Merhaba topici acmadan once arattım ama bulamadım...
Neyse ben oynadıgım ingiliz serverlerinin cogunun scriptlerinin muhtesem oldugunu goruyorum..
Mesela xxxx serverinde bir gate açılıyor tamamen auto birşekilde yarışma yapılıyor ama tamamen otomatik serverda hiç staff yok belli saatte oluyor..

Bizde böyle şeylerin sınırlı serverlarda oldugunu goruyorum.Bizim onlardan eksigimiz ne neden bir turk serveri ingiliz serverindan daha iyi olamasın ki ?
Ingilizlerin hepsini scripting konusunda sınırlı da olsa bilgileri oluyor ama bizim prof. scripterlerimiz:Akillis,Micheal,Neran vsvs gibi acik...:(:(
Silindi
Members
0
Sanırım o arkadaşlar Runuo kullanıyorlar ellerinde daha geniş bir dil var.Bizim yapabileceklerimiz daha sınırlı.

Tabi ki bu söylediğiniz sistem Spherede de yapılabilir.Yapmak için sebeb olması gerekiyor.
Bu söylediğim sistem zaten sadece örnek olaraktı yani ben bunu istiyorum diye birşey yok..:p:p
Silindi
Members
0
Dediğim gibi Sphere ile Runuo kodlama dilleri arasında fark var.Gerçi şuanda sphereye mysql kullanımı eklendi yapılabilecekler daha genişledi fakat kullanımının yaygınlaşması için daha zaman var.
Şu son 3 aydır playerlar sisteme gelmiyorlar artık.

Birazda bunun nedenini farklı yollarla düşünelim.

Hemen bir örnek vereyim;

Türk UO oynayanları ve Türk serverlarının yöneticileri arasındaki, bağdaşmaz huzursuzluk.
Nasıl mı ?

Bir Türk playerı bug bulur, onu yetkiliye söylemez sömürür, kendine kazanç sağlar, serverı kirletir. Bug fixlenincede bu server ezik ben burada oynamam bugtan itemler yapıyorlar derler.

Yada gider staffı tehdit eder, " Bana edit basmazsan, bugla serverı çökertirim. "
Daha neleri varda saymayayım, hepsiyle karşılaştım. Takan kim neyse.

Ama yabancı oyuncular böyle bir bug bulduğunda yetkililerine anında iletiyor, biliyor musunuz ?

Sonrasında bug fixleniyor, herkes haklı oyununa devam ediyor.
Biraz önce playerlar haddini bilmek zorunda.
Ben eminimki bu buglar için player-yetkili dayanışması olsa ve bu dayanışma diğer tüm konulardada geçse ancak arada belirli bir mesafe olsa, şuan Türkiyede birçok server hala açık ve Dünya sıralamasında olurdu.

Değer bilmiyoruz, değer...
Disaster92 : Merhaba topici acmadan once arattım ama bulamadım...
Neyse ben oynadıgım ingiliz serverlerinin cogunun scriptlerinin muhtesem oldugunu goruyorum..
Mesela xxxx serverinde bir gate açılıyor tamamen auto birşekilde yarışma yapılıyor ama tamamen otomatik serverda hiç staff yok belli saatte oluyor..

Bizde böyle şeylerin sınırlı serverlarda oldugunu goruyorum.Bizim onlardan eksigimiz ne neden bir turk serveri ingiliz serverindan daha iyi olamasın ki ?
Ingilizlerin hepsini scripting konusunda sınırlı da olsa bilgileri oluyor ama bizim prof. scripterlerimiz:Akillis,Micheal,Neran vsvs gibi acik...:(:(

Bu dediklerini yapmak için çok yüksek bir coding bilgisine gerek yok. Orta düzey bir adam çok rahat oto-etkinlik sistemi yazabilir ve ülkemizde bu sistemi yazan 1-2 kişi tanıyorum. İşte sorun burada başlıyor. Bu sistemi yazan kişiler gerektiği ilgiyi duymadığı için daha güzel sistemleri yazma girişimine girmiyor. Kendimden örnek vereyim.

Benim için bu piyasadaki yerimi, bilgimi, yaptıklarımi ve yapabileceklerimi herkes hemen hemen bilir. Bahsettiğin gibi son derece farklı ve süper kodlar yapıyorduk bir ara ama ne oldu ? o sistemleri kaç kişi kullandı? kaç kişi teşekkür etti, kaç kişi çaldın dedi, kaç kişi iftira attı. Sorun sistemleri yazması değil onun kullanılması, teşekkür edilmesi. Eğerki bunları sağlayamıyorsan zaten sistem yazmak için kendini yırtamıyorsun.

Olay bundan ibaret. Öncelikle kullanıcı kitlesinin yapılanlara saygı duyması ve elinden geldiğince kullanması gerekli.
Türk milleti olarak tembel insanlarız, hazıra kaçıyoruz.Bütün sorun burada başlıyor zaten.
Bunun nedeni hayal dünyamiz ve sphere dilinin ingilizce olmasi ister istemezse ingilizlerin bilgisi oluyor tabi o konuda.
Silindi
Expert
14.3
sphere dilinin ingilizce olması demeyelimde dökümanların çoğu ingilizce vede bu dili bilen ilerliyor ancak bilmeyenler için sorun var türkçe olarak yeterince döküman yok inş bu açığımız yakın sürede düzelir
İnşallah. söyle bişeyde var yabanci sunucularda hep yeni sistemler yaziliyor ama hayla biz buglari fixliyoruz.
Silindi
Expert
14.3
Şuana kadar gördüğüm çoğu serverda iş arkadaşlıklarla idare ediliyordu biz bu huyumuzdan da vazgeçmeliyiz
Haklisin.
Stormy : Türk milleti olarak tembel insanlarız, hazıra kaçıyoruz.Bütün sorun burada başlıyor zaten.

Aynen katılıyorum. UO ML yi indirmeye üşenen bir player topluluğu için benim sahsen yapacak hiçbir şeyim yoktur.

Ha diceksiniz kotaydı bilmem neydi. Gidip son çıkan NFS yi (2DVD) yada PES 2008 ( 2DVD ) ye en az 10 15 YTL bayılıpta 760 MB lık bir uo ML yi ( max 7YTL extra kota ücreti ) vermeye üşenen bir insan topluluğuna hizmet etmek bana garip geliyor.

@Mortal

sphere dilinin ingilizce olması demeyelimde dökümanların çoğu ingilizce vede bu dili bilen ilerliyor ancak bilmeyenler için sorun var türkçe olarak yeterince döküman yok inş bu açığımız yakın sürede düzelir

demişsin. buna hiç katılmıyorum. yaşınız olmuş 15 16 artık ingilizceyi sokaktaki hemen hemen %60 %70 arasında insan kullanıyor. Ki sizler/yada bizler evlerinde bilgisayar olan interneti olan belli bir tabakadaki insanlarız illaki ingilizce bilmemiz gerekiyor. Artık ilkokulda bile ingilizce anlatılıyor. hatta ingilizce TR de yabancı diller arasında görülmüyor. yanında başk yabancı diller aranıyor. E hala ingilizce bilmiyorum. o yüzden bi s2m yapamıyorum diyorsak biraz çaba lazım
Silindi
Apprentice
0
hayır ben kesinlikle ingilizce öğrenilmemeli demiyorum ama en azından Türkçe çevirmeleride olmasını kasdetmiştim
Türkçe çevirme oluncada çok eminim herkez scripter olucak ve oyniyacak adam olmiyacak.

Üye Ol veya Giriş Yap

Bu forum başlığına mesaj atmak istiyorsanız hemen üye olun veya giriş yapın.