1) ya bu dosyaların uzantısını nerden gösterebilir haline getirebilcem mesela "resim1" diilde "resim1.jpeg" uzantılarıyla göstermeyi nasıl açıcam
2)mesela elimde bi gump war bu gumpu nasıl verdata ya ekliyebilirim sorada yeni yaptığım bi itemi nasıl o gumpa yönlendiririm bi konuda mul patcher fln diodu ama açıklama yoktu ve halledemedim hazır animasyonlar vs. nası ekliyebilirim ?
şimdiden çok tşkkrler
Adept
4.3
Dosya uzantılarını göstermesi için şu ayarları yapman lazım herhangi bir explorer.exe'nin penceresinde:

Ayarlar -> Klasör Ayarları -> Görünüm

Burada belli ayarlar var, gözüne çarpar zaten. Ingilizcesinde "hide extension" falan geçiyor, Türkçe'sini bilmiyorum.

Bütün diğerleri için Mulpatcher'ı kullanabilirsin.

Bu da benim projemde çalışanlar için hazırladığım bir tutorial, belki bazı yararlı bilgiler edinebilirsin:

Mulpatcher - Yeni bir Gump Eklemek:

Ihtiyacınız olan programlar:
- Mulpatcher
- Inside UO
- Gump Anim Id Çeviricisi

Ihtiyacımız olan Mul dosyaları:
- Art.mul
- Artidx.mul
- Anim.mul
- Animidx.mul
- Tiledata.mul
- Verdata.mul (AOS'dan sonra yok)
- Gumpart.mul
- Gumpidx.mul

Bu dosyaları önce yedeklemenizi tavsiye ederim. :)
Mulpatcher'ı başlatıyoruz ve karşımıza çıkan Settings penceresinden yukarıda listelediğim tüm dosyaları LOAD ediyoruz.

Öncelikle Art(S) bölümüne giriyoruz Mulpatcher'da, en iyisi çıkan listede hemen aşağıya doğru ilerleyip, kırmızı duran bir bölüme gelmek.
Seçtiğimiz bölüme sağ tuş ile tıklıyoruz, burada çıkan menüde LOAD FROM BITMAP diyoruz ve istediğimiz grafiği seçiyoruz. Bu grafik oyunda item şeklinde görünecek olan grafik olmalı.
Yeni grafik artık Art.mul içersinde.
Ikinci durağımız Gump(anim) bölümü, buradaki listede biraz aşağıya iniyorsunuz, ta ki ilk siyah bölümleri görene kadar, buradan sonra kendinize kırmızı bir bölüm arıyorsunuz.
Buraya gump şeklinde olan (yani paperdoll görünümdeki) grafiği LOAD FROM BITMAP ile yerleştiriyorsunuz.
Şimdi yeniden aynı bölüme sağ tuş ile görünen menüden, COPY EXISTING ANIMATION'a basıyorsunuz.
Burada hemen Inside UO'yu açıp, Animasyonlara geliyor, People and Accessories'u seçiyorsunuz.
Daha sonra orada gezip, uygun bir animasyon seçiyorsunuz. Mesela kılıç eklemek istiyorsak, daha önceden olan bir kılıcın animasyonunu seçebiliriz.
Seçtikten sonra altta bir ID gözükecektir. Örnek: 0x111
Şimdi bunu COPY EXISTING ANIMATION'da çıkan yere kopyalıyorsunuz. Şimdi Gump'ın bir animasyonu var.
Şimdi Gump Anim ID Çevirici Programımızı açıyoruz. Benim kullandığım program Almanca, aynı programın yukarıda linkini verdim.
O yüzden, programı ilk açtığınız zaman çıkan pencerede, en yukarıdaki "Eingabe" adlı yere Mulpatcher'da seçili olan Gump'un altında yazan Animasyonun IDsini giriyorsunuz.
Daha sonra onun hemen sağındaki Gump ID başlığı altındaki "Weiblich"'e tıklıyorsunuz.
"Eingabe" altında "Ergebnis" başlığı altında bir ID belirecek.
Bu ID'yi Mulpatcher'da Gump(anim) altında aratıyorsunuz, karşınıza boş bir bölüm çıkacak. Bu bölüm patch yaptığınız Gump'ın bayan versiyonu.
Buraya da bayanlar için olan Gump'ı yerleştiriyorsunuz.
Eğer Anim ID Çecirici Programında "Weiblich" yerine "Männlich" derseniz, bu sefer de ilk yerleştirdiğiniz gump'a geleceksiniz, yani erkekler için olanına.

Bunları hallettikten sonra Tiledata(S)'ya geliyorsunuz Mulpatcher'da.
Burada Arts'a yerleştirdiğiniz grafiği aratıyorsunuz, seçtiğiniz zaman karşınıza birçok kutucuk çıkacak.
Bu kutucuklar item ile ilgili belli özellikleri ayarlamanızı sağlıyor.
Bunları ayarladıktan sonra bir isim veriyorsunuz yukarıda "Name" altında.
Şimdi sırada Layer geliyor, kaçınca layer olacağını "Quality" altında giriyoruz. Işte aşağıda bir layer listesi:

1 One handed weapon
2 Two handed weapon, shield, or misc.
3 Shoes
4 Pants
5 Shirt
6 Helm/Hat
7 Gloves
8 Ring
9 Unused
10 Neck
11 Hair
12 Waist (half apron)
13 Torso (inner) (chest armor)
14 Bracelet
15 Unused (backpack, but backpacks go to 21)
16 Facial Hair
17 Torso (middle) (sircoat, tunic, full apron, sash)
18 Earrings
19 Arms
20 Back (cloak)
21 Backpack
22 Torso (outer) (robe)
23 Legs (outer) (skirt/kilt)
24 Legs (inner) (leg armor)
25 Mount (horse, ostard, etc)
26 NPC Buy Restock container
27 NPC Buy no restock container
28 NPC Sell container
29 Bank Box

Bunu yaptıktan sonra neredeyse sona geldik. =)
Şimdi Settings'de aşağıdaki dosyaları SAVE ediyoruz:

- Art.mul
- Artidx.mul
- Tiledata.mul
- Verdata.mul
- Animidx.mul
- Gumpart.mul
- Gumpidx.mul

Genelde karşılaşılan hatalar:
- Eğer çıplak dolaşıyorsanız, yani animasyon gösterilmiyorsa, COPY EXISTING ANIMATION kısmında bir hata yapmışsınızdır.
- Eğer item tam doğru oturmadıysa, LAYER kısmında bir yanlışlık yapmışsınızdır.

Silindi
Adept
4.3
bilgisayarım ı aç yukarıdan
araçlar>klasör seçenekleri>görünüm ve buradan 6. kısım
oh be çok tşkkrler çok ssaolun
son bişi daha Gump Anim Id Çeviricisi ve gump patcheri nerden bulabilirim usde downloads bölümünde bulamadım
Adept
4.3
Upload ettim:

https://www.ultima-strike.com/indir/mulpatcher-v97
https://www.ultima-strike.com/indir/anim-gump-id-hesaplayicisi

Bu konu Neran tarafından düzenlendi(2007-04-04 19:38, 17 yıl önce)
çok teşekkürler bide c:/programfiles/ultima online 2d deki klasörün içine ne atsam ve attım şeye tıklasam windows belirtilen aygıta veya dosyaya ulaşamadı dio :S
Adept
4.3
Klasör özelliklerinden izinleri kontrol et.
ya olmadı =S yani iteme tıkladıım da bunu kullanamassın dio :S bide bazı şeyelre tıkladımda hata werio mulpatcher
Adept
4.3
TYPE=t_eq_script olarak yaratman gerekiyor?
eet ama olmuo

[itemdef 00301]
Name=asdasd
Type=t_eq_Script

scpsi böle ama hala aynı sorunu verio
Adept
4.3
Item'in Worldview grafiği çalışıyor sanırım?
eet worldde gözüküo yani tmm da profilde gözükmüo bide şimdi tiledata da gump id de başka bi gump yazıo onla alakası olabilirmi ?
neran su layer ısını ırazdcıkdaha acarmsn layer ısınde takıldım da ben ??
Adept
4.3
@kayakaan

Gump ID hesaplama kısmında yanlışlık yapmışsındır. Unutma, hemp Female, hem Male için gump patchlemen lazım.

@Architect

Daha ne kadar açayım ki? =)
ya :D saol cok sahane acıkladında bır tek ey ısınde kaldım artidix.mul benm uo m da yok patchlı ama yok ve su LAYER isinden ir sey anlamadım yanı o layer dekı sıralamayı nereye yazıcaz hatta nerde ublucaz bu layer ısını onu anlamadım ıste :D

Üye Ol veya Giriş Yap

Bu forum başlığına mesaj atmak istiyorsanız hemen üye olun veya giriş yapın.