8-0 ile bu olayı hangi kafayla bağladınız ?
Fenerbahçe'nin geçen seneler son anlarda kaçırdığı şampiyonluklar ve kaç senedir alamadığı Türkiye Kupası
eğer şike vs bir olay var ise fener üstte belirttiklerimi şansa bırakmazdı. Ayrıca fener bu dönem 5 farklı dalda şampiyonluk kazandı bunlarda mı şike? Haberleri izliyordum en çok dikkatimi çeken bucaspor şike iddası. Ve hemen şu haber aklıma geldi :
Futbolda, Ziraat Türkiye Kupası (C) Grubu'nda Fenerbahçe'yi deplasmanda 3-2 yenmeyi başaran Bucaspor, kupada 2. maçını da galip tamamlamayı başardı.
Niye bunda şike olmadı Fenerbahçe için bu kadar önemli bir maçta? Kaç milyon taraftarı bu kupayı almasını beklemekte hiç düşündünüz mü? Daha bir sürü örnek var ancak arkadaşlar şu bir gerçektir ki Fenerbahçe Türkiye'de yerini çok sağlamlaştırmış bir takımdır maddi ve manevi olsun. Eğer bir haksızlık var ise bunun peşini bırakmaz tabiri caizse sorgulama sırası fenere geçer.
@Beşiktaş için söylediğin iddia konusuna yukarıda cevabımı vermiştim değil mi ? Ne var ne yok aydınlatılsın,gerekirse cezamızı çekeriz demiştim.

Şu anda fener içinde iddia durumunda herşey , mahkeme sonucu açiklanmadan hiç birşey belli olmaz ki açiklansada görücem yüzünüz halini zaten :)

@.Şike yapan klüp alt lige düşer.Şike için geç bile kalındı,herşey Türk futbolu için diyip Fener'in düşmemesini savunup yasayı yokmuş gibi görmek süper mantık.

Eğer böyle birşey varsa tabi ki düşmeli diyorum fakat türk ligi buna müsait olmadiklari için düşüremiyeceklerini buraya iliştiriyorum , halen ısrarla anlamamaya çalişiyorsun yada bilerek anlamiyorsun.Gerekirse yasa değişir yada fenerbahçenin suçunu değiştirirler vs , bunun yollari bulunur.

Fenerbahçe düştüğünü varsayalim ;

- Istanbul ve türkiyenin çeşitli yerlerinde yoğun şekilde eylemler düzenlenicek.
- Digitürk üyelikleri kapatilacak ve digitürk ihalenin yeniden düzenlenmesini talep edicek.
- Takımlar arasi paylaşilan para orani azalicak.
- Superligdeki bazi sponsor firmalar geri çekilecek.
- Bazi takımların sponsor firmalari geri çekilecek.
- Maç galibiyet ve beraberlik primleri azaltilacak.
- Futbolculara ödemelerde sorunlar yaşanacak.
- Transfer döneminde alanacak oyuncu sayıları azaltilmak zorunda kalinicak vsvs.

Dediğim gibi fenerin en büyük cezasi eksı puanla başlamak olur , lig düşürmeyi kimse göze alamaz.Ha yasa öyle diyormuş böyle diyormuş pek önemli değil bizim ülkemizde.

Zarar görecek takım sadece kendisimi yoksa diğer takımlardamı olur görürüz , tabi ki düşürülürse :D

@Şu lafına koptum da sanki bir çarpıklık var " cemaat osurursa imam sıç.r"

haha şimdi okuduğumda bende anladım :D , insaniz sonuçta olur böyle hatalar , ne demek istediğimi anladın veya anladınız zaten.

@Taraftarla yönetimi bir tutmakta müthiş bir zihniyet yapısı

Taraftar xxx oyuncuyu istemiyorsa veya sevmiyorsa , sen gidip o xxx oyuncuyu transfer edebilirmisin?
Sen kendin diyorsun rakıbı olduğu takımı sevmez diye , demirören sence fenerin mi şampiyon olmasini istedi trabzonun mu.Aslında sen kendin ile çelişiyorsun bunun farkında değilsin.

@Xantier

Şike sadece bu yıla mahsus birşey değil yıllar boyudur süren birşey.Haluk ulusoy dönemınde galatasarayin neler yaptiği apaçık ortada , ondan eskilerdende çok kasıtlı hatalar var , bu yıl artık temiz futbol için dur dediler ki doğru olani yaptilar.

Bu konu Rhinehart tarafından düzenlendi(2011-07-07 12:50, 12 yıl önce)
Eğer iddaalar kanıtlanırsa fenerbahçe küme düşürülmezse eğer ondan sonrası için kötü olur önü engellenemez ?
Yazıları okudumda taraftarlar arasında söylentiler şöyle olsun böyle olsun ligde kalıp -30 puanla başlamaya bile razı olmayanlar var -10 la başlansın felan deniyor o zaman bundan sonraki kişiler neden aldırsınki federasyona şike yaparlar -10 la başlarlar küme düşmezler vs vs.
Eğer kanıtlanırsa ben ligden düşürülüp -30 puanla başlaması taraftarıyım.
dikkat! konuyla alakasiz mesaj icerir.

*bir ultima online sitesinin son 3 gundur tum hitlerinin bu konudan geliyor olmasi acayip sacma bir durum.*
satın alır 18 maçta 17 yapar yine :D kapğatır -30 puanı :D
Aiakos : Fenerbahçe'nin geçen seneler son anlarda kaçırdığı şampiyonluklar ve kaç senedir alamadığı Türkiye Kupası
eğer şike vs bir olay var ise fener üstte belirttiklerimi şansa bırakmazdı. Ayrıca fener bu dönem 5 farklı dalda şampiyonluk kazandı bunlarda mı şike? Haberleri izliyordum en çok dikkatimi çeken bucaspor şike iddası. Ve hemen şu haber aklıma geldi :
Futbolda, Ziraat Türkiye Kupası (C) Grubu'nda Fenerbahçe'yi deplasmanda 3-2 yenmeyi başaran Bucaspor, kupada 2. maçını da galip tamamlamayı başardı.
Niye bunda şike olmadı Fenerbahçe için bu kadar önemli bir maçta? Kaç milyon taraftarı bu kupayı almasını beklemekte hiç düşündünüz mü? Daha bir sürü örnek var ancak arkadaşlar şu bir gerçektir ki Fenerbahçe Türkiye'de yerini çok sağlamlaştırmış bir takımdır maddi ve manevi olsun. Eğer bir haksızlık var ise bunun peşini bırakmaz tabiri caizse sorgulama sırası fenere geçer.

Doğru söze ne hacet.
Şuandaki şike iddalarında kafamı karıştıran 2 nokta var ;

1)
Fenerbahçenin şampiyonluğu son haftalarda kaçırdığı seneler lig gayet temiz şampiyon olduğunda mı şaibeli oluyor ? Akıl baliğ bir insan zaten bu sezonda yapılan maçları incelerse bazı şeylerin farkına varıcaktır.

2)
Emenike ye maçta oynamaması için para verilirken görüntüler kaydedilmiş.

Şimdi olaya mantıksal açıdan bakıcak olursak tabiri caiz ise rüşveti kabul eden bir futbolcunun maçta oynamaması değil de kendine maç içerisinde olupta oynuyamıyor izlenimi verdirmesi rakibin ( rüşveti veren kişi/kurum ) un yararına olmazmı ? Sonuç itibari ile Emenikenin yerine giricek olan futbolcu şikeden bi haber olduğundan rüşveti kabul eden Emenike den daha iyi oynuyacaktır.

Liste böyle uzar gider fakat lafı fazla uzatmak istemiyorum , bu arada eğer Fenerbahçe SK nın şike yaptığı tatmin edici kanıtlarla ispatlanırsa taraftarlığını bırakıcağım.
Dikkatini çekerim fenerli yöneticilerin hepsi,sivas kalecisi,sivas başkanı,bülent uygun,ümit karan tutuklu yargılanmak üzere cezaevine gönderildi.Aynı anda aziz yıldırım tutuklanma talebiyle mahkemeye yollandı.Beşiktaş başkanı ise şu anda takımla beraber yurt dışında.Sence hangisinin durumu daha ciddi ?

Açıkça söyleyebilirim,Türkiye ligi senin umurunda falan değil.Senin umurunda olan tek şey yeterki Fener düşmesin zihniyeti yapısı.Şu dediğine bakarmısın;gerekirse yasa değişir(!),yada fenerbahçenin suçu değiştirilir(!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!).Bunları söyleyen kişiliğe sahip birisine ne desen fayda etmez.

Türkiye'nin heryerinde eylem yapsanız ne olur yapmasanız ne olur.Bellerinize bombalar bağlayıp halkın arasına mı dalacaksınız?Zaten bu ülke hergün eylem görüyor,bunun üstüne birde dağdaki teröristle uğraşıyorken siz bunlardan daha ileriye gidip ne yapabilirsiniz? 3 gün ağlar zırlar geri dönersiniz.
Digitürk,Tff kabul etmediği sürece istediği kadar yeni sözleşme önersin.Paşa paşa o parayı verecek.Diyelim ki yeni sözleşme yapılmadı.Zaten yayıncı kuruluş fenere %30 gibi bir para veriyor.Zaten fener düşünce bu parayı vermicek.Zararı biraz fazla olur ama onlarıda çok fazla etkilemez.
Süperlig'den bir sponsoru çekilmesi için sözleşmesinin bitmesi gerekir.
Bazı takımların sponsorları neden çekilsin ? Bizim formamızdaki sponsorun Feneri bağlayan tarafı nedir?
Belki bilmiyorsun da yapılan transfer yapan küçük bütçeli klüpler 18,24,36 aylık taksitlerle transfer yapıyorlar.Hiç olmazsa her önüne gelene milyonlarca eurolar dökemiyecekler.Ayrıca Fener düşerse Avrupa'ya gidecek olan Anadolu kulüplerinin şansı daha da artacak.

Peki birde Fener düşürülmezse olacaklara bakalım.

1- Tff şike yapana göz yumduğu için bir daha hayatta şikenin önüne geçemeyecek.Fener'in oynadığı her maçta en ufak görülen hatalar bile Tff'e inanılmaz baskılar uygulanacak.Madem yapan cezasını çekmiyor,bende yapayım mantığıyla hareket edilecek.Diğer hiçbir günahı olmayan takımlar ayaklanacak.
2- Hani marka değeri diye sayıklayıp durduğunuz şey var ya Fener düşürülmezse sen ozaman gör bakalım dünyada Türkiye diyince insanların ne düşüneceğini.
3- Adam akıllı hiçbir oyuncu ve hoca transfer için Türkiye'yi düşünmeyecek.
4- Eğer Fener düşürülmezse Uefa'nın yüzde birlik bile şüpeniz varsa cezayı uygulayın koşulu çiğnenmiş olacak.
5- Fener düşürülmedi,6 ay sonra mahkeme sonuçlandı ve Fener'in yaptığı şike ortaya çıktığında lig anında iptal edilecek.
6- "5." maddeye göre lig iptal edilince Uefa Türkiye'yi Avrupa kupalarından 5-6 yıl gibi bir süreliğine men edecek.

Şimdide Türk takımları Avrupa kupalarından men edilirse olacaklara bakalım;

1- Asıl bu sefer hiçbir firmayla forma sponsorluğu için anlaşma sağlanamayacak.Sağlansa bile eski verdikleri parayı vermiyecekler.
2- Avrupa'ya gidemeyen her takımın oradan gelecek olan yayın paraları,maç paralı vs gelmeyecek.
3- Avrupa kupalarından gelmeyecek paralar yüzünden Avrupa için yapılan transferlerin asıl bu sefer paraları ödenemeyecek.
4- Avrupa kupalarında olmadığın için hiçbir şekilde düzgün oyuncu transferi yapamayacaksın.
5- Milli takımın dahi Avrupa kupalarına gidişi durdurulacak.
6- Hatta dünya kupası zamanına denk gelir ve UEFA durumu Fifa'ya iletirse dünya kupasına da gidilemeyecek.
7- Türkiye'nin ömrü boyunca alnına kazınmış bir kara leke olarak kalacak.
8- Uefa'da şu anki görevliler hariç görevliler bulundurulmayacak.
9.Her yıl sadece 2 takımın Şampiyonlar ligine katıldığını varsayarsak bu takımların geliri 40-50 milyon civarında.Belkide faha fazla.2 takım olduğuna göre buda 70-80 milyon civarı tutuyor.5 yıl gibi bir sürede toplam zarar 400 milyon tl e yakın belkide daha da fazla.Birde Uefa kupasına gidecek takımlar var onları saymıyorum bile.

Aslında liste uzar gider.Maddeleri okuyunca aklına getirmeye çalış yan etkilerini.Bir örnek vereyim.Avrupa'da oynayamayacağın için yapacağın sponsurluklardan,reklamlardan daha az para alacaksın gibi !

Bunları göze alıyor musunuz ?

Taraftar yönetim olayına gelelim.Tabata,Mehmet Aurelio,Bebe,Nihat,Serdar Özkan,Gökhan Zan vs uzar gider şimdi aklıma gelmedi.

Taraftar istediği gibi konuşur.Çünkü yarın öbürgün onların hesap verecekleri kimse yoktur.Taraftar işine gelecek herşeyi ister.Şu oyuncuyu alın der,kulübun durumunu bilmediği için oyuncu alınmayınca yönetime küfür eder.İstediği oyuncu alınsa,takım kötü gitse yine yönetime istifa diye küfür eder.Çünkü taraftar dediğin olay,binlerce farklı kişilikten oluşur.Binlerce farklı zihin yapısındaki insanların görüşünü tek bir kişiye yüklemek ne kadar doğrudur ?
Benim kendimle çeliştiğim falanda yok benim dediklerimi düzgün anlamadağın için sana öyle geliyor :D

Bir de Türkiye Kupası,5 dalda şampiyon olduk bunlarda mı şike ve son anda kaybedilen şampiyonlukar için konuşanlar vardı sitede.Onlar içinde birşeyler söylicem.

Sizin 4 branşda şampiyon olmanız 5. branşda da şampiyon olacağınız anlamına gelmez.5. branşda alınan haksız galibiyet diğer 4'ü için söylenemez.Birinde şike yaptınız diye hepsinde de yapacağınız sonucunu da ortaya çıkarmaz.

Türkiye Kupasında kupayı almanız için haliyle finalde şike yapmak gerekir.Eğer finaldeki rakibi Anadolu kulübüyse Avrupaya direk gitme iddiası sebebiyle maç satacağını sanmıyorum.Bu biraz takımların ligdeki ve kupadaki durumlarına göre değişir.Sivas şampiyonluğa giderken Mecnun Otyakmaz,aman ben Fener kongre üyesiyim Fenere bu maçta yatalım biz şampiyon olmasakta olur demiyeceği gibi.Zaten ezeli rakipleride haliyle buyur al kupayı demez.

Son anda kaybedilen şampiyonlukta ise 2006'daki mi ne onu izlemedim sadece radyodan dinliyordum arabada olduğum için.Onun için şike yok veya var diyemem.Fakat Fener - Trabzon maçında Türkiye'nin 4 büyüklerinden biri,aynı zamanda Şenol Güneş gibi bir teknik adamın olduğu takımın şike yapacağını mı düşünüyorsunuz? Belki oyuncularını kandırabilirsin fakat,ozamanda hocanın çıkartamıyacağı adamı alman gerek.Çıkartılmayacak oyunculara baktığımızda da o iş zor görünüyor.

Son olarak ekleyeceğim şudur ki sözde arma sevgisine sahip olanlar,sözde Fener aşkı bambaşkadır kupayla ölçülmez falan filan diyenler,son konuşmasından ötürü Fenerbahçelilerin "Satılmış!" diye nitelendirdikleri Ziya Şengül'ün o konuşmasını dinlesinler.O zaman kimin gerçekten armaya aşık olduğunu göreceklerdir.Bu arada hiçte sevmem Ziya Şengül'ü.
yazinin hepsini okumuyacağim zamanım yok zaten , fakat 5-6 yıl gibi bir men söz konusu değil.Şike ortaya çikarsa lig iptal edilmez.Fenerbahçe küme düşer , aldiği puanlar tüm takımlara + olarak yansıtılır nerden duydun bu hürafeyi bilmiyorum.

@Tff şike yapana göz yumduğu için bir daha hayatta şikenin önüne geçemeyecek.Fener'in oynadığı her maçta en ufak görülen hatalar bile Tff'e inanılmaz baskılar uygulanacak.Madem yapan cezasını çekmiyor,bende yapayım mantığıyla hareket edilecek.Diğer hiçbir günahı olmayan takımlar ayaklanacak.

Şuanda elle tutulucak kanıt ve deliller yok EUFA'ninda cevapi çok sert oldu zaten ;
" UEFA BAŞKANI MİCHEAL PLATİNİ : ''Eğer TFF bize yeterli delil sunmazsa TFF'ye ceza vereceğiz.. Ayrıca yeterli kanıt olmadığı sürece FENERBAHÇE SPOR KULUBÜ şampiyonlar ligine katılacaktır '' dedi. "

Şike sadece bu seneye mahsus birşey değil , her sene olan fakat durdurulamayan birşey bu sene durdurulmak istedi.Şike istiyorsan BEŞİKTAŞ-TRABZON maçini izle , goldan sonra verilen ofsaytta bile itiraz yokken ve rüştünün sağa giden topa sola uzanması kadar apaçik şaibeler varken , sadece fenerbahçenin cezalandırılması nekadar doğru bence anlayabilirsin.Sen gurur meselesi yapmişinki paso fenerin düşceğini söylüyorsun ki şuanda kimsenin elinde %100 bir kanit yok.
Expert
34.0001
Gerçekten böyle bir şey varsa, karışan HERKES cezasını çeksin ama geçmiş yıllara dönük, geniş kapsamlı bir dava olsun. Takım olarak ceza alıyorsak da -30 başlama falan olmasın, direk ikinci ligden başlayalım, bütün takımlar sıkıntı çeksin.
İşin ilginç bir kısmı var, italyadaki olaylar yeniden şekilleniyor. İnter'in de malum sene hakemlerle bir şeyler yaptığı ortaya çıktı. Doğruluğu kanıtlanır da eğer juventus aklanırsa, klübün uğradığı maddi zararı karşılayabilecekler mi, merak ettiğim bir durum. Aynı durum fenerbahçeninde başına gelebilir, şu an da kişilerin suçları sabit bulunmadı, bildiğim kadarıyla tutuklu yargılanıyorlar. Peki insanlar neden tutuklu yargılanır? Suçlandıkları konu hakkında ortaya çıkabilecek delilleri karartma ihtimalli varsa, tutuklu yargılanırlar. Dava süreci en az 6 ay süreceği gözüküyor, ortaya çıkacak delil ve tanıklar neticesinde uzama ihtimali de var. Lig başlarken fenerbahçe düşürülür, şampiyonluğu alınır ve 6 ay sonra davanın sonucunda fenerbahçe aklanırsa ne olacak?
İşin bir de yayıncı kuruluş boyutu var. 650 milyon lira gibi bir para ile 18 takımlı ve türkiyenin en çok taraftara sahip üç takımından biri olan fenerbahçeninde bulunduğu bir ligin yayın ihalesini kazandılar. Yine bildiğim kadarıyla sporda şiddet yasası ve tff nin bilimum yönetmeliğinde, suç işleyen takımları ligden düşürmek bariz biçimde yer alırken, takımları çıkarmakla ilgili bir bölüm geçmiyor. Şu an ki durumda en kötü senaryonun gerçekleşmesi halinde, yani fenerbahçe,eskişehir ve sivassporun ligden ihraç edilmesi halinde, 15 takımlı ve 2 büyüklü bir lige digiturk nasıl bir tepki verecek. Sözleşme konusuna gelince, digiturk gibi büyük bir firma boş kağıda imza atmayacaktır. Takım sayısı ile alakalı bir tek taraflı feshetme maddesi vardır, federasyonun -30 diye kıvranması da bence bundan kaynaklanıyor.
Takım çıkartma konusunda playoff'larda oynayan takımları çıkartacaklarıyla ilgili bir kaç bilgi gördüm ama, doğruluğundan emin değilim. Playoff ta oynayan takımlar sırası ile çıkarılabilirmiş, ama kesin bir bilgim yok açıkcası.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 38'inci maddesinin dördüncü fıkrası; "Suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar, kimse suçlu sayılamaz."

Aziz yıldırım'ın tutuklanma talebiyle mahkemeye sevkedilmesi, o mahkemeden çıkması muhtemel tutuklu yargılanma kararı, türkiye cumhuriyeti anayasasının yukarıda belirttiğim maddesinde de görüldüğü gibi, aziz yıldırımın ve diğer tutuklu yargılananların suçlu olduğunu şimdilik kanıtlamayacak.
Özet olarak; futbola şike karıştıran herkesin spordan men edilmesini dört gözle bekliyorum.
Sevgiler.

dip not: daha önceki spor tartışmalarında olduğu gibi burada yazdığım bir ton satır içinden tutup 1 satırı alıp ona cevap olarak 10 satır yazarsanız, karşılık vermeyeceğim.
Yazının tamamını okuyup cevapladığın zaman genişce açıklamamı yaparım.Sadece yazdıkların için ufak cümleler yazıyım ki sonradan güme gitmesin.

Spor hukuku uzman Avukat'ı,eski dönemlerde Tff başkanlığını yapmış kişi.

Tutuklu yargılanmalar,açıklamalar.

Elinde var delil belge sen koşmak savcılığa.Ben var gurur meselesi yapmak.
Azizi tıktılar içeri :D ahah Fenerliler şimdi sırada ne hikaye anlatacak, merak ediyorum.Hani önce şike yok diye ağladınız, sonra deliller cıkınca şu maç şöyle bu maç böyle diye ağladınız, şimdi? Merak ediyorum :) Arkadaşın biride Şike şike şampiyon demişti saygılar o arkadaşa :D
Şimdide milyon dolarları gardiyanlara verir.
İnsanlar hala olaya geçmişin acısı veya bazı insanların madara oldular diye bakması, beni gerçekten üzdü. Ancak olsun Trabzonspor ya da Beşiktaş taraftarlarının yaptıkları ve yöneticilerinin yaptıkları ortada. Bugün Trabzonspor ve Beşiktaş kulüplerinden de gözaltına alınanlar oldu ve hiç birinin haberi ve görüntüleri ne bir Fenerbahçe gibi ne de bir Aziz Yıldırım gibi oldu. Tamamen sakin ve üstü kapalı şekilde gözaltına alınmalar gerçekleşti, medyanın taraftarı olduğum Fenerbahçe takımına karşı aldığı bu tavrı tamamen kınıyorum.

Ancak, başta Galatasaray kulübünün yeni başkanı Ünal Aysal olmak üzere tüm Galatasaray kulübü ve taraftarlarını buradan canı gönülden tebrik etmek istiyorum. Düzcede gözlere pek çarpmasa da oradaki Galatasaraylı taraftarların sayısı gerçekten çoktu, açtıkları karton pankartlar ve attıkları sloganlar, daha sonrasında kulübün bu konu hakkında ki yayınları durdurması ve Ünal Aysalın Fenerbahçe kulübünün yanında olduklarını belirtmesi beni gerçekten mutlu etti. Şuanda burada yapılan kötü yorumlar, suçlamalar veya medyanın bu tavrı çokta umurumda değil. İnsanların bu kadar kötü olması beni üzdü.

Üye Ol veya Giriş Yap

Bu forum başlığına mesaj atmak istiyorsanız hemen üye olun veya giriş yapın.