Bu konuyu açmamın sebebi sadece kişisel protestodur, siz de biliyorsunuz ki Turkche değil Türkçe! Dikkat etmeliyiz, büyüklü küçüklü yazmalar "w" "q" harflerinin kullanımı Türkçe'ye uygun değil! Türkiye'de yaşıyoruz ama niye Türkçe konuşmuyorsunuz? Gidip gördüğüm şehirlerde yada yaşadığım şehir olan Zonguldak'ta bile yabancılar oldukça fazlayken niye onlara özenip kendi benliğimizi kaybediyoruz?

Sizce bu doğru mu? Burası bir forum, geneli Türk gençleriyle oluşan bir forum. Biraz daha Türkçe konuşmaya dikkat edelim arkadaşlar, hepinize sesleniyorum ki bizi biz yapan ana değerlerimizden birisi dilimizdir. Ancak daha sonradan dilimize giren kelimeleri kullanmayalım demiyorum, sadece biraz daha imla kurallarına ve Türkçe'nin ana değerlerine dikkat edelim.

Bu konu Vebruer tarafından düzenlendi(2009-10-20 21:26, 14 yıl önce)
Zaten uzun zamandır desteklediğimiz bir düşünce ve birçok arkadaşımızın en çok hassas olduğu nokta. Tekrardan gündeme getirdiğin için teşekkür ederim.
tabiki turkche vesaire gibi kelimeleri kullanmamak lazım ama forum ortamında imla hataları noktalama eksikleri falan çok önemli değil. tabiki forum yönetiminin yaptığı duyurulara vesaire dikkat etmesi gerekir.
Bırakın olm işte türkçe'yi zenginleştiriyolar:D
mthN : Bırakın olm işte türkçe'yi zenginleştiriyolar:D

"Dilini kaybetmiş bir millet yok olmaya mahkumdur." M. Kemal Atatürk
Master
59.2997
Ulu önderimizin bu konudaki güzel birkaç sözünü burada paylaşmayı gerekli görüyorum;

M. Kemal Atatürk:
Milliyetin çok bariz vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz.

Ayriyetten özentilik kapsamının dışına çıkmayan bu tarz yazım şekillerine pek yorum yapmaya gerek yok sanırım. Elbet bir gün, akılları başlarına erdiklerinde yaptıklarından geri döneceklerdir.

Ayrıca çoğu kişinin yaptığı yanlışlardan birisi de imlâ kuralları maalesef. İmlâ ve noktalama kurallarına uyum yüzdesi kesinlikle çok ve çok düşük seviyelerde. Buradan bu tarz bir uyarı yapmak gerçekten mânidar. Ancak ve ancak bunu kişinin kendisinin anlayıp çözmesi gerekiyor. Şimdi bu şekilde çarpık Türkçe kullanan birisine bu tarz şeyleri tabiri caizse "aşılamak" gerçekten imkansız olacaktır. Aşılama yöntemi yerine yaptığı hatayı tanımlayıp, o hatadan dönmesinin yollarını göstermek gerekiyor.
Some_one :
mthN : Bırakın olm işte türkçe'yi zenginleştiriyolar:D

@Some_one
@Slothere

Paylaşımlarınız İçin Sizlere Teşekkür Ederim.
Konuyu Açan Kişiyede Ayrıca Teşekkür Ederim Çok Güzel Bir Konuya Değinmiş...
Ben de teşekkür ederim destek olduğunuz için.
Forum ortamında imla kurallarına dikkat emenin bir mantığı yok sanırım.Sizde dahil hepimiz noktalama kesme işaretlerini bile doğru kullanamazken bunları savunmak boşa.

Qwx türkçede yok kullananlarda saygızıklık ediyor ama bir heyecanla açılan postlar yazılan yazılara kimse dikkat etmiyorki.Sonuçta resmi bir dilekçe yada evrak hazırlanmadığı gibi bu konuları burada tartışmak yersiz.Türkçeyi savunmaz marifet değil türklüğü savunmak marifettir bu kadar türkçeyi ve türkiyeyi seviyorsanız mallbora içmeyin levis giymeyin ithal ürün kullanmayın bu iş uzar gider.

Yani demek istediğim sadece türkçeyi düzgün kullanmakla türk olunmuyor.Karadenizde fındık 3 liradan alınmayıp derelere boşaltılıyorsa,batmanda çıkan petrol borularına yabancı şirketler kuyulara beton döküyorsa gidin onları savunun herkes türkçeyi istediği gibi kullansın siz türklüğü savunun.
@Superadminstratours

+100

bi tane karma kaptın benden
böyle protestolar yararlı olacağını zannetmiyorum ama yinede benim fikirlerimi yansıtmışsın.Bende böyle özenti gibi konuşanlardan nefret ediyorum ama tek kurtuluş yolu var benim gözümde AŞAĞILAMAK.Benim karşıma veya internetten böyle kişiler çıktımı sövüyorum veya rencide ediyorum bu onların kafalarında en azından bir soru işareti bırakacaktır.Bu tür insanlardan nefret ediyorum ayrıca son zamanlarda emo tipleride çıkıyor karşımıza yahu bunlar nedir ne saçma işlerdir işleri güçleri yokmu bunların bizim arkadan gelen gençlik(kendimi çıkartıyorum) hiç iyi değil.Birde öyle konuşmalar dikkat ettiyseiz avrupa yakasında selin diye salak bir karakter vardı ondan sonra çoğaldı bu tür konuşmalar son olarak şöyle bitireyim.

Recep İvedik abimiz der ki:

Kızım ne öyle fok balıkları gibi konuşuyorsun :)

superadmin....

sence türk malı varmı kaliteli ? varda bizmi kullanmıyoruz bu konuda ülkenin eksikliği bizim hiç suçumuz yokç.
Superadminstratours : Forum ortamında imla kurallarına dikkat emenin bir mantığı yok sanırım.Sizde dahil hepimiz noktalama kesme işaretlerini bile doğru kullanamazken bunları savunmak boşa.

Qwx türkçede yok kullananlarda saygızıklık ediyor ama bir heyecanla açılan postlar yazılan yazılara kimse dikkat etmiyorki.Sonuçta resmi bir dilekçe yada evrak hazırlanmadığı gibi bu konuları burada tartışmak yersiz.Türkçeyi savunmaz marifet değil türklüğü savunmak marifettir bu kadar türkçeyi ve türkiyeyi seviyorsanız mallbora içmeyin levis giymeyin ithal ürün kullanmayın bu iş uzar gider.

Yani demek istediğim sadece türkçeyi düzgün kullanmakla türk olunmuyor.Karadenizde fındık 3 liradan alınmayıp derelere boşaltılıyorsa,batmanda çıkan petrol borularına yabancı şirketler kuyulara beton döküyorsa gidin onları savunun herkes türkçeyi istediği gibi kullansın siz türklüğü savunun.
Bir milleti bütünleştirici en büyük unsurlardan biri dil'idir. Türklüğü savun Türkçe'i savunma ? : ) gerçekten gülünç bir cümle olmuş.
Atatürk'ün lafı var zaten neyin davası ki bu :)

Lucretius :
Bir milleti bütünleştirici en büyük unsurlardan biri dil'idir. Türklüğü savun Türkçe'i savunma ? : ) gerçekten gülünç bir cümle olmuş.

Süper söylemiş :)
Ben türkçe konuşurum fakat acele olduğum bir durum olursa klavyede hızlı yazarım ve yazarken değişik tuşlarada basabilirim :)

Üye Ol veya Giriş Yap

Bu forum başlığına mesaj atmak istiyorsanız hemen üye olun veya giriş yapın.