Merhaba arkadaşlar liseler arası yapılan bir bilgisayar atölyesi yarışması var başvuru formunda kafa yorulcak bazı sorular var ve burda paylaşmaya karar verdim sizlerin yardımıyla katılabilceğimi düşünüyorum :)

1. Aşağıdakilerden hangisi bir macera oyunu değildir?:
a) Crysis //
b) Culpa Innata
c) Syberia
d) The Longest Journey

2. Aşağıdakilerden hangisi bir oyun motoru değildir?:
a) Unreal
b) Unity
c) OpenGL //
d) GameBryo

3. Aşağıdakilerden hangisiyle üç boyutlu model yapılamaz?:
a) Maya
b) After Effects //
c) Blender
d) Softimage

4. İki boyutlu koordinat sistemi üzerinde (3,2) noktasını (1,1) noktası etrafında saat yönünde 90 derece döndürürsek hangi noktayı elde ederiz?:
a) (0,-2)
b) (0,2)
c) (2,1)
d) (2,-1) //

5. Java programlama dilinde tamsayı türü olan int veri tipi ile ifade edilebilecek en büyük sayı hangisidir?:
a) 232
b) 231
c) 231 -1
d) 264

6. Java programlama dilinde 13/5 ifadesi aşağıdaki değerlerden hangisine eşittir?:
a) 2
b) 2.6
c) 3
d) 8

7. Elimizde, bir masa üzerinde yan yana sıralanmış, bir yüzünde "1" diğer yüzünde "2" yazan 4 adet kart var. Bu kartları kullanarak kaç farklı sayı yazabiliriz?:
a) 120
b) 30
c) 16 //
d) 24

8. Aşağıdakilerden hangisi en büyüktür?:
a) 1024 kilobit
b) 0,5 megabyte
c) 505 kilobyte
d) 530000 byte //

9. Tatooine nedir?:
a) Nvidia’nın çıkardığı bir grafik kartı
b) Apache yerlilerinin kullandıkları savaş boyası
c) Anakin Skywalker’ın memleketi //
d) Bir tür uzay savaşı oyunu

10. Hayat, evren ve herşeye dair nihai sorunun cevabı nedir?:
a) 42
b) Google //
c) Hepsi
d) Hiçbiri

11. Bir bilgisayar oyununda bilgisayar 1 ile 1000 arasında rasgele bir sayı tutmakta, siz de bu sayıyı bulmaya çalışmaktasınız. Her tahmin sonrası, bilgisayar tahmininizin gizli sayıdan küçük mü yoksa büyük mü olduğunu size bildiriyor. Gizli sayı ne olursa olsun, en fazla kaç tahminde onu bulabileceğinizi garanti edebilirsiniz?:
a) 100
b) 30
c) 10 //
d) 5

12. Fibonacci sayı dizisi aşağıdaki şekilde tanımlanmaktadır::
a) 13
b) 21 //
c) 34
d) 55

Yanında // koyanlar şu anki şıklar fakat emin değilim aklımdan kabataslak bir şekilde işaretledim özellikle ilk sorudan emin değilim..
unsigned int 2^32-1 normal int 2^31-1 olur tabi boyutu her zaman 2^32

13/5 muhtemelen int cinsinden diye düşündüm 2'dir. float olsa sanırım 13.0/5.0 tarzı bişeyler yazardı
2. dediğin çok mantıklı evet int cinsinden büyük ihtimal.
fakat 10.soru gibi değişik sorular var 42 i ile neyi kastetmiş acaba, 7 ve 4 sorularından da emin değilim.
ayrıca teşekkür ederim xantier
Neophyte
26.6001
10.sorunun cevabıda sanırım burada;

vikipedi:
42, 41'den sonraki ve 43'ten önceki çift tamsayıdır. Popüler kültürde Otostopçunun Galaksi Rehberi kitabında hayat, evren ve her şeye dair nihai sorunun cevabı olarak tanıtılması nedeniyle dikkat çekmiştir.
ghlahn çok saol altta onla ilgili bir not da geçtim tek 7 ve 4 kaldı arkadaşlar :)
rakibimsin bu arada. katıldım ben de.
Neophyte
26.6001
7. sorunuz doğru 16. Araştırmalarıma göre 4. sorunuz da doğru. İkinize de başarılar : )
3 tane falan tuzak soru var dikkat et msn aç da paylaşalım beraber yaparız oyunu :D
7 ve 12. sorun yanlış.
11.sorun yanlış :D
ya beni almışlar bu yarışmaya mail geldi bugün kabul etmişler de ben gitmeyi düşünmüyom
Ben 10. sınıftan kaybetmişim seneye olursa bida katılıcam git bence
istanbulda yaşamıyorum, boş hayaller için gereksiz para verecem.

dünyanın en berbat dillerinden biri öğretilecek ve onunla oyun yapılacak, wtf ?

5 gün çok az ve arkadaşım kaybetti, tek başıma sıkılırım
e neden başvurdun o zaman
şimdi düşündüm bedava üniversite kötü bir fikir değil, gidecem.

Üye Ol veya Giriş Yap

Bu forum başlığına mesaj atmak istiyorsanız hemen üye olun veya giriş yapın.