Cumhuriyet'in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin üzerinden 72 yıl geçti. 1923'te, dillere destan bir kahramanlıkla kurduğu Türkiye, bugün onu geride kalan 72 yılda olduğu gibi yine büyük bir özlem ve minnettarlıkla anıyor.
olarak Gazi Mustafa Kemal'i ölümünün 72. yılında saygıyla ve özlemle anıyoruz.

'Beni hatırlayınız'ı sildi ama halkı onu unutmadı!
Atatürk, 29 Ekim 1933'te Ankara Hipodromu'ndaki kürsüden 10. Yıl Nutku'nu okudu. Atatürk milletine hitaben "Az zamanda çok işler yaptık" dediği nutuğu hazırlarken bazı ifadeleri sildi, bazılarına da eklemeler yaptı. Ata'nın bütün bir gece çalışarak yazdığı 10. Yıl Nutku'nda geçmişte yapılanlar ile gelecek planları yer alıyordu. Atatürk metnin içinde milletine "Büyük Türk Milleti" diye hitap ediyor ve "Bugün Cumhuriyetimizin onuncu yılını doldurduğu en büyük bayramdır. Kutlu olsun!" diyordu.
"Veda hissi verdiği için silmesini istediler"

Çankaya'daki Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nün arşivinde saklanan 10. yıl nutkunun 7 sayfalık ilk metninden silinen en dikkat çekici ifade metnin son bölümündeki "Beni hatırlayınız" mesajıydı. Atatürk'e yakın isimlerden dönemin genç Milli Eğitim Bakanı Yusuf Hikmet Bayur, "Atatürk'ten Anılar" kitabında 10. yıl nutkunun ilk halini okuduktan sonra ifadenin silinişini şöyle anlatmıştı: "Son sayfaya gelince durdu. Duygulandı. 'Bu söylediklerim hakikat olduğu gün, senden ve bütün medeni beşeriyetten dileğim şudur: Beni hatırlayınız!'Bu sözler bana çok hazin gelmişti, adeta bir vedanâme hissi veriyordu. Bütün milletin o güne onunla erişmeyi dilediğini ve düşündüğünü söyleyip bu cümleyi kaldırmasını rica ettim. Cümlenin sonunda görülen işareti koydu, sonra müsveddeyi gören hemen herkes aynı şeyi tekrarlayınca cümleyi sildi."

Son yurt gezisi
19 Mayıs 1938'de gençlerin bayramını Ankara'da kutlayan Atatürk, aynı gün Hatay sorunu için hastalığına rağmen 20-24 Mayıs 1938 tarihleri arasında Mersin ve Adana'ya gideceği Güney Gezisi'ne çıktı. 21 Mayıs 1938'te ise Mersin yakınlarındaki Viranşehir Harabeleri'ni gezen Atatürk'ün bu fotoğrafı orada çekildi. Geziden sonra Ankara'ya dönen Atatürk, 26 Mayıs 1938'de trenle İstanbul'a gitti ve vefatına kadar İstanbul'da yaşadı.

*Alıntıdır

Bu vatan sana minnettar ATAM!
ÖZLÜYORUZ ATAM !
Infaz___ : ÖZLÜYORUZ ATAM !
Expert
34.0001
çok özlüyoruz hemde.
Yıkın Heykellerimi

Ey milletim
Ben Mustafa Kemal'im
Çağın gerisinde kaldıysa düşüncelerim
Hala en hakiki mürşit değilse ilim
Kurusun damağım dilim
Özür dilerim

Unutun tüm dediklerimi
Yıkın diktiğiniz heykellerimi

Özgürlük hala
En yüce değer
Değilse eğer
Prangalı kalsın diyorsanız köleler

Unutun tüm dediklerimi

Yoksa çağdaş medeniyetin bir anlamı
Ortaçağa taşımak istiyorsanız zamanı
Baş tacı edebiliyorsanız
Sanatın içine tüküren adamı

Unutun tüm dediklerimi

Yetmediyse acısı şiddetin savaşın
Anlamı kalmadıysa
Yurtta sulh dünyada barışın
Eğer varsa ödülü silahlanmayla yarışın

Unutun tüm dediklerimi

Özlediyseniz fesi peçeyi
Aydınlığa yeğliyorsanız kara geceyi
Hala medet umuyorsanız
Şıhtan şeyhten dervişten
Şifa buluyorsanız
Muskadan üfürükçüden

Unutun tüm dediklerimi

Eşit olmasın diyorsanız kadınla erkek
Karaçarşafa girsin diyorsanız
Yobazin gazabından ürkerek
Diyorsanız ki okumasın
Kadınımız kızımız
Budur bizim alın yazımız

Unutun tüm dediklerimi

Fazla geldiyse size
Hürriyet cumhuriyet
Özlemini çekiyorsanız
Saltanatın sultanın
Hala önemini anlayamadıysanız
Millet olmanın
Kul olun
Ümmet kalın
Fetvasını bekleyin şeyhülislamın
Unutun tüm dediklerimi
RAHAT BIRAKIN BENİ

Süleyman Apaydın

Atam Çok özledik Seni.
Anemon :
Fatiha okuyan varmı peki?
Banned
-3
KeLL : çok özlüyoruz hemde.
Hayatta olsaydinda düstüğümüz halleri görseydin Atam Kurtarsaydin bizi bu seyden =(

Üye Ol veya Giriş Yap

Bu forum başlığına mesaj atmak istiyorsanız hemen üye olun veya giriş yapın.