Joomla Kurulumu (Diğer CMS'ler için de geçerlidir) için Veritabanı Oluşturmak

Joomla kurulumunda en gerekli olan şey bir veritabanının oluşturulmasıdır. Kurulumda en sık karşılaşılan sorunlardan birisi de budur. Bu sebeple bu başlıkta veritabanı nasıl oluşturulur, veritabanına ait kullanıcı nasıl oluşturulur ve veritabanına kullanıcı nasıl yetkilendirilir, resimli bir şekilde anlatacağım...

1. Veritabanının oluşturulması : Sitenizin kontrol paneline giriyorsunuz, (https://siteniz.com:2222) Daha sonra giriş yaptıktan sonra karşımıza genel sekmede MySQL Databases butonuna basıyoruz ve açılan sayfada Create new Database linkine tıklıyoruz açılan sayfada;

2. Veritabanı için kullanıcının oluşturulması : Veritabanına bir isim girip veritabanı ve veritabanına erişim sağlamak için veritabanı kullanıcısı atayarak işleminizi tamamlıyorsunuz ve bunlardan sonra karşınıza eğer işlem başarılıysa şu ekranı göreceksiniz;

Veritabanı oluşturma işlemimiz böylelikle tamamlandı.Sorularınızı başlık altında belirtebilirsiniz.

Not: Resimleri görmek için sağ tıklayıp resmi göster demeniz yeterli olacaktır.

Bu konu Steel tarafından düzenlendi(2006-11-18 00:52, 17 yıl önce)
Cpanel için ise;

1. Adım : Yeni veritabanımızı oluşturalım. Bu kısma veritabanımızın adını girip "Create Database" e basalım.

2. Adım : Yeni veritabanımız için yeni bir kullanıcı açalım. Bu kısma veritabanı için kullanacağımız kullanıcı adı ve şifresini yazalım ve "Create User" e basalım

3. Adım : Bu bölümde veritabanını ve kullanıcı hesabını birbirine bağlıyacağız. "User" yazan yerde yeni açtığımız kullanıcı adı "Database" yazan yerde ise yeni oluşturduğumuz veritabanının adı olacak. Checkbox kısmında "ALL" seçili iken "Add User To Database" e basalım ve veritabanımızı kullanılabilir hale getirelim.
Çok güzel bir paylaşım olmuş en kısa zamanda bunları uygulayıp bilgi pekiştirmeye geçmek gerek :) Sağolun

Üye Ol veya Giriş Yap

Bu forum başlığına mesaj atmak istiyorsanız hemen üye olun veya giriş yapın.