Merhaba değerli ultima online severleri..

Ultima server kurma hakkında açılan konular google'da  bir kaynak olarak gözükmekte lakin yıl oldu 2020 ve kaynaklardaki linklerin çoğu kırık ulaşılamıyor.

Ve yeni sürümler eklendiği için bilgi kısıtlılığı sebebiyle sphere server kurma hakkında yardım ve bilgi almak istiyorum.

Win 7 64 sisteme sahip bir bilgisayarım var ve evde kafamdaki projeleri gerçekleştirmek için bu konulara geç kalmış olsamda uo sever olarak onunla ilgili bir takım çalışmalar yapmak istiyorum. Kafamdakilere gelinirse ben çıkamıyorum işin içinden gerekli donanım ve yazılım bilgisine sahip olmadığım için. O yüzden bir nebzede olsa bu geç kalınmışlığa rağmen birşeyler yapmak için kendime evde uo server kurarak geliştirmeyi tercih ettim.(Yani burda bu acemi kör şaiir der ki; Uo nun can alıcı özelliklerini ve arayüzünü elde tutup eklentiler ile günümüz oyunlara rekabet ve eski severlere bir hediye gibi bla bla bla projeler.Lakin bunlar kafadaki bir tasarım olarak kalıyor malesef)

Sphere'nin orjinal sitesinde 

SphereSvrX-win64-nightly.zip

bu arkadaşı buldum ve yine sphere'nin orjinal sitesinde son script olarak 0.56d buldum

1.sorum Gösterdiğim zip ile yazdığım script uyumlu mu ? Bilgisayarımda kurabilirmiyim?

2.sorum Ah malesef dediğim gibi güncel bir kurulum rehberi yazarsa değerli arkadaşlarım burdan bana çok sevinirim.

3. sorum Eğerki bunlar uyumlu değil ise Win 7 64 sistemimde hangi sphere ile başlamalıyım ? ve 2. sorum cevabı olursa bu işi yapabilirim.

Not: Ben nacizane işin arka kısmını bilmeyen (scripts,yazılım,program vs.) ama bir çok serverda yıllarca oynamış yıllarca ara vermiş sürekli bir elini burda tutan bir player'ım. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler saygılarımla...

1 saat dakika sonra eklendi:

Evet Arkadaşlar kimse yazmadı ama ben gerekli dosyaları bulup gerekli işlemleri yaptım en azından hali hazırda error ve warning gösteren bi sphere programım var :)

diyeceğim şu ki client2.0.3 den ıd ve pw mi girdiğimde Myshard diye ekran geliyor ona tıkladığımda karakter oluşturma ekranı gelmiyor connecting diyip kalıyor.

spheredeki gösterdiği hata bu Bad login (unencrypted clients are not allowed)

Türkçesi:

Hatalı giriş (şifrelenmemiş istemcilere izin verilmez)

yardımcı olabilcek varmı ?

Bu konu Sacramento16 tarafından düzenlendi(2020-05-22 02:54, 3 yıl önce)
Master
59.2997

Crypt hatası için sphere.ini usenocrypt=1 yapman gerekiyor.

Bu aşamaya geldiğine göre zaten diğer sorular kendisini yanıtlamıştır diye tahmin ediyorum. :)

#428790 Slothere:

Crypt hatası için sphere.ini usenocrypt=1 yapman gerekiyor.

Bu aşamaya geldiğine göre zaten diğer sorular kendisini yanıtlamıştır diye tahmin ediyorum. :)

Teşekkür ediyorum evet herşeyi yaptım ama charıma girmiş değilim burda kaldım :)

Şimdi şu şekilde orjin hali ile girmiyor zaten Usecrypt=0 Usenocrypt=1 yaptığımda Bad login (encrypted clients are not allowed) bu hatayı alıyorum verifyde kalıyor zaten myshard görmüyor bile

ikisinide 1-1 yaptığımda ise my shard görüyorum yine orjin hali gibi yani 1-0 gibi o zamanda Bad login (unknown encryption key) bu hatayı alıyorum.

Yani tüm kombinasyonları denedim malesef ki olmuyor sorun başka yerde..

googledan arattığımda 2 ad konu açılmış bad login üzerine ve çözülememiş.

22 saat dakika sonra eklendi:

Merhabalar :) çoğu şeyi yaptım oyuna ML'nin kendi clientinden girdim 4x sanırım. hoş bişey değil özellikle status bar :D nasip :=)

oyunda kapı tabela gözükmeme olayınıda halletim orayı sormuycam bak :)

şuan oyunda npclerim yok ve oyundaki eşyalar hareket ettirebilir haldeler resimde gösterdiğim gibi bunları nasıl sabitlerim tüm dünya üzerindekileri

ve lütfen npc lerim gelmeli :)

Bu konu Sacramento16 tarafından düzenlendi(2020-05-23 01:36, 3 yıl önce)

Sunucudaki hareket ettirebildiğin eşyalar senin save dosyanda mevcut olan eşyalardır onları staticlemen gerekiyor yani .mul olaylarına geçiş yapmış oluyorsun. Plevelin var diye sen oynatabiliyorsundur attrlidir onlar muhtemelen player ettiremez. Yeni başlıyorsan eğer bence çok kafaya takılacak veya hemen öğrenmen gerekecek bir olay değil bundan önce npc spawnları nasıl konulur scriptsel döngü nasıl işler bu konular hakkında bilgi edinmeye çalış. Forumları gezersen eğer yeterli bilgiye sahip olabilirsin bu konularda. Cevap veren olmadığı için yazdım yoksa bende bu işin giriş kısmında kalanlardanım benden kat kat bilgili insanlar var bunu belirteyim umarım onlar görür sana gerekli yardımı yapar artık bişeyler yazarkende korkuyor insan buralara polemik yaşayacağız diye =)
npc spawnlarını axis diye bir programla koyuyorduk yanlış hatırlamıyorsam, ama spawnsız npc koymak istersen(npcler alır başını gider koyduğun yerde bulamazsın) .add yazıp menüyü biraz incelemeni öneririm.

#428793 -wisQuen-:

Sunucudaki hareket ettirebildiğin eşyalar senin save dosyanda mevcut olan eşyalardır onları staticlemen gerekiyor yani .mul olaylarına geçiş yapmış oluyorsun. Plevelin var diye sen oynatabiliyorsundur attrlidir onlar muhtemelen player ettiremez. Yeni başlıyorsan eğer bence çok kafaya takılacak veya hemen öğrenmen gerekecek bir olay değil bundan önce npc spawnları nasıl konulur scriptsel döngü nasıl işler bu konular hakkında bilgi edinmeye çalış. Forumları gezersen eğer yeterli bilgiye sahip olabilirsin bu konularda. Cevap veren olmadığı için yazdım yoksa bende bu işin giriş kısmında kalanlardanım benden kat kat bilgili insanlar var bunu belirteyim umarım onlar görür sana gerekli yardımı yapar artık bişeyler yazarkende korkuyor insan buralara polemik yaşayacağız diye =)
npc spawnlarını axis diye bir programla koyuyorduk yanlış hatırlamıyorsam, ama spawnsız npc koymak istersen(npcler alır başını gider koyduğun yerde bulamazsın) .add yazıp menüyü biraz incelemeni öneririm.

Merhaba sevgili Wisqueen dostum :) Evet buralarda cevap yazan kalmamış öyle gördüm yeni başladım bu işlere dediğin gibi mul olaylarından önce script olaylarını çözmem gerekli. Axisden çok bişey anlamadım desem yeridir çok karışık görünüyor Axis 0.56x1.3 indirdim. .add ile npc ekleme ve create spawn detayı gördüm ama sen spawnssız oluyo demişsin belki eskiden öyledir şimdi axise gerek kalmadan spawn ayarlanabiliyordur bu menüden olabilir mi sphere 0.56d kullanıyorum :)

Bu arada bende bursadayım neresindensin :)

(TEST ETTİM PLEVEL OLMAYAN BİR KARAKTER İLE Bİ KAÇ DEKORASYON BULDUM SADECE  HAREKET ETTİREBİLDİĞİM VE AYRICA OWNER HESABIN KOYDUĞU BİŞEYİ TEST KARAKTERLE HAREKET ETTİREMİYORUM YANİ NORMAL HERŞEY AMA DÜNYA ÜZERİNDE STATİCLENMEMİŞ ŞEYLER VAR)

Bu konu Sacramento16 tarafından düzenlendi(2020-05-23 16:26, 3 yıl önce)

55r4 ve 56b ile uğraşmıştım hatırımda kaldığı kadar sana yardımcı olmaya çalıştım ama şuan gündemdeki sunucularda 56b sphere kullanıyor diye biliyorum 56b c d versiyonları arasında en stabili 56b diye tahmin ediyorum diğer versiyonları bizim oynadığımız şekile adapte etmek uzun sürebilir, sende ona yönelmelisin. Sabit olmayan eşyalara yanlış hatırlamıyorsam .xattr 0004 mü veriyorduk acaba yada .add yerine .static komutuyla sunucuya birşey ekleyebiliyorduk sanırım o zaman sabit çıkıyordu eşya dediğim gibi uzun süre oldu yanlışta yönlendirmek istemiyorum =) ben Bursa/Osmangazi Hürriyet'te ikamet ediyorum. Pmden yazarsan senin işine yarayabilecek birşeyler atabilirim.

#428796 -wisQuen-:

55r4 ve 56b ile uğraşmıştım hatırımda kaldığı kadar sana yardımcı olmaya çalıştım ama şuan gündemdeki sunucularda 56b sphere kullanıyor diye biliyorum 56b c d versiyonları arasında en stabili 56b diye tahmin ediyorum diğer versiyonları bizim oynadığımız şekile adapte etmek uzun sürebilir, sende ona yönelmelisin. Sabit olmayan eşyalara yanlış hatırlamıyorsam .xattr 0004 mü veriyorduk acaba yada .add yerine .static komutuyla sunucuya birşey ekleyebiliyorduk sanırım o zaman sabit çıkıyordu eşya dediğim gibi uzun süre oldu yanlışta yönlendirmek istemiyorum =) ben Bursa/Osmangazi Hürriyet'te ikamet ediyorum. Pmden yazarsan senin işine yarayabilecek birşeyler atabilirim.

Keşke bunca yıl geçmiş server kurulum ve geliştirme açısından stabil kodlar ve açıklamaları bir makale altında detaylı açıklasaymış biri :) cidden aradan geçen onca yıla rağmen bilgi parçalanması ve kısıtlılık çok fazla pm atıyorum dostum

7 dakika dakika sonra eklendi:

#428796 -wisQuen-:

Burda pm nerede onu bulabilmiş değilim ahaha :))

Bu konu Sacramento16 tarafından düzenlendi(2020-05-25 12:45, 3 yıl önce)

İnan eskiden herşey mevcuttu bu platformda, özel script bölümü bile vardı herkes ihtiyacını alıyordu oradan ancak o kadar çok suistimal edildi ve o kadar çok sunucu açıldı ki aslında sunucu açacak kapasitesi olmayan insanlar tarafından en sonunda platformdan yavaş yavaş kaldırıldı. Ama yinede yardımcı olabilecek bir sürü şey mevcut u-s'de ben hala merakla takip ediyorum platformu =) Pm attım.

Üye Ol veya Giriş Yap

Bu forum başlığına mesaj atmak istiyorsanız hemen üye olun veya giriş yapın.