Arkadaşlar bir scp yazdım ! Sorunsuzdur ! Belki yeni yeni sphere ile ilgilenen arkadaşlarımız yararlanır diye scpsini FulL koyuyorum..
[itemdef i_poicape]
ID=i_cape
NAME=[Poisoning Powerful Cape]
Type=t_clothing

on=@create
COLOR=049,,1
HITPOINTS=100

ON=@CLICK
Message @07a1 +10 Extra Poisoning
message @0481,,1 Yemek Zehirlemek icindir..!
return 1

On=@Dclick
if (<src.poisoning> < 100.0)
src.sysmessage @033,,1 Pelerini giyecek kudrete sahip degilsiniz !
return 1

ON=@EQUIP
src.poisoning 1100
src.sayu [Poisoning Powerful Power Loading]
src.sysmessage @07a1 Poisoning Powerful Yetengi Sizinle.
src.sysmessage @33,,1 Dikkat!!! +10 Poisoning skill kazandiniz ! ama bu skill sagdece yemek zehirlemek ve silaha poison surmek icindir !unequip
endif

on=@unequip
src.poisoning 1000
src.sayu [Poisoning Powerful Power Remove]
src.sysmessage @07a1 Poisoning Powerful Yetenegini Yitirdiniz.

On=@Atack
unequip

[eof]
Ama burada benim sizlerden yardımını beklediğim bir yer var,Mesela pelerini giyen Player veya NPC'ye atack verdiği zaman giydiği pelerinin unequip olmasını istiyorum ! Bunu beceremedim..
Yardım ederseniz sevinirim..
on=@attack ' kısmına şunu ekle ;

on=@attack
if !(<act.isplayer>) && (<act.isplayer>)
topobj.sysmessage @1153,,1 Oyuncu ve Npc'ya attack veremezsiniz..,
unequip
endif
Xearth bak script böle
[itemdef i_poicape]
ID=i_cape
Type=t_clothing

on=@create
COLOR=049,,1
HITPOINTS=100

ON=@CLICK
return 1

On=@Dclick
return 1

ON=@EQUIP
src.poisoning 1100
src.sysmessage @33,,1 Dikkat!!! +10 Poisoning skill kazandiniz ! ama bu skill sagdece yemek zehirlemek ve silaha poison surmek icindir !unequip
endif

on=@unequip
src.poisoning 1000

on=@attack
unequip
endif

[eof]
ama gene olmadı ki !
[itemdef i_poicape]
ID=i_cape
Type=t_clothing

on=@create
COLOR=049,,1
HITPOINTS=100

ON=@CLICK
return 1

On=@Dclick
return 1

ON=@EQUIP
src.poisoning 1100
endif

on=@unequip
src.poisoning 1000

on=@attack
unequip
RETURN 1
endif

[eof]

dene.
Aynen böle yazdım ve bir plevel 1 char açtım atak verdim, vurdum, biçtim olmuyor..!
Silindi
Neophyte
-0.3
manyaqq : Aynen böle yazdım ve bir plevel 1 char açtım atak verdim, vurdum, biçtim olmuyor..!

On=@Attack
src.smg pelerin varken atak veremessiniz...
return 1
endif

denermısın yanlıs bunu koyarsan sadece atakveremessın buyu atar ama bunuda eklersen hem atak hemde buyu yapamaz

ON=@Spellcast
return 1
endif
waypr54 : On=@Attack
return 1
endif

denermısın yanlıs bunu koyarsan sadece atakveremessın buyu atar ama bunuda eklersen hem atak hemde buyu yapamaz

ON=@Spellcast
return 1
endif
Malesef gene olmadı
Master
59.2997
on=@create
COLOR=049,,1

Şu kısımdaki 049'dan sonra virgülle belirtilenler yazı karakteri ve karakterin kalınlığıdır. Burada yalnızca eşyaya renk vermek istediğin için sadece renk kodunu yazman yeterlidir.
Slothere :
on=@create
COLOR=049,,1

Şu kısımdaki 049'dan sonra virgülle belirtilenler yazı karakteri ve karakterin kalınlığıdır. Burada yalnızca eşyaya renk vermek istediğin için sadece renk kodunu yazman yeterlidir.
Şuan yazdığım scp bu:
[itemdef i_poicape]
ID=i_cape
Type=t_clothing

on=@create
COLOR=049
HITPOINTS=100

ON=@CLICK
return 1

On=@Dclick
return 1

ON=@EQUIP
src.poisoning 1100
endif

on=@unequip
src.poisoning 1000

On=@Attack
return 1
endif

ON=@Spellcast
return 1
endif
Ve bu şekil olmuyor !
Ve ayrıca renk kodu bu sorunu çözmedi çözmezde :D
ben de konuyu sabah gördüm başta basit geldi ama sonra baya uğraştırdı pek de anlamam bu işlerden ama boş vaktim vardı uğraştım bir şeyler yapmaya çalıştım.

öncelikle dikkatimi çeken, yapmasan daha iyi olabilecek şeyleri söyliyim

ON=@EQUIP
src.poisoning 1100  // bence böyle kullanma, kodların genel geçerliliği olması her zaman lehine olur o yüzden bu kısmı şöyle yap 
                           //  src.poisoning +=10.0  bu pek cok programlama dilinde de vardır, anlamı src.poisoining=x olsun
                           //  x=x+10 yerine x +=10 yazarsın. bununla döngülere dayalı hesaplanan matematikteki serileri filan da hesaplıyabilirsin.

endif   // burada sahipsiz bir endif var, üstteki if in endifi buraya gelmiş herhalde ?

on=@unequip
src.poisoning 1000  // burada da benzer şekilde src.poisoning -=10.0

On=@Attack   // şimdi bu forumdaki çoğu kişinin unuttuğu bir nokta var ki bu trigger bir item a veriliyor bir player değil 
                   // on=@attack ın anlamı spherewiki den bakarsak :This trigger fires when one character initiates an attack on another. 
                  // yani bir karakter bir başka karaktere saldırmaya teşebbüs edince aktif olur.
                  // bunu item a vermek ve çalışmasını beklemek demek, item birine saldıracak eger bu olursa çantaya düşecek :)
                 // mesele de burada başlıyor madem öyle biz nasıl item üzerinden bu item ı giyen kişiye müdahale edebiliriz.
                // benim aklıma event ler geldi o yüzden onu kullandım.
endif      // yine nereden geldiği belirsiz bir endif

bundan sonrasında kendi yazdığım scripti koyayım.

[itemdef i_poicape]
ID=i_cape
Type=t_clothing

on=@create
COLOR=049,,1
HITPOINTS=100

ON=@CLICK
return 1

On=@Dclick
	if (<src.poisoning> < 100.0) 	src.sysmessage @033,,1 Pelerini giyecek kudrete sahip degilsiniz ! 	
return 1
	else
	equip
	endif
	return 1

ON=@equip
	src.events +e_poicape
	src.poisoning +=10.0
	src.sysmessage @33,,1 Dikkat!!! +10 Poisoning skill kazandiniz ! ama bu skill sagdece yemek zehirlemek ve silaha poison surmek icindir !

on=@unequip
	src.events -e_poicape
	src.poisoning -=10.0

// buraya kadar anlaşılmayacak bir şey yok. item ı source(src) yani giyen kişi her kimse ona verdirdik.
//bundan sonrası benim için birazcık sıkıntı oldu, çünkü pelerini unequip yaptırınca vurduğumuz adamın çantasına düşüyordu.
//uzun bir süre düşündüm demek ki default object vurduğumuz oluyor yani src. bu durumda src yi değiştirmemiz gerekiyordu.
//bunun için de TRYSRC komutunu kullandım
//  https://wiki.sphere.torfo.org/index.php/Chapter_6     şu sayfada da bir örnek var incelemeni tavsiye ederim.
[events e_poicape]
on=@hit

TRYSRC <TOPOBJ.UID> findlayer.layer_cape.unequip
//dediğim gibi src yi değiştirip kendimiz yapıyoruz sonra unequip dediğimiz de kendi çantamıza pelerin düşüyor. 
// ben trigger olarak @hit kullandım sen artık ne istiyorsan onunla değiştirebilirsin.
//kolay gelsin, bu arada sık sık yazdığın scriptlerle ilgili sorularını soruyorsun bence bir sorun yok ama benim tavsiyem
// önce bir hakkıyla spherewiki de yazılanların tamamını okuman sonra script yazma kısmına geçmen.
//tekrardan kolay gelsin.
delicivan : ben de konuyu sabah gördüm başta basit geldi ama sonra baya uğraştırdı pek de anlamam bu işlerden ama boş vaktim vardı uğraştım bir şeyler yapmaya çalıştım.

öncelikle dikkatimi çeken, yapmasan daha iyi olabilecek şeyleri söyliyim

ON=@EQUIP
src.poisoning 1100  // bence böyle kullanma, kodların genel geçerliliği olması her zaman lehine olur o yüzden bu kısmı şöyle yap 
                           //  src.poisoning +=10.0  bu pek cok programlama dilinde de vardır, anlamı src.poisoining=x olsun
                           //  x=x+10 yerine x +=10 yazarsın. bununla döngülere dayalı hesaplanan matematikteki serileri filan da hesaplıyabilirsin.

endif   // burada sahipsiz bir endif var, üstteki if in endifi buraya gelmiş herhalde ?

on=@unequip
src.poisoning 1000  // burada da benzer şekilde src.poisoning -=10.0

On=@Attack   // şimdi bu forumdaki çoğu kişinin unuttuğu bir nokta var ki bu trigger bir item a veriliyor bir player değil 
                   // on=@attack ın anlamı spherewiki den bakarsak :This trigger fires when one character initiates an attack on another. 
                  // yani bir karakter bir başka karaktere saldırmaya teşebbüs edince aktif olur.
                  // bunu item a vermek ve çalışmasını beklemek demek, item birine saldıracak eger bu olursa çantaya düşecek :)
                 // mesele de burada başlıyor madem öyle biz nasıl item üzerinden bu item ı giyen kişiye müdahale edebiliriz.
                // benim aklıma event ler geldi o yüzden onu kullandım.
endif      // yine nereden geldiği belirsiz bir endif

bundan sonrasında kendi yazdığım scripti koyayım.

[itemdef i_poicape]
ID=i_cape
Type=t_clothing

on=@create
COLOR=049,,1
HITPOINTS=100

ON=@CLICK
return 1

On=@Dclick
	if (<src.poisoning> < 100.0) 	src.sysmessage @033,,1 Pelerini giyecek kudrete sahip degilsiniz ! 	
return 1
	else
	equip
	endif
	return 1

ON=@equip
	src.events +e_poicape
	src.poisoning +=10.0
	src.sysmessage @33,,1 Dikkat!!! +10 Poisoning skill kazandiniz ! ama bu skill sagdece yemek zehirlemek ve silaha poison surmek icindir !

on=@unequip
	src.events -e_poicape
	src.poisoning -=10.0

// buraya kadar anlaşılmayacak bir şey yok. item ı source(src) yani giyen kişi her kimse ona verdirdik.
//bundan sonrası benim için birazcık sıkıntı oldu, çünkü pelerini unequip yaptırınca vurduğumuz adamın çantasına düşüyordu.
//uzun bir süre düşündüm demek ki default object vurduğumuz oluyor yani src. bu durumda src yi değiştirmemiz gerekiyordu.
//bunun için de TRYSRC komutunu kullandım
//  https://wiki.sphere.torfo.org/index.php/Chapter_6     şu sayfada da bir örnek var incelemeni tavsiye ederim.
[events e_poicape]
on=@hit

TRYSRC <TOPOBJ.UID> findlayer.layer_cape.unequip
//dediğim gibi src yi değiştirip kendimiz yapıyoruz sonra unequip dediğimiz de kendi çantamıza pelerin düşüyor. 
// ben trigger olarak @hit kullandım sen artık ne istiyorsan onunla değiştirebilirsin.
//kolay gelsin, bu arada sık sık yazdığın scriptlerle ilgili sorularını soruyorsun bence bir sorun yok ama benim tavsiyem
// önce bir hakkıyla spherewiki de yazılanların tamamını okuman sonra script yazma kısmına geçmen.
//tekrardan kolay gelsin.

Arkadaşım çok teşekkürler inanırmısın ¿ Dün gece 11den beri bunu araştırıyorum..
Senin anlattığın gibi düşünüyorum ama bir türlü doğru scriptsi yazamadım !
Bu pelerini çantaya düşürme olayı gerçentende zormuş ama sayende oldu !!!
Eğer istek ederseniz buraya hatasız * poicape - Scriptsini koyarım,Çünkü senin dediğin gibi + - events le çalışmadı !
nasıl çalışmaz bende çalışıyor :) yalnız dikkat etmen gereken @hit triggerını kullandım bu da demek ki bir npc veya playera zarar vererek vurmam gerekiyor. yani war mode geçip direkt çift tıklayınca düşmez tabii ki. istediğin trigger ı koyarsın.
Silindi
Neophyte
1
asıl cozum ney bılıyormusun dostum bak bu

on=@attack
findlayer(1).bounce
findlayer(2).bounce
findlayer(3).bounce
findlayer(4).bounce
findlayer(5).bounce
findlayer(6).bounce
findlayer(7).bounce
findlayer(8).bounce
findlayer(10).bounce
findlayer(12).bounce
findlayer(13).bounce
findlayer(14).bounce
findlayer(17).bounce
findlayer(18).bounce
findlayer(19).bounce
findlayer(20).bounce
findlayer(22).bounce
findlayer(23).bounce
findlayer(24).bounce

bu fındlayer komutları suna denkgelıyor ustundekı elbısenın yerlerı ornegın eldıven fındlayer 12 ıse fındlayer 12 .bounce dedıgınde attac yaptıgında eldıven cantayua duser bunlardan bırı cape nın kodu ama hangısı bılmıyorum ıstersen sen hepsını koy bı dene bende calısıyor 

ornek stat larımı kıtle dedıgınde playerı crılcıplak eden kodlar bunlardır bunlardan yola cıkarak ta yaparsın hıts cekersen Gz ıcınde dalarsa crım olur tabı oyun rp ıse :D
script bilgisi yerlerde geziyor.. u-s bu halleredemi dönecekti. 4 sene önce bile bu kadar cahil değildik.
waypr54 : asıl cozum ney bılıyormusun dostum bak bu

on=@attack
findlayer(1).bounce
findlayer(2).bounce
findlayer(3).bounce
findlayer(4).bounce
findlayer(5).bounce
findlayer(6).bounce
findlayer(7).bounce
findlayer(8).bounce
findlayer(10).bounce
findlayer(12).bounce
findlayer(13).bounce
findlayer(14).bounce
findlayer(17).bounce
findlayer(18).bounce
findlayer(19).bounce
findlayer(20).bounce
findlayer(22).bounce
findlayer(23).bounce
findlayer(24).bounce

bu fındlayer komutları suna denkgelıyor ustundekı elbısenın yerlerı ornegın eldıven fındlayer 12 ıse fındlayer 12 .bounce dedıgınde attac yaptıgında eldıven cantayua duser bunlardan bırı cape nın kodu ama hangısı bılmıyorum ıstersen sen hepsını koy bı dene bende calısıyor 

ornek stat larımı kıtle dedıgınde playerı crılcıplak eden kodlar bunlardır bunlardan yola cıkarak ta yaparsın hıts cekersen Gz ıcınde dalarsa crım olur tabı oyun rp ıse :D
Bilgilerin için sağol !
Ultio : script bilgisi yerlerde geziyor.. u-s bu halleredemi dönecekti. 4 sene önce bile bu kadar cahil değildik.
Senin cahil olup olmadığını soran yok arkadaşım :D (Bu kadar akıllıysan ilk yani 12 yorum eklenmeden sen cevap yazsaydın Muhuhahah)
Burası U-S bilgi platformu ve ben bilgi ediniyorum ! Ve arkadaşları ilgisi ile konu halledilmiştir..

KONU KiLiT LÜTFEN
!

Üye Ol veya Giriş Yap

Bu forum başlığına mesaj atmak istiyorsanız hemen üye olun veya giriş yapın.