Arkadaşlar ben serveri açalı 3 gün oldu ilk günlerde lag vardı ama hafiftendi
clientimiz sorun çıkardı

connector yaptırdık dsp li sphere yi attım gene hafiften lag vardı player sayısıda 20 i geçmiyor..

sonraki gün gene hafif lag var ama 10 saniyede bir güm 10 saniyede bir güm öyle bir lag giriyor ki yürünmüyo nerdeyse
sonraki günüde artık siz düşünün

hosta format attık düzelmedi

hostun sahipleri sphere nin hatalı veya scriptlerin hatalı olduğunu söylediler

ama bu imkansız :)

alın makinanın özellikleri

3.0 ghz işlemci çift çekirdek
100mbit bağlantı [havuz değil]

768 mb ram ?

neden olabilir acaba arkadaşlar ?
Novice
-14.8
world de çok item olduğundan kaynaklanabilir.
Olabilir denicem başka başka ?

birde makinada cpu birden fırlıyor o ara lag giriyor işte.
sphere çok kasıo ama nedennn

world deki itemdenmi
acaba

Bu konu [Narcotich] tarafından düzenlendi(2008-01-27 23:33, 16 yıl önce)
iyimiş aslında ben bile 128 mb ramlık ark ın sadece deneme amaclı kendı bılgısayarını yaptıgı serverda lag e raslamadım runuo versıyonu ıdı onunki :)
Master
59.2997
Olabildiğince yaptığınız alanları sabitleyin,
Sunucuda fazla renkten kaçının ( alanlar vb yerlerde )
Sisteme yük bindirecek scriptler eklemeyin.
Sade scriptler eklemeye özen gösterin.
Spawn gibi yerlere sık ve fazla npc koymamaya özen gösterin.
Sunucunun bulunduğu makina da gereksiz program kullanmamaya özen gösterin.
Slothere dediklerinizi yaptım biraz azaldı ama genede güm diye giriyo :(
1 )10 Saniyede bir Cpu artması, Scriptin birinde 10 saniyede bir yaptığınız sorgudan, döngüden kaynaklanıyor olabilir.

2 ) Makinada gereksiz programlar kuruludur, bu işlemciyi boğar..

3 ) Root Makinada gereksiz programlar kuruludur yada fazla VPS kurulmuştur, bu da işlemciyi boğar
makinada birşey çalışmıyor kii :S

sphere hariç + bi programda yüklü diil

ama genede biraz var lag napcam ya ?
Makina Tr'demi Yurt dışımı?
Tr'de
Lag diyelim bağlantıdan kasılma olur fakat dediğin gibi sphere den ise sphereni kontrol etmeni öneririm..
Söyledikleriniz ilk olanağı güçlü kılar :)

1 )10 Saniyede bir Cpu artması, Scriptin birinde 10 saniyede bir yaptığınız sorgudan, döngüden kaynaklanıyor olabilir.
Ya nfservers bizm hostu sizden aldık sphere'i kontrol ettim hiç bişi yok..
* Scriptlerinizi tekrar gözden geçirin. Boş yere kastıran script olabilir.. Mesela anti - injection türü scriptler her zaman denetleme yaptığı için sphere'i aşırı kastırır. Buda Cpu'yu yükseltir lag başlar. Connector'la engelleyin bu gibi şeyleri

* Pc'nin gereksiz programlarca meşgul edilmediğine görev yöneticisinden bakarak emin olun. Msn vs kesinlikle yüklemeyin.

* Host sahibinizle konuşup normalden fazla vps kurulup kurulmadığını öğrenin. Çünkü söylediğiniz özellikteki makina sadece size aitse lag olması söz konusu olmaz. Birden fazla işlev için kullanılıyor olabilir.

* Tr'de Türk Telekomdan kaynaklanan bir lag yaşanıcanı sanmıyorum lakin yurt dışında olsa Türk Telekom yetkilileri fiberoptik kablolara yunuslar yuva yapmıştır ondan lag vardır diyebilicek kadar saçmalayabiliyorlar.

* Bu gibi işlemler sonuç vermezse makinanızın ramini biraz yükseltmenizi önerebilirim. 768 mb ram'i 2gb ram'e çıkarttıgınızda hala lag oluyorsa host değiştirmeniz tavsiyemdir.

Kolay gelsin.
aynı makinanın 512 mb ramli olanında Sphere.exe cpu kullanım oranı %0 ile 5 arasında değişiyor. Narcotic in ise % 99
ile 100 arasında cpu yu zorluyor.

Not.: Makina Türkiye / BURSA da barınmaktadır.

Flame:
* Scriptlerinizi tekrar gözden geçirin. Boş yere kastıran script olabilir.. Mesela anti - injection türü scriptler her zaman denetleme yaptığı için sphere'i aşırı kastırır. Buda Cpu'yu yükseltir lag başlar. Connector'la engelleyin bu gibi şeyleri
- Scriptlerinden olduğunu düşünüyorum problemin

* Pc'nin gereksiz programlarca meşgul edilmediğine görev yöneticisinden bakarak emin olun. Msn vs kesinlikle yüklemeyin.

- Kontrol ettim herhangi bir eks. program çalışmamakta.

* Host sahibinizle konuşup normalden fazla vps kurulup kurulmadığını öğrenin. Çünkü söylediğiniz özellikteki makina sadece size aitse lag olması söz konusu olmaz. Birden fazla işlev için kullanılıyor olabilir.

- Sunucuda bulunan vps addedi 3 tane ki zaten belirttiğim gibi diğer 512 lik vpste lag yok tıkır tıkır işliyor. Aslında bu suncudada yok problem olan şey Sphere.

* Tr'de Türk Telekomdan kaynaklanan bir lag yaşanıcanı sanmıyorum lakin yurt dışında olsa Türk Telekom yetkilileri fiberoptik kablolara yunuslar yuva yapmıştır ondan lag vardır diyebilicek kadar saçmalayabiliyorlar.

- Telekomdan bir problemimiz yok bu sıralar Allah a şükür.. Türkiye de makina zaten.

* Bu gibi işlemler sonuç vermezse makinanızın ramini biraz yükseltmenizi önerebilirim. 768 mb ram'i 2gb ram'e çıkarttıgınızda hala lag oluyorsa host değiştirmeniz tavsiyemdir.

- 512 De lag problemi yaşanmıyor 768 bu makina o yüzden 2 gb a çıkmasının bir avantajı olucağını zanletmyiorum.

Kolay gelsin.

neyse sunucu sahibi ile iletişimdeyiz, birlikte sunucudaki problemleri çözmeyi umuyorum.

Üye Ol veya Giriş Yap

Bu forum başlığına mesaj atmak istiyorsanız hemen üye olun veya giriş yapın.