Hesabına erişemeyen eski üyeler Discord üzerinden yardım alabilir.

Novice
0.1
Merhabalar,

Uzun zamandır U-Sda yazmıyordum. Ancak son yaşadığım bir olaydan sonra böyle bir yazı yazma gereği hissetdim. Admin ve moderetörlerdende gerekli hassesiyeti bekliyorum.

Ultima ile yaklaşık 1 yıldır ugraşmıyorum. Son sunucumda Cursedü. Duyanlar vardır, duymayanlar vardır. Ancak olay curse değil. Olay curseun scriptlerinin çalınması ve dağıtılması. Herkes bilir özgün bir sunucunun ne kadar emekle ve nasıl hazırlandığını. Curse'deki tek scripter olarakta bende zamanında çok büyük uğraşlar vererek bir çok sistem yazdım, Ultima dünyasında olmayan. Ancak şu günlerde görüyorum ki Curse'un scriptleri çalınmış ve birçok sunucu tarafından kullanılıyor.

Biz zamanında Nebulaocak kullanmadık mı? Kullandık. Ancak şunun bilinmesi gerekirki, Nebula ocak scriptleri Bronxun kendi isteğiyle yayınlanmıştı. Benim böyle bi dururmum olmamasına karşın Curse'un packi yapılmış ve tamamen kullanılıyor. İşin ilginci böyle serverların sahipleride kendilerini scripter olarak lanse ediyorlar kendi sitelerinden.

Çok uzun şeyler yazılabilir bu konuda ancak şunu belirtmek istiyorum. Ortada bir emek var ve bu emeğin izinsiz kullanılması gayet rahatsız edici. Etik olan bişey değil. Düpedüz hırsızlık. Herkesin bu hassasiyeti göstermesini istiyorum. Bir proje ortaya koyuyorsak, o gerçek bir proje olsun.

Tüm u-s ailesine saygılarımı iletiyorum.

Sizinde bu konuda, yani çalıntı script kullanan sunucular hakkındaki yorumlarınızı bekliyorum..
Haklısın zaten eline biri bi script alıyor i_katana ise i_katana_2 yapıyor ve ben scripterım diyor uo dünyası böyle kahpeleşti işte böyle adamları verceksin elime ozaman gör bak hırsızlık yapabiliyormu bidaha milletin emeğinin çalınmasının ne demek oldugunu bilirim siz siz olun kimseye güvenmeyin ayrıca bu script pack olayıda bazı platformlarda hala devam ediyor kimse bu hassasiyeti göstermiyor yazıklar olsun diyorum..
Benım Su Anda Bılgısayarımda Duran Scpler Ne Kayboldu Ne Yayınlandı..Yanı Sana Dıcem Su Scplerı Bırılerı Yayınlamadan Bıyerden Temın Edemez..Eger Hack Yemedıysen..Buraya Spc Pacht Kullanları Suclamak Yerıne Yetkılı Kadrounu Sorgulamalısın..
benimde aklıma ogeldi hack yemiştir ama packlerden alıp server kuranlar çok gördüm ben hatta şu anda bile öyle serverLAR varuğraşmadan direk çekiyorlar yazıktır
Novice
0.1
tedbunndy : Benım Su Anda Bılgısayarımda Duran Scpler Ne Kayboldu Ne Yayınlandı..Yanı Sana Dıcem Su Scplerı Bırılerı Yayınlamadan Bıyerden Temın Edemez..Eger Hack Yemedıysen..Buraya Spc Pacht Kullanları Suclamak Yerıne Yetkılı Kadrounu Sorgulamalısın..

haklısın. ancak sistem tamamen makinalar tarafından yönetilmiyor. yani insanının olduğu her işte hata payı vardır. seninde, herkesde oldugu gibi scriptlerinin çalınma ihtimali var. böyle bir ihtimal olmadığından kimse söz edemez. ben burda olayın etik dışı olduğundan bahsediyorum. yani kendi scriptlerinin olmadıgı bir serverda nasıl scripterım diyebilirsin? olay bundan ibaret.
Ben yaklasık 3 senedir uo ile direkt baglantımı kestim ama nadiren portal lara vs bir göz atıyorum ne olup ne bitiyor diye ama her girişimde mutlaka uo nereye gidiyor veya uo ölüyormu vs topic ler görüyorum ve tabiki her topicde uo yu hesapta kurtarmaya çalısan ama henüz bir yaratıcı düsünce dahi ortaya koymamıs , baskalarının zekasını arkasına alıp emeklerini çalarak kendini dünya yı kurtaran adamın oglu şeklinde tanıtan kişiler .

Bu tarz topiclere yazmadım ama burda söylüyorum ne zamanki kendini adamım diye tanıtan kişiler kendi zeka seviyesince yaratıcı işler ve farklı fikirler yürütürse o zaman bu oyun tekrar eskisi gibi rabet görmeye ve ilginç gelmeye başlar ...
Sayın Neon Merhaba,
Kendini ve kodlarını savumuşsun fakat, örneklemen yanlıştır. Buda seni haksız çıkartıyor. Biz NBL kodları ile başladık amenna fakat bu kodlarda izinsiz yayınlanmıştır.

Bronx, kendisine haksızlık yapıldığını düşünerek (ki öyle olabilir) kod larıda beraberinde alıp, emeğini yar etmemek istemiş ve dağıtmıştır. Senin kodların çalınmıştır, veyahut alınmıştır.

Sitede binlerce kod bulunuyor, ve herkes herbirini birebir kullanmıyor. A yı b yapıyor, değiştiriyoruz birşeyler için çabalıyor.
Yani sonuçta bunlar elle tutulan şeyler değil, soyut şeyler ve işin içine birde sanal ortamı koyduğunuz zaman tıpkı

Sen benim duygularımla dalga geçiyorsun,
Ben seni böyle tanımamıştım
Hayatımın aşkıydın, ben bunu haketmedim

gibi duygusal şeyler çıkıyor.
Kodlarını birebir kullanan olduğunu sanmıyorum. Alıp değiştiriyorlar veya içeriğini öğrenip yenisini yazıyorlar. Kod yazmak o kadar zor bişey değil.
Son olarakta bu çirkin karalamanı kınıyorum.

Teşekkürler,
sadece yorumdur
Nedense artık hiçbir şeye saygı duyulmuyor.İnsanlar emek edip hazırlıyor , kendini yoruyor , vaktini harcıyor.Ortaya güzel bir şeyler çıkartıyor.Sonra kendini zeki sanan birisi "aa ne güzel script bunlar , en iyis ben bunları editliyim kullanayım anlamazlar ... "diyerekten insanların emeklerini harcıyorlar.Ve belkide bunun üstünden kendine yarar sağlıyorlar.Gerçekten yazık.Hiç olmazsa izin alsalarmış.

Bu arada çalıntı script kullanan serverlar genelde anlaşılır , hiç yorulmadan , ter dökmeden kolayca server açtıkları için kapatmalarıda zor olmaz.
Erador packın dağılması benim suçum değildi. Neden mi ? Ben bu siteye koyduğumda 1 dk bile durmadan zaten kimsenin girceği bir saat değildi sanırım 1 dk bile durmadan akillis sildi konuyu. Erador pack , onu parayla satanlar yüzünden dağıldı. Yada arkadaş hatrı için çalıp verenler yüzünden. Senin uydururk sistemlerini mi kullanıcaz diyen kişiler ise sadece benim yazdıklarımı kullanıyor şuanda nedense. Garibime giden şu. Arkadaş bir packdan aldığı benim scripti bana atmasını istedim. Attı ve en tepede // yazan XXX // düzenleyen YYY tarih bla bla yazıyordu. Şok oldum. Çünnkü scriptlerdeki idler hatta kodlamadaki büyük harf küçük harfine aynı. Genelde bu packlar , kimilerinin para geliri için çaldırılıyor. Yazamıyorsan neden shard açıyorsun ? Ben veya vs.vs. kişiler o kadar emek vermiş. Sonradan dağıttığıma pişman olduğum ve kullanılmasıın istemediğim bir packdan neden İNATLA script çalıp kullanılır ? Tabi bazen inatla çalındığını görünce vay be demek ki iyi bir script yazmışım zamanında ki fena koymuşum erador zamanında şimdi de çalıyolar. Bide bazen yüzsüzce ben yazamazmıyım sanıyosun diyolar. İyide bugüne kadar nerdeydin ? Niye zamanında yazmadın ? İnsanlara zamanında koymak bu kadar güzel bişey olsa gerek.. bu kadar belli edilemez : ) Eee.. eline pack veriyosun adamın. Gidiyo 1500 adet shard açıyo bunlar benim KSRİPTLERİM ben OWNERİM HEYA AHOY !! Düzeltemezsiniz bunları. İmkansız. Bu tipler her geçen gün üremekte & türemekte
Novice
0.1
Mac-Fusion sunucunun sitesini sana postlamak isterim. Tıpatıp benim scriptlerim. A sı b olmamış öyle diyebilirim. Yani itemların renklerine kadar aynı. Bildiğin Pack kurmuşlar. Bende isterim insanların scriptlerime bakarak bişeyler üretmelerini. Onların üzerinde çalışmalarını. Herkes ulaşamıyor diye burda yayınlarımda, herkesin kullanımınada açarım. Benim uo ile işim çoktan bitti zaten.

Dediğin gibi olsa. A yı b yapsalarda kullansalar yine bişeyler yapmıssın diyicem. Şunuda belirtmek istiyorum. Sunucunun sahibine ulaşmama ve bunları kibar bi dille belirtmeme rağmen bir sonuç alamadım. Görür görmez zaten buraya yazmadım. Yetkililerine ulaştım. İnsanda zaten insanlık olsa, bu söylendikten sonra kaldırır veya kaldırıcağını söyler.

Bronx konusunada gelince, bronx kendi scriptlerini almakta ve yayınlamakta gayet haklıdır. Bu onun hakkıdır. Konuşmam olmuştu bu konuda onunla.
Mac-Fusion : Sayın Neon Merhaba,
Kendini ve kodlarını savumuşsun fakat, örneklemen yanlıştır. Buda seni haksız çıkartıyor. Biz NBL kodları ile başladık amenna fakat bu kodlarda izinsiz yayınlanmıştır.

Bronx, kendisine haksızlık yapıldığını düşünerek (ki öyle olabilir) kod larıda beraberinde alıp, emeğini yar etmemek istemiş ve dağıtmıştır. Senin kodların çalınmıştır, veyahut alınmıştır.

Sitede binlerce kod bulunuyor, ve herkes herbirini birebir kullanmıyor. A yı b yapıyor, değiştiriyoruz birşeyler için çabalıyor.
Yani sonuçta bunlar elle tutulan şeyler değil, soyut şeyler ve işin içine birde sanal ortamı koyduğunuz zaman tıpkı

Sen benim duygularımla dalga geçiyorsun,
Ben seni böyle tanımamıştım
Hayatımın aşkıydın, ben bunu haketmedim

gibi duygusal şeyler çıkıyor.
Kodlarını birebir kullanan olduğunu sanmıyorum. Alıp değiştiriyorlar veya içeriğini öğrenip yenisini yazıyorlar. Kod yazmak o kadar zor bişey değil.
Son olarakta bu çirkin karalamanı kınıyorum.

Teşekkürler,
sadece yorumdur

Olay burda sadece Neon scp lerinin çalınması ile sınırlı bu kadar dar bir pencere degil . Eger benim shard ım diyorsan eger ben sahibiyim diyorsan herseyine sahip olman gerekli . Yani Neon dan bir parça x den bir parça y den bir parça ile yapılan iş kendini kandırmak ve hırsızlıktan başka birsey degildir ve bu şekilde bunları koruyan kişiler veya hak verenler oldugu sürecede önüne geçilemez ...
Novice
0.1
Haklısın Xantier,

Bu işin emeğini zaten gerçekten yazabilen kişiler anlar. Yazamıyan, işin son derece basit ancak ugrasmaya değmiyeceğini düşünen kişilerse çalar ve bunuda pişkinlikle yapar.
Peki bunu önlemek için neler yapılabilir? Yada bizler bişey yaptık mı? Sadece meraktan soruyorum. İğneleyici birşey olarak algılamayın.
Kareem :
Bu tarz topiclere yazmadım ama burda söylüyorum ne zamanki kendini adamım diye tanıtan kişiler kendi zeka seviyesince yaratıcı işler ve farklı fikirler yürütürse o zaman bu oyun tekrar eskisi gibi rabet görmeye ve ilginç gelmeye başlar ...

Şahsen bende 3 senedir ilgilenmiyorum.Ama bu 3 senede pek birşey değişmiş gibi görünmüyor.
Hep deniyor ki server açıcak kişiler yaratıcı olmalı , iyi olmalı falan da filan da...Ben bu oyunun batmasını yöneticilere bağlamıyorum.Onların suçu yokmu tabiki var.Ama bence asıl bu oyunu oynayan insanların seviyesi çok düştü.Bu seviyesiz insanlar , iyi olanları kaçırdılar.Ve ortada kalanlarda böyle server açıp kendilerince bir şeyler yaptıklarını sanıyorlar.
pek fazla eskisi gibi server açılmıyor artık

Üye Ol veya Giriş Yap

Bu forum başlığına mesaj atmak istiyorsanız hemen üye olun veya giriş yapın.