Windows'a rakip geliyor
Yeni işletim sistemi; sade, hızlı ve güvenli olacak. Ara yüz sıkıcı olmayacak. İnternete birkaç saniyede girilebilecek

İnternet devi Google, yakında piyasaya işletim sistemi sürüyor. 2010'un ikinci yarısında "çok hafif" bilgisayarlarda kullanılmaya başlayacak Google Chrome OS adlı işletim sistemi, dünyadaki bilgisayarların yüzde 90'ında kullanılan Microsoft'un Windows'una rakip olacak.
Yeni sistem, internette gezinti amacıyla geliştirilen "netbook" bilgisayarlara öncelikle yüklenecek.
Yeni işletim sistemi, şirketin Microsoft'un internet tarayıcısı İ.Explorer'la rekabet etmek için eylülde çıkardığı Chrome yazılımı esas alınarak geliştirildi.
Şirketten yapılan açıklamaya göre, "yeni işletim sistemi; sade, hızlı ve güvenli olacak. Ara yüz sıkıcı olmayacak. İnternete birkaç saniyede girilebilecek."

Bu konu Nexima tarafından düzenlendi(2009-07-13 19:48, 14 yıl önce)
Silindi
Expert
6.3
Windows a rakip olmak okadarda kolay degil bence .. Evet google iyi bir rakip olabilir ,ancak rakip olmakla kalir.cunku windows tabaninda bunlari yapabiliyorsunuz , Windowsda bos durucak degildir elbet.Googlein sahibi olsam ben kendi yazilimi uretirdim isletim sistemi olarak.Ve sadece google i o isletim sisteminde calistirirdim ki piyasada daha iyi bir rekabet yaratabilirdim diye dusunuyorum.. : ))
Valla sade birşey olup her türlü dosya biçimi açabilirsek bir bilgisayarıma bundan kurabilirim.
Aramachus : Valla sade birşey olup her türlü dosya biçimi açabilirsek bir bilgisayarıma bundan kurabilirim.

Dediğini Linux'dada gerçekleştirebilirsin.
Google Chrome OS bedava olacak.

Chrome OS açık kaynak kodlu bir yazılım olduğu için çoğu kişi bunun bedava bir işletim sistemi olacağını düşünmekteydi. Haklı da çıktılar. Zaten Google ile Microsoft arasındaki en büyük fark bu olsa gerek: Google’ın uygulamaları ve hizmetleri bedava.

Google bu açıklamanın ardından Chrome OS ortaklarını duyurdu:
• Acer
• Adobe
• ASUS
• Freescale
• Hewlett-Packard
• Lenovo
• Qualcomm
• Texas Instruments
• Toshiba.

Google listedeki firmaların bunlarla sınırlı olmayacağını da kaydetti. Chrome OS netbook tipi bilgisayarlara yönelik olduğundan 2010’a kadar listenin epey kabarık hale geleceğini tahmin ediyoruz.

Kaynak
vista gibi olmayacaksa kullanabilirim
@Override

Orası öyle Vista gibi olmasında :)
Adept
4.3
.Googlein sahibi olsam ben kendi yazilimi uretirdim isletim sistemi olarak.Ve sadece google i o isletim sisteminde calistirirdim ki piyasada daha iyi bir rekabet yaratabilirdim diye dusunuyorum.. : ))

Ondan sonra Avrupa Birligi veya baska bir birlik tarafindan 50 milyon € gibi bir meblag ödemek zorunda kal tekelcilik denemelerin icin. ;)
Google yapar onlar amazing :D
Ultima10Line : Windows a rakip olmak okadarda kolay degil bence .. Evet google iyi bir rakip olabilir ,ancak rakip olmakla kalir.cunku windows tabaninda bunlari yapabiliyorsunuz , Windowsda bos durucak degildir elbet.Googlein sahibi olsam ben kendi yazilimi uretirdim isletim sistemi olarak.Ve sadece google i o isletim sisteminde calistirirdim ki piyasada daha iyi bir rekabet yaratabilirdim diye dusunuyorum.. : ))

Onu zamanında microsoft denedi.Neran'ın da söylediği gibi milyon dolarlarla ödedi bunun cezasını haksız rekabetten dolayı.
Bu arada konuyu değiştirmek istemem ama Microsoft yeni Arama sitesi açmış. https://www.bing.com diye
ya teması cıkar ındırrım bıde ona parmı vecem :D
@ elexan

Zaten Google Chrome OS ücretsiz olacak.
açıkcası bedava olması şaşırttı, ayrıca işletim sisteminin geleceği hakkındada soru işaretleri bıraktı bende.

@Neran
50 milyon AVRO değilde 500 milyon AVRO olması gerekiyor. 50 milyon AVRO açıkcası microsoft'a koymaz.
Master
59.2997
Linux alt yapısını kullanıcak sanırım. Bu şekilde olupta ücretli dağıtım yapsalarda biraz abes olurdu zaten.

Üye Ol veya Giriş Yap

Bu forum başlığına mesaj atmak istiyorsanız hemen üye olun veya giriş yapın.