Arkadaşlar her halde Türk yazar tarafından yazılar perg efsanelerini bilirsiniz(umarım). Burdaki isimlerde, bu forumdaki fantastik yazılarda ve diğer rp sitelerinde de fantastik kurgu hep yapancı: isimlerle şehirleri ve bütün adı olan herşey hep yabancı dil kullanılarak yapılan bir şey.

Aklımda fantastik kurgu alanında kendi yarattığım ırklarla, haritayla vs. bir roman projesi var. Elimden geldiğince aklıma gelen harfleri birleştirip ırk ismi vs oluşturuyorum. Türkçe bi anlamı olmasa bile Türkçe kurallarına uyumlu kelimeler. Ve lakin bu rp sitelerinde yapılan rp yazılan hikayelerdeki yabancı isim hayranlığı yüzünden içimde bir endişe var. Bu hayranlıktan dolayı düşünün kitabım bi ihtimal piyasaya çıktı diyelim. İçindeki Türkçe isimleri gören bu hayranlar alaycı kötümser bir tavıra girmezler mi?

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz...
Ben Perg Efsanelerini okumadım ama az çok araştırmışlığım var.

ceren1:
Burdaki isimlerde, bu forumdaki fantastik yazılarda ve diğer rp sitelerinde de fantastik kurgu hep yapancı: isimlerle şehirleri ve bütün adı olan herşey hep yabancı dil kullanılarak yapılan bir şey.

Evet neden anlamıyorum bende de bu yabancı kelime alışkanlığı az çok var ama yabancıların çıkarttığı her şeyde bizim özentiliğimiz var. Filmlerimiz, dizilerimiz hatta yarışmalarımız bile yabancı özentiğilini gösteriyor. Hep alıntı konular. Benim bildiğim hiç orjinal bir fikrimiz yok. Olsa da batı hayranlığından başarılı olunmuyor. Gönül isterki bizimde yazarlarımız fantastik tarzda orjinal fikirler çıkarıp bunlarıda Türkçe bir kelime olmasa bile uyum açısından Türkçeye uyam kelimeler kullanılsa iyi olur kanımca ama önce içimizdeki yabancı kelimeleri atmamız lazım...

ceren1:
Aklımda fantastik kurgu alanında kendi yarattığım ırklarla, haritayla vs. bir roman projesi var. Elimden geldiğince aklıma gelen harfleri birleştirip ırk ismi vs oluşturuyorum. Türkçe bi anlamı olmasa bile Türkçe kurallarına uyumlu kelimeler. Ve lakin bu rp sitelerinde yapılan rp yazılan hikayelerdeki yabancı isim hayranlığı yüzünden içimde bir endişe var. Bu hayranlıktan dolayı düşünün kitabım bi ihtimal piyasaya çıktı diyelim. İçindeki Türkçe isimleri gören bu hayranlar alaycı kötümser bir tavıra girmezler mi?

Bencede bu yabancı isimlerle yapılan fantastik kurgular insanımıza aşılandı ve bir önyargı- tavır olabilir ama denemende ve hayalinin peşinden gitmende de bir yarar var. Bakarsın iyi bir iş çıkarırsın... Neyse devamını getiremicem galiba aklıma bişey gelmiyo şuan :-[
Silindi
Members
1
Farklı Olur Denemenı Isterım Ama Kullanıcagın Isımlerde Hoş Olmalı
Valla aklıma gelen en iyi kelimeleri kullanıyorum...

ör: isim olarak ahmet mehmet hasan yerine doğa da olan bişeyler yada soyut kelimeleri karakter ismi olarak kullanmayı düşünüyom. örnek verecek olursak bir erkeğin ismi Ejder bir kadının ki Doğa, Yağmur Yaprak vs iyi mi?:?
Bence iyi Gabriel Lily gibi yabancı kelimelere göre oldukça iyi hemde Hasan Ahmet gibi isimlere göre daha güzel ve hoş isimler başarılar dilerim...
Güzel birşey ortaya çıkar eminim Denemekden Korkma Dene Başarılar...
İsim, şehir, ırk olarak bir kaygım yok aslında ama şöyle kendime ait güzel bir hikaye yaratmam lazım ki romanı yazabileyim. Tabi herhangi bi olaydan esinlenmelerde olacak kuşkusuz. Her yazarın da yaptığı bir şey de mi? Güzel bir hikaye buldum mu son hız gidecem.:selektor

Üye Ol veya Giriş Yap

Bu forum başlığına mesaj atmak istiyorsanız hemen üye olun veya giriş yapın.