hamachiden cs oynamak için hamachi ip sini nereye yazıyoruz?
connect hamachi ip si olarakmı?
arkadşalar yokmu anlatcak biri hamachiden nasıl oynucağımızı oyunu ?.
Ben new game den kuruyorum arkadaşlar find servers lan bölümüne bakıo ama benim kurduğum oyun gözükmüyo orda bir yardım edin lütfen ?
hamachi landan oynamanı sağlar arkadaşlar Lan game kısmına bakmanız lazım kurulunca orda gözükür bende de değişik bi hata var cs de Class C diyo arkadaş giremiyo :S
işte arkadaşlar da find server bölümündeki lan seçenğinden bakıyo ben farklı bişi mi dedim...
* Class C ve Birbirini Görememe Sorunu Tam Çözüm*

Aliases.txt dosyası oluşturuyosunuz. (C:Program Files/Hamachi klasörünün içine)

Nasıl oluşturulur ?

Benim bir ağım var ve ip adresim 5.123.45.67 ve arkadaşımın ip adresi 5.234.56.78 oyunu ben kuruyorum ve bir txt dosyası oluşturup ismini aliases koyuyorum.İçine aynı aşağıdaki şekildeki gibi ip leri yerleştiriyorum.

Arkadaşımın ip si // Benim ip adresim
5.234.56.78 5.123.56.78

^ ^
I I
I I
Arkadaşımın ipsini Benim ip adresimin 2. noktadan sonraki hânelerini arkadaşınkine göre yazıyorum. aynı şekilde yazıyorum. Bu şekilde Class C hatasından kurtuluyorum.

Peki ya birden fazla arkadaşım bağlanmak isterse ?

Yine aynı şekilde alt alta oluşturuyoruz :

Örn: Benim ip adresim : 1.234.567.8
1.Arkadaşımın ip si : 2.345.678.9
2.Arkadaşımın ip si : 3.456.789.10

İlk satırdaki ip mizi 1.arkadaşımıza göre 2.satırdakini ise 2.arkadaşımıza göre ayarlıyoruz.

2.345.678.9 1.234.678.9
3.456.789.10 1.234.789.10

Peki bunun mantığı nedir ?

Bunun mantığı şudur ki sizin network için kullandığın ip lerin 2.hanelerinden sonraki kısımların aynı olmasını sağlıyoruz ve bu sayede birbirinizi tanıyabiliyorsunuz, dolayısıyla birbirinizi ağ üzerinde görüyorsunuz.

Önemli Notlar :

1.Bu aliases.txt dosyası sadece oyunu kuran kişide bulunmalıdır aksi taktirde yine birbirinizi göremez ya da Class C hatası alırsınız.

2.Eğer hâla sorun devam ederse (birbirini görememe sorunu) windows güvenlik duvarı ayarlarından özel durumlara hl.exe hamachi vb.dosyaları ekleyin.

3.Eğer hâla sorun devam ederse (Class C sorunu) oyunu başka bir arkadaş kurmayı denesin yine olmazsa aşağıda verilen resimde anlatılanları uygulayın.

4.Yine olmazsa ki sanmıyorum güvenlik duvarını ve anti-virüs programlarınızı devre dışı bırakın.

5.Başlat / Ayarlar / Denetim Masası / Ağ Bağlantılarına girin yukarıdan (Dosya,Düzen,Araçlar vs. gibi sekmelerin olduğu kısım.) Gelişmiş sekmesine ve oradan Gelişmiş Ayarlar'a basın.Üzerinde "Bağlantılar" yazan bölümde "Hamachi" yazan kısma bir kere tıklayıp yandaki yukarı ok işareti butonu yardımıyla Hamachi ağını bir üst sıraya çıkarıyoruz ve herhangi bir network bağlantısında Hamachi ip adresimizi öncelikli atamış oluyoruz.(Bu çoğu oyunda yapılması gereken birşey.)

6.Tüm bu dediklerimi yaptınız, baktınız yine olmadı hemen profilime tıklayıp e-posta adresimi ekliyorsunuz.Ben size MSN de yardımcı olmaya çalışıyorum.

**Bilocan**

U-S'ı seviyorum..

Bu konu **Bilocan** tarafından düzenlendi(2007-09-18 17:41, 16 yıl önce)
Cok iyi aciklamissin.Tesekkürler...
Rica Ederim.

Güncellendi.
Dün uykusuzluktan aklıma gelmeyip de yazamadığım şeyleri yazdım ve bir screen shot ekledim.
Aliases.txt dosyasını nereye koyucaz ?
Hocam eline sağlık da şu ip işlerini anlayamadım ben sana yazsam benim için halledebilirmisin iplerin yazılışlarını.
benim ip adresim:5.188.149.149
1.arkadaşımın: 5.187.178.71
2.arkadaşım: 5.187.178.229
3.arkadaşım.5.188.159.30

birde pehlione in dediği gibi bu txt i nereye koyacağız ?
Arkadaşlar txt dosyasını C:Program Files/Hamachi klasörünün içine atıyoruz.

@calis

5.187.178.71 5.188.178.71
5.187.178.229 5.188.178.229
3. arkadaşın için ip oluşturmana gerek yok :) Çünkü ipleriniz zaten aynı hanelere sahip olmuş oluyor sakıncalı durum.

Tabi bu durum sadece calis için geçerli.
bu ip ye 5.188.159.30 sahip arkadaşımla bir deneme yaptık new game den oyunu kurdum hamachide de onlinız fakat arkadaş lan bölümüne bkaınca hiç birşey kurulmamış olarka gözüküo refresh falan da demesine rağmen
Arkadaşınla sen güvenlik duvarı vs. kapatın tekrar deneyin.Yine olmazsa yukarda verdiğim screen shottaki olayı yapsın arkadaşın.
bilocan üstteki anlatığın herşeyi yaptık fakat hala görmeiyoruz sorun ne olabilir kafayı yemek üzereyim :(
Önemli notlar 6. madde plx.
Arkadaşlar tamam dır olay çözüldü.Ben devamlı new game den kurmaya çalışıyordum Dedicated Server dan kurunca olay çözüldü sağol bilocan herşey için.

Üye Ol veya Giriş Yap

Bu forum başlığına mesaj atmak istiyorsanız hemen üye olun veya giriş yapın.