[ITEMDEF i_ates]
DEFNAME=i_ates
id=i_fire_column
TYPE=t_fire
CATEGORY=Animations
SUBSECTION=Fire Column
DESCRIPTION=@

On=@step
src.hits -= 35

ilk olarak yukardaki scpte istedigim oluyo . yane üstünden geçince hakkı öncekinden 35 azalıyor . ancak asırı bi lag oluyo . yane 2 saat takılıyo sora azlaıyo hakkı. bu yawaslamanın nedeni nedir ? önceden src.hits = 0 veya src.hits= <src.str> - 35 gibi bişi yapmıstım yawaslama olmamaıstı ancak istedigim de olmamıstı . yawaslamayı nsl düzeltebilirim ?

-----------------

ikinci scp te su .

[plevel 1]
[function x]

src.newitem i_asd
src.act.bounce
src.act.drop
timer 3
act.message <act.timer>

On=@timer
serv.newitem i_ates
src.new.p <src.p>
src.new.timer 5
src.new.attr attr_decay
src.new.move n 2

serv.newitem i_ates
src.new.p <src.p>
src.new.timer 5
src.new.attr attr_decay
src.new.move s 2

serv.newitem i_ates
src.new.p <src.p>
src.new.timer 5
src.new.attr attr_decay
src.new.move e 2

serv.newitem i_ates
src.new.p <src.p>
src.new.timer 5
src.new.attr attr_decay
src.new.move w 2

return 1 

bundada .x diyince olan tek sey asd iteminin yere düşmesi. on=@timerdan sonrasuı olmuyo yane i_Ates itemi vs . cıkmıyor. bide ondan öncede

timer 3
act.message <act.timer>

söyle bi bölüm yazdm. bunu aceleyle yazdım yane salladım gibi bişi. yapmak istedigim sey 3 saniye sora biseylerin gerçekleşmesi ve o itemin üstünde o saniyenin gidişatının yazması yane 3 ken 3 - 2 ken 2 vs . umarım anlatabilmişimdir. :D

bunların nedeni nedir peki ? deiştire dieştire dendim fakat olmadı . simdiden tskrler

--------------

1.editli kısım :)

yaw yazdıktan sora aklıma geldi . su functionun gerçekleşmemesinin nedeni plevel 1 olabilirmi ? yane biras saçma hatta alakası yok gibimede geliyo ama belki sorun odur ?

nse simdiden yardımlarınız için tskrler. biri söyleyeiblirmi bunların nedenişni ?
on=@timer functionlarda kullanılmaz. itemlerda kullanılabilir. sphere versiyonun 56b ise functionda timerf kullanabilirsin
ok tskrlerr . peki bişi sorcam. timerf i hafiften biliyorum yane mesela timerf,10,src.go britain tarzı bişi yazıyoz bunda nsl yapcam ?

timerf,10, serv.newitem i_ates
src.new.p <src.p>
src.new.timer 5
src.new.attr attr_decay
src.new.move n 2

serv.newitem i_ates
src.new.p <src.p>
src.new.timer 5
src.new.attr attr_decay
src.new.move s 2

serv.newitem i_ates
src.new.p <src.p>
src.new.timer 5
src.new.attr attr_decay
src.new.move e 2

serv.newitem i_ates
src.new.p <src.p>
src.new.timer 5
src.new.attr attr_decay
src.new.move w 2

return 1

tarzı bişi olmas kanımca :p :) . ne yapcam peki ? bi item yapıp iteme timer werip o itemi de timerf,10,src.newitem i_item mi yapcam :S :p kafam karıstı biras .
bide su tepesinde timerın yazmasını nsl yapabilirm ?stuck sistemine göre bişiler yaptm ama olmadı.
yane asd iteminin on=@create kısmına more1 3 yaptım sora x functionunada alttakini yaptım ama .x yazınca oyunda sadece asd itemi cıkıyor ve onun baya bi altında (4-5 kare) 0 yazıyo .
npbilirm ?
[plevel 1]
[function x]

src.newitem i_asd
src.act.bounce
src.act.drop
act.message  <eval <more1>>
more1 (<more1> - 1)
timer 1

ayrıca su lag olayını nsl cözebilirim yane i_Ates scpini ?

bide sphere 56b :)
on @step ten sora yapacaklarını yaptıktan sonra src.update kullanman sanırım lag sorununu çözebilir.
simdi sorunu cözdüm . scpin altında yarım bıraktıgım bişi warmıs . o heralde lag yapıyodu fakat simdide hpsi 30 olunca yane 2 kere geçtikten sora bi daa geçince 35 azalıyo ya 65540 gibisinden bişi oluyo . onu nsl düzeltcem ? yane 3 geçişte ölmesini istiyorum. 30 yapsam 10 kalır hpsi ? 3 ten az yada daa fazla geçişte öldürmekten baska bi cözüm yokmu ?

ayrıca su 2.sorunu da cözemedim hala
[plevel 1]
[function x]

src.newitem i_asd
src.act.bounce
src.act.drop
act.message  <eval <more1>>
more1 (<more1> - 1)
timer 1

yane stuck sistemine baktım. onun gibi yazmaya calıstım. bu asd iteminin on=@create kısmına more1 3 yazdım cünkü stuck sisteminde öyle yazıyodu sorada işte komuta sunu ekledim

act.message <eval <more1>>
more1 (<more1> - 1)

böyle yapınca itmein altında sadece 0 yazıyodu. messageı say yaptım üstünde yazıyo artık fakat 3-2-1 diye deil . 0 yazıyo direk nsl cözebilirm bunu ?

bide son olarak o asd iteminin hareket etmemesi daa dorusu biri tarafından cekilmemesi baska bi yere konulmaması için ne yapabilirm . attr 010 yaptım olmadı attr attr_never_move yaptım iyne olmadı . baska bi attr mi wardı bununla ilgili ?

Bu konu Tcan tarafından düzenlendi(2007-10-07 23:23, 16 yıl önce)
sorun typedef kaynaklı

[ITEMDEF i_ates]
id=i_fire_column
TYPE=t_script
name=Ates

on=@create
attr=00
color=00

On=@step
if  (<src.hits> > 35)
src.hits -= 35
else
src.hits=0
endif

bir deneyin bakalım
tskrler bi deniyim simdi . bende

On=@step
if(<src.hits> = 30
src.hits -= 30
else
src.hits -= 35
src.update
endif

tarzında bişi denemiştim en son ama olmamıstı . inş senin dedigin olur . :)

----------

tskrler noxier . bnde onun gibi bişi denemiştim ama ters taraftan yapmaya calısmısm yane onun gibi bişi :)

bide su dier olaya bakarmısn ? yane o more1 olayı filan. itemin tepesinde 3-2-1 diye nsl yazdırabilirim. stuck ve explosion pot scplerine baktım (gerçi exp. scpnde bişi yazmıyodu ) anladıgım kadarını uygulamaya calıstım. ama sadece tepesinde 0 yazıyo :( :S .bunu nsl düzeltebilirm. bide bi itemin hareket etmemesini daa dorusu ettirilmemesini hagi attr le yapcam. 010 ve attr_never_move u denedim fakat işe yaramadı . tskrler smdiden :)
[function i_asd]
itemdef i_katana
type t_script
name stuck say

on=@create
more1=30 //30dan geri say
timer 1
attr 010
color 00

on=@timer
if (<more1> > 0)
say <more1>
more1 -=1
timer 1
else
remove
endif
return 1

[function x123]
serv.newitem i_asd
new.p <p>
new.timer 1
new.update

bunu bi dene bakalım
tekrar tskrler oldu fakat bi kaç eksik war . öncelikle yine hareket ettirebiliyorum. sabit olması gerekiyor . bide 01 02 03 yazıyor . more1 ini 3 yaptım onlamı alakası war annamadım .
emülatörün nedir 56b mi revision mu ona göre bir düzenleme yapayım. birde gm charla deniyorsan hareket ettirebilirsin. .gm 0 iken deniyorsundur umarım.
ahh doru pff ya sabahtan beri attr 010 yapıyom olmuyo neden diodum bende . .gm 1 di. :p aklıma gelmedi bi türlü :)
bu arada sphere 56b. ayrıca ben bu yokolduktan sora etrafında ateslerin cıkmasını istiyorum ve söyle denedim ama olmadı .

on=@timer 
if (<more1> > 0)
say <more1>
more1 -=1
timer 1
else
remove

serv.newitem i_ates
src.new.p <src.p>
src.new.timer 5
src.new.attr attr_decay
src.new.move n 2

serv.newitem i_ates
src.new.p <src.p>
src.new.timer 5
src.new.attr attr_decay
src.new.move s 2

serv.newitem i_ates
src.new.p <src.p>
src.new.timer 5
src.new.attr attr_decay
src.new.move e 2

serv.newitem i_ates
src.new.p <src.p>
src.new.timer 5
src.new.attr attr_decay
src.new.move w 2
endif
return 1

neyi yapmayı unuttum acaba . tskrler tekrar :)

-----
su src.p kısımlarının filan act.p olması gerekiyo itemin etrafında ckması için onu biliyorumda hiç cıkmıyo neden olbilir acaba ? function olarak mı yazcaz acaba

Bu konu Tcan tarafından düzenlendi(2007-10-08 00:34, 16 yıl önce)
on=@timer
if (<more1> > 0)
say <dmore1>
more1 -=1
timer 1
else
f_ateslen
remove
endif
return 1

[function f_ateslen]
serv.newitem i_fire_column
new.p <p>
new.timer 5
new.attr attr_decay
new.move n 2

new.p <p>
new.timer 5
new.attr attr_decay
new.move s 2

new.p <p>
new.timer 5
new.attr attr_decay
new.move e 2

new.p <p>
new.timer 5
new.attr attr_decay
new.move w 2

<dmore1> yaparak 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 gibi saymasını sağladık.

bir dene bakalım.
oh be sonunda yaptım :) sphere wiki de gördügüm herşeyi ( abartmiyim biras :p) deneidm yane more la ilgili sonunda oldu. ilgilenen arkadaslara özellikle noxier sana :) tskrler .

bu arada sözüm dmore1 yerine morel miş . yane moreL

Bu konu Tcan tarafından düzenlendi(2007-10-08 17:17, 16 yıl önce)

Üye Ol veya Giriş Yap

Bu forum başlığına mesaj atmak istiyorsanız hemen üye olun veya giriş yapın.