merhaba arkadaslar,
Bu bolumde yeni C++ Dersleri yer alicak, elimden geldigince ayrintili ve anlasilir hazirlamaya calisicam + bu bilgiler sabit kalmiycak, ogrendigim yeni bilgileride ekliyicem buraya

Bu derslerin faydali olmasi dilegimle,
Tiger

ve bu dersler bolumune hicbirsey yazmayin lutfen

sadece dersler olsun burda
merhaba arkadaslar,
Artik yavas yavas isimize yarayabilecek seyler yapmaya basliyalim di me

Arkadaslar, bu dersler, hicbir programcilik bilgisi olmayanlar icin bile cok basit ve anlasilir gelecek sekilde hazirlamaya calistim, ve gercekten en ufak konulara bile oldukca fazla yer ayirmaya calistim. umarim hepinize faydali olur.

Eger yinede bunlara eklemek istediginiz, ogrenmek istediginiz baska konular varsa lutfen bana bunlari pm (ozel mesaj) ile iletin, bende elimden geleni yapayim.

iste C++ Dersleri:

C++ Genel Kultur Bilgileri
C++ Nedir? Nerde ve ne zaman kullanilir?
Herkes icin C++
C++ Programlarini hangi programlarla calistirabilirim? Ve bu programlari nerede bulabilirim? ve nasil kullanabilirim?
Degisken Turleri ve kullanim yerleri
temel yontemler
C++ ve C arasindaki baglanti
Yazdiginiz programinizda hayat olmali

temel seviye bilgileri-1
"Hello Millet"
output yontemleri
input yontemleri
genel operator bilgisi
if - else if nedir? nasil ve ne zaman kullanilir?
nested if nedir? nasil ve ne zaman kullanilir?
while nedir? nasil ve ne zaman kullanilir?
do while nedir? nasil ve ne zaman kullanilir?
for nedir? nasil ve ne zaman kullanilir?
nested for nedir? nasil ve ne zaman kullanilir?
switch nedir? nasil ve ne zaman kullanilir?
break kullanimi
continue kullanimi
enum ve avantajlari

temel seviye bilgileri-2
1D arrays (tek boyutlu diziler)
2D arrays (iki boyutlu diziler)
all arrays (cok boyutlu arrayler ve diger tum arrayler boyutlu diziler)
array kullanim yontemleri ve avantajlari
pointers (isaretciler)
Strings (stringler)
ozel string fonksiyonlari
ozel terimler ve sagladiklari gucler :)
fonksiyonlar ve kullanim yontemleri
en son temel bilgiler ve gercek C++ ile programlamya giris

orta seviye (Asil C++ Burda Basliyor)
Class lar nedir? ne ise yarar? ve ne zaman kullanilir?
kendi kutuphanelerimizi olusturmak
Object Oriented Programming (Nesne Tabanli Programlama)
Nesnelerle Calismak
struct nedir? class larla iliskisi nedir?
private, public, protected nedir? nerde ve ne zaman kullanilir?
gercek bir kahraman: static
new ve delete kullanimi
C++ ta programda kisadevre yapimi ;) (short circuit evaluation)
fonsiyon asiri yukleme
branch gucu! :)
baslangic degerleri (default parameters) ve avantajlari
siralama yontemleri
mr.program beyimizi asiri yuklemek
templates (sablonlar, hazir kaliplar) ve sagladiklari avantajlar
template lerimizi asiri yuklemek (template overloading) ve sagladiklari avantajlar
C++ in buyuk avantajlarindan biri: Referans lar
global degiskenler
define, define turleri, macrolar, inline fonksiyonlar ve daha neler neler....
Function overloading (fonksiyon asiriyukleme)
member fonksiyonlar
constructor && destructor
dinamik bellek yonetim yontemleri
ozel programlama yontemleri - 1
INHERITANCE (KALITIM)
ileri protected kullanim yontemleri
POLYMORPHISM (valla Turkce sini cikartamadim bilen varsa PM ile soylesin lutfen)
sanal fonksiyonlar
orta seviye son bilgiler

ileri seviye C++
arkadas fonksiyonlar (friend functions)
operator overloading (operator asiriyukleme)
genel hata bulma yontemleri - 2
input && output yontemleri
file proccesing (dokumanlarla calismak)
iostream, istream, ostream...
exception handling (hata bulma yontemleri)
>>>> ozel komutlar arsivi <<<<

Derslerin Devamı gelecektir.

Daha sonra eklenen mesaj 7 dakika

Arkadaşım bu başlıkta saçma sapan geyik mesajlarına yer yok.
Bazı arkadaşlara bilgi sağlamaya çalışıyoruz.
Lütfen yukardaki mesajımda belirtmişim gereksiz MESAJLAR ATMAYIN DIYE.

Daha sonra eklenen mesaj 20 dakika

C++ dersleri -1: C++ Nedir? Nerde ve ne zaman kullanilir?

C++ nedir?
++ Nedir? ne ise yarar, yenirmi icilirmi diye soraniniz varsa size soyle kucuk bir ozet yaparak anlatmaya basliyayim. "C++, temelini olusturan C programlama dilinin gelistirilmis ve cok daha saglam bir programlama dili haline getirilmis halidir." Sincik bu ne demek diyeniniz varsa size bildigim kadariyla soyle anlatayim:

C++, temelini olusturan C programlama dilinin gelistirilmis halidir dedim. Yani C++ tan once C programlama dili vardi. Bu dil Dennis Ritche tarafindan B programlama dilinin gelistirilmis bir hali olarak cikartilmis dildir. C++, C ve B programlama dilleri biraz karismis olmali, dimi? programlama dilleri isimleri havalarda ucusuyor olmali guzel. Simdi bu bilgileri yerine oturtmaya basliyalim.

Daha onceleri yaygin olarak kullanilan B programalama dili, bazi konularda yetersiz olmasina ragmen yinede tutulan bir dildi. Ancak Dennis Ritche bu sorunlari ortadan kaldirmak amaciyla cok daha gelismis bir programlama dili olna C yi cikartti. Bu dil oyle tutulmaya basladi ki, ilk ciktiginda ordularda, askeri projelerde bile kullanilmaya baslanmis. C dilinin bu populerligi bir sure daha devam etmis ve sonunda yavas yavas yetersiz oldugu alanlar goze carpmaya baslamis. Ozellikle bazi guvenlik alanlarinda cok zorluk cikartmasi ve nesne tabanli programlama (object oriented programming) de yetersiz kalmasi gun gectikce hissedilir bir hal almaya baslamis. Sonunda 1979 yilinda yine Bell labaratuvarlarindan Bjarne Stroustrup ve ekibi tarafindan bu eksigi ortadan kaldiracak ve taa o zamandan su ana kadar kullanilabilecek kadar gelismis cok guclu bir programlama dili olusturulmus. adina ilk onceleri yanlis hatirlamiyorsam "siniflandirilmis C" gibi birseyler denmis ancak daha sonra ismi C++ olarak degistirilmis.

Bu C++ dilinin C ye gore avantajlarini ilerleyen derslerimizde gorecegiz. Simdilik C++ in C nin gelistirilmis hali olarak olusturldugunu bilmemiz yeterli olacaktir.

Simdi devam edelim. "cok daha saglam bir programlama dili haline getirilmis halidir" dedim. Peki bu nedemek? Bu su demek, C++, C nin sahip oldugu yapidan cok daha saglam bir dildir. Cunku gerek guvenlik konusunda sagladiklari kolayliklar ( ki bunlari kullanmak istemezseniz C yapisinida kabul etmektedir ) acisindan, gerekse C de yalasik 30 - 40 satirda halledebileceginiz bazi islemleri C++ ta sadece 1 satirda halledebilmeniz acisindan programciya oldukca kolaylik saglayan, ve yazilan programlarin daha guvenilir olmasi demek. Butun bu dediklerim size C++ in ne oldugu, ne zamanlarda kullanildigi ( guvenlik soz konusu oldugunda ve program kolayligi acisindan kolaylik saglamasini istedigimiz zamanlarda ) hakkinda genel bir fikir edinmenizi saglayacaktir. Ve ilerleyen derslerde uygulamalara gecince yavas yavas butun bunlarin ne demek oldugun anlayacaksiniz.

Ek Bilgi: C++ da yazdiginiz programlar yine dos ekraninda calisacaktir. Ve ise C++ tabanli olarak OpenGL veya graphics libraryleri katmadiginiz surece ki bunlar bir bakima C++ tan ayri diller sayilir, bunlari katmadiginiz surece bu programlarinizin ciktilariniz, sonuclarini dos ekraninda gormeye devam edeceksiniz. Ama bunu gorupte sakin uzulmeyin, C++ in sagladigi avantajlari gordukce onu sevmeye basliyacaksiniz. Ve size birkac kucuk ipucu:

--> Guvenlik konusunda cok guvenilir bir dil oldugundan hala bazi sirketler tarafindan kullanilmaktadir

--> Benim cok sevdigim JAVA dili bile buyuk olcude C++ ile hazirlanmis bir dildir, yani demek istedigim C++ diger dillerin olusturulmasindada kullanilan bir dildir.

--> C++ in sahip oldugu control statements, inheritance (kalitim) ve polymorphism gibi bazi onemli konulari ogrenmeniz demek, diger programlama dillerini ogrenirken oldukca fazla bir kolaylik ve zaman kazanci sahlayacaktir.

Bu bolum bir bakima C++ hakkinda genel bir bilgi edinmeniz icin hazirlanmistir. Ve umarim amacima ulasmisimdir. Sorunuz olursa
Ultima-Strike.com C, C++ ve JAVA forumunda lutfen sorunuz, kucuk veya onemsiz soru demeyin cunku en ufacicik sorular bile ilerde basiniza oldukca dert acacaktir inanin bana.

Saygilar,
Tiger

Daha sonra eklenen mesaj 5 dakika

C++ dersleri -2: Herkes icin C++
Merhaba arkadaslar,
"Herkes icin C++" baslikli bu ders, sadece dersin islenisi ve ders islenisinde sahip olmaniz gereken seviye hakkinda aciklama yapilacaktir.
Dersin islenisi: Dersin islenisi, konu anlatimina anlatimina agirlik verilmesinden cok, pratik yaparak satir satir her ornek uzerinde aciklama yaparak anlatim seklinde olacaktir. Yani konu once mumkun oldugunca basit, anlasilir ve sade bir dille anlatilacak (elimden geldigince) ve daha sonra verilecek bol orneklerin uzerinde daha genis olarak aciklamalar yapilacaktir.

Odev sorusu falan verilmeyecektir.

Ders islenisinde sahip olmaniz gereken seviye: Bu derslere baslamaniz icin gereken seviye hicbir bilgisi olmayan sokaktan gecen ve pek bilgisayar kullanmamis birinin sahip oldugu seviyedir bu isin sakasi tabii, ama size soyle diyeyim, bu derslere baslamaniz icin C++ veya baska bir programlama dili hakkinda hicbirsey bilmeniz gerekmiyor. Elimden geldigince programlamaya yeni baslamis biri icin anlatmaya calisicam.

Amacim gercekten iyi bir is cikartmak. Ve buda, bu dersleri okuyan ve calismak isteyen dostlarimin basarili olmasi ile olur ancak. Bu konuda bana yardimci olamanizi istiyorum. Ve hepinize basarilar diliyorum.

Saygilar,
Tiger

Bu konu |Tiger| tarafından düzenlendi(2006-04-05 23:21, 18 yıl önce)
Ya ben su Visula Basic 6.0 nerden indircem indiriyorum yuklicek gibi yapiyor yuklemiyor dalga mi ne geciyor..

Daha sonra eklenen mesaj 7 dakika

Yani stup yapiyorum ondan sora baska yerbi setup daha atiyor ondan sora ona tikliyom yuklucekmis gibi yapiyor yuklemiyor..

Bu konu olay tarafından düzenlendi(2006-04-17 23:47, 18 yıl önce)
sağol ya bi de polymophism değişkenlik gibi bişey kitapda okurken gördüm
Vallahi ben o kitabi alcam zamanim olsa okuldan gelirkene Ankara Kızılayda incem hemen alcam cok yararli olsa gerek

Daha sonra eklenen mesaj 55 saniye

Ya bana yardim edermisin programi setupluyorum yuklucek mis gibi yapiyor yuklemiyor nasil yukledinn..

Bu konu olay tarafından düzenlendi(2006-04-17 23:53, 18 yıl önce)
Paylaşım Cok Guselmiş Konuya Üye Oldumda Bilader Bir Sorun War vb 6.0,c++ Bunlar Gibi Programların Download Linkleri Piyasada Pek Yok Acaba Yardım Edebilrmisn Ben Programı İndirdim Bir Download Programı İle Ama Program Yüklemiyor Arıza Cıkartıo Tav Oldum Bende Yardım Edersen Sevinirm Simdiden Saol (cıkardıı hata dosyaları gormuyo)...

Bu konu olay tarafından düzenlendi(2006-05-03 18:23, 17 yıl önce)
Eyw Kardesim Peki İkisinide Download Şartmı? Sorn Deil debende Bitane vardı Neyse Paylaşımın İçn Cok Saol
Kardes birincisini indirdirsen senden dosuya ister ikincisini isteersen senden dosya ister sen ikisinide indirki hangi dosyayi istiyorsa oburunden temin et diyte soyledim eger ole yukluye bilirsen yukle
Ok kardes eyw Cok Saol Ben Downloada Bırakiym pc yi ozaman paylaşıom içn cok saol :)
Tesekkurler..:alkis

Bu konu olay tarafından düzenlendi(2006-04-30 15:40, 17 yıl önce)
Asıl Size Teşekkürler :alkis :alkis :alkis :alkis
Silindi
Members
0
olay bence senın sorunun ılk basta bendede olan sey bak yuklerken bazı seyler secmenı ıstıor orada active x gibi seyler visual basic ve active yi sec baska bıseyı secme sonra yuklemeye devam ew
eet dogru suan arkadasn il verdiklerini kuruyorum sorun cıkmıcak sanıorm ama yine yaparsa senin dediini yapıcam hagi önerin içn saol olay paylaşm içn saol
Bencede

Daha sonra eklenen mesaj 1 dakika

Hadi Bakalim Guzel Guzel Programlarimizi Yazalim heheh:zipla

Bu konu olay tarafından düzenlendi(2006-04-30 17:05, 17 yıl önce)

Üye Ol veya Giriş Yap

Bu forum başlığına mesaj atmak istiyorsanız hemen üye olun veya giriş yapın.