Death_Rider :
Lucretius : korkarım ama bir tartışmada en uç 2 örneği karşılaştırarak savunma yapmak en ucuz yollardan biridir. Bunu sende iyi biliyorsun ki anlatmak istediğimiz bu değil, anlatmak istediğimiz Türkçe'i elimizden geldiğince düzgün kullanılmasını teşvik etmek. Yoksa hiç bir ingiliz de Kraliçe Elizabeth gibi konuşmuyor. anlamak istememek ile anlayamamak arasında bir fark yoktur.
Şuan konuşmuorm bile Sadece bir Forum a post atıyorum amacım yazdığımın anlaşılması. Türkçenizi kompozisyonlarınızda konuşturun msn nicklerinde değil. Herhalde kuralları biliyorum Günlük yaşamda saçma salak kelime ekleyenlerden ben de rahatsızım. ha ayrıca sandığınız gibi değil ingilizler de Amerikanlar da bizim gibi kısaltıyor bozuyor saçma salak şeyler yazıyor... Lütfen sanal hayatı şu kadar ciddiye almayın.

sonunda benim gibi düşünen biri çıkmış :D
:D Dilin evrim içinde oludğunu kabullenemiolar hocam xD dil gelişir hoşuna gider ya da gitmez. Hangi millet kendi dilini alfabesini kullanıyor ki?
Al biz latin Alfabesi kullanıyoruz. Japonlar Çin Alfabesi kullanıyor , Biz Arap alfabesinden geçmişiz :D isteyin ya da istemeyn hayatınızda baskın olan öğeler dile girecektir bi şekilde. Mesela Teknolojik gelişmelerden başlayalım Notebook fln demeye başladık sanırsam mouse diyoruz, e bnun yanına keyboard eklenir, bunun yanına alakasız teknolojik olmayn terimler eklenir. Bakmayın bir zamanlar bir Türkçe vardı araştırın edebi dilde adamlar bir cümle kuruyordu sadece mi takısı türkçe xD sonra düzeldi şimdi yine bozuluyor yine düzelir 123121231 yıllık dil ölmez de değişmez de 10 yılda
arkadaşlar şimdi ne blm yazarken harf koymaktan kaçıyorum belki ama Biz ingilizce bile konuşurken bi ingilizden daha düzgün bi şekilde konuşuyoruz yane ben yabancı emo'larda gördüm ME yazacagına MHEE yazan how are you diyecegine HRU yazan yane bence biz katletmiyoruz sadece başka dillere özenme arkadaşlarımıza bak ben böle böle yapıorum ben böle böle takılıorum havasını atabilmek icin böle oluyor...
Ama ne öle böle takılırım ne öle böle hava atarım parmaklarımdan birkaçında sorun var ister istemez harften kaçıyorum 4x4 lük yazmasamda ne demek istediğim anlaşılıyordur heralde.
Death_Rider :
Lucretius : korkarım ama bir tartışmada en uç 2 örneği karşılaştırarak savunma yapmak en ucuz yollardan biridir. Bunu sende iyi biliyorsun ki anlatmak istediğimiz bu değil, anlatmak istediğimiz Türkçe'i elimizden geldiğince düzgün kullanılmasını teşvik etmek. Yoksa hiç bir ingiliz de Kraliçe Elizabeth gibi konuşmuyor. anlamak istememek ile anlayamamak arasında bir fark yoktur.
Şuan konuşmuorm bile Sadece bir Forum a post atıyorum amacım yazdığımın anlaşılması. Türkçenizi kompozisyonlarınızda konuşturun msn nicklerinde değil. Herhalde kuralları biliyorum Günlük yaşamda saçma salak kelime ekleyenlerden ben de rahatsızım. ha ayrıca sandığınız gibi değil ingilizler de Amerikanlar da bizim gibi kısaltıyor bozuyor saçma salak şeyler yazıyor... Lütfen sanal hayatı şu kadar ciddiye almayın.
Yahu cümlemi iyi oku "hiç bir ingiliz de Kraliçe Elizabeth gibi konuşmuyor.". Bende zaten o kadar dikkat ettiğini söylemedim. Burası bir forum, anlık mesajlaşma alanı değil. Bodozlama virgül nokta vs kullanmadan veya şu kelimeyi kullanırken hangisi daha anlışılabilir ? "gzl" "qzl" "güzel"
Poponuzu yırtsanızda bunun öyle kolay kolay önüne geçilebileceğini zannetmiyorum. Yabancı dillerin baskınlığı, özentiliği hayatımıza her yönüyle girmiş.

Türkçemiz, Turkcheleşmesin...!

Diyenler bile Türkçe olmayan nickler kullanıyor. Bu konu her yönüyle ele alınması gereken bir durumdur. Gerçekten Türkçemiz, Turkcheleşmesin diiyorsak tepeden tırnağa ikna edici olmak lazım.
Lucretius : Burası bir forum, anlık mesajlaşma alanı değil. Bodozlama virgül nokta vs kullanmadan veya şu kelimeyi kullanırken hangisi daha anlışılabilir ? "gzl" "qzl" "güzel"

Katılıyorum..

-------

xwerswoodx :
Vebruer : Soru işaretinin olmasının sebebi oradaki "niye" kelimesi :) halen aynı hata bulma hevesleri içindesin. Ben tekrar üzerine basa basa söylüyorum;

Vebruer : Tabi ki yapıyorum hata, bu gayet doğal. Ama hatamı gördükten sonra bir daha yapmamaya dikkat ediyorum. Nedir ki bu hata bulma hevesi?

ben hata bulma çabasında diilim sen hata yapmadığını ıspatlama çabasındasın ben kimse alınmasın sadece örnektir die üstüne basa basa söyledim :D

Hata yapmadığımı ispatlama çabasında olsam niye "hata yapabilirim" diyorum? Sana tavsiyem, yazdıklarımı bir daha oku :)
Lucretius :
Death_Rider :
Yahu cümlemi iyi oku "hiç bir ingiliz de Kraliçe Elizabeth gibi konuşmuyor.". Bende zaten o kadar dikkat ettiğini söylemedim. Burası bir forum, anlık mesajlaşma alanı değil. Bodozlama virgül nokta vs kullanmadan veya şu kelimeyi kullanırken hangisi daha anlışılabilir ? "gzl" "qzl" "güzel"
Ben hepsini anlayabiliyorum biraz başkalarının açısından bakın bazı insanlar sizin egibi düşünmeyebilir. Fikirlerinizi insanlara benimsetmeye çalışıyorsunuz bir insan Turkche yazmak istiyorsa öyle yazar. isterse kanji yazsın sorun değil. Size veya kültürümüze bir zararı yok. Ne zaman ki bu yazm şekli sanal alemin dışına akar o zaman dur demek gerekir.( dip not: Lucretius ben hala konuşmadığımız, post attığımız konusunda ısrarcıyım. Bunu ayırt etmek lazım)
Death_Rider :
Lucretius :
Death_Rider :
Ben hepsini anlayabiliyorum biraz başkalarının açısından bakın bazı insanlar sizin egibi düşünmeyebilir. Fikirlerinizi insanlara benimsetmeye çalışıyorsunuz bir insan Turkche yazmak istiyorsa öyle yazar. isterse kanji yazsın sorun değil. Size veya kültürümüze bir zararı yok. Ne zaman ki bu yazm şekli sanal alemin dışına akar o zaman dur demek gerekir.( dip not: Lucretius ben hala konuşmadığımız, post attığımız konusunda ısrarcıyım. Bunu ayırt etmek lazım)

sanal alemin dışında olmadığını nereden biliyorsun çevremdeki bazı insanların bu tür ACİZ konuşmalarını görüyorum dikkat ettiysen avrupa yakası diye saçma bir dizi vardı orada selin diye de aptal bir karekter vardı o selin'den sonra millet bozulmaya başladı.ayrıca bir insan dilini daha nasıl kaybedebilir şuan sanal alem başta olsa bile dilimizi kaybediyoruz.Atatürk'ün söylediği söz gerçekleşecek sanırım.Bu arada bir araştırmayı sizinle paylaşayım:

-Her yıl yaklaşık 1000 dil kayboluyor(unutuluyor)..
Bazı arkadaşlar var evet Napher Dmm sefiom diyen ama güzeli gzel diye yazan arkadaşlarda var ( en başta ben ) yane yabancı dillerin dilimiz üstünde ağırlıgı var demiş bi arkadaşımızda bence pek fazla yok zaten TURKCHE leştirenlerde EMO yada ROCK'cuyum diyen 15-17 yaş arasındaki olgunlaşma aşamasındaki arakdaşlarımız değilmi cok düzgün türkçe yazmıyorm belki ama ne blm ya 9-10 sendir klavye başındayım.Burda büyüdüm(kalvye başında) , kötü örneklerle büyüdüm.Kendimi düzeltmem gerekir ama ne blm sanırım tek sorun tembellik ? :utangac2
ya bakın japon dilinde okuyorum ben :D kısaca bi örnek vereceğim bildiğiniz gibi japonlar 3 alfabe kullanır hiragana katakana kanji Hiraganayı bazı yerli sesleri vermek için katakanayı yabancı kelimeleri yazmak için kullanırlar. Hocamıza sorduk biz eğer örnek Watashi yazacağımız zaman kanji değil hiragana kullanırsak ne yapmış oluruz dedik. Dedi ki Anlaşılır, ama bu 15-16 yaş kız çocuklarının kendini şirin göstermek için yaptığı bir çocukluktur. Bizde de aynısı ben hiç 25 yaşında böyle konuşan birini görmedim. İnsanlar belli bir yaşın altındayken saçmalar sonra yolu bulur. E msnlerinizde 15-20 yaş arası insanlar ekli sürekli, şöyle açıklıyim düşüncemi mesela çevremizde bir çok emo punk metal gibi akımlara kapılmış insnalar görüyoruz pembe saçlılar uzatanlar fln ama belli bir yaştan sonra hepsi normale dönüyor konuşmaları da olgunlaştıkça düzelir. 100 bin kişi saçmalıyor diye türkçemiz bozuluyor falan demeyin insanlar kitaplarının kenarlarına niçin küçük süsler çiziyorsa o yüzden böyle yazı yazıyorlar fark ettirmek için kendilerini bir farkları olsun istiyorlar.
+1 katılıorm bnde bunu demek istemiştim:D
Death_Rider : ya bakın japon dilinde okuyorum ben :D kısaca bi örnek vereceğim bildiğiniz gibi japonlar 3 alfabe kullanır hiragana katakana kanji Hiraganayı bazı yerli sesleri vermek için katakanayı yabancı kelimeleri yazmak için kullanırlar. Hocamıza sorduk biz eğer örnek Watashi yazacağımız zaman kanji değil hiragana kullanırsak ne yapmış oluruz dedik. Dedi ki Anlaşılır, ama bu 15-16 yaş kız çocuklarının kendini şirin göstermek için yaptığı bir çocukluktur. Bizde de aynısı ben hiç 25 yaşında böyle konuşan birini görmedim. İnsanlar belli bir yaşın altındayken saçmalar sonra yolu bulur. E msnlerinizde 15-20 yaş arası insanlar ekli sürekli, şöyle açıklıyim düşüncemi mesela çevremizde bir çok emo punk metal gibi akımlara kapılmış insnalar görüyoruz pembe saçlılar uzatanlar fln ama belli bir yaştan sonra hepsi normale dönüyor konuşmaları da olgunlaştıkça düzelir. 100 bin kişi saçmalıyor diye türkçemiz bozuluyor falan demeyin insanlar kitaplarının kenarlarına niçin küçük süsler çiziyorsa o yüzden böyle yazı yazıyorlar fark ettirmek için kendilerini bir farkları olsun istiyorlar.

"Başkası yapıyorsa sende yapabilirsin" bu mu senin anlayışın? 14-15 yaşında güzel Türkçe konuşmak varken? niye "Yha bi bırah yhafrhum" demeyi tercih ediyorsunuz? Ayrıca bu bizim dilimizde olan bir başka alfabeden oluşmuyor :) tamamen şirin gözükmek için yapılan özentilikler. 14-15 yaş insanın gelişme dönemine girdiği yaşlardır. Bir çok özellik o yaşlardan sonra belli olur. Böyle şeyleri desteklemeni gerçekten istemem. Ama tabi ki senin düşüncen buna da bir lafım olmaz. Sen bilirsin..
Vebruer desteklemiyorum böyle bir şeyi kastetmedim. Nasıl 1 yaşındaki çocuklar altına sçıosa 14-15 yaşında da böyle şeyler yaparlar. Türkçemiz elden gidiyor diye yaygara yapmaya gerek yok normal şeyler bunlar. Ha Türkçemizi güzel güzel konuşmak varken demişsin. Üstüne basa basa söylüyorum.3-5 magazin programı ve 1-2 velet dışında böyle konuşan yok kaldı ki elimizde klavye varken yazışıyoruz konuşmuyoruz arkadaşlarının arasında istanbul türkçesi kullanmassın değil mi? öyle düşün burada da aynı şekilde bozuk ama anlaşılır yani halk dili kllanıyoruz bir nevi. Bence dilimizin bozulduğunu, kaybolduğunu düşünenler 3-5 emonun Türkçeyi katletmesine değil, Deformasyon , Enflasyon, Cover, Fitness, envanter gibi kelimelere türkçe karşılık bulunamamasından dem vursun. Chok Süpper yzdı diye bozulmaz bir dil ha gerçi böyle yabancı kelimelerin girmesinden de bozulmaz :D. Bu kadar yazdım bir toparlıyim, Sesli harfleri falan kullanmayanların dışında böyle değşk şeyler kullnanların yaptığı çocukluk, Ama bunlardan olay çıkanların yaptıkları daha büyük çocukluk. Türk filmlerinde yıllarca saçma sapan replikler kullanıldı değişik konuşma stilleri hepsi unutuldu bu da bir akımdır geçecektir.
eğitim şart
Egiyim sart bu dagdan 34 tane pkk ındırmekle olmuyopr tayyip efendi

Üye Ol veya Giriş Yap

Bu forum başlığına mesaj atmak istiyorsanız hemen üye olun veya giriş yapın.