Neran : Illa sert bir dil ile cevap vermem gerekiyor sanirim.

Verilen cevaplarda 5x clientlerin kullanildigi projelerin oldugunu söyledik. Bu bizi alakadar etmez o nedenle, Sphere'in sorunu degildir bu. Kullanmayan varsa, bilgisizliklerindendir. Oku lütfen.

5x client kullandiktan sonra sorun olmayacagindan, neyi düzeltmekle ugrasaim?

Ayrica Sphere'de herkes her seyi yapar gibi anlamsiz bir cümle de kimse kurmadi saniyorum ki. Ya sen yanlis anliyorsun, ya da yanlis anlamak istiyorsun, veya yanlis anlamak isine geliyor. Sphere'de teknik olarak her seyi yapmak mümkündür diyoruz kac mesajdir, yapabileni vardir yapamayani vardir...

Sphere'de her yapilan kodun bir acigi bulunuyor gibi bir cümle kuruyorsan, sen kusura bakma ama ne kodlamadan, ne runuo'dan, ne de sphere'den anliyorsun. C#'da da kötü yazilan bir kodun aciklari bulunabilir, Sphere'de de. Kodlari kim yaziyorsa onun marifetidir bu. Neye dayandirarak söylüyorsun böyle bir seyi anlamis degilim.

Iyi niyetle güzel güzel tartisalim diyoruz, pisman ediyorsunuz.

Ozaman Sorun Shperede Değil , Scripti Yazanda , Connectoru Yazanda ? , Öyle Gözüküyor :O_o
bizde onu söylüyoruz :D
Adept
4.3
Aynen öyle Falcon. :) (Profesyonel Sunucu Anlayisi ve Türkiye'de Yapilan Hatalar adli bir makale yaziyordum ki, USden refresh geldi upuzun yazi gitti, onu gönderebilseydim daha iyi anlayabilirdin beni de, maalesef olmadi..)
Neran : Aynen öyle Falcon. :) (Profesyonel Sunucu Anlayisi ve Türkiye'de Yapilan Hatalar adli bir makale yaziyordum ki, USden refresh geldi upuzun yazi gitti, onu gönderebilseydim daha iyi anlayabilirdin beni de, maalesef olmadi..)

Türkiye'de Yapılan Hatalar İnsanın Kafasını Karıştırıyor Napalım :? Bazı Konularda Yalnış Anlaşılabiliyor Kusuruma Bakmayın ;( .
Astrafast : way tartışma fena.
nese biri bana oynancak
sphere veya run uo server söylesin türk olur cavur olur
cavur olsa daha ii sanki.
runuo söyliyecek varsada yardım etsin ++ .xD

UO Gamers Hybird, 8 seneden fazla zamandır açık, 1000 online ortalaması rekor 3200.
Falcon'un durumu anlaması güzel. 2sayfa öncesinde konuya getirdiğimiz boyut da buydu aslında. Yani sorun spherede değil. İşini bilen adam spherede istediği herşeyi yapar. Hatta runuoda olanların daha iyisini de yapar. Aynı şekilde "AYNI KİŞİ" runuo'da da üstün kodlar yazar. Ancak daha uzun yada daha kısa yollarla runuoda yapılan herşey sphere ile de yapılır. Ha bunu Türkiyede yapan varmı? YOK. Yapabilecek kişiler var mı? EVET var. Ancak aradaki fark Türkiyede bunu yapacak kişi sayısı 4-5, yapamayacak kişi sayısı 100lerce. Dönüyoruz yabancılara, sadece bunları yapabilecek kişiler kodla uğraşıyor. Türkiyede böyle birşeye saygı,talep gösterilir mi? Kesinlikle HAYIR. Çünkü Türkiyedeki player kitlesinin iyi-kaliteli sunucu anlayışı çok yanlış. Bu yüzden de aklı başında hiçbir insan böyle bir masraf-emek olayına Türkiyede girmez.

Şu sonuca varalım artık.
Kodlama kolaylığı açısından RunUO, Sphere'den daha iyidir. Kabul.
Ancak runUo'da yapılacabilecek herşey sphere ile de yapılabilir. Ha runuoda 2 saatte yazarsın spherede 2günde yazarsın ama yazarsın. Ha bunu 100 Türk scripterdan 1i yazar. 99u yazılamaz der, ki öyle denmesinin sebebi de barizdir. Ancak o 1kişinin yazmaması bunun yazılamayacağını göstermez. O kişinin böyle bir projeye girmek istemediğini gösterir.
Dolayısıyla da ayrı bir topicte(çünkü bu topic'in konusu bu değil) tartışılması gereken konu budur;
Bunun nedenleri nedir?

-Oyuncuların server kalite anlayışı farklı. Bir servera girdiğinde;
1-Sunucu sphere'in son teknojilerini serverına entegre edebilmiş mi?
2-Sistemleri uo,ya uygun mu? Sistemler sağlam mı?
3-Stafflar kendini kanıtlamış mı?
4-Eşyalar, komutlar, ingame sistem vb. uoya uygun mu?
5-Host özellikleri, devamlılığı kanıtlayacak belgeler vb. var mı?
6-Staff web sitesine hakim mi? Site-forum iyi kodlanmış mı? Görsellik var mı?
Bunları düzgün oturtmuş server ister paralı olsun isterse OSI'den daha pahalı olsun oynarım. Bu mantıkta olan Türk insanı da orada oynar.(KO'ya ayda 60tl verebilen vatandaşlarımız var.)

Peki bizim playerımız neye bakıyor;
0-Ph %1500 mü? (Ph full mü? Artık tamerda ph olmayan serverlara bile talep olmuyor..)
1-Online sayısı kaç?
2-Serverda bana edit yapabilecek tanıdık staff varmı?
3-Serverda çalıntı-alıntı script var mı? Bugını bildiğim bir kod bulunuyor mu?

Mantık böyleyken Run Uo ile yarışacak bir proje beklemeyin Türk UO Dünyasından. Ancak bu öyle bir proje gerçekleştirilemeyeceği anlamına gelmez. Yapılmalı mı? Müptelası olacağım bir yer olur ama olmasın. Çünkü türk playerı öyle bir serverı BATIRIR..
ee ben kendi kendimemi ögrenecem .
veya bildiniz bi site fln varmı anlatan run uo yu ?? Türkce Tbiki (:
konumuz online sayısı diil online sayısını spheredede 3200 yaparsın ama tanınman gerek öcne ben 2000 kişilik sphere serverde oynadığıımnız hatırlıyorum 0 lagda gerçi ücretliydi 4-5 sene önce birşeydi serverin adını bile hatırlamıyorum 2000 kişiydi 5 sene önce ownerler oarası anlaşmazlık olmasa şimdi 5000 i bile bulurdu anlayacağını tek üstünlük run uo diil run uo nun tek avantajı kodları daha hızlı yazabilme başka birşey yok :D
Bir örnek daha; gerçektir; isim vermeden yazacağım zaten yazdıklarımdan büyük ihtimal kim ve neyden bahsettiğimi anlarsınız.

X kişisi son 4sene içinde 6ayrı proje oluşturdu. 6adet server ismi yani.

Bu 6projenin 3ü 1er defa, 2si 2şer defa, 1i ise son olarak 1-2hafta önce 3. kez hayata geçirildi ve şuan açık. Bu 10kez açılan serverların ilki hariç(3kez açılan serverın ilk açıldığı) kalan 9 serverın scriptleri %90 aynı. Ne isimleri değiştiriliyor, ne rengi cismi vs değiştiriliyor. Sadece her açılan serverda 1-2sistem ya ekleniyor ya eklenmiyor. Bulunan sistemler de çogunlukla uoya aykırı, dengesiz ve birçok bug barındıran kodlardır. Staff kadrosu neredeyse hep aynı gidiyor. Neredeyse her serverda aynı kadro edit yapıyor. Neredeyse her serverda aynı site kodları aynı forum teması kullanılıyor. Hatta iş o kadar acıklı ki sistemler sekmesindeki yazılar 3 server boyunca aynen copy/paste yapılıyor. Kısaca birçok kez sadece iniden server adı değiştirilerek açıldı buralar.. Serverlar 2kez staff arası kavgadan, 2kez hosttan, ve geri kalanları da ihmal, zevk unsurları ve p 5ara tükenmesi gibi nedenlerle kapanmıştır. Bu durumu ise aklı başında herkes çok rahatlıkla görebilir. 1.sinde kanarsınız 2.sinde inanırsınız 3.sünde umarsınız ancak toplam 10 kez açılan bu proje dizisi her seferinde +150,200 player görmektedir. Bu da Türk playerının ne durumda olduğunu açıkca göstermektedir.

Bu konu Kaankha tarafından düzenlendi(2009-02-09 01:09, 15 yıl önce)
ben anladım sanki hangi serverden bahsettiğini ama adı aklımda yok ztn 2.side zaten aklımda olsada söylemem yani küçük düşürmeye gider ama benim aklımdaki serverden bahsediyorsan haklısın :)
Kaankha : Falcon'un durumu anlaması güzel. 2sayfa öncesinde konuya getirdiğimiz boyut da buydu aslında. Yani sorun spherede değil. İşini bilen adam spherede istediği herşeyi yapar. Hatta runuoda olanların daha iyisini de yapar. Aynı şekilde "AYNI KİŞİ" runuo'da da üstün kodlar yazar. Ancak daha uzun yada daha kısa yollarla runuoda yapılan herşey sphere ile de yapılır. Ha bunu Türkiyede yapan varmı? YOK. Yapabilecek kişiler var mı? EVET var. Ancak aradaki fark Türkiyede bunu yapacak kişi sayısı 4-5, yapamayacak kişi sayısı 100lerce. Dönüyoruz yabancılara, sadece bunları yapabilecek kişiler kodla uğraşıyor. Türkiyede böyle birşeye saygı,talep gösterilir mi? Kesinlikle HAYIR. Çünkü Türkiyedeki player kitlesinin iyi-kaliteli sunucu anlayışı çok yanlış. Bu yüzden de aklı başında hiçbir insan böyle bir masraf-emek olayına Türkiyede girmez.

Şu sonuca varalım artık.
Kodlama kolaylığı açısından RunUO, Sphere'den daha iyidir. Kabul.
Ancak runUo'da yapılacabilecek herşey sphere ile de yapılabilir. Ha runuoda 2 saatte yazarsın spherede 2günde yazarsın ama yazarsın. Ha bunu 100 Türk scripterdan 1i yazar. 99u yazılamaz der, ki öyle denmesinin sebebi de barizdir. Ancak o 1kişinin yazmaması bunun yazılamayacağını göstermez. O kişinin böyle bir projeye girmek istemediğini gösterir.
Dolayısıyla da ayrı bir topicte(çünkü bu topic'in konusu bu değil) tartışılması gereken konu budur;
Bunun nedenleri nedir?

-Oyuncuların server kalite anlayışı farklı. Bir servera girdiğinde;
1-Sunucu sphere'in son teknojilerini serverına entegre edebilmiş mi?
2-Sistemleri uo,ya uygun mu? Sistemler sağlam mı?
3-Stafflar kendini kanıtlamış mı?
4-Eşyalar, komutlar, ingame sistem vb. uoya uygun mu?
5-Host özellikleri, devamlılığı kanıtlayacak belgeler vb. var mı?
6-Staff web sitesine hakim mi? Site-forum iyi kodlanmış mı? Görsellik var mı?
Bunları düzgün oturtmuş server ister paralı olsun isterse OSI'den daha pahalı olsun oynarım. Bu mantıkta olan Türk insanı da orada oynar.(KO'ya ayda 60tl verebilen vatandaşlarımız var.)

Peki bizim playerımız neye bakıyor;
0-Ph %1500 mü? (Ph full mü? Artık tamerda ph olmayan serverlara bile talep olmuyor..)
1-Online sayısı kaç?
2-Serverda bana edit yapabilecek tanıdık staff varmı?
3-Serverda çalıntı-alıntı script var mı? Bugını bildiğim bir kod bulunuyor mu?

Mantık böyleyken Run Uo ile yarışacak bir proje beklemeyin Türk UO Dünyasından. Ancak bu öyle bir proje gerçekleştirilemeyeceği anlamına gelmez. Yapılmalı mı? Müptelası olacağım bir yer olur ama olmasın. Çünkü türk playerı öyle bir serverı BATIRIR..

Gerçekten Çok Doğru Konuştun. +1
amaç milleti karalamak değil zaten konu o serverlar da değil. Konu bu şekilde açılan serverların bu şekilde player çekmesi. Bu yüzden isim vermedim. Türk player kitlesinin anlayışını anlamak adına anlattım. Şimdi hangi işinin ehli kişi gidipte böyle bir kitle için günlerini gecelerini haftalarını vaktini parasını harcasın? Bu harcayamayacağı anlamına gelmez ama niye harcasın ki?
Kaankha : amaç milleti karalamak değil zaten konu o serverlar da değil. Konu bu şekilde açılan serverların bu şekilde player çekmesi. Bu yüzden isim vermedim. Türk player kitlesinin anlayışını anlamak adına anlattım. Şimdi hangi işinin ehli kişi gidipte böyle bir kitle için günlerini gecelerini haftalarını vaktini parasını harcasın? Bu harcayamayacağı anlamına gelmez ama niye harcasın ki?

Eskiden Millet Şak Diye Server açarda ha 1 ay ha 1 hafta gene tutardı . Ama Turk Oyuncu kitlesi edit basarak , başka serverin playerini çalarak Türk uo kalitesini iyice düşürdü. Adam gibi Türk Oyuncusu Kaldıysada Burda Takılanlar Burda Uo İle ilgili 2 satır makale yazanlardır .
Neran'ın sabrına hayranım.Her postunda aynı anlama gelen cümleleri farklı şekillerde sunmuş.

Bu konu Michaell tarafından düzenlendi(2009-02-09 01:27, 15 yıl önce)
napalım michaell başka türlü olmuyor anlatamıyoruz aynı şeyleri 40 dır söylüyoruz hala daha ahbaplar olmaz diyor :S

Üye Ol veya Giriş Yap

Bu forum başlığına mesaj atmak istiyorsanız hemen üye olun veya giriş yapın.