Öncelikle belirteyim. Ultima-Strike olarak, buraya baya bir madur geliyor, Hosting konusunda çok fazla bilgileride yok sanıyorum. Bende buraya sizlere yardımcı olabilmesi açısından hosting alırken nelere dikkat ediceğinizden bahsediceğim. Yazı tamamen bana aittir. ;)

1. Firmanın web sitesinde mutlaka bir açık adres, telefon numarası olup olmadığına dikkat edin. Evden veya Cafeden açılan bu firmalar sizin için oldukça hayırlı olmayabilir.
2. Mutlaka firmanın vergi numaralarının olup olmadığını kontrol edin.
3. Sizlere gerçeklestirilmesi mümkün olmayan vaatlerde bulunan firmalardan uzak durun. Web sunucular da, evinizdeki bilgisayarlardan çok farkli degildir.
Size sunulan web alani bir hard disk üzerinde barindirilmaktadir. Sinirsiz bir hdd
olmadigina göre sinirsiz bir web alani tanimlamak da, sizleri kandırmakdan başka birşey değildir.
4. Hostinginizi alırken hiç bir şekilde kredi kartı numaranızı elden vermeyiniz. Ödeme şekillerini mutlaka banka havalesi ve ya ptt posta çeki ile gerçekleştiriniz. Bazı firmaar kredi kartı numaralarınızı kötüye kullanabilirler..
5. Firma seçimlerinde ". Com.Tr ve ya Net.Tr" gibi alan uzantılı firmalara öncelik verin.
6. Ucuz firmalara inanmayın. Büyük bir olasılıkla sizleri kandırmaya yönelik bir fiyat verirler.
7. Parayı yatırdığınız halde, yarın açılır, şugün açılır gibi ertelemeler ile karşılaşıyorsanız. Mutlaka firmanızı değiştirin.
8. En sonuncusu, mutlaka ve mümkün ise bulunduğunuz ildeki firmaları tercih edin. Gerekirse yüzyüze görüşün.

Ayrıca oyun sunucunuz için sponsor bulduğunuz zaman ise ;

1. Sponsorun size ne için sponsor olduğunu öğrenin. Bundan hiç bir sakınca çıkmaz. Sizin için daha yararlı olur. Sponsorunuzun beklentilerini karşılamak açısından.
2. Sponsorunuz sizden hiçbir şey beklemeden sponsor olduysa ondan şüphe duyun ki mutlaka verilerinizi çalmak isteyen birisi olabilir. O kadar maliyetli bir şeyi kimse babasının hayrına vermez.
3. Sponsorunuzdan sık sık siteniz veya sunucunuz hakkınızdaki yorumları alın. Sizden memnun olup olmadığını öğrenin.

Unutmayın= bilmediğiniz firmaların sizlerden beklentisizi sponsor olmalarına asla izin vermeyin. Emeğinizde gözü olabilir.

Umarım yararlı olur.
Hosting firmaları hakkında bilgi için, www.hostbul.net buraya girebilirsiniz..
Ellerine Saglık Horus Umarım Host Alacaklılara Yararlı Olur
Valla yararlı bi yazı oldugu kanaatindeyim teşkürler :D
Silindi
Members
0
Biliyorum bu topici upladım diye kızabilecekler var ama Horus'un yazısını baştan sona okudum ve Hosting Şirketi arayanlar için dikkat edilmesi gereken önemli hususlara parmak basmış. Rica ediyorum bu topici sabitleyin çünkü gerçekten dikkat çekilmesi gerekilen bir konu.
Teşekkürler Zeus Up'ladığın için.. ;)
Çok Guzel Olmuş Horus Ellerine Ve Kl@vyene Sağlık
:alkis
AnLa$tığınızın Firmanın Hostbul.net'te oLup oLmadığına dikkat edin ;)
ii bi dokuman olmuss ellerıne saglıkk
Ellerine Sağlık Horus.

Arkadaşlar ben Turkticaret.net'ten alışveriş yapıyorum. Bu güne kadar hiç bir sorun yaşamadım. Türkiye'nin en büyük firmalarından biri. Hiç bir sorun yaşamıycağınızı garanti ederim..
Yeniden başlayanlar için diyeceğim çünkü ben dahil çoğu arkadaşım bırakmıştı UO'yu bir sürü nedenden ama iyi bir server olunca geri döndük çoğumuz eğer sizde bu kişilerden biriyseniz gelin diyoruz.Evvela server runuo programı ile çalışıyor bunun nedemek olduğunu açıklamama gerek yok sanırım (sizce aynı anda hiç lag olmadan kaç kişi online bağlanabilir?) evet iddialıyız çünkü yanlışa yervermiyoruz küfürlü sözler hakaret içeren herhangi bir kelime dahi kimse kullanamaz (sever yeni açıldı fazla zaman olmadı yeni üyelerden bir kaçı girişimde bulundular ama yazık hiç biri aramızda yoklar :) affedilmediler ban'ı yediler...) bu serverda bambaşka yeniliklerden bir tanesi PvP'nin şart olması (Pvp'ye hasret kalmışlar buraya) ve normalde iki guruplaşma olurken (pk ve mavi) bu serverda dört gruplaşma yani krallık sistemi var...questleri anlatmama gerek yok alası var (kale ve şehir kuşatmalarından tutunda ordunuzu oluşturup toplu krallık savaşlarına kadar ve yeni eklenmiş npclerden tutunda toplarla ateş edip güllelerle düşmanı bombardımana tutmaya kadar... dahası var yazamam çok fazla gelip kendiniz görmeniz lazım...)
Erken gelen her zaman kazanır bunu unutmayın çünkü birgün herkez buraya gelecek...
Ultima online Mondain's Legacy varsa client çekip sorunsuz başlayabilirsiniz yoksa bizden onuda çekebilirsiniz... :)
Adresimiz: www.nierra.com
Burası reklam alanı değil farkındamısınız? Yeni geldiğiniz yerin ilk kurallarını incelersiniz,ne nasıl işler bunları ölçüp tarttıktan sonra yavaş yavaş muhabbete girersiniz gerekirsede reklamınızı yaparsınız.

Kurallardan haberiniz yok kısacası lütfen alt kısımdaki Reklam bölümündeki kuralları okuyun ve gerekli düzenlemeler için harekete geçin.

Server açmayı bilen fakat forum kullanmayı bilmeyen insanlardan olmayın.
Evet bencede çok dikkat edilmeli ben bir hosting firması bulmuştum bursadan gittim görüşmeye iş hanı kapanalı 1,5 yıl olmuştu ve sitede aktif halde söyleniyordu çok şaşalı bir siteydi ...
faydali bir bilgi saol :)
Horus : Öncelikle belirteyim. Ultima-Strike olarak, buraya baya bir madur geliyor, Hosting konusunda çok fazla bilgileride yok sanıyorum. Bende buraya sizlere yardımcı olabilmesi açısından hosting alırken nelere dikkat ediceğinizden bahsediceğim. Yazı tamamen bana aittir. ;)

1. Firmanın web sitesinde mutlaka bir açık adres, telefon numarası olup olmadığına dikkat edin. Evden veya Cafeden açılan bu firmalar sizin için oldukça hayırlı olmayabilir.
2. Mutlaka firmanın vergi numaralarının olup olmadığını kontrol edin.
3. Sizlere gerçeklestirilmesi mümkün olmayan vaatlerde bulunan firmalardan uzak durun. Web sunucular da, evinizdeki bilgisayarlardan çok farkli degildir.
Size sunulan web alani bir hard disk üzerinde barindirilmaktadir. Sinirsiz bir hdd
olmadigina göre sinirsiz bir web alani tanimlamak da, sizleri kandırmakdan başka birşey değildir.
4. Hostinginizi alırken hiç bir şekilde kredi kartı numaranızı elden vermeyiniz. Ödeme şekillerini mutlaka banka havalesi ve ya ptt posta çeki ile gerçekleştiriniz. Bazı firmaar kredi kartı numaralarınızı kötüye kullanabilirler..
5. Firma seçimlerinde ". Com.Tr ve ya Net.Tr" gibi alan uzantılı firmalara öncelik verin.
6. Ucuz firmalara inanmayın. Büyük bir olasılıkla sizleri kandırmaya yönelik bir fiyat verirler.
7. Parayı yatırdığınız halde, yarın açılır, şugün açılır gibi ertelemeler ile karşılaşıyorsanız. Mutlaka firmanızı değiştirin.
8. En sonuncusu, mutlaka ve mümkün ise bulunduğunuz ildeki firmaları tercih edin. Gerekirse yüzyüze görüşün.

Ayrıca oyun sunucunuz için sponsor bulduğunuz zaman ise ;

1. Sponsorun size ne için sponsor olduğunu öğrenin. Bundan hiç bir sakınca çıkmaz. Sizin için daha yararlı olur. Sponsorunuzun beklentilerini karşılamak açısından.
2. Sponsorunuz sizden hiçbir şey beklemeden sponsor olduysa ondan şüphe duyun ki mutlaka verilerinizi çalmak isteyen birisi olabilir. O kadar maliyetli bir şeyi kimse babasının hayrına vermez.
3. Sponsorunuzdan sık sık siteniz veya sunucunuz hakkınızdaki yorumları alın. Sizden memnun olup olmadığını öğrenin.

Unutmayın= bilmediğiniz firmaların sizlerden beklentisizi sponsor olmalarına asla izin vermeyin. Emeğinizde gözü olabilir.

Umarım yararlı olur.
Hosting firmaları hakkında bilgi için, www.hostbul.net buraya girebilirsiniz..

@Horus;

Verdiğin bilgiler oldukça yararlı fakat bu işi düzgünce yapan Freelance olarak çalışan insanlarında biraz hakkını yemiş gibi oluyorsunuz. Ben piyasada 6 aydır sürekli hizmet veren ve şuana kadar hiç bir müşterimi mağdur etmediğimi garanti ederim. Ayrıca bu işi profesyonel olarak yapıyorum diyen bir çok insandan da daha da bilgili olduğumu var sayıyorum. Ancak bence hosting alırken tamamen kurumsal firmalar gibi freelance çalışan kişilere de haksızlık etmemenizi isterim. Kimse yalnış anlamasın. Her freelance çalışan bu işi 4*4'lük yapıyor demiyorum. Ve kendi adıma da bu işi 4*4'lük yapıyorum demiyorum. Ancak hosting alırken ucuz yönlü almanın en kolay yoluda freelance çalışıp bu işi yapan kişilerdir. Tabi ki aldığınız hosting'inde belli başlı riskleri vardır. Şöyle özetleyebilirim;

Freelance olarak çalışacağınız kişilerden beklentiniz ne olmalı ?

Her şeyden önce hizmet alacağınız kişinin bilgi seviyesi önemlidir. Bu işi yıllarca yapıp da hala sektörde aynı yerinde sayan kişiler yerine biraz daha bilgisel ve profesyonel amaçla çalışan kişileri seçmelisiniz. Tabi ki konuşurken göz boyama taktikleri olacaktır. Ancak ister MSN ya da ister telefonda konuşurken dikkat etmeniz gereken en önemli husus konuştuğunuz kişinin samimiyetidir. Samimiyetin sebebi ise kurumsal ile görüşmediğiniz den karşınızda ki insan size elinde ki ürünü pazarlayabilmesi için bütün bilgisini telefonda aktarmalı.

Telekomünikasyon faaliyet numarası olmayan hiç kimseden alış veriş yapılmamalı. Eğer böyle bir hosting ile temasa geçip mağdur duruma düştüyseniz https://faaliyet.tib.gov.tr/yetbel/index.html adresinden şikayet edebilirsiniz. Pek sağlıklı bir sonuç vereceğine pek inanmasam da şansınızı denemekte yarar var. Eğer çalıştığınız kişinin Faaliyet Numarası var ise mağdur duruma düşemeniz halinde tekrar olarak şikayet edebilir ve sizi mağdur eden yer sağlayıcının her türlü yaptırıma mâruz kalacağını bilmelisiniz.

Son olarak hala insanların piyasada Dedicated, VPS ve VDS ayrımı yapamadığını çok net görüyorum. Dedicated ile VDS karşılaştırılması bile tamamen saçmayken piyasada görmüş olduğum bir çok sunucu Dedicated makina ile çalıştıklarını iddaa etmekte. Ben kendi VDS sunucularımda aldığım ping ile onların dedicated olarak iddaa ettiği sunucuların ping sayılarını karşılaştırdığımda arada ki farkı zaten görüyorum ve sadece göz boyama taktikleri olduğunu biliyorum. Unutmayın bu oyunu oynayan ve bu oyundan para kazanmadan hizmet veren kimse Dedicated sunucu ile Ultima Online server'ı açma çabasına girmez. Günümüz şartları altında bir Dedicated sunucu 200 TL gibi miktarlara kiralanırken bir co-location hizmeti de 150 TL ile karşılanırken bu işten para kazanmayan kimsenin bu durumu uzun süre kaldırabileceği kanaatinde değilim.

O yüzden insanların çalıştıkları ve emek verdikleri işleri biraz art niyet aramadan araştırma yaparak yazı yazılırsa eminim piyasada mağdur olanların sayısının çoğu giderilmiş olacaktır.

NOT: Hiç bir şekilde reklam amaçlı yorum yapmadım. Eğer yalnış bir bilgilendirme verdiysem uyarmanızı rica ediyorum.

Semih Başoğlu

Üye Ol veya Giriş Yap

Bu forum başlığına mesaj atmak istiyorsanız hemen üye olun veya giriş yapın.