfen.Safe alan olmasın janjanlı binek silah item boya vs olmasın.Craft ın craft tamer ın tamer balıkçının balıkçı olduğu hırsız karakter görünce saygıyla eğildiğimiz bir server olsun.kasmak için emek verecek emeğininde karşılığının alınabildiği bir server olsun.Çoğunluğa sahip topluluklar söz sahibi olmasın server üzerinde.Spawntakip random sistemi gibi sistemler olmasın.vendorlarda pot set falan kutu poşet olmasın.llamaya binen utanmasın.player vendoru item satsın.alalım satalım ekonomimizi canlı tutalım.amin

12 dakika dakika sonra eklendi:

çiftlikte hayvanlar sporla çoğalıyormuş gibi saniyede respawn olmasın

Bu konu grecth tarafından düzenlendi(2017-03-13 20:49, 7 yıl önce)

Hepsini okudum ve hepsinde haklısınız. Bende uzun bir yazı yazayım . Öncelikle sunucuma gelip bu görüşler içinde de beğendiğiniz için çok memnun oldum.Konunuzu da araştırıp buldum. Günümüz insanlarında şöyle birşey var.

Sunucu sahiplerini oyundan soğutan konular ( bazılarını )

Oyuna girip x serveri ile kıyaslayıp bu olmamış ! tamam da kime göre olmamış ? senin oynadığın diğer serverlara göre olmamışsa onlar da bana göre olmamış.

Birde yılların popüler isteklerine bakalım ; Oyuncuların yanına gidip yeni bir sunucu olduğumuzdan dolayı da soruyorum, hata var mı  ? Hata yok ama diye başlıyorlar ;  

Potionlar üst üste gelsin , scrollar birleşsin ( ki sabredip 100.0 skill yapsalar zaten birleşecek ) , ingot store eklensin , Spawn takip sistemi olsun , İngotlar çok zor çıkıyor , hazine açtım level 5 ama hiçbişey cıkmadı , 20 tane dragon kestim içleri boş hani en güçlü dragondu ? ve daha yüzlerce bu tarz istek. Açık açık söylüyorum her oyuncuya , Biz bunları yapmayacağız !

Bu cevabı bir inatlaşma olarak görüyorlar ama benim düşünce yapım şöyle. Sunucuyu açarken 30 gün beta süreci diye uyarıda bulunduk.Sizde bilirsiniz ki İphone ya da Microsoft gibi büyük şirketler bile bir sürüm çıkardığında kullanıcıların testinden sonra kararlı sürümü çıkartırlar. Ben dragonların drop ayarlarını ayarladım ama bunu pratikte test etmeden ne kadarsağlıklı bir ayarlama olmuştur ? bence hiç olmamıştır. Mesela hayatında şu robeyi hiç görmemiş olanlar var.Bana göre ultima online'da olup olabilecek en iyi robe iconudur.

Bu şekli görüp çok çirkin diyen en az 20 kişi geldi 30 günlük sunucuya. Şimdi bu insanlara siz olsanız ne cevap verirsiniz bilmiyorum ama ben güzel olan sunucuda oynamasını söylüyorum. Aslında şuan 100 oyuncuyu geçememizin tek nedeni isteğe göre hareket etmememiz. Tüm bunlarla karşılaşıyoruz. Elbette istekler olacak ancak mantıklı olarak değerlendirilmeli. Anlık değişiklikler sunucuya zarar verir , benim sevdiğim tarz ultima online'ın dışına çıkar ve böyle olursa bütün ilgim kaybolur.( Bir hatamız var ama bunun bizim tarafımızdan nasıl göründüğünü aşağıda anlatacağım ).

Sizin istemeden veya isteyerek sunucuma girip benimle 15 dakika konuşarak yaptığınız şeyi söyleyeyim. Aşağıda göreceğiniz setlerin fotoğraflarını çekip photoshop programında etraflarını temizleyip forumda güzel durması için png formatında kaydedip atacaktım. Ancak dışarıdan çok basit görünen bu işlem güzel durmasını istiyorsanız eğer 1.5 saat sürer.

Ancak siz gelip oyun içinde benimle konuşmasaydınız ben bu işi yarına sallayacaktım belki de bir kaç gün sonraya. Biz de etten kemikten insanlarız arada da olsa teşekküre ihtiyacımız var. Bir sistemi beğenmediğinizde bu çok çirkin demek yerine şöyle olabilir diyebilir insanlar. Ya da sadece beğenmediğinde iletişime geçer ve beğendiğinde bunu belirtmez ise bizim de oyundan soğumamıza neden olur.Teşekküre ihtiyacımız var derken pohpohlanmak anlamında söylemiyorum . Bizlerin de yaptığı işleri beğenen kişilerin en az beğenmeyenler kadar dile getirmesi gerekiyor ki , yanlış yolda ilerlediğimizi düşünmeyelim. Gerçekten o an oyundan çıkıp gitmek yerine isteyerek ya da istemeyerek verdiğiniz moral sayesinde aşağıdakileri yaptım.

Kesyda Inc Eşyalar

Bunların yanında forumda eşyalar kısmında eşyalara icon ekledim. 

Bunları aslında siz yaptınız. Yani bazı şeylere ihtiyacımız var.  Günde 4 saat uyku ile birşeyleri düzeltmeye çalışıyoruz ve yukarıda söylediğim gibi eski robeyi görüp çirkin diyen insanlar geliyor :) Sizde hak verirsiniz ki moralimiz bozuluyor.

Herşeyi yazdım ama kendi hatamı söylememek olmaz. Mesela beta sürecinden sonra item res atmayacağız diye bir duyurum vardı ancak bazı itemlere attık. Oynayan oyunculardan tekrar özür dilerim bu konuda. Ancak sunucunun 5-10-15 sene açık kalacağını düşünüp hesap yaptık. 10 sene sonra bile oynama amacı olması için bazı itemlerin gerçekten çok zor elde edilmesi gerek. Konu sahibinin son paragrafında da yazdığı gibi bir süre sonra kimsenin tavşan gibi ortalıkta dolanmasını istemiyoruz :)

Diğer bir hatam skillsec diye bir sistemdi ki 3 gün sonra kalkacak. Bu sistem bazı skilleri hediye olarak veriyor. Belki hatalı bir karardı belki de değil , bende göreceli bir şey. Benim bunu yapmamdaki sebep , Yıllarca insanların skill kasıp kapanan ultima online sunucuları yüzünden tüm sunuculara güvenini yitirmesiydi.Haklılardı tabi. 

İşin özü bir teşekkür çok önemlidir. Beğenenler lütfen iletsin , biz de en azından anlayanlar var diyerek devam edelim.

Oyunculara duyuru : Hatamız olduğunda veya birşeyi beğenmediğinizde bunu söylemenin farklı yolları da var. Lütfen sizin için ne kadar uğraştığımızı unutmayın.

Size tekrar teşekkür ederim.

Herkese İyi Forumlar.

www.Kesyda.com

Reklamımı da koydum köşeye.

Bu konu korayer3592 tarafından düzenlendi(2017-05-18 05:12, 6 yıl önce)

Gözyaşları sel oldu.

Üye Ol veya Giriş Yap

Bu forum başlığına mesaj atmak istiyorsanız hemen üye olun veya giriş yapın.