Wepla Yeniden açıldı!

wepla, weplaES.com domaini üstünden aktif edildi.

Soru: Bu ne şimdi?
Cevap: Ben olsam bende aynı soruyu sorardım, bu ne şimdi? 3 yıllık bir aradan sonra farklı bir site farklı bir alan adı amaçlar nedir?

Soru: E yani?
Cevap: 3 yıl önce siteyi önce yeni üye alımlarına sonra da tamamen kapamıştık. Amaç yeni bir sistem kurup herşeyi yeniden inşa etmekti. Bunun için de zamanın sorunlarını bir kenara itip
yeni bir başlangıç yapmak istedik. Bu yüzden aslında güzel olan bir ortam 3 yıl içinde giderek kötü, can sıkıcı, çekilmez bir hal aldı. Buna rağmen wepla dostları bir takım sebeplerden dolayı
bizi terketmedi. Bunlardan en önemlisi belki de kötüsü bir bakıma tekel olmuştu Wepla. Bunun yanı sıra diğer daha iyi seçenek sunar gibi görünen taraflarda aslında gerçekte kurumsallaşamamış,
bazı durumları kişiselleştirmek suretiyle aslında kendilerini de baltalamışlardı.

Soru: 3 yıl geçti ne değişti peki, neden şimdi, neden vaad edilenler ortada yok?
Cevap: 3 yıl önce kafamızda oluşan fikirler gerçekten oyun kalitesini arttıracak, daha nezih bir ortam sunacak, Wepla'yı çok ileri götürecek fikirlerdi. Fakat bu fikirlerin uygulanmasında hep
sıkıntılar oluştu. Bu çok uzun uzun anlatılabilir ama özet geçmek gerekirse, her adım atıldığında daha çok fikir, daha çok güzellik karşımıza çıktı ve bu aslında baştaki fikirlerin yapılmasını
engellemiş oldu. Nasıl mı? Düşünün ki 1 birimlik bir iş yapmaya çalışıyorsunuz ama o 1 birimin yarısına geldiğinizde iş bir anda 3 birimlik bir iş haline dönüşüyor. Çünkü bir sürü yeni fikir
işi çok daha komplike hale getiriyor. Bunun sonucunda o 1 birimlik işi dahi bitirememiş oluyorsunuz. Daha kötüsü işin komplike hale gelmesi heves kırıyor ve proje rafa kaldırılıyor. Bu döngü
defalarca tekrarlandı ve bugüne geldik.

Soru: Peki şimdi tekrar başlama fikri nereden icap etti?
Cevap: Wepla'nın şu andaki hali hep bir sıkıntı idi. Başı boş kalmış bir topluluk, yarım yamalak sunulan bir hizmet ve geleceği belli olmayan bir gidişat. Bu durum hep sıkıntı oluştursada yukarıda
bahsettiğim sorundan dolayı hep bir erteleme ile problemli durumun sürekli korunmasına sebep oldu. Fakat sonunda gördüğüm bir çok arkadaşımızın hala yeni üyelik istemesi, hala Wepla'yı korumaya
çalışması idi. Bu da beni en azından basit bir arayüz ve asgaride Wepla'da oynamak için gerekli olan minimum fonksiyonaliteyi sunmaya itti. WeplaES altında sunmaya çalıştığım şey budur.

Soru: Neden WeplaES?
Cevap: Daha önce belirttiğim gibi 3 yıl boş geçmedi. Çok farklı noktalarda çok fazla deneyim ve birçok fikri sürükleyip getirdi son 3 yıl. Wepla.com'un bu fikirler için rezerve edildiğini
düşünebilirsiniz. Yakın zamanda olmasa da Wepla ana sitesinde sunulacak hizmetten memnun kalacağınızı düşünüyorum.

Soru: Peki geçen bu 3 yılda daha önce bahsedilen hiç bir şey yapılamadı mı?
Cevap: Aslında nerdeyse hepsi yapıldı. Örneğin şu ana kadar oynadığınız eski sunucuda (Wepla 1.2.6 modu) /rapor diye bir komut vardı ki bu komut 2 buçuk yıldan fazla bir süre önce çalışır bir
durumdaydı. Komutun fonksiyonu iste /rapor <uyeadi> yazdiginizda o kisi hakkinda otomatik olarak raporlama yapılması idi. Yani replay göndereyim, ekran görüntüsü alayım gibi dertleri tamamen
ortadan kaldıran bir komut idi. Bunu sağlayan istemciyi yazdığım sırada onlarca yeni fikir oluşması, ne yazık ki bu komutu hiç kullanamamanızı sağladı. Bu istemcinin hali hazırda sağladığı diğer
özellikler ise hileyi tamamen engellemesi, oyundan çıkma(quit) raporlarını otomatik olarak sağlaması ve irili ufaklı birçokları idi.

Soru: Bunların en azından hazır olan kısımlarını sunmak bu kadar zormuydu peki?
Cevap: Hayır, aslında hiç zor değildi fakat hep istediğim hepsi bir arada çözümü sunma isteği hep sorun yarattı, sürekli yeni teknikler, yeni teknolojiler ile tekrar tekrar aynı kodu yazdım. Belki
bir yazılım projesindeki en büyük hatalardan birini defalarca yaptım. Sonuçta 2+2=0 sonucunu bulmuş oldum.

Soru: Bu özellikleri bir gün görebileceğimizi mi söylüyorsun yani?
Cevap: Söz vermemekle beraber bundan sonraki adımım hali hazırdaki tüm özellikleri en basit biçimde bir araya toplayıp hizmete sunmak olacak. Bunun için bir tarih vermem doğru olmaz, ne de olsa son
verdiğim tarih 2 buçuk yıl saptı

Soru: Tamam, şimdi ne yapıyoruz onu söyle bize
Cevap: Öncelikle eski sunucudan, yeni sunucuya geçişi sağlamamız gerekiyor. Bunun için tüm eski üyelerimiz yeni üyelik alacaklar, bunun içinde WeplaES sitesi üzerinden üye olunması gerekiyor. Burada
önemli olan nokta yeni üye alırken eski üye adınızı yazdığınızda size eski üye adınızı geri alma seçeneği ile eski üyelik adınızı geri almanız. Bunu yapmanın en makul yolu olarak, kayıtlı e-posta
adreslerinizi kullanmayı düşündüm. Diğer tüm seçeneklerde eski üyeliğin kaybı, eski üyeliğin alınamaması gibi sorunlar ortaya çıkıyordu zira. Eğer eski üyeliğinize kayıtlı bir e-posta adresi yoksa veya
eski üyeliğinizde kullandığınız e-posta adresine erişiminiz yoksa, eski üyelik alma ekranında belirtilen e-posta adresine yazarak, eski üyeliğinizi geri alma ihtimaliniz var. Geçiş tamamen sağlandıktan
30 gün sonra eski üyeliklerin, yeni üyelik olarak geri alınmayan kısmı herkes tarafından alınabilir hale gelecektir. Bu yüzden bu seçeneği de aklınızda bulundurun.

İkinci işlem WeplaEasyPatcher ile oyununuzu güncellemek olacaktır. Program sadece güncelleme için değil aynı zamanda sunucu ayarlarının yapılması için de kullanıldığından son versiyonu kullanıyor olsanız
dahi indirip açmanız gerekir. Programın özelliği normalde indirmeniz gerekenden çok daha az veri indirerek güncellemeyi yapmasıdır. 1.20C için 9MB, 1.24C,1.24D için ise 600KB bir dosyayı indirerek
güncellemeyi yapar. Diğer tüm versiyonlar için ise genel güncelleme indirilir ve kurulur. Eğer parça güncellemede sorun yaşarsanız programdaki gerekli seçeneği işaretleyerek genel güncelleme yapabilirsiniz.
Bu güncellemede çıkabilecek tüm sorunların ilacıdır.

Son olarak oyunu açtığınızda WeplaES ve WeplaES Backup adında iki sunucu tanımlanmış olacaktır. WeplaES yeni üyeliğiniz ile girebileceğiniz, WeplaES Backup ise an itibariyle eski sunucuya yönlendirilmiş,
geçiş işlemi tamamlandığında ise ana sunucuda problem olduğunda kullanabileceğiniz yedek sunucu olacaktır.

Üzülerek söylemem gerek, yeni üyeliğe geçerken tüm arkadaş listeniz, clan üyeliğiniz ve profil bilgileriniz sıfırlanacaktır.

Soru: Şifre değişimi ?
Cevap: Bu site üzerinden şifre değişimi, yeni üyelik alımı, forum kullanımı ve raporlama işlemleriniz yapabileceksiniz. Bu yazıyı okuduğunuz sırada geçici rapor sistemini yazıyor olacağım.

Soru: Site dizaynı kötü, beğenmedim neden bu şekilde?
Cevap: Ne yazık ki görsel tasarım işinde yeterli tecrübem ve becerim yok, site oturduktan sonra daha iyi dizayn için bu işten iyi anlayan arkadaşlarımızla el ele verip daha kullanışlı bir tasarım
oluşturabiliriz.

Soru: Sitede bir çok kısım eksik ne zaman tamamlanır?
Cevap: Şu an ne yazık ki çok büyük zaman sıkıntım var. Ama boş zamanlarımın tamamında bura ile uğraşıyor olacağım.

Muhtemelen birçoğunuzun aklından bu sitede kapanır 3 yıl daha açılmaz, yine umut verildi yine hiç bir şey olmayacak gibi düşüneceler geçiyordur. Bu şekilde düşünmekte de sonuna kadar haklısınız. Yalnız
şunu unutmamak gerek ki Wepla 5 yıldan fazla mazisi olan, öyle veya böyle ayakta kalmış bir topluluk. Bundan sonra daha fazla çabalayarak, aynı hataları yapmayarak çok daha iyi bir noktaya gelmesi
temelinden alacağı kuvvetle olacaktır.

Hepinize Wepla'da keyifli dakikalar dilerim.

Not:

Bu yazıyı sistemin önemli kısımlarını tamamladığımda duyuracaktım fakat eski sunucumuzun barındırıldığı şirketten aldığım e-posta; şu anda ki kesintinin sebebi olarak:

Degerli Müsterimiz,

Sizlerin memnuniyetini arttirabilmek ve sizlere daha kaliteli hizmet sunabilmek için çalismalarimizi sürdürmekteyiz.
Mecidiyeköy Datacenter ımızda 30.03.2010 saat 23:50 ile 31.03.2010 saat 01:00 arasında yaklaşık bir saat sürecek iyileştirme çalışması yapılacaktır.

Desteginiz ve anlayisiniz için çok teşekkür ederiz.

Saygilarimizla

Bu sebeple geçiş işlemine otomatik olarak hızlandırılmış bir şekilde başlamak durumunda kalıyoruz.
https://www.weplaes.com/oldaccountinfo

Bu konu Lucretius tarafından düzenlendi(2010-04-03 22:41, 14 yıl önce)
Wepla ya kayıtlar kapanalı baya uzun süre oldu eski account unuz varsa bile oyunlara giremeyebilirsiniz.Neredeyse her oyunda id kontrol ediliyor ve düşük id ler tercih ediliyor.
Noob ve orta seker oyunlarda fazla :D
Silindi
Novice
6
s.a adminlerden weya bilen herkezden acil yardım istiorm smdı bn eurodaydım patchım 1.23 weplayı yukluorm waxxi yapıorm acıorm fakat hala patch 1.23 oluo nes snra weplaya girebılıorm fakat oyunlar gözukmuo napıcam bilen warmı
wepla yeniden aktif edildi. gerekli bilgiler ilk mesajda.
Wepla account alımları tekrar acıldı arkadaşlar haberiniz olsun :)

Üye Ol veya Giriş Yap

Bu forum başlığına mesaj atmak istiyorsanız hemen üye olun veya giriş yapın.