Merhabalar efendim forumdaki PHP ve Java bölümlerinin durgunluğu azaltmak için bazı dersler hazırladım umarım ilerdede paylaşacağım dersleri seversiniz.

Dersde ne anlatıcaksın ??

Efendim bugünkü dersimizde PHP'de combobox'ı kullanmayı göstereceğim.

PHP'de combobox'dan seçilen veriyi diğer form nesnelerinden çekilen yöntemi kullanıyoruz yani POST ve GET. GET metodu bilgi gönderirken tarayıcı üzerinden veri gönderdiği için güvenlirliği çok az o yüzden bizde POST yöntemi ile göndereceğiz. (Fazla konuştum artık kodlara geçelim).

İlk önce form'umuzu oluşturalım

<form id="form1" name="form1" method="post" action="kayitlar.php">
  <table width="695" border="0" cellspacing="0" cellpadding="0">
    <tr>
      <td width="256">Ders Seç</td>
      <td width="439"><select name="cb" id="cb">
        <option value="mat" selected="selected">Matematik</option>
        <option value="tr">Türkçe</option>
      </select></td>
    </tr>
    <tr>
      <td>&nbsp;</td>
      <td>&nbsp;</td>
    </tr>
    <tr>
      <td>&nbsp;</td>
      <td><input type="submit" name="buton" id="buton" value="Gönder" /></td>
    </tr>
  </table>
</form>

Burada Buton'la veriyi gönderirken POST değişkenine option seçeneklerinin value değerleri yazılır. örneğin burada matematik seçersek POST değerine mat yazılır. Aşağıdada formumuzun görüntüsünü verdim siz kendinize göre bir form hazırlıyabilirsiniz.

Gelelim fasulyenin faydalarına....

Öncedende dediğim gibi Combobox'daki değerler POST değişkenine kaydedilir aşağıdada Kontrol yapan PHP dosyamızın kodları mevcuttur..

<?php
$cb=$_POST['cb'];

switch ($cb)
{
case "mat":
  echo "Matematik Dersi Seçildi..";
  break;
case "tr":
  echo "Türkçe Dersi Seçildi..";
  break;
default:
  echo "Hiç bir ders seçilmedi..";
}
?>

$cb değişkeni cb adındaki combobox'ımızın değerini çekip içinde saklıyor sonra $cb değişkenine aktarılıyor daha sonra seçime göre işlem yapmak için switch case yapısını kullandım siz daha değişik yöntemlerde kullanabilirsiniz. aşağıdaki resimdede sonuçlarımızı görebilirsiniz..

switch case işlemi ilede kontrol yapılıp seçime göre işlem yapılıyor bugünkü dersimiz bu kadar diğer derslerde checkbox radio button kullanımlarına göstereceğim..
Ellerine sağlık harika.
Master
59.2997
Eline sağlık Cem :)

Üye Ol veya Giriş Yap

Bu forum başlığına mesaj atmak istiyorsanız hemen üye olun veya giriş yapın.