Programlama öğrenmeye niyetim var bu aralar. Bana şu dilden başlarsan daha kolay kavrarsın veya daha çok döküman bulabilirsin veya işine daha çok yarar diyebileceğiniz bir öneriniz varmı? Hangi dilden başlamalıyım öğrenmeye.

Not: Birde ilerisini düşünerekten mesela atıyorum vb öğrenirsen asp ye yakındır kolay kavrarsın veya şu dil php ye yakındır gibilerinden önerilerinizide bekliyorum.
Java oneririm ... Java artik iyice gelisiyor ve source olarak sitesi daha fazla.
ben derim ki vb ile başla çok kolaydır biraz bişeyler yapabilmenin keyfini al

vb scripting ile asp neredeyse 1-1 oradan asp ile web programlamaya adım atabilirsin.

webe geçmiş iken php ile ilerletirsin kendini çok iyi seviyeye geldiğinde zaten veri tabanları hakkında yeterli bilgiye sahip olursun bu bilgini kusursuzlaştırmak istersen db administratorük üzerine yoğunlaşırsın

php ile c syntaxları yakındır c ye girişebilirsin burada zorluk çekeceksin çünkü c ye geçiş biraz adamı allak bullak eder

C yi yer bitirirsen başka bişey öğrenme bence o zaman sen source diğer tüm programlar client olur sana

ama c çok hamdır biraz daha bişeyler teknolojiye yakınlık dersen .net serisine geçersin

java demiş akillis ben biraz bu konuda bilgisizim hiç üzerine yoğunlaşamadım o yüzden bi sıralamaya koymadım..

çok iyi derecede c öğrenirsen haber ver firmaya c experi arıyorum :)
Progrmalama Dili Konusunda Hiçbir bilgisi Olmayan Biri İçin Başlaması Gerken En Uygun Diller VB Veya Delphi dir Ben Delphiyle Başladım Delphi Daha İyidir Algoritmayı Daha İyi Kavrarsın Önerim Delphi dir C Felan Ağır Kaçar Sıkılırsın Bir Süre Sonra Hevesinde Gider Herzaman Kolay Dillerden Başlamak İyidir
c++ .. Aklının alabileceği programların hemen hemen hepsi bu dille yapılmıştır Windows dahil omak üzere ve nesne yönelimli harika bir yazılım dilidir.. Yazılım konusunda tek geçerim yanı sıra web dizayn içinse asp öneriyorum linux tabanlı çalışacak isen php de iyi bir alternatiftir. Ne yazık ki benim bu konularla uğraşacak yeterli vaktim olmuyor.. yalnızca altyapı:(
atacker : c++ .. Aklının alabileceği programların hemen hemen hepsi bu dille yapılmıştır Windows dahil omak üzere ve nesne yönelimli harika bir yazılım dilidir.. Yazılım konusunda tek geçerim yanı sıra web dizayn içinse asp öneriyorum linux tabanlı çalışacak isen php de iyi bir alternatiftir. Ne yazık ki benim bu konularla uğraşacak yeterli vaktim olmuyor.. yalnızca altyapı:(

Güzel Söylüyosunda Yeni Başlayan Birini C++ Soğutur Anladınmı Yoksa Tabiki Zaten Delphide Öğrense Vbde Öğrense Delphiyide Öğrenecek İlerde Cyide Javayıda Bu Konuda Üstad Olmak İstiyosan Bütün Yazılım Dilleririn Öğrenir Konuya Hakim Olursun Tabi Bunun İçinde Web Programlamada Var htmlsinden aspsine phpsine Kadar Kendini Geliştireceksin
Arkadaşım hepsini geç otur C# öğren java ve c++ karşımı bir dil olmakla birlikte artık microsoftun favori dili oldu onceden MS in dili VB idi (hoş projelerini hep c++ ile yazarlardı ama :) ) ama artık hem proje yazımları olarak hemde kendi ilerletecekleri dil C# tır hem öğrenmesi kolaydır hemde C# ı hakkıyla öğrenirsen başka hiç bir dile ihtiyaç duymazsın. Canın web projesi yazmak isterse Asp.net C# ile yazarsın yok Pda lara yazacam dersen gene C# ile Compact framework referansları kullanarak yazarsın masa üstünde zaten yazarsın :) Ve Grammer olarak javaya aşırı derecede benziyor bunun yanı sıra VB kadar görsel eklentiye sahip C++ da ve Javada okadar görsel eklenti yok.
bence ilk visual basic ten başla çünkü c sıkar seni sadece konsol bu ne lan dersin sıkılırsın ama visual basic te yaptıklarını görüosun görsel olduğu için eğlenceli gelir vb yi yalayıp yuttuktan sonra geçersin C# .Net ' e şu an microsoftun da üzerinde durduğu güçlü bi dil. seçim sana kalmış ama ilk vb derim ben
@rocker ben vb,delphi ve c# kullanıyorum ama emin olki c# ile vb aynı zorlukta hatta vb de gereksiz kelime daha fazla olduğundan arada kafamı karıştırıyor. c# vb ye oranla daha yalın ve kod görüntüsü daha güzel :D delphi de kolay bir dildir ve aşırı düzeyde vb ye benzer ama delphi de gereksiz kod çok daha fazla mesela bütün fonksiyonları once tanım olarak yukarı yazarsın sonra fonksiyonun kendini aşa yazarsın bole bir uyuzluğu var delphinin ve idesi hiç görsel değil c# zaten vb ile aynı ide yi kullanıyor c# ile vb aynı görselliğe sahip kısacası...
Tabiki C# iyi ve cok hizli gelisen bir dildir bende C# la basladim ama cok zor oldu, eg'er inglizcen iyi durumda ise
inglizce kitablar okumani o'neririm cok daha kolay kavrarsin.Kolay olmayan diller adami yorar ve ilgin kalmaz :(
Rockerin sozlerine katiliyorum, ve senin bir dili secipde sonuna kadar gitmeni diliyorum. Zaten daha sonra cok kolay olucak, en o'nemlisi basladig'in seyi birakmamak.

Etkiliyici olabildiysem senin adina sevinirim :)
eger para kazanmak istiyorsan kesinlikle sana AJAX'ı tavsiye ederim niye dersen web tasarımında en gecerli rolu artık ajax ve flash oynuyor
bu başlığı açtığımda aklımda vb vardı başlamak olarak ama bu işi yapan arkadaşlarında fikrini almak istedim. bütün arkadaşlarıma çok teşekkür ederim fikirleri için ben aşağı yukarı 1 haftadır c# öğrenmeye başladım türkçe kaynak bulmak bazen zor olabiliyor ama sefer algan isimli arkadaşın kurmuş olduğu bir site var olabildiğince burdan yararlanıyorum. görsel derslerde kolay kavramayı kolaylaştırıyor. şu an için seçimimi c# tan yöne kullandım pişman olurmuyum bilemiyorum ama bana eğlenceli geldi tabi daha başlardayım :) tekrar teşekkür ederim yorumlarınız için arkadaşlar.
Bende çok şüpheliydim acaba c# doğru bir seçimmi diye ama 2007 orcası indirip ve net.framework 3.5 u denedikten sonra ne kadar doğru bir karar verdiğimi anladım
C# windowsun kodlama dilidir sence pişman olurmusun?
@Nemesis windows c++ ile yazılmıştır c# ile değil. Sanırım MicroSoft demek istedin. Burda onemli olan şey kimin dili olduğu değil dilin yetenekleri ve kullanım kolaylığı. C#; c++ gibi herşeyi yapabileceğin yetenekli bir dildir ama c++ gibi işlemci ayırt etmez yani Java gibi nereye koysan çalışır yeterki koyduğun yerde .net frameworks olsun birde dil java gibi anlaşılır kelimeler ve ayıraçlar kullanır. C#ı en iyi dil yapan özellikler bunlardır.

Üye Ol veya Giriş Yap

Bu forum başlığına mesaj atmak istiyorsanız hemen üye olun veya giriş yapın.