Silindi
Fazıl Say: Türkiye'yi terk edebilirim
Ünlü piyanist, "İslamcılar güç kazandı, azınlıkta kaldık. Tüm bakan eşleri türbanlı. Türkiye rüyalarımız öldü. İleride ülkeden ayrılabilirim" dedi

Ünlü besteci ve piyanist Fazıl Say, Türkiye'deki İslamcıların güç kazanması nedeniyle Türkiye'yi terk edebileceğini açıkladı. Fazıl Say Paris'te, Almanya'da yayımlanan sol-liberal eğilimli 'Süddeutsche Zeitung' gazetesinin sorularını yanıtlarken, "Türkiye rüyalarımız kısmen öldü. Tüm bakan eşleri türban takıyor. İslamcılar zaten kazandı. Biz yüzde 30, onlar ise yüzde 70. Başka yere taşınmayı düşünüyorum" dedi.
Gazete, keman ustası Renaud Capuçon ve Fazıl Say'la Paris'te röportaj yaptı. Röportajda, Capuçon'un, Fazıl Say'a İsviçre'nin Zürih kentine taşınmasını önerdiği yazıldı. Fazıl Say ise, konserler nedeniyle devamlı seyahat ettiği için Lozan'ı daha çok beğendiğini, ancak havalimanının kente 1.5 saat uzak olmasını bir dezavantaj olarak gördüğünü belirtti.
Say soruları yanıtlarken şunları söyledi: "Hemen değil ama, ileride Türkiye'den ayrılmayı düşünüyorum. Biz artık azınlıkta kaldık, dışlanıyoruz. Çankaya'daki davete bile beni çağırmadılar. Böyle giderse, bir kızım var, onu da alır yurtdışına giderim."
Fazıl Say, Avrupa Komisyonu tarafından 2008 yılı kültürlerarası diyalog elçisi olarak görevlendirilmişti.

////////////
Fazıl Say'ın bu seslenişine yürekten katılıyorum ve şu ana kadar "Acaba hangi sanatçımız bunu dile getirmeye korkmayacak?" diye hep düşünmüşümdür.
Fazıl Say'dan önce birçok sanatçıdan bekliyorum ama açıkçası bu isim benim için sürpriz oldu.
Bunun gibi örnekleri yıllar önce çok yaşadık. Kimileri vatan haini ilan edildi kimisine karşı ise büyük ölçüde soruşturmalar açıldı. Ama hala kimse bir şeyin farkına varmıyor ki Türkiye rüyalarımız kısmen öldü.Kısmen öldü Atatürk Türkiye'si ve emin olun ki farkında olmadan içten içe bitiriliyoruz.

Bu söyleminden dolayı Fazıl Say'ı bir kez daha saygıyla tebrik ederim.
Sesimiz olduğu için!
bu büyük soruna acil bir çözm bulunmalı
ancak bu ülkeden ayrılmak kesinlikle buna bir çözüm değildir!
Kaçmak çözüm değil, durup savaşmak gerek..

1914 yılında Atatürk savaş yanlısı değildi.. Ama savaş çıktığında hemen Cephe görevi istedi..

İsterse hastalığını bahane edip, yurt dışına çıkabilirdi.

Zira 1919 da öyle..

Gün, ardına bakmadan kaçmak günü değil, savaşmak günüdür.
En iyisini yapıyor bende gidecem
Silindi
Novice
2
Xx:
İyi piyanisttir bence... Güle güle demeyi çok görmeyelim ;)

Güle güle.
Silindi
Novice
2
Güle güle.

Ama Türkiye her türlü dinden insanın özgürce yaşayabildiği bir yerdir. Her ne kadar çok olsakta...
+1
Mack : Güle güle.

Ama Türkiye her türlü dinden insanın özgürce yaşayabildiği bir yerdir. Her ne kadar çok olsakta...

Emin misin ?

Kağıt üzerinde öyle gözükebilir ama ya Pratikte ?

Hoş, kağıt üzerindekinide değiştirmeye çalışıyorlar ya.
Fazıl daha karpuz kesecektik.

Bu konu Earl tarafından düzenlendi(2007-12-19 12:09, 16 yıl önce)
ANS den kastınız nedir Earl ve bu söyleminiz ne anlama geliyor ?

Umarım anladığım kişi ve anladığım anlama gelmiyordur.
Master
59.2997
Sonuçta kendisi kararını vermiş bizede Güle Güle demek düşer.
Benide götür Fazılll !
Silindi
Novice
2
Ans ne demek araştırdımda bulamadım ;-)
Fazıl
Fasıl
Fadıl
Fıdıl
Fıtıl
Fitil..

Boooom Benim adım Fazıl.Bu mesajı 100 gazeteye gönder yoksa yurt dışına giderim.Allah rızası için.

(Bir mix yapıyim dedim :))
Silindi
Journeyman
8.7
Earl : Fazılcım daha karpuz kesicektik ama o karpuzları a.n.s. için kestik.Kavun var kabul edersen ?

Laflarına dikkat et.

Yorumlarınıza bakıyorumda bundan sonraki ilişkileri tekrar düşünmem gereken insanlar var.
Saygı duyarım ama bazı kişiler saygı çerçevesini aşmışlar.

Tebrikler(!)

Bu konu kilitlenmiş ve yeni mesaj kabul edilmiyor.

Üye Ol veya Giriş Yap

Bu forum başlığına mesaj atmak istiyorsanız hemen üye olun veya giriş yapın.