İşlemcisi ne olmalıdır ? Amd mi İntel mi?
Lokasyon illaki Türkiye mi olmalıdır?
10Mbit yeterlimidir?
Yurt dışı ise 100mbit mi olmalıdır?
Aylık bandwidth en az ne kaç gb olmalıdır ?
İllaki çift çekirdemi olmalıdır?
Mininum ram ne olmalıdır ?
Minimum ghz ne olmalıdır? ( Tek çekirdekte)
Eğer iyi bir makine ise serverin siteyide bu makineye kurarsak sorun olurmu? Oyunda lag gibi?

100-200 player kaldırabilecek bir makine özellikleri ne olmalıdır?
Herkezin yorumunu bekliyorum.Özellikle sunucu sahipliği yapmış kişilerin.Tecrübe edinmiş kişilerin ne gibi zorluklarla karşılaştıkları konuları burda görmek isterim.Herkese şimdiden teşekkürler.
-Intel önerimdir
-çift çekirdek
-işlemci E5400'nun üstü
-2.6 GHz ve üstü.
-120 GB HDD ve üstü
-Aylik bandwdith 500GB Ve üstü olmalidir.
-2GB Ram ve üstü.
-10mbit hat paylaşimli ise işine yaramaz. 4mbit-5mbit paylaşimiz hat işini görür.Yabanci lokasyon almani önermem

Bu yukardaki özellikler 150-250 oyuncu kaldirabilir.

Siteni dedicatedine kurarsan , sitene saldiri geldiğinde sunucunda lag yaşanabilirim , önermem bunu.

Teşekkür ederim Eos.
Önemli olan hat hızı ve band genişliğidir. İşlemcinin çok fazla rölü yoktur. Ram 1 GB üstü tavsiye edilir, Neden dersen kullandığın işletim sistemi ram'in %40 lık bir bölümünü harcayacaktır, diğer %60 lık bölüm ise emülatörün şişme ihtimaline karşı kullanılmaktadır. Oyun eski olduğu için şaşalı 4 çekirdekli dedicated almana gerek yok.

Dipnot: Mümkünse çalıştığın firma ile görüş download hızını kısıp upload hızını yükseltsinler.
aslında her sormuş olduğun sorunun içerisinde cevaplarıda gizli...
*işlemci ne olmalı amd yada intel hangisi demişsin?
amd genelde grafik çalışmalarında ve sistemi yoran programlamalar için kullanılır oyunda dahil olmak üzere.İntel ise sistemi kasmayan fakat işletim sistemi içerisinde daha hızlı ve seri işlem yapabilmenle beraber oyunlarda ise amd ye bakış performans oranı %80 civarıdır.
*lokasyon illaki Türkiye'mi olmalı demişsin?
lokasyonun Türkiye olması senin yararına ve ayrıca zararına olur.Türkiye'de sunucu fiyatları yurtdışındaki fiyatlara göre oldukça yüksek maddi açıdan zararın olur fakat bağlantı açısından rahat edeceğine eminim.Yurtdışındakilerin sorunu ise Türkiye ile yurtdışı hat çıkışları oldukça sorunlu olabiliyor genelde yaşayacağın sorun bağlantı hızlarının düşük olması tabi bu da çok nadir fiyatları ise oldukça uyguna gelir Türkiyedekilere göre.
*10 Mbit yeterlimidir demişsin ve bw ile ilgili bilgide istemişsin?
10 mbit bireysel bağlantı ile sorunsuz bir şekilde şu an 250 playerı görebilirsiniz (vps olmamak şartıyla) bw zaten aylık kotan olduğundan ve ultima online çok fazla bir bw harcamayacağından 200 gb lık bir bw işini görecektir.Emin olabilirsin.
*İllaki çift çekirdemi olmalıdır?
bundan 6 sene önce p4 lere kurmak modaydı şu an 2 ,4 hatta 8 çekirdekli sunucular bulunmakta abartmaya gerek yok 2 çekirdek olması senin yararına olabilir.
*Mininum ram ne olmalıdır ?
site+forum+acc sistemi+sphere+işletim sistemi gibi faktörleride düşününce 1 gb lık bir ram işini görür
*Minimum ghz ne olmalıdır? ( Tek çekirdekte)
2,4
*Eğer iyi bir makine ise serverin siteyide bu makineye kurarsak sorun olurmu? Oyunda lag gibi?
herhangi bir sorun olmaz fakat açığın olduğu taktirde sorun yaşayabilirsin.

reklam olarak algılanmasın fakat araştır biraz piyasayı;
Intel Q9550
4x 2.83 GHz
8.192 MB DDRII RAM
2x 500 GB (SATAII) HDD
100 Mbit bağlantı
1 Tb Bandwich
aylık tl kuru ile 125 tl ve dc

----------------------------------------------
5 sene önceki kendi shardım için kullandığım dc nin özellikleri;
p4 2,6
1 gb ram
120 gb hdd
10 mbit havuz bağlantı
200 gb bw
bu makina ile 150 playerı lagsız oynattık bu süreç içerisinde;
uo mu gelişti?hayır.
cihazların özellikleri yükselip kalitesizleştimi?hayır kısacası abartmayada gerek yok iyi çalışmalar.
Eos : -120 GB HDD ve üstü

10 GB HDD bile yeter :)

Bu konu Narsia tarafından düzenlendi(2010-02-25 23:20, 14 yıl önce)
Rawnos'un dediği gibi çok büyük bir bütçe ayırmana gerek yok. Son 6 yılda devasal bir yenilik olmadı. Dolayısıyla çağa ayak uydurayım mantığıyla gidip 4 & 8 çekirdekli sunucu alırsan işi bilen adamların yüzlerindeki gülücüğe sebep olursun. Çift çekirdekli veya P4 makine işini görür.

Yöneticilerimizde lafı ters anlayıp üstü kapalı zarf atmazlarsa daha iyi bir ortam oluşacağını düşünüyorum. Sonuçta "Dedicated" almana gerek yok demedim. 4 çekirdekli dedicated almana gerek yok dedim. Tabi buda metni okuyan kişinin Türkçe'yi anlama seviyesine bağlı.

Dipnot: Dedicateda ayıracak bütçen yoksa VPS alabilirsin. VPS sunucular dedicated sunucuların 2 ila 5'e bölünmesinden oluşan servercıklardır. Dediğim gibi önemli olan hat hızıdır. Makine süksesi değil.
Narsia ne dediğini anlamadım , ben zaten dedicated önerdim.
Sitesini dedicatedinida kurmamasini söylemiştim.TÜM MESAJLARI OKUMADAN YORUM YAPMAYALIM.
osi en mantıklısı dedicated(ana sunucu) ,vps(virtual private servers) ve vds(virtual dedicated servers) nedir bunları bi araştırmanı tavsiye ederim.Bugün dedicated olan iyi bir sunucudan 2 ile 5 arası değil ortalama 5 ile 15 arası ve ileride daha fazlası olmak üzere sunucu kurulabilir önemli olan anamakinanın ne kadar güçlü olduğudur asla unutma :) ve unutmadan günümüzde ultima online unutulmak üzere olan bir online oyundur bir insan bu oyuna ait bir server açmaya niyetlenirse açıkcası ben şunu beklerim açma nedenin ne?
bu oyunla ilgili ne kadar bilgiye sahipsin?neden açma ihtiyacı duyuyorsun?maddi sorunun varmı?oyuna ne kadar hakimsin?
unutmayalım bu sadece ultima için değil oyunlarıda geçelim gerçek hayatta bir işi yapmak için kalkışıyorsa bir insan önce altyapısını hazırlamalı konuya hakim olmalı.
max.3-5 ay kadar açık kalacak olan bir shard ise hiç gerek yok barındırdığın playerlarını mağdur etme hakkında yok bunuda biliyorsun bunları iyi düşün
Rawnos'a katilmamak elde değıl.

Ayrca Narsia ;

Eğer iyi bir makine ise serverin siteyide bu makineye kurarsak sorun olurmu? Oyunda lag gibi?

Soru sormuş ben ise ;

Siteni dedicatedine kurarsan , sitene saldiri geldiğinde sunucunda lag yaşanabilirim , önermem bunu.

Yazmişim , bilgim olmasa bu konu hakkında mesaj atmazdım rahat ol.
Yanlış anlaşılma olmuş tamamda kendini bu kadar kasmana gerek yok kardeş

Bu arada, HDD ile dediğim şey hala geçerlidir. Neden 120 GB ve üstü çok merak ediyorum :)
Sen herhangi bir hosting şirketinde o özelliklerde bir dedicatedinin HDDsini 10gb gördünmü ?
Şuana kadar aldiğim 19tane hostingden 13tanesi dedicateddi.Üstte verdiğim özelliklerden daha düşük dedicatedlerde kullandim ve HDDsi 120gb'dan düşük dedicated görmedım ve kullanmadım , ben oraya 10gb yeter yazsaydim eğer , herif herhangi bir hosting firmasi ile görüşürken
10gb hdd olsun diyince acemiliğini belli edicekti işte bende bundan dolayi böyle yazdım , güzel kardeşim anlamadiysan birdaha anlatabilirim ;-)
Ne alakası var acemelik ile? Bu kadar GB HDD bana yetiyor diyince acemelik mi oluyor? Saçmalamayın bence

edited
profesyonel bir hosting firması müşterisinin hertürlü isteğine uyum sağlayıp hizmet verendir istedikten sonra 10 gb lık bir dedicated bile verebilir ki bu tamamen maddiyatsaldır ben gidip 10 gb lık hdd ye sahip olan bir suınucu al demiyorum aksine ultima+forum+sphere+acc sistemi için gerekli olan ve ortalama 100 playerı olan bir shard için 10 - 20 gb arası kapasiteye ait bir sunucuda yeterlidir diyorum istesede dolduramaz...

Umarım anlamışsındır.
Hım saçmalıyorum ben doğru.Fazla mal göz çikarir felan almayin benim dediğimi.Ben o yukarda verdiğim bilgileri şuandaki hosting firmalarinin genel dedicated özelliklerine dayanarak verdim ve tekrarliyorum ben 10gblik dedicated görmedim , hatta 10gblik vps bile 1-2tane gördüm.Neyse daha fazla tartişmayacağim.Benim dediğimi anliyan anladi , anlamiyan özel eğitim dersleri almali bence (:
Sen hosting firmanla zaten HDD olayını görüşeceksin, bu kadar basit :)

Üye Ol veya Giriş Yap

Bu forum başlığına mesaj atmak istiyorsanız hemen üye olun veya giriş yapın.