Mehmet babasından 25 lira borç alıyor.
Mehmet abisinden de 25 lira borç alıyor.
Mehmet 50 lira parasının 45 lirasına ayakkabı alıyor.
Kalan 5 lirasından 1 lira abisine 1 lira babasına veriyor.
Mehmet'de 3 lira kalıyor. 24 lira abisine 24 lira babasına borcu kaldığına göre,
Mehmet'in 48 lira borcu ve 3 lira parası olmaktadır. Borcunu ve parasını topladığımızda 51 lira yapıyor.
Fazladan 1 tl nereden geliyor ?

Babam sordu bana düşün düşün sıyırdım hadi bakalım :utangac1
Orda laf kalabalikliği yapip dalgaya getiriyor , doğrusu şöyle olmali ;

1 Lira => Abi
1 Lira => Baba
3 Lira => Kendinde
45 Lira => Ayakkabi

Toplam 50 Lira 8)
Yahu o basit ona bakarsan ayakkabıyı geri satsın 45 lirasını alsın 48 lirası olsun 24 24 borcunu ödesin. Para artmıyor zaten. Sorum borçlar ile mehmetin parasını ölçünce neden +1 çıkıyor =)
Borc ile kendi parasini toplayamaz.Yanı soru hatalı , 48+3=51 yerine 48-3=45 olucak ve hesap denkleşicek.

Iyice açiyim konuyu anlaman için ;

48 lira borcum kaldı ama cebimdeki kalan 3 lira da onlara olan borcum.Onuda geri verseydim 48-3 olucakti değil mi , yani toplam borcum 45 olucakti
Kısaca soru hatalı , soruyu sorma şekli yalniş 48+3 olmaz , bunun benzerini arkadaşlara sormuştum 3tane matematik hocasina sormuşlar , hoca 1hafta kendine gelememiş :)
45+(3+1+1) = 50

Al sorunun cevabı (:
Eos'un dediği doğru.....
Hmm Eos'un dediği doğru. 48den düşülecek rakamı toplayarak soruyorlar xD Aydınlattığın için teşekkürler :)
lem napcan ticareti hesap makınası var bu kadar basıt hem ben ayakkabıcıym bizim toptana gelsin ben verem ona ayakkabı
48 lira borcu kalıyor ise +3 lirasıda varsa 51 etmezki. o cebindeki 3 lira zaten 48 içinde dahil.. Bence kafa karıştırıcı değil , borç ile var olan parayı toplamışlar ki böyle birşey yaparak çok garip problemler bulurlar.

Adamın teki 100 ytl borç almıştır bunun 95 ytl sine yüzük almıştır adamın 100 ytl borç varsa 5 tlsi varsa 105 ytl ediyor ? Burda bi kurnazlık değil mantıksızlık yapmışlar :)

Edit : zaten yukarda cevaplamışta.. görmedim
Eos : Borc ile kendi parasini toplayamaz.Yanı soru hatalı , 48+3=51 yerine 48-3=45 olucak ve hesap denkleşicek.

Iyice açiyim konuyu anlaman için ;

48 lira borcum kaldı ama cebimdeki kalan 3 lira da onlara olan borcum.Onuda geri verseydim 48-3 olucakti değil mi , yani toplam borcum 45 olucakti
Kısaca soru hatalı , soruyu sorma şekli yalniş 48+3 olmaz , bunun benzerini arkadaşlara sormuştum 3tane matematik hocasina sormuşlar , hoca 1hafta kendine gelememiş :)

baya iyi anlatmişsin :D

Üye Ol veya Giriş Yap

Bu forum başlığına mesaj atmak istiyorsanız hemen üye olun veya giriş yapın.