Canlar, sağda solda insanların RP aşkı depreşti ama RP'nin ne olduğundan bi' haber çok adam var - hep yanlış kullanılan şeyleri ufaktan düzeltelim - tavsiyelerde bulunalım. Akla geldikçe yazarız.

Lord British: Bak şimdi, bu adamın tam adı -bunu UO oynayan adamların %99.9'u bilmez- Lord Cantabrigian British'tir. Bu adam önce kayıp dendi sonra öldürüldü. Bir hikaye yazacaksanız bu adamı dahil etmeyin, komik duruma düşersiniz. Richard Garriott'un avatarıdır.

Britain: Bu Felucca ve Trammel'in (ikisi aynı çiçeğin laciverti, biri PvP zone olarak geçiyordu) "başkenti"dir. Richard Garriott Britain'i tasarlarken gerçek hayattaki Great Britain (Büyük Britanya)'yı düşündü ve orta çağdaki Londra'yı kullandı. Türkçe RP yapacağım diye, Britain'e Britanya deyip hödük durumuna düşmeyin.

Britannia - Sosaria:
SOSORIA DİYE BİR YER KALMADI! Daha Ultima Online çıkmadan bu toprakların adı Britannia olarak değiştirildi ki Britannia da Great Britain'ın antik adıdır.

Cove: Bi' daha birinin Cove köyü ya da Cove koyu dediğini duyarsam evini basacağım. Cove (koy) demek zaten İngilizcede, yapma etme Cove de geç.

Ben Minoc'ta Doğdum: Yok şekerim, sen gerçek dünyadan geliyorsun - Britannia yerlisi değilsin. Dünyadan (Birleşik Krallık'tan) bi' ay kapısında girdin ve Britannia'da yaşamına başladın. Yok öyle babam Minoclu bir madenci annem ise Britain sokaklarından bir fahişeydi olayları.

Lordum, Leydim: Aga sizin yatacak yeriniz yok. Roleplayin bahsi açıldığı an "Lordum" diyen adamlar var, Batman olup "bi' bitmediniz" diyerek bitchslap atmak istiyorum. Ünvan o ünvan, o zamanlara soyluluk ve savaşçılık ünvanı. Terzi, balıkçı, madenci lord olmaz, ancak düşük tabakadaki insanlar "sen yetkili bir abiye benziyorsun" demezler de "Lordum, ürünlerime bir bakın!" der üst tabakadan olduğu belli olan insanlara.

Event-Quest: Bak bu hiç bilmiyoruz, ben bile emin değilim nasıl adlandıracağımdan. Şöyle diyelim ama, event etkinlik - quest hikaye gibi bir şey. Şunu biliyorum yalnız, oyuncuları sunucuyu bırakmasın diye Britain'e - Cove'a salınan o komik isimli (hafız Dewil, Lucifer, Dragon of Lord Blackthorn bile gördüm slfuhsd) yaratıklar quest kapsamına girmiyor. Olsa olsa eventtır ona da belli bi' hikaye yazmalı, alın bunu kesin değil de biraz daha değişik olaylar eklenmeli.

RP Köyü: Siz RP'yi destekliyorum diye geçinirsiniz de şu oyunda RP'nin yaygınlaşmamasının en büyük sebebi sizlersiniz. Niye RP yapan adamlara mülteci gibi davranıp da başka bi' yere atıyorsunuz, siz manyak mısınız? Biri birinden görecek ne yapıyor diye düşünüp araştıracak ki yaygınlaşsın - bi' işe yarasın.

RP'mizi Bozuyorlar: Hele sen, hiç görünme gözüme. Darius ile muhabbet ediyorsun balıkçıda, sarhoş ya da deli bi' adam gelip "LA SİZ NABIYONUZ" diyemez mi? Biraz hayal gücünü kullanıp def et adamı, yapacağı en büyük hareket "LA BI S.KTIRIN :D" kaybolur gider. RP yapacaktık, yapamadık bozdular diye ağlayacaksan hiç yapma bu işi.
Expert
34.0001
Bu dili sevdim güzel. Playerlık tecrübelerini paylaş tabi afferin.
Sene oldu 2012 hala "player" diyorsun.

Bi' bitmedin Arda :P
:) mumla ancak bu kadar aydınlatılır
RP'mizi Bozuyorlar: Hele sen, hiç görünme gözüme. Darius ile muhabbet ediyorsun balıkçıda, sarhoş ya da deli bi' adam gelip "LA SİZ NABIYONUZ" diyemez mi? Biraz hayal gücünü kullanıp def et adamı, yapacağı en büyük hareket "LA BI S.KTIRIN " kaybolur gider. RP yapacaktık, yapamadık bozdular diye ağlayacaksan hiç yapma bu işi.

Bu iyi bak
ea gamesin el attığı hikaye kabul edilmez, normal ultimaya göre british hiçbir zaman kaybolmadı ölmedi, sadece richard isminin teliflerini satmadığı için ea bir daha gösteremeyeceği için öldürdü. hikayede olmayan samurayları ekleyen bir şirkete güvenilmez. uoda şuan gargoylelar olduğuna göre ultima 6nın hikayesinin çakması oynanıyodur. ea gamesin elini attığı oyun ölür gider. elflerin olması mantıklı çünkü her şeyden önce elfler vardı, mondain ortalığı yakıp yıkınca bunlar da serpent islea kaçtı.

british hikayede gerçek dünyadan geliyor, order kalkanlarının üstündeki yılan şeklindeki kolyeyi buluyor dünyada, onu kullanarak. detayları yok. koca sosariayı kurtaran kişi de gerçek dünyadan gelen avatar, yani oynadığımız eleman. uo, virtue sistemine geçene kadar sosariada, ordan sonrası britanniadır. hatta virtueden daha öncesine kadar. çünkü insanlar sosariada, exodusu yok etmek için tekrar birleşiyo falan, avatar (tabi virtuelerden önce stranger olarak biliniyor) gelip exodusu dövüyo exodus ölünce de sosariada inanılmaz şiddette depremler falan oluyo parça pinçik oluyo ardından britannia ilan ediliyor. t2a döneminde oynayan bir oyuncunun sosaria demesi oldukça doğal. hatırladığım kadarıyla uo clientin başındaki o hikayeyi özetleyen cinematicte de sosaria diyordu. uo t2a mondainin ölümüyle başlayan şeyler olsa gerek.

uo shard kavramı da avatarın mondaini öldürüp gemini parçalamasıyla çıkıyor ortaya. bu mondain pislik yapacam diye sosaria modelini bir gemin içine koyup ruhunu satıyo bu gem için adeta, sosarianın başına istediği pisliği getiriyo bu gemle. avatar gelip bi tane vuruyo gem parçalanıyo. gem parçalanınca her parçanın içinde aynı sosarianın kusursuz kopyaları oluşuyo. bin tane uo serverı olmasının açıklamasını o şekilde mantıklıca bağlıyolar falan. ea games britishi öyle kaybettiriyo zaten bu kopya dünyaları gezmek için tarzı bi hikaye uyduruyodu. normal ultimada codex yer yüzüne getirilince yeraltı dünyası bi huzursuz oluyo. bunlar da 8 dungeonu kapatıyor. olay iyice sarpa sarıyo britiş de yeraltına gidiyor ne oluyo diye. ilk orada kayboluyo ama zaten oyunun sonuna kadar da bulmuş oluyoruz. kaçıran tipolar da shadowlords

ayrıca evet yeryüzündeki npcler hariç herkes gerçek dünyadan gelir. minocta doğmak istediğiniz için minocta başlamıyonuz yani. ayrıca oynadığım ultima serilerinde avatar britanniaya gelmeden önce gerçek dünyasındaki yaşantısı küçük bi kesit halinde gösteriliyor. anladığım kadarıyla televizyon olduğuna göre teknolojik bir çağdan geliniyor.

sonracığıma moongateler aslında guarded zonedur, britishin kontrolündedir ama hiçbir sosaria hikayeli repe şardlarımızda göremedim.

blackthornla british dostlar, shadowlords gelene kadar. daha uo bile o hikayeye yeni geldi. british şu yeraltını gezinme muhabbeti esnasında britanniayı blackthorna emanet ediyor, shadowlords gelip aklını falan zehirliyor öyle deliriyo bu. bi düşmanlıkları yok yani bi tarafınızdan uydurmayın yok chaosmuş da kötülük saçıyomuş. ama tabi british kurtarılınca blackthornu serpent islea sürgüne yolluyo moongatele.

gerizekalı ea games buna da el atıyor ultima 9da guardian isimli ana villainin sağ kolu olarak dönüyo, iyi bir adam haline getirmek yerine.

özetle ea games dünya üzerindeki en şerefsiz, tasarım özürlü şirket

Bu konu Xantier tarafından düzenlendi(2012-07-01 06:10, 11 yıl önce)
British olayı detayın detayı dediğim gibi, ama eksiği yok fazlası var.

Ama şu Sosaria olayına katılmıyorum, Exodus'un ölümünden sonra değişen yeryüzü sebebiyle Britannia oluyor diye hatırlıyorum, hatta şöyle diyor:

"The years are based partially on the assumption that year 0000 represents the founding of Britannia after the defeat of Exodus."

Bundan sonra da kronolojik olarak giden bi' listede şu çıkıyor:

"The Stranger uses a time machine to step outside of natural time and penetrate Mondain's stronghold. In the ensuing battle, the Stranger shatters Mondain's Gem of Immortality and then slays Mondain. Three stray shards of the Gem are accidentally scattered."

Ama timemachine olayı kafayı karıştırıyor epey.
işte yazdım virtuelerden önce exodusun ölümüyle dünya parçalanıyo britannia ilan ediliyo diye.

valla ultima 1i komple oynadım mondaini öldürme olayı bi garip ya time machine diye uzaya falan çıkıyoruz roketle. ama o time machine olayı zamanın kayması değil sanırım, timelordla mı ne konuşuluyodu galiba o kalenin defansını aşmak için tek yol falan diyodu. unuttum baya ultima 1i, yine oynayacam

o strangerın bulamadığı kayıp 3 gem parçası ilerde 3 shadowlords olarak ortaya çıkıyor

yine kronoloji düşünülürse ultima online, 2004e kadar falan sosariada geçiyor.

Bu konu Xantier tarafından düzenlendi(2012-07-01 20:04, 11 yıl önce)
Algos : Canlar, sağda solda insanların RP aşkı depreşti ama RP'nin ne olduğundan bi' haber çok adam var - hep yanlış kullanılan şeyleri ufaktan düzeltelim - tavsiyelerde bulunalım. Akla geldikçe yazarız.

Lord British: Bak şimdi, bu adamın tam adı -bunu UO oynayan adamların %99.9'u bilmez- Lord Cantabrigian British'tir. Bu adam önce kayıp dendi sonra öldürüldü. Bir hikaye yazacaksanız bu adamı dahil etmeyin, komik duruma düşersiniz. Richard Garriott'un avatarıdır.

Britain: Bu Felucca ve Trammel'in (ikisi aynı çiçeğin laciverti, biri PvP zone olarak geçiyordu) "başkenti"dir. Richard Garriott Britain'i tasarlarken gerçek hayattaki Great Britain (Büyük Britanya)'yı düşündü ve orta çağdaki Londra'yı kullandı. Türkçe RP yapacağım diye, Britain'e Britanya deyip hödük durumuna düşmeyin.

Britannia - Sosaria:
SOSORIA DİYE BİR YER KALMADI! Daha Ultima Online çıkmadan bu toprakların adı Britannia olarak değiştirildi ki Britannia da Great Britain'ın antik adıdır.

Cove: Bi' daha birinin Cove köyü ya da Cove koyu dediğini duyarsam evini basacağım. Cove (koy) demek zaten İngilizcede, yapma etme Cove de geç.

Ben Minoc'ta Doğdum: Yok şekerim, sen gerçek dünyadan geliyorsun - Britannia yerlisi değilsin. Dünyadan (Birleşik Krallık'tan) bi' ay kapısında girdin ve Britannia'da yaşamına başladın. Yok öyle babam Minoclu bir madenci annem ise Britain sokaklarından bir fahişeydi olayları.

Lordum, Leydim: Aga sizin yatacak yeriniz yok. Roleplayin bahsi açıldığı an "Lordum" diyen adamlar var, Batman olup "bi' bitmediniz" diyerek bitchslap atmak istiyorum. Ünvan o ünvan, o zamanlara soyluluk ve savaşçılık ünvanı. Terzi, balıkçı, madenci lord olmaz, ancak düşük tabakadaki insanlar "sen yetkili bir abiye benziyorsun" demezler de "Lordum, ürünlerime bir bakın!" der üst tabakadan olduğu belli olan insanlara.

Event-Quest: Bak bu hiç bilmiyoruz, ben bile emin değilim nasıl adlandıracağımdan. Şöyle diyelim ama, event etkinlik - quest hikaye gibi bir şey. Şunu biliyorum yalnız, oyuncuları sunucuyu bırakmasın diye Britain'e - Cove'a salınan o komik isimli (hafız Dewil, Lucifer, Dragon of Lord Blackthorn bile gördüm slfuhsd) yaratıklar quest kapsamına girmiyor. Olsa olsa eventtır ona da belli bi' hikaye yazmalı, alın bunu kesin değil de biraz daha değişik olaylar eklenmeli.

RP Köyü: Siz RP'yi destekliyorum diye geçinirsiniz de şu oyunda RP'nin yaygınlaşmamasının en büyük sebebi sizlersiniz. Niye RP yapan adamlara mülteci gibi davranıp da başka bi' yere atıyorsunuz, siz manyak mısınız? Biri birinden görecek ne yapıyor diye düşünüp araştıracak ki yaygınlaşsın - bi' işe yarasın.

RP'mizi Bozuyorlar: Hele sen, hiç görünme gözüme. Darius ile muhabbet ediyorsun balıkçıda, sarhoş ya da deli bi' adam gelip "LA SİZ NABIYONUZ" diyemez mi? Biraz hayal gücünü kullanıp def et adamı, yapacağı en büyük hareket "LA BI S.KTIRIN :D" kaybolur gider. RP yapacaktık, yapamadık bozdular diye ağlayacaksan hiç yapma bu işi.

Sosaria kısmına gelelim . Ultima Online'ı FRP olarak oynadın mı Kural Kitaplarını gördün mü bilmiyorum.
Ya da hikayeleri okudun mu Kitapları alıp vs???

Minocda Doğma şansın var . Vesper de köpek gibi güçlü bir büyücü olma şansın var.

Bunun dışında asıl en önemlisi Türkçe RP yaparken Britain Dersen DM e ya da oyun içi oyuncuya Komple ingilizce konuş o zaman derim. Ya da hiç rp yapma.

FRP oynarken 10 altın veriyor sana dediklerinde al 10 GOLD diyen hödüklere benzemeye gerek yok
Birinci madde, Ultima Online FRP olarak var olmadı - Ultima serisinin de FRP olarak çıktığın zannetmiyorum çünkü Origin'in sloganı "masaüstü FRP'yi bilgisayara taşıyan oyun" idi. Olduysa o benim cehaletim DE, Ultima'da yaptığın FRP'nin Ultima Online ile zerre alakası olamaz.

Ultima serisi dediğin kitapların ise Ultima'nın tarihi ile uzaktan yakından alakası yoktur, sadece belli bir zaman içerisinde gerçekleşen olayları anlatır. Sir Gabriel Montenegro'yu ön plana alan bir kitap serisidir. Gümüş Yılan Şövalyeleri ve Kızıl Haç Şövalyeleri'ne, Lord Blackthorn'un makinelerin işleyişi hakkındaki dehasına ve kaos ordularına değinir az biraz.

İkinci madde, hayır - karakter yaratma ekranını hatırlarsan öyle bi' şansın yok. Ha Ultima FRP yapıyoruz oluyoruz diyorsan okuma yazma bilginden şüphe ederim - bak başlıkta ne demişiz "Ultima ONLINE"

Üçüncü madde, Britain'in Türkçesi Britanya değil - Britannia'nın Türkçesi Britanya.

Dört, laf sokmaya çalışmışsın da olmamış o.

Horus bundan 5-6 sene önce benden hikaye yazıp sponsor aramamı istemiştin, tam şu üçüncü maddeyi sana anlatmaya çalışmıştım. Kurduğun cümle de:

"ya boswer sen rp nedır :D yap sen rpni bide sponsor bul bıze :D"

Yani.

// Blacksin

Bu konu Algos tarafından düzenlendi(2012-07-01 23:14, 11 yıl önce)
Algos:

çok güldüm ama adam haklı
Algos : Birinci madde, Ultima Online FRP olarak var olmadı - Ultima serisinin de FRP olarak çıktığın zannetmiyorum çünkü Origin'in sloganı "masaüstü FRP'yi bilgisayara taşıyan oyun" idi. Olduysa o benim cehaletim DE, Ultima'da yaptığın FRP'nin Ultima Online ile zerre alakası olamaz.

Ultima serisi dediğin kitapların ise Ultima'nın tarihi ile uzaktan yakından alakası yoktur, sadece belli bir zaman içerisinde gerçekleşen olayları anlatır. Sir Gabriel Montenegro'yu ön plana alan bir kitap serisidir. Gümüş Yılan Şövalyeleri ve Kızıl Haç Şövalyeleri'ne, Lord Blackthorn'un makinelerin işleyişi hakkındaki dehasına ve kaos ordularına değinir az biraz.

İkinci madde, hayır - karakter yaratma ekranını hatırlarsan öyle bi' şansın yok. Ha Ultima FRP yapıyoruz oluyoruz diyorsan okuma yazma bilginden şüphe ederim - bak başlıkta ne demişiz "Ultima ONLINE"

Üçüncü madde, Britain'in Türkçesi Britanya değil - Britannia'nın Türkçesi Britanya.

Horus bundan 5-6 sene önce benden hikaye yazıp sponsor aramamı istemiştin, tam şu üçüncü maddeyi sana anlatmaya çalışmıştım. Kurduğun cümle de:

Yani.

// Blacksin

Şöyle söyliyim gökalp ve Ben olmak üzere iki tane Horus var birincisi.

2. olarak Şunu belirtirim Hikaye yazması için asla Birine ihtiyac duymam kendim yazarım
3. Olarak belirtmek gerekirse Ultima Alt Yapısını oluşturan hikayenin temellerini oluşturan şey Kitaplarıdır.
4. Olarak Ultima Serisinin alakası yoktur demişsin Kitapları tekrar Oku oynadıgın haritanın hikayesini anlatan şey kitaplardır. Daha Back bilgi istiyorsan Ultima Core Book.
5.si Origin'in sloganı "masaüstü FRP'yi bilgisayara taşıyan oyun" demişsin. Masaüstü FRP sistemini Oyuna taşımak diyoruz bizde buna.
6.sı Oyunda FRP yapılmaz RPG yapılır. RPG ile FRP arasında Fark varıdr. Oyun içerisinde RP yaparsın F eklemezsin başına Fantasy Kısmını eklemek istiyorsan masa üstü oynamalısın .
7.si Laf sokmaya çalışmamıştım ama egonu incitmiş demek ki o cümleyi kurmanı sağlamış. Laf soksam Soktuğumu Hissederdin emin ol derinlerde.
8. Britain Kelimesi ile Britannia Kelimesini Karşılaştırmışsın. Hikayelerde Britain ne diye geçiyor kitapları tekrar oku tekrarlıyorum bunu ve kendinle çelişmişsin. Eski İNGİLTEREYİ ANLATIR demişsin. Eski ingiltere BÜYÜK BRİTANYA diye geçerdi.
9.su dediğim gibi . Sponsorlarımı kendim bulup hikayemi kendim yazarım senelerdir tanıyanlar bilenler de bilir.

Saygılarımla
ultima altyapısını hiçbir zaman kitapları oluşturmadı, ea games yaptığı boktan ultima sürümlerine kitap çıkarttı olan bu. uo 1 ve uo t2a hikayeleri direkt ultima 1 ve sonrasının hikayesi. hatta o dönemlerde minax ile ilgili eventlar olabiliyordu.
Fream :
Algos : Birinci madde, Ultima Online FRP olarak var olmadı - Ultima serisinin de FRP olarak çıktığın zannetmiyorum çünkü Origin'in sloganı "masaüstü FRP'yi bilgisayara taşıyan oyun" idi. Olduysa o benim cehaletim DE, Ultima'da yaptığın FRP'nin Ultima Online ile zerre alakası olamaz.

Yani.

// Blacksin

Şöyle söyliyim gökalp ve Ben olmak üzere iki tane Horus var birincisi.

2. olarak Şunu belirtirim Hikaye yazması için asla Birine ihtiyac duymam kendim yazarım
3. Olarak belirtmek gerekirse Ultima Alt Yapısını oluşturan hikayenin temellerini oluşturan şey Kitaplarıdır.
4. Olarak Ultima Serisinin alakası yoktur demişsin Kitapları tekrar Oku oynadıgın haritanın hikayesini anlatan şey kitaplardır. Daha Back bilgi istiyorsan Ultima Core Book.
5.si Origin'in sloganı "masaüstü FRP'yi bilgisayara taşıyan oyun" demişsin. Masaüstü FRP sistemini Oyuna taşımak diyoruz bizde buna.
6.sı Oyunda FRP yapılmaz RPG yapılır. RPG ile FRP arasında Fark varıdr. Oyun içerisinde RP yaparsın F eklemezsin başına Fantasy Kısmını eklemek istiyorsan masa üstü oynamalısın .
7.si Laf sokmaya çalışmamıştım ama egonu incitmiş demek ki o cümleyi kurmanı sağlamış. Laf soksam Soktuğumu Hissederdin emin ol derinlerde.
8. Britain Kelimesi ile Britannia Kelimesini Karşılaştırmışsın. Hikayelerde Britain ne diye geçiyor kitapları tekrar oku tekrarlıyorum bunu ve kendinle çelişmişsin. Eski İNGİLTEREYİ ANLATIR demişsin. Eski ingiltere BÜYÜK BRİTANYA diye geçerdi.
9.su dediğim gibi . Sponsorlarımı kendim bulup hikayemi kendim yazarım senelerdir tanıyanlar bilenler de bilir.

Saygılarımla

1. Adın Can.
2. Madde 1, post 1.
3. Hahahahaha. Komik bu.
4. Madde 3.
5. Dediğimin aynısı zaten?
6. İyice koptun konudan?
7. Durumu kurtarmak için çırpınıyorsun hala, yok ederim yok derinlere sokarım falan?
8. Türkçe, tarih ve coğrafya öğretmenlerin sana çok büyük ihanet etmiş.

Britannia = Sosaria // Britannia = İngiltere, İskoçya, Galler.
Great Britain = İngiltere, İskoçya, Galler, Kuzey İrlanda
Great Britannia = ?

Osmanlı döneminde adayı belirtmen için, ağdasız adı, adanın tarihi adı olan Britannia'dan türeyen Britanya terimi kullanılırdı. Krallıkların birleşmesi ve modern Türkçeye geçiş kapsamında bu durum yok sayıldı ve Britannia ve Kuzey Hibernia'yı kapsayan "Büyük Britanya" adında bir terim ortaya atıldı. Velhasıl kelam, anlam karmaşasının iyice dibine vurulunca "Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda" adı verildi buraya ve sonunda rahatladık.

Bambaşka bir cahillikmiş seninki.
9. Madde 1.

Saygılarını yerim senin.

Bu konu Algos tarafından düzenlendi(2012-07-04 00:11, 11 yıl önce)
Novice
12.5
Bir oyunun güzel olması için hikayesi olması gerekmiyor ama bir oyunun özel olabilmesi için hikayesi şart.

Seviyorum yahu bu oyunu =)

Üye Ol veya Giriş Yap

Bu forum başlığına mesaj atmak istiyorsanız hemen üye olun veya giriş yapın.