Bildiginiz gibi artik her kurumda islem yaparken, telefon hatti alirken, bir yer...lere abone olurken, kargo alip-verirken, havale islemlerinde.. vs.. kimlik fotokopisi istenmekte..Aslinda bu yasal degil, sadece koca formu doldurmak yerine kimliginizin fotokopisini ilistiriyorlar o belgelere ya da kendilerini garantiye aliyorlar ve isleri hizlandiriyorlar. ..

Sebep her neyse... Sonucta artik kimlik fotokopisi ile cok islem yapilmasi alismis bir durum oldu artik...

Peki, bu kimlik fotokopiniz ile baskasi neler yapabilir diye dusundunuz mu hic?

Birkac ornek verecek olursak:

-Adiniza bir yerlere uye olunabilir.

-Adiniza abonelik acilabilir.

-Sizi bir sey icin kefil edebilirler.

-En cok gorulen vakalardan biri de su: ADINIZA BIR SURU TELEFON HATTI ACTIRIP, ACIK HAT OLARAK SATABILIRLER! ve bu hatlari alanlar herhangi bir suc islediklerinde direk hat sahibi yani kimlik fotokopisi kullanilarak adina hat acilan kisi zan altinda kalmaktadir. (zaten siz de telefoncularda acik hat satildigina sahit olmussunuzdur)

-ve bunun gibi bircok ornek..

Peki, kendimizi korumak, kimlik bilgilerimizle istegimiz disinda islem yapilmasini onlemek cok mu zor? Elbette degil!

Basit ve etkili bir yontem var;

Mesela 0 5xx 123 45 67 nolu telefon hattini aldiniz.

Form doldururken ve kimlik fotokopisini verirken,FOTOKOPI DE, KIMLIGIN ON VE ARKA YUZUNDEKI BOS ALANLARA (hatta uzerine)

SADECE 0 5XX 123 45 67 HATTIN ABONELIK ISLEMLERI/ aKTIVASYONU ICINDIRyazip paraf atmaniz sizi koruyacaktir.

Veya: SADECE 01/01/200X NOLU , XXXX MIKTARLI HAVALE ISLEMI ICINDIR.. vb. SEKLINDE NOT TUTMANIZ IYI BIR ONLEM OLACAKTIR...

T.C. MERKEZ BANKASI'ndan bir uyari..Dagarciginizda bulunsun...

Eger bir gun ATM makinelerinden bir soyguncu tarafindan para cekmeye zorlanirsaniz;PIN kodunuzu ters girmeniz halinde (Orn. 1234 yerine 4321.. gibi) Makine parayi veriyor ancak bu arada polis de cagiriyor.Bu konuyu cok nadir kisinin bildigi icin, mumkun oldugunca cok kisiye bildirelim.
Kesinlikler, ayrıca bazı yerlerde emanet olarak KİMLİĞİNİZİ istemektedirler. Tabiki bu dürüst işyerleri de olabilir, ancak kimliğinizi vermek, adı üstünde kimliğinizi vermek. (Film kiralama vs.)

Kesinlikle vermeyiniz. Kapora vs gibi yöntemlere yöneliniz.

İstanbulda kimlik başına 1000 TL fiyat veren insanlar var. Kim bilir neler yapıyorlar o kimliklerle. Yazık, günah.
Neophyte
26.6001
Telefon hattı açarken fotokopi sadece saklanıyor bi işe yaradığı yok çünkü sisteme giriş yapılıyor kimlik bilgileri, anne kızlık soyadı vb. her şey. Paraf atmak bunu pek korumaz heralde =) bu sebeple bu tip işlemlerde bilinen yerleri tercih etmek bizi daha çok korur
@Ghlahn,yok öyle değil. Yani verdiğin fotokopiyi, art niyetliyse kişi, başka yerlerde kullanabiliyor.
Neophyte
26.6001
tabiki kullanabilir, yani demek istediğim, fotokopi altına paraf düşmek falan kurtarmaz diye düşünüyorum. Allah kimsenin başına vermesin çok kötü bir şey
Silindi
Neophyte
26.6001
Benden Habersiz adıma hat alınıp kötü kişilerce kullanılıyorsa ve bunun ucu sonunda bana dokunuyorsa sadece beni biraz meşgul eder. Adli yollarla bu işi halledebilirsin. Bunun cezasını Bulununca suçlu çeker, bulunmazsa seni suçlu durumuna sokmaz. Tabi gerçekten senin haberin yoksa öyle birşeyden..
olayı yazıp paraf atma işi mantıkLı en azından baska bir işte kuLLanımını engeLLemiş oLursun. Zamansiz kime neyi kanıtLayabiLirsin ki adam sonucta tutupda "biz onunLa ortak caLısıoruz" (!) biLe diyebiLir. Ve arkadasımızın dediği gibi kimLik fotokopisi vermek yasaL bir zorunLuLuk değiLse karşı tarafın tepkisi "yasaL oLarak boLe bişi yok vermeseydin kardesim niye veriyosun ki !" sekLinde Olacaktır.
Silindi
Members
0
Sandığın kadar kolay değil o işler ( iftira işi). Bir işlem sonucu senden Kimlik istenildiginde verirsin.. Yasal Olarak dediğim gibi sizi meşgul eder ama Suçlu olarak kalmazsınz..
ya iLLaa ki ben oLe oLur demiyorum oLabiLir diyorum + adamLar sana verdikLeir zararLa kaLırLar o zararı sen karşıLamak zorunda kaLırsın
Silindi
Members
0
Neyse... O senin düğüncen ben aksini savunuyorum.. Yinede inş kimsenin başına gelmez..
orası oLe. arkadas da bu yazıyı sus oLsun diye yazmadı ya. Okuyup uyansınLar :D
Ya hu ne kadar uzattınız. Arkadaşımızın verdiği kesinlikle doğru bir bilgidiler. Bilgilendirme için Teşekkürler.
Xandra : Ya hu ne kadar uzattınız. Arkadaşımızın verdiği kesinlikle doğru bir bilgidiler. Bilgilendirme için Teşekkürler.
kanglaoo:
Eger bir gun ATM makinelerinden bir soyguncu tarafindan para cekmeye zorlanirsaniz;PIN kodunuzu ters girmeniz halinde (Orn. 1234 yerine 4321.. gibi) Makine parayi veriyor ancak bu arada polis de cagiriyor.Bu konuyu cok nadir kisinin bildigi icin, mumkun oldugunca cok kisiye bildirelim.

Vay bu güzelmiş :D Sevdim bunu :D bilmiyordum bilgilendirme için çok teşekkür ederim...
PeterJoseph :
kanglaoo:

Vay bu güzelmiş :D Sevdim bunu :D bilmiyordum bilgilendirme için çok teşekkür ederim...

Merak etme o polis gelene kadar hırsız olan kişi senin evinin tapusunu kendi üzerine yapar ve hatta delilleri silip, seni bir uçurumdan aşağı atıp, üzerinde mangal bile yapar. Nedense Türkiye'de hep olaylar yaşanırken değil, yaşandıktan sonra polis geliyor.

Üye Ol veya Giriş Yap

Bu forum başlığına mesaj atmak istiyorsanız hemen üye olun veya giriş yapın.