Xantier :
tedbunndy : @DarknessTheKenks

Yaş kaç?
Düzeltiyorum : akıl yaşı kaç ?

Dalga geçmek için sormadım.Sadece bir tavsiyede bulunacağımdan yaşını merak ettim.Eğer yaşı 14-17 arasındaysa hiç script işine girmesin.Bunun yerine kendisine çok daha yararlı olucak dilleri seçmeli.5 sene önce şimdiki aklımın olmasını okadar çok isterdim ki anlatamam.Herşey için geç kalınmış sayılmaz fakat her geçen yıl size tecrübeler kazandırır.En iyisi elini bu işe hiç sürme.Bizim elimizden tutan olmadı bari sana bi faydamız olsun.
Yaşı büyükse ve işi varsa dediği gibi bence o senin faydalı dediğin dili öğrenmesine gerek yok değil mi ? Herkeze dil dil dil diye gitmeyin bu sefer programlamanın amacı kalmıyor açıkcası herkez busefer "Coder" kesiliyor. Sanırım arkadaş belli bi yaşa gelmiş bilgisayar yada harici bir işte çalışıyor ve bunu zevk için yapıyorsa hiçde boş işle uğraşmamış oluyor binevi işinden kalan zamanlarda hobby olarak yapıyor , atıyorum arkadaş avukat diyelim işinden kalan zamanlarda uo script ile uğraşıyor şimdi senin ona programlama dili öğren demek esas saçma kaçıyor gibi geliyor sen 14-17 yaşındaysa dedin evet öyle olsaydı doğru olabilirdi ama arkadaş "işim gücüm var" demiş :)
Bak orayı görmemiştim.Hobby için yapıcaksa ve vaktide varsa zaten buyursun girsin.
Yaşım 18 Arkadaşım.. Ve Heveslıyım :D
tedbunndy : @DarknessTheKenks

Yaş kaç?
berkanu : Öncelikle script yazarak kendini geliştirmek istediğin için seni tebrik ediyorum.Okadar boş şeylerle uğraşan insanlar var ki birazda yararlı faydalı şeylere yönlenseler daha iyi olacaktır.Neyse uzatmayayım script öğrenmek istiyorsan scriptler bölümünden scriptleri incele eminim ki herkes öyle yapmıştır sonra biraz anladınmı bişeyler script dersleri diye dökümanlar var tag for find vs gibi kodları öğren ondan sonra keni kendine gelcektir.Başarılar..

Sanki script çok dolu :huh, delphi,c++,java gibi genele hitap eden şeylerle kendini geliştirse daha iyi.
delphi, c++.java genel hitap eden dilleri öğrenmesi için başta ufak öğrenmesi lazım özellikle java , c++ başlamadan önce ufaktan .net visual yok ilginç ilginç dillerle başlatıcaklar kendını gerçekten programlamaya vermiyenler içinbunlarla başlatıcaklar sonra onlara gecicekti programlamayı iş olarak yapmıyanlar bu kadareziyeti boş zamanında niye çeksin :)
DC-Game :
berkanu : Öncelikle script yazarak kendini geliştirmek istediğin için seni tebrik ediyorum.Okadar boş şeylerle uğraşan insanlar var ki birazda yararlı faydalı şeylere yönlenseler daha iyi olacaktır.Neyse uzatmayayım script öğrenmek istiyorsan scriptler bölümünden scriptleri incele eminim ki herkes öyle yapmıştır sonra biraz anladınmı bişeyler script dersleri diye dökümanlar var tag for find vs gibi kodları öğren ondan sonra keni kendine gelcektir.Başarılar..

Sanki script çok dolu :huh, delphi,c++,java gibi genele hitap eden şeylerle kendini geliştirse daha iyi.

Sphere Scripts (289)

heralde bukadar yetecek ona :) ayrıca her yerde de pack yayımı yapıyorlar olmasa bile onları inceleyebilir :)
Ya barışcım sen c++ öyle 2 bas olsun mu sanıyon hacım sphereden kat kat zor öğrenmesi ama geleceği var yani meslek bile olabilir insana.
berkanu :
DC-Game :

Sphere Scripts (289)

heralde bukadar yetecek ona :) ayrıca her yerde de pack yayımı yapıyorlar olmasa bile onları inceleyebilir :)

Sitedeki script sayısını kastetmedim dolu derken yani scriptin zaman kaybı olduğunu söylüyorum hiç bi geliri yok daha faydalı şeylerle kendini geliştirebilir.
Master
59.2997
İlk olarak bu işi hangi seviyeye kadar ilerleticeğini belirlemelisin. Genel olarak piyasada gördüğümüz kadarıyla ileri düzey bilgim var diyen çoğu kişi bu işi daha orta seviyelerde biliyor. Eğer böyle bir yönelime geçeceksen ve herşeyi öğrenmeden sadece ün ve isim yapmak için kullanıcaksan bence hiç başlamaman daha iyi. Ancak amacın bu değil sadece eğlenip algoritmanı geliştirmek gibi bir şey ise ilk olarak emülatörü ve emülatör ayarlarını kurcalayıp ne işe yaradıklarını öğrenmen senin açından bir artı olacaktır.

Başlangıç emülatörü olarak en gelişmiş olan sürümden başlamalısın. Daha sonra scripting konusunda gelişim için o kadar ileri düzey olmasa da intermediate seviyesinde bir ingilizceye sahip olmalısın.

Scripting öğrenmeye başlarken hazır olarak yayınlanmış scriptlerden oldukça faydalanıcaksın. (burası önemli script diyorum direk pack alıp eklersen daha sonra öğrenme amacın başka yerlere doğru kayabilir) Hazır scriptleri sunucuna eklemeyi ve ekledikten sonra scriptleri iyice okumalısın. Okuduktan sonra sitemizde bulunan dökümanlar kısmındaki derslere dayanarak veya kendi şansına güveniyorsan scriptleri tek tek editlemelisin. Mesela bir eşya eklediğini varsayalım ve şu işlemleri tek tek gerçekleştirmeyi dene,
- Eşyanın rengini değiştir
- Eşyanın ismini değiştir
- Dersler kısmındaki trigger ve benzeri komutlar ile eşyaya eklentiler yap (mesela giyildiğinde mesaj vermesi ve benzeri denemeler)

Eğer script bozulur ve hata vermeye başlarsa aynı scriptin orjinalini at tekrardan dene. Bu sayede neyin ne işe yaradığını öğrenmiş olacaksın bir süre sonra. Aynı script üzerinde fazla yoğunlaşma temel olarak kavramlarını anladığını düşündüğün zaman mesela ilk olarak eşyaları kurcaladıysan daha sonra vendorlar üzerine yoğunlaş onlara da bu tarz işlevler yaparak kurcala ve mantıklarını anlamaya çalış.

Bu kademeleri geçtikten sonra zaten eğer işler yolunda giderse içinde bir öğrenme hevesi doğacaktır ve bu heves ile daha çok araştırmaya ve kaynak bulmaya yöneliceksin. Bu kademede sitedeki anlatımlar ve paylaşımlar oldukça işini görecektir.

En son olarak ta yavaş yavaş öğrendiklerin ile ayriyetten bir script yazmayı dene. Mesela bir eşya yaz ve buna öğrendiklerin kadar bir şeyler ekle. Bundan sonrası algoritmana ve hayal gücüne kalıcak böyle böyle kendini geliştirerek bir süre sonra istediğin her şeyi hazırlayabilecek seviyeye geleceksin.

İşine yarayacak birkaç kaynak;
https://www.ultima-strike.com/dokuman/doc-uo-sphere
https://sphere.uozone.net
scripts yardımmm :)

Üye Ol veya Giriş Yap

Bu forum başlığına mesaj atmak istiyorsanız hemen üye olun veya giriş yapın.