Hesabına erişemeyen eski üyeler Discord üzerinden yardım alabilir.
Evet arkadaşlar şimdi lafı uzatmadan konuya gireceğim, günümüzde neredeyse 0 dan yazılmış bir sunucu kalmamış (neredeyse), benim bir projem vardı Power Play veya Role Play tarzında, fakat işler yolunda gitmedi ve olmadı. Ama artık zamanım var ve yarın itibari ile yeni bir sunucu kodlamaya başlayacağım, sıfırdan kodlayacağım için sizlere danışmak istedim;

Aşağıdaki her şey sadece geliştirmeye yöneliktir, tartışmalardan kaçınalım.

Kullanacağım
sphere: 56b
client: 5x-7x

Biraz uzun olacak biliyorum ama zahmet edip cevap verirseniz sevinirim.

Bir sunucuda olması gereken sistemler? (Role Play olarak)
Neler düzenlenmeli?
Bildiğiniz ultima&item vb. bugları?
Neler geliştirilebilir?
Para kazanmak zor olacak, pazar ve ev vendorları olmalı mı?
Crafting hızlı mı, yavaş mı olmalı? Sizce crafting süreleri ne olmalı? (Ör: ins 5 carp 7sn gibi)
Kılıçların gücü nasıl olmalı? Hızları hangi düzeyde olmalı?
Hangi bonular olmalı? veya bonus olmalı mı?
Hangi itemler hangi menüleri aktifleştirmeli?
Crafting, inscription vb. menüleri genişletilip, housing, stonecrafting vb. skiller oluşturulmalı mı? (Ortak skill olarak)
Peacemaking, herding, begging gibi skiller daha doğrusu tüm skiller aktif edilmeli mi?
Lumberjack bonusu, crafting, tinkering ve bowcrafting gibi log kullanılan skillerde ekstra bonus sağlamalı mı?
Fire&Mage&Earth vb. robeler yapılmalı mı? (Her robe kendi özelliğindeki büyülerin damage oranını azaltır Ör: Fire robe giymeyen biri flame strike (kal vas flam) dan 40 etkileniyorsa giyen biri 10 etkilenecek gibi...)
Deathshoud yapılmalı mı? (Bu robe 6x olanların giyebileceği bir robe olacak. Bir özelliği yok sadece görüntü.)
Sunucu kaç x (6x-7x-8x) olmalı?
Yumurta sistemi olmalı mı? (Ostard egg)
Bir ev sisteminde hangi özellikler olmalı? Eve konulabilecek kasa sayısı, evin değeri arttıkca artmalı mı yoksa hep sabit mi kalmalı?
Karakterler kaç ağırlıktan sonra yorulmaya başlamalı.
.regs, .ores, .ingots vb. fonksiyonları aktif olmalı mı?
Reg Crystal, Ingot Crystal gibi itemler yazılmalı mı? Yazılmalı ise çantada kullanılabilmeli mi yoksa bankada mı kullanılabilmeli? Ayrıca newbie mi olmalı?
Hangi büyüler aynı anda kullanılmamalı?
Tüm büyüler aktif olmalı mı? (Hayır ise hangileri aktif olmamalı belirtiniz.)
Telekiness bugu düzeltilmeli mi yoksa büyü kapatılmalı mı?
Rel Por (Teleport) büyüsünde delay olmalı mı?
Yöneticilere tıklandığında [Yetkili] mi yoksa [Admin] gibi mi gözükmeli?
.unvansec, .killdusur, .skilldusur gibi fonksiyonlar olmalı mı?
Bir skill 2 günden fazla kullanılmadığında saatte 0.1 düşmeli mi? (Role Play özelliği)
Poisoning bonusu olmalı mı? Olmalı ise nasıl olmalı?
Bless deed gibi bir deed ile itemler kaybolmaz (newbiefied) yapılmalı mı?
Şifreler md5 olarak mı saklanmalı?
Şifreler md5 değil ise, sifre değişirken eski şifre sorulmalı mı?
Help menüsünde neler olmalı?
Yeni binekler eklenmeli mi? (3D değil, sadece renkleri ve güçleri düzenlenmiş binekler. Ör: White Horse gibi.)
3D binek eklenmeli mi? (Tamamen karşı olduğum bir konu.)
Geri dönüşüm kutusu olmalı mı? (Örneğin 3 cam 1 üzüm atınca bu şarap olarak dönecek gibi.)
Runebook kopyalama olmalı mı?
Runebook sayfa sayısı 20 sayfa olmalı mı? Yoksa tek sayfa iyi mi?
Bir yerin markını runebook'a eklediğinizde mark taşı silinmeli mi?
Runebook'ta eklenen bölgeler unguarded (korumasız) alan ise kırmızı gösterilmeli mi?
Stuck sisteminde hangi şehirler olmalı?
Page sistemi her soruna hitap edecek şekilde mi olmalı yoksa sadece bir dialoga mı bağlanmalı?
Ilsahnear gibi dünyalar aktif edilmeli mi?
Sunucuya özel bir loop (tekrar) programı yazılmalı mı? Yoksa easy uo gibi programlara izin mi verilmeli?
Çift client olayına nasıl bakıyorsunuz? Sunucu için olumlu veya olumsuz özellikleri nelerdir?
Kara&Deniz ticaret sistemleri olmalı mı?
Hazine sistemine nasıl bakıyorsunuz? Olmalı ise içinden neler çıkmalı?
Rare&Leather&Carpet vb. boyalar nasıl olmalı? Dragon kanı mı, yoksa ins ve carp menülerine bağlı çıkarılan üzüm, havuç vb. bitkilerden elde edilen özler ile yapılan bir sistem mi olmalı?
Rare Flower sistemi olmalı mı?
Bahçecilik ve hayvancılık gibi sistemler olmalı mı? (Belli bölgelerde tarım yapma veya hayvan yetiştirme gibi)
Stafflar item çıkarabilmeli mi?
Server sürekli log tutmalı mı?
Spawnlara plevel 7 altı ve 1 üstü olan kişilerin girmesine izin verilmeli mi?
Şuan aklıma gelenler bunlar, eklemek istedikleriniz var mı?

Okuyan, okumayan herkese teşekkür ederim.
serverla uğraşma gel emu şeyine katıl orda script yaz, milletin fikrine göre server açacaksan senin bundan eğlencen ne olacak
Xantier : serverla uğraşma gel emu şeyine katıl orda script yaz, milletin fikrine göre server açacaksan senin bundan eğlencen ne olacak

Sadece insanların fikirkerine önem veriyorum :) Yani tabiki her şey birinin sözüyle olmaz ama fikirlerde ortak olunan noktalar bence yapılabilir :) emu şeyi nedir tam olarak anlamadım :)
Düşüncen güzel ancak bence ilk başta bu işe standart bir sunucu hazırlayarak başla ve oyunculara aç . Zaman geçtikçe zaten sana fikirler gelir şu şöyle olsa daha iyi olur tarzında senin kafana yatarsa eklersin. :)
Bir sunucuda olması gereken sistemler? (Role Play olarak) Senin hayal gücüne kalmış
Neler düzenlenmeli? düzenlemekten kastın?
Bildiğiniz ultima&item vb. bugları? Çoğu açıklanmış. Forumu gezmen yeterli
Neler geliştirilebilir? yine sistemlere bakar
Para kazanmak zor olacak, pazar ve ev vendorları olmalı mı? olmalı hepsine okey.
Crafting hızlı mı, yavaş mı olmalı? Sizce crafting süreleri ne olmalı? (Ör: ins 5 carp 7sn gibi) Hızlı olması sunucu başında iyidir sonra yavaşlatılabilir.

Kılıçların gücü nasıl olmalı? Hızları hangi düzeyde olmalı? standart 56b gayet uygun
Hangi bonular olmalı? veya bonus olmalı mı? bonuslar olmalı Paradarbe stun armslore stunshoot lumberjack bleeding
Hangi itemler hangi menüleri aktifleştirmeli? anlamadım bunu
Crafting, inscription vb. menüleri genişletilip, housing, stonecrafting vb. skiller oluşturulmalı mı? (Ortak skill olarak) evet
Peacemaking, herding, begging gibi skiller daha doğrusu tüm skiller aktif edilmeli mi? evet
Lumberjack bonusu, crafting, tinkering ve bowcrafting gibi log kullanılan skillerde ekstra bonus sağlamalı mı? evet
Fire&Mage&Earth vb. robeler yapılmalı mı? (Her robe kendi özelliğindeki büyülerin damage oranını azaltır Ör: Fire robe giymeyen biri flame strike Gerek yok orjinaliteyi bozmaya ... Onun yerine sadece eva medi ins bonuslarını aç
Deathshoud yapılmalı mı? (Bu robe 6x olanların giyebileceği bir robe olacak. Bir özelliği yok sadece görüntü.) gerek yok
Sunucu kaç x (6x-7x-8x) olmalı? 8x daha iyi şu dönemde
Yumurta sistemi olmalı mı? (Ostard egg) evet
Bir ev sisteminde hangi özellikler olmalı? Eve konulabilecek kasa sayısı, evin değeri arttıkca artmalı mı yoksa hep sabit mi kalmalı? arttırılabilir olması mantıklı

Karakterler kaç ağırlıktan sonra yorulmaya başlamalı. 250
.regs, .ores, .ingots vb. fonksiyonları aktif olmalı mı? evet
Reg Crystal, Ingot Crystal gibi itemler yazılmalı mı? Yazılmalı ise çantada kullanılabilmeli mi yoksa bankada mı kullanılabilmeli? Ayrıca newbie mi olmalı? evet yazılmalı çantada olması iyidir ama nebi olmasın
Hangi büyüler aynı anda kullanılmamalı? buna gerek yok standartlardan cıkma
Tüm büyüler aktif olmalı mı? (Hayır ise hangileri aktif olmamalı belirtiniz.) evet
Telekiness bugu düzeltilmeli mi yoksa büyü kapatılmalı mı? düzeltilmeli
Rel Por (Teleport) büyüsünde delay olmalı mı? adamın üstüne atlanmasını açabilirsin
Yöneticilere tıklandığında [Yetkili] mi yoksa [Admin] gibi mi gözükmeli? Pleveldan ziyade onun yerine daha mantıklısı olan herkese birer title vermen

.unvansec, .killdusur, .skilldusur gibi fonksiyonlar olmalı mı? evet
Bir skill 2 günden fazla kullanılmadığında saatte 0.1 düşmeli mi? (Role Play özelliği) gerek yok
Poisoning bonusu olmalı mı? Olmalı ise nasıl olmalı? olmasına gerek yok zaten fazla vuruyor
Bless deed gibi bir deed ile itemler kaybolmaz (newbiefied) yapılmalı mı? her item olmadıgı sürece
Şifreler md5 olarak mı saklanmalı? bi zahmet
Şifreler md5 değil ise, sifre değişirken eski şifre sorulmalı mı? olabilir.
Help menüsünde neler olmalı? sana kalmış aktif edeceğin serverda sana neler gelicekse onlar. yada oyuncuya ne anlatıcaksan o
Yeni binekler eklenmeli mi? (3D değil, sadece renkleri ve güçleri düzenlenmiş binekler. Ör: White Horse gibi.) gerke yok
3D binek eklenmeli mi? (Tamamen karşı olduğum bir konu.) evet hoş olabilir.
Geri dönüşüm kutusu olmalı mı? (Örneğin 3 cam 1 üzüm atınca bu şarap olarak dönecek gibi.) evet
Runebook kopyalama olmalı mı? olabilir
Runebook sayfa sayısı 20 sayfa olmalı mı? Yoksa tek sayfa iyi mi? tek sayfa iyi ama item çok olur spherekasar dersen 20 sayfalı mantıklı
Bir yerin markını runebook'a eklediğinizde mark taşı silinmeli mi? evet
Runebook'ta eklenen bölgeler unguarded (korumasız) alan ise kırmızı gösterilmeli mi? evet
Stuck sisteminde hangi şehirler olmalı? hepsi olmalı hepsi AMA!
Page sistemi her soruna hitap edecek şekilde mi olmalı yoksa sadece bir dialoga mı bağlanmalı? dialog değişik olur
Ilsahnear gibi dünyalar aktif edilmeli mi? evet kesinlikle açılmalı
Sunucuya özel bir loop (tekrar) programı yazılmalı mı? Yoksa easy uo gibi programlara izin mi verilmeli? easy uo kullansın insanlar ya eskide var ne varsa

Çift client olayına nasıl bakıyorsunuz? Sunucu için olumlu veya olumsuz özellikleri nelerdir? olumludur olumsuz değil ben buna karşı değilim

Kara&Deniz ticaret sistemleri olmalı mı? Worlddeki dengeyi koruyabileceksen ticaret kervanları mantıklı
Hazine sistemine nasıl bakıyorsunuz? Olmalı ise içinden neler çıkmalı? olmalı +lı bs çıkart standart hazine sistemi chest yani

Rare&Leather&Carpet vb. boyalar nasıl olmalı? Dragon kanı mı, yoksa ins ve carp menülerine bağlı çıkarılan üzüm, havuç vb. bitkilerden elde edilen özler ile yapılan bir sistem mi olmalı? gerek yok normal şekilde yapılsın mantığı yokki deri boyasında ejderha kanının büyücülük yapmıyoruz

Rare Flower sistemi olmalı mı? evet
Bahçecilik ve hayvancılık gibi sistemler olmalı mı? (Belli bölgelerde tarım yapma veya hayvan yetiştirme gibi) evet
Stafflar item çıkarabilmeli mi? evet
Server sürekli log tutmalı mı? evet
Spawnlara plevel 7 altı ve 1 üstü olan kişilerin girmesine izin verilmeli mi? evet server log tutuyorsa olur
Şuan aklıma gelenler bunlar, eklemek istedikleriniz var mı? yok
@Syrinks
Tabiki sunucuyu açtıktan sonra yine düzenleme yapılacaktır fakat açıldıktan sonra bazı şeyleri tekrardan düzeltmek zor oluyor, yani bir item bulunuyor sonra sen o itemin moreyi ile oynuyorsun sonra tüm itemleri baştan komutla veya elle düzeltiyorsun, bazısı düzelmiyor dert oluyor :)

@Fream
Cevapların için teşekkür ederim, kesinlikle hepsini kaileye alacağım :)
xwerswoodx :
Xantier : serverla uğraşma gel emu şeyine katıl orda script yaz, milletin fikrine göre server açacaksan senin bundan eğlencen ne olacak

Sadece insanların fikirkerine önem veriyorum :) Yani tabiki her şey birinin sözüyle olmaz ama fikirlerde ortak olunan noktalar bence yapılabilir :) emu şeyi nedir tam olarak anlamadım :)

bir kere playerin her istediğini yapmak tam bir mantıksızlık. serverı player kurmuyor sen kuruyorsun, tutsun tutmasın aklında ne varsa onu yap. şu sistemler tutuyomuş diye servera ekliyorsan serverı açmanın bir anlamı yok. zaten aynı serverlar piyasada dolu. biraz prensip koyun kendinize, belli sabit bir amaç edinin. rp tutuyomuş, dummy koyarsam herkes gelirmiş diye düşünmenin hiçbir şeye faydası yok, aynı bokun lacivertini yapmış olursun.
Novice
12.5
Dengeyi hiç bir zaman oyuncu belirleyemez.Belirlerse bahsedilen denge aslında dengesizlikler yığını olarak kalır.
Senin kafanda belli bir düzen olması lazım ki sunucun belli bir yere gelsin. Kim ne derse onun dediğini yaparsan zaten ortaya karman çorman bir şey çıkar. Ha bu demek değildir ki kimsenin görüşünden faydalanma. Tabii ki herkesin kendine göre bir görüşü bir tecrübesi vardır fakat sen belli bir aşamaya geldikten sonra bu görüşleri değerlendirip yine kendi tarzına göre yorumlamalısın.

Kolay gelsin yine de
Master
59.2997
sorulardan tek şu gözüme çarptı;

-Şifreler md5 olarak mı saklanmalı?

evet. aksini kimse savunamaz heralde. md5'siz sakladığında olası kayıplarda hüsran yaşarsın.

birde başlıktaki soruya hitaben;

bir sunucuda oyuncu olmalı :p

kafanda kurduğun sunucuyu hazırla. kalıplara göre server açıpta başarılı olan daha görmedim. hep farkettiysen özgün sunucular tutuldu. ideal server diye bir şey yok. benim ideallerimle başkasının idealleri bir değil. herkesi mutlu edemezsin.
Xantier :
xwerswoodx :

bir kere playerin her istediğini yapmak tam bir mantıksızlık. serverı player kurmuyor sen kuruyorsun, tutsun tutmasın aklında ne varsa onu yap. şu sistemler tutuyomuş diye servera ekliyorsan serverı açmanın bir anlamı yok. zaten aynı serverlar piyasada dolu. biraz prensip koyun kendinize, belli sabit bir amaç edinin. rp tutuyomuş, dummy koyarsam herkes gelirmiş diye düşünmenin hiçbir şeye faydası yok, aynı bokun lacivertini yapmış olursun.

Mortal : Dengeyi hiç bir zaman oyuncu belirleyemez.Belirlerse bahsedilen denge aslında dengesizlikler yığını olarak kalır.

Syntax : Senin kafanda belli bir düzen olması lazım ki sunucun belli bir yere gelsin. Kim ne derse onun dediğini yaparsan zaten ortaya karman çorman bir şey çıkar. Ha bu demek değildir ki kimsenin görüşünden faydalanma. Tabii ki herkesin kendine göre bir görüşü bir tecrübesi vardır fakat sen belli bir aşamaya geldikten sonra bu görüşleri değerlendirip yine kendi tarzına göre yorumlamalısın.

Kolay gelsin yine de

Slothere : sorulardan tek şu gözüme çarptı;

-Şifreler md5 olarak mı saklanmalı?

evet. aksini kimse savunamaz heralde. md5'siz sakladığında olası kayıplarda hüsran yaşarsın.

birde başlıktaki soruya hitaben;

bir sunucuda oyuncu olmalı :p

kafanda kurduğun sunucuyu hazırla. kalıplara göre server açıpta başarılı olan daha görmedim. hep farkettiysen özgün sunucular tutuldu. ideal server diye bir şey yok. benim ideallerimle başkasının idealleri bir değil. herkesi mutlu edemezsin.

Oyuncusuz bir sunucu düşünemiyorum :D :p

Öncelikle yorumlarınız için teşekkür ederim, sanıyorum herkesin ortak noktası playerlerin düşünceleri, şöyle anlatayım aslında tam olarak demek istediğim şu, sunucunun planlaması benim şuanda aklımda, yani sunucuyu kafamda kurdum, sadece kodlamak kaldı, ML & Aos sürümlerinin tüm itemlerini sunucuya aktarmayı ve tüm itemleri tek tek 0 dan kodlamayı düşünüyorum, ilk amacım tamamen Türkçe bir sunucu kurmak.

Tabiki benim düşündüklerime ek olarak insanların sistemler hakkında ne düşündüğüde önemli, yani bazısı Rp sunucusunda ticaret olmaz der bazısı vazgeçilmezi der, sizin de dediğiniz gibi herkesin tecrübesi farklı. Ama bu ben ticareti kaldıracağım yada ticareti oyunun ana sistemi yapacağım demek değil, ama insanların düşüncelerinide kaileye alacağım.

Peki bu düşünceler nerde devreye girecek, şöyle anlatayım misal bir noktada ben kendimde telekiness bugunu direk olarak kapatmayı kolay bulabilirim, fakat oyuncular bunu kullanıyor olabilir, tabiki burada şimdi kendimden fazla oyuncunun fikri önemli olacaktır.

Yani tabiki burada yazılanların tamamı olacak diye bir şey yok, ama olmayacak diye bir şeyde yok :) Benim takıldığım noktada fikirler önemli olacaktır tabiki :)
Xantier :
xwerswoodx :

Bundan kaybettik zamanında..

Üye Ol veya Giriş Yap

Bu forum başlığına mesaj atmak istiyorsanız hemen üye olun veya giriş yapın.