Hayır ben zaten sizden iyiyim dedi demiyorum bizi çok tanıyormuş gibi profesyonel ne iş yaptınızki diyor onu belirttim yanlış anlamışsın benim kimseyle problemim yok.
lafın gelişi 3 yıl dedim. bu 5 yıl olur 1 yıl olur. Kelimelere takılma. Demek istediğim bu başlığı açan kişiye öyle cevaplar vermişsinizki, her birinizin 3er tane yıllarca acık kalmıs ve hala acık ve saygın sunucuları varmıs gibi.

Benim tüm mesajlarımda "Siz" "Siz yaptınız" "Siz böylesiniz" diye ithamlarımda bir önceki mesajlara cevap niteliğinden ziyade bu sunucu işinde kendini uzman olarak görüpte hala benim ve benim gibilerin oynayabileceği bi sunucuyu açamamış ama,

bu başlığa hala "sen yardım isteyemezsin, sen pvp serverı acarsın, ultimayı kötü etkilersin, sana küfrederler böle seyler yazma" diyenlerin alınabileceği bir niteliği vardı. Alınanlar alındılar ama sadece kelimelerden uzağa gidemediler.

Bir araştırma yaptığımı söyledim ve bu araştırmayı siz yapsaydınız belkide su anda yeni gençleri KO WOW yerine UO ya başlatabilirdik ve bu gençler oyuna ilk girdiklerinde "Bug, Lag, Tuzak, Ph, Dummy," gibi deyimler yerine birbirlerinden yardım isteyerek bir sonuca ulaşma arzusu ile Ultima'nın o kendi içinde barındırdığı ve Oynanabilirliğinden taviz vermeyen eşsiz role playi yaşayıp sizlere sunucu forumlarında küfür yerine teşekkür ederlerdi.
(Role play dediğim en basit anlamıyla bir madencinin maden kazıp setini yapıp saygın bir esnaf kişiliğiyle piyasaya bu seti satması.Su anda herkes kendi bs karakterini açıyordur Ph saolsun. hatta warlock diye bişey bütün sistemlerle desteklendiği için buna bile gerek kalmıyor:))

Şimdi Marlock, bu araştırmayı yapmış olan siz olsaydınız, bu başlık hiç açılmazdı çünkü siz o kadar kaliteli bir sunucu açardınız ki, bu başlığı açan arkadasımız sizlerle yarış içine girmeyi aklından bile geçirmezdi.Ama su anda bu arkadasımız "bende yaparım nolcakki ya" diyorsa bunun sebebi sizlersiniz. (Sizler diye kastettiğim kişiler sen o şu bu değil genel)

Ayrıca Bir forum yazarı "Forum Kültürü" olgusunun ne demek olduğunu biliyorsa bu başlığa senin gibi cevap yazmazdı.

Programcılık forumlarına mutlaka yolunuz düşmüştür.Bir kod yazarlar ve hatayı bulamazlar.O anda bilgisi olan var ise altına yazar ve konu çözülmüş olur.

U-S de durum farklı. Script Yardım Alanına girecek olan kişiler YARDIM İSTEYENLER ve YARDIM EDECEKLER'dir.

Şimdi sen yardım isteyen değilsin. (Sen dediğim kimse değil tonlama yapıyorum.)Yardım edecek olan değilsin. Ama kalkıpta o foruma giripte yardım harici mesaj yazıyorsan git kardesim neden gidiyosun o foruma.)

Ama bu başlıkta o foruma hiç gidilmediğinden yakınıyor arkadas. Yardım eden yok diyor. Sizde yardım etmemekten gurur duydugunuzu ve belli sebeplerden dolayı yardım etmeyeceğinizi söylüyorsunuz.

Diyelimki çok fazla emek verdiğiniz 50 tane script var ve çok değerli. Ya paylaşmayın kimseyle ya da madem çok değerli scriptler, açın bi sunucu 1000+ playerla kral olsun server bizde gelip oynayalım. Ama etrafta oynanabilecek 1 tane bile sunucu olmadığı için bu arkadaş bi şekilde sizin yaptıklarınızı yapabileceğini düşünüyor ve script ögrenmeye baslıyor. Siz halen daha ben sunu yazdım ben bunu yaptım kimseyle paylasmam demeye devam edin. Birgün olurda sizden daha kötü script yazan birisi sizden daha sistemli bir proje ortaya koyuverir, o saatten sonra istediğiniz kadar paylaşmayın kimsenin umrunda olmazsınız.
Marlock : Hayır ben zaten sizden iyiyim dedi demiyorum bizi çok tanıyormuş gibi profesyonel ne iş yaptınızki diyor onu belirttim yanlış anlamışsın benim kimseyle problemim yok.

İşte soruyor kendinizi tanıtacak ne iş yaptınız ? Demekki yaptıklarınızda tanınmamışsınız.

Çok iyi scripter çok iyi programcı cok iyi şu çok iyi bu olabilirsiniz belkide dünyadaki en iyisisiniz ama ne yaptınız diye soruyor... Cevaplaması zor olmasa gerek ?
Olaya bak,Ultima'yı ne kadar çok bilen varmış.Bizde üzülüyoduk Ultima eskisi gibi değil diye.Eeee hadi çok bilmişler engin bilginizle kurtarın Ultima'yı.Herkes lafa gelince var icraata gelince geri vites.Siz açtığınız serverlarda insanların önüne yıllardır aynı yemeği koydunuz.İnsanların artık bir değişiklik beklediği gerçeği var.Sen ısrarla bu serverda Role Play yapılıcak dersen,Gm karekterinle binersin Mare'ye bomboş şehirlerde koşturur durursun.Artık insanlar oyunları sitres atmak için oynuyorlar.İnsanların eskisi gibi vakti yok.Hayat koşulları zora gidiyor.Kimse gününün 12 saatini Ultima'ya ayırmıyor.Ultima'nın sonunu sunucular falan getirmedi.Sadece oyuncularda güvensizliğe yol açtı.Bırakın artık şu Ultima'yı kurtarmayı.Her kurtarmak isteyen bir darbe de kendi vuruyor.Şahane yabancı serverlar var.Gidin oralarda oynayın.Kendinizi bir kurtarıcı olarak görmekten vazgeçin.Ultima'yı gerçekten çok seviyorsanız bırakın bu oyunun yakasını.
tedbunndy : Olaya bak,Ultima'yı ne kadar çok bilen varmış.Bizde üzülüyoduk Ultima eskisi gibi değil diye.Eeee hadi çok bilmişler engin bilginizle kurtarın Ultima'yı.Herkes lafa gelince var icraata gelince geri vites.Siz açtığınız serverlarda insanların önüne yıllardır aynı yemeği koydunuz.İnsanların artık bir değişiklik beklediği gerçeği var.Sen ısrarla bu serverda Role Play yapılıcak dersen,Gm karekterinle binersin Mare'ye bomboş şehirlerde koşturur durursun.Artık insanlar oyunları sitres atmak için oynuyorlar.İnsanların eskisi gibi vakti yok.Hayat koşulları zora gidiyor.Kimse gününün 12 saatini Ultima'ya ayırmıyor.Ultima'nın sonunu sunucular falan getirmedi.Sadece oyuncularda güvensizliğe yol açtı.Bırakın artık şu Ultima'yı kurtarmayı.Her kurtarmak isteyen bir darbe de kendi vuruyor.Şahane yabancı serverlar var.Gidin oralarda oynayın.Kendinizi bir kurtarıcı olarak görmekten vazgeçin.Ultima'yı gerçekten çok seviyorsanız bırakın bu oyunun yakasını.

kurtarmaya falan çalışmıyoruz. yanlıs başlığa geldin biz başka bi konu üzerinde yoğunlaşmıştık:)
Localated :
Marlock : Hayır ben zaten sizden iyiyim dedi demiyorum bizi çok tanıyormuş gibi profesyonel ne iş yaptınızki diyor onu belirttim yanlış anlamışsın benim kimseyle problemim yok.

İşte soruyor kendinizi tanıtacak ne iş yaptınız ? Demekki yaptıklarınızda tanınmamışsınız.

Çok iyi scripter çok iyi programcı cok iyi şu çok iyi bu olabilirsiniz belkide dünyadaki en iyisisiniz ama ne yaptınız diye soruyor... Cevaplaması zor olmasa gerek ?
Yoo çok kolay cevaplarımda işte ne yaparsın forum kuralları.
özel mesaj diye birşey var yaptıkalrını herkes bilmek zorunda deil.. Burası show platformuda deil.. Ö.m ni beklerim eğer atarsan.
Forum kuralları derken ?

Bence seviyeli bir şekilde tartışıyoruz yani forum kurallarına aykırı konuşucak birşey olduğunu zannetmiyorum.
Kimine göre doğru kimine göre yanlış ben zaten özel mesajı attım.

@Realstyle
Site ismi vermek yasak. <---- Forum kuralından kastım budur.

Bu konu Marlock tarafından düzenlendi(2009-05-08 21:10, 14 yıl önce)
Peki afedersin.
Habire kurtarmayı bırakın denilmiş. Lütfen okuyun. İşte sorun :

Kurtarma yöntemleri farklı olmasın ? İtfaiyecinin 3. kattaki yanmak üzere olan birini araçla merdiven dayayarak kurtarmaya çalışma yöntemi mi yoksa basamakları tek tek yukarı çıkmaya çalışarak kurtarma yöntemi mi daha sağlıklıdır ? Günümüz sunucularının denediği hep 2. yol. Daha sonra o basamaklar yangında yıkılmaya başlıyor tam yarıda itfaiye görevlimiz ölüyor. Bir de 1. yola göz atalım. Merdiveni dayayıp çıktın ama nasıl kurtaracaksın ? Kurtarabilme zorluğu ise o sırada yanmakta olan kişimizin hırsına bağlı oluyor. Nasıl mı ? Bütün ağırlığını itfaiyeciye veren mi yoksa kendi de kurtulması için gayret gösteren mi daha kolay kurtulabilir ? 2. yol tabikide.

Yani size anlatmak istediğim , PvP Sunucularının kurtarma yöntemi 1. şık basamakları kullanmak. PP sunucularının kafası karışık 1. şık mı yoksa 2. şıkmı , 2. şık da olsa bu sefer yanmakta olanın gayreti yoktur. UO'daki gerçek kalitedeki kısaca oyunun özü olan RP ise 2. şıkkı kesinlikle kullanır ama bu sefer yanan kişiye bağlı.

Ne demek istedim ? PvP sunucularının kurtarma şansı yoktur , PP sunucuları çelişki içindedir ki merdiven dayasa da bu sefer oyuncu gayreti yoktur. RP ise merdiveni her zaman dayar ama oyuncu ya hırslıdır ya değil.

Peki neden sağınıza solunuza bakmıyorsunuz ? Bakıyorum da belli başlı kişilerin köpeği olunmuş. Bronx denilince "aman o yapar söz yok." coder desek "usta yahu laf etmeyin" hatta en basidinden Noxieri tanıyormuşum diye geçen gün 2 adamın benden özür dilemesi.

İnsanlar her ne kadar inanmasa da oldukça iddialı bir biçimde yakında göreceksiniz.

Not : Yangında zaten zehirlenip yığılmış kişilere bir şey yapamıyoruz.
Xantier : Habire kurtarmayı bırakın denilmiş. Lütfen okuyun. İşte sorun :

Kurtarma yöntemleri farklı olmasın ? İtfaiyecinin 3. kattaki yanmak üzere olan birini araçla merdiven dayayarak kurtarmaya çalışma yöntemi mi yoksa basamakları tek tek yukarı çıkmaya çalışarak kurtarma yöntemi mi daha sağlıklıdır ? Günümüz sunucularının denediği hep 2. yol. Daha sonra o basamaklar yangında yıkılmaya başlıyor tam yarıda itfaiye görevlimiz ölüyor. Bir de 1. yola göz atalım. Merdiveni dayayıp çıktın ama nasıl kurtaracaksın ? Kurtarabilme zorluğu ise o sırada yanmakta olan kişimizin hırsına bağlı oluyor. Nasıl mı ? Bütün ağırlığını itfaiyeciye veren mi yoksa kendi de kurtulması için gayret gösteren mi daha kolay kurtulabilir ? 2. yol tabikide.

Yani size anlatmak istediğim , PvP Sunucularının kurtarma yöntemi 1. şık basamakları kullanmak. PP sunucularının kafası karışık 1. şık mı yoksa 2. şıkmı , 2. şık da olsa bu sefer yanmakta olanın gayreti yoktur. UO'daki gerçek kalitedeki kısaca oyunun özü olan RP ise 2. şıkkı kesinlikle kullanır ama bu sefer yanan kişiye bağlı.

Ne demek istedim ? PvP sunucularının kurtarma şansı yoktur , PP sunucuları çelişki içindedir ki merdiven dayasa da bu sefer oyuncu gayreti yoktur. RP ise merdiveni her zaman dayar ama oyuncu ya hırslıdır ya değil.

Peki neden sağınıza solunuza bakmıyorsunuz ? Bakıyorum da belli başlı kişilerin köpeği olunmuş. Bronx denilince "aman o yapar söz yok." coder desek "usta yahu laf etmeyin" hatta en basidinden Noxieri tanıyormuşum diye geçen gün 2 adamın benden özür dilemesi.

İnsanlar her ne kadar inanmasa da oldukça iddialı bir biçimde yakında göreceksiniz.

Not : Yangında zaten zehirlenip yığılmış kişilere bir şey yapamıyoruz.

iyi benzetme :=)
@CarpediemDynxRa
Söylediğiniz şeyler tek taraflı.Yazımı herkesin biraz düşünerek ve sindire sindire okumasını rica ediyorum.

Profesyönelliği 3-5 sene açık kalmasına bağlamanız bir hata.Bu bir kriter midir ? derseniz evet derim.Biraz bana göreden bahsedeyim;

Bir sunucunun profesyönel olabilmesi bir kere kalitesine bağlı değildir.Prof. ile kalitenin arasındaki farkı bir algılayın önce.Türkiyede açılan sunucular ne kadar profesyöneldir bunu tartışabiliriz.Ama tartıştığınız şey profesyönellik değil kalitedir.O yüzden şu profesyönellik konusunu bir açmayın.

Kalitelilik konusunu ele alalım.Bir sunucunun kalitesini belirleyen özelliklerine bakalım;

Web sitesi
Scriptleri ( Sistemlerin özgünlüğü, dialoglardaki tasarım ve tasarımların aynı olması ... )
World Build ( İllahi birşey yapmak zorunda değil.Yapmışsa yaptığı şeyin kaliteli olup olmadığı belirleyicidir)
Yönetici kadrosunun oyuncuya gerek forumda gerek oyunda hitap şekli
Sunucunun bağlantı özelliği
Clientin uyumluluğu ve varsa connectorun kullanışlı olması
Oyun ve connectorde ki buglar
Sunucunun devamlılığı ve kesintisiz hizmet

Genel olarak kriterler bana göre bunlar.Şimdi Türkiyede açılmış birçok sunucu biliyorum bu 8 maddenin ilk 7sini başarabilen.Peki bu sunucular 3-5 sene açık kalmadılar diye başarısızlarmıdır ? Bunu anlamak için kapanış sebeplerine bakmak lazım.Sunucunun kapanış sebebi oyuncu sayısının olmamasıysa kusura bakmayın ama bu sunucunun hiç suçu yoktur.Dandik sunuculardaki 10 15 playeri çekeceğim diye kendi ideallerinden vazgeçmiyorsa ayakta alkışlanması gerekir.CarpediemDynxRa arkadaşın söylediğinin aksine, Türkiye'de çok fazla kaliteli sunucu açılmıştır.Ama Türkiyede ki Uo altyapısının dandikliği yüzünden hiçbiri bir işe yaramamıştır.

Türkiyedeki Uo altyapısının dandikliği derken kasıt ettiğim şey, alternatifin çok fazla olması ve malum alternatiflerin oyunucuyu çekmek için hertürlü yalakalığı yapması.Şimdi örneklerle açıklayacağım bunu size;

Kolayoyun diye bir Uo sunucusu vardı.Hatırlayanlar olacaktır.İsminin kolayoyun olmasına aldanmayın oynadığım en zor sunucuyudu.Nebuladan bile kat kat zor.Nebula kolayoyun ile eş tarihlerde açıldı sanırım.Kolayoyunun daha fazla oyuncusu vardı.Daha sonra Nebulanın daha cazip olduğunu görenler Nebulaya geçtiler.Nebula daha basitti.Nebula döneminde birçok nebulaya benzer sunucular vardı.Sylveria gibi.Nebula 400 - 500 oyuncu ile devam ederken Sylveria gibi sunucular 30 40 kişi ile oynuyorlardı.Sonra bir tane uyanık çıktı.Lostage diye bir sunucu açtı.Hatırlıyorum çocuktuk Nebulada mage kasıyorduk.Bir arkadaş bu Lostageye girmişti.30 40 kişi var tabi.Allah Allah bir de ne gördük.Her 3 vuruşta falan fencing geliyor.Her büyü de mage geliyor falan.Ph ile o zaman tanıştık :) Sadece Nebula varken kim bilirdi phı ? Neymiş ph çok yüksekmiş.Çok kolay kasılıyormuş falan.Kim takar Nebulayı hurrraa Lostageye.2 hafta içinde Lostage 500 kişi oldu.Nebula 100lere düştü.Eee kolay mı Türkiye'nin ilk yüksek phlı sunucusu.Patlamayı yaptı.Zaman geçti Lostage kapandı yerine Epica diye bir sunucu açıldı o da aynı ph yüksek.Nebula yerlerde :) Daha sonrasını biliyorsunuz işte onlarca yüksek phlı sunucu açıldı.Teot dönemi dediğimiz 1 sene içinde Nebula yerle bir oldu.Herneyse, herkes alıştı tabi yüksek phlı sunuculara.Sonra bir server açıldı ( ismini hatırlayamadım ) xx pvp diye.Allah Allah giriyorsun sana hazır char veriyorlar.Direk actiona gidiyorsun.E tabi cezbetti herkesi.Neden 1 hafta uğraşıp karakter kassın ki ? Aynen buraya da Hurrraaaaa.Ondan sonrası bu zamana gelir zaten.Zamanında Nebulanın yüksek phlı sunuculara tahtı kaptırması gibi şuanda da yüksek phlı sunucular tahtı pvp sunucularına kaptırdılar.

Şimdi son nokta Pvp sunucuları olduğu için ne gelişim kaldı ne ilerleme nede gerileme.Aynen sabit kaldık.Ne daha fazla kolaylaştırabiliyoruz ne de eskisi gibi zorlaştırabiliyoruz.Bunlar sadece oyuncunun bakış açısından dolayı eksiklikler.Başka eksiklik yok mu ? Var.Aşırı sayıda alternatif.İpini koparan sunucu açıyor.Zor birşey değil ki.İndir sphereyi, at packi, 2 3 edit yap, mulları hexle editle yap clientini, 50 kağıt ver hostinge ve aç sunucunu :) Bu kadar alternatif varken ve bunlar pvp sunucusu iken kimse ne benden nede benden çok daha iyi bu işi bilenlerden birşey beklemesin.Cidden beklenti içindeyseniz bu yazıyı tekrar tekrar okuyun.Zaten bu kadar alternatif varken, başarılı olan bir sunucu bana gösteremezsiniz.Zamanında Nebulanın başarılı olmasının sebebi çok kaliteli olmasımıydı ? Güldürmeyin.Tek nedeni alternatif olmamasıydı.Alternatifler çoğaldı ve Nebula düşüşe geçti.Şuanda bile Nebulada oynayanlar kalitesi için değil Nebuladaki eski güzel günleri hatrına oynuyorlar.

Bu kadar yazdık suçu oyuncuya attık :) Hoş olmadı tabi tek suçlu oyuncu değil ki.Oyuncu tabii ki kolayı isteyecektir.Ama ondan önemlisi oyuncunun şaşırması.Oyuncu kime güveneceğini şaşırdı.Power play sunucusu açtığınız zaman adam gelecek 1.5 2 hafta kasacak emek harcayacak.E sunucu 2 ay içinde kapanırsa bu adam neden 2 hafta emek versin ki ? 1 değil 5 değil.100 olmuştur herhalde.E oyuncu nasıl güvensin artık ? Kime güvensin.O da diyordur içinden nasıl olsa kapanacak girer pvp de oynarım ben de.Oyuncuya da hak veriyorum bu yönden.Ama power play sunucuları kapanmasa bile yoğunluk olarak Pvp sunuucları tercih edilecektir.

Ne demek istediğimi umarım anlamışsınızdır.Ben kendi adıma söyleyebilirim ki açtığım ve açacağım sunucular kalitelidir.Türkiyedeki birçok kişi için de bunu söyleyebilirim.3-5 sene açık olmak kalitelilik için bir kriterdir ama asla baş etken değildir.Alternatifleri yok edebilecekseniz 3 değil 33 senelik sunucu açalım.

Gerçekten objektif bir şekilde okuduysanız karşı görüşlü arkadaşların hak vereceğine inanıyorum.Okuduğunuz için teşekkürler.
Dogru Diyor arkadaşa benden +1
Novice
-0.500001
Bencede Haklı

Üye Ol veya Giriş Yap

Bu forum başlığına mesaj atmak istiyorsanız hemen üye olun veya giriş yapın.