@neran saol yaf bende bunu anlatamıyorum saatlerdir derdime derman oldun valla :D
www.uoshatteredlegacy.com
reklam belki yasak bilmiyorum. yasaksa duseltirim...ama isim vermişler zaten bu başlıtka...ama bu serweerı denemenizi oneriyorm...burda runuo nun oselliklerini gorebilirsiniz....

ordaki sistmeler sphere dada uygulanabilr. çünkü sphere ı dha yaygın biliyo türkiye..
bu arada sphere uo yu bozuyo demedik. sphere da orjinallik adı altında saçma şeyler yapanlara kızıyoruz...( en azından ben :D )
ama run uo yu tatmanızı da oneririm bi =) beenemek zorudnasınız orda oynamak zorudnasınız demiyoruz.. en azından ordaki şeylerii gorup sphere a aktarın benzzer şekidle yada yaratıcılııınızı kulalnının sphereda eklleyin yani.. bana göre amaç yaratıcılık ve hayal gücü...
amaç yaratıcılık ve hayali kuallanana her serwerda oynarım ve rp ye onem veriyosa =) vetüm skilleri kullanılamsına izin veriyosa...
Bunların uygulandıı yerin sphere yada runuo olamsının onemi yok =) amaç dediim gibi serwerda bunların olması... runuo ayda sphere olması deil

Bu konu tortuga tarafından düzenlendi(2009-02-07 01:05, 15 yıl önce)
xwerswoodx öncelikle senden özür dilerim sonradan yazdıklarını görmeden mesaj atmışım.

Başta dediğim gibi scpt bilgim yok ben sadece oynadıım sunuculara göre yorum yaptım. Neyse herkezden özür dilerim..
önemli diil yani aslında amacımız kavga etmek değil ama sonuçta herkes bir yeri savununca ortalık biraz karışabiliyor :D
Eee Şimdi ? Konu Bittimi Yani :D:D:D
bende konuyu başından beri okuyorum takip ediyorum yazmiyim yazmıyim dedim de tutamadım kendimi geçen bi sayfaad run uo düzeyine getirmek için aylar yıllar vs vs harcanıyor gibi bir laf geçmiş hayır öyle birşey olmuyor milletin işi ve gücü olduğu için yavaş yavaş yapıyor hepsini ayrıntı düşünülerek yapılıyor sen bana bir sistem söyle ben sana okuduktan 3 gün sonrasına yapma garantisi vereyim.[Runuoda olan sistemide görüntüyüde içeriğide amacı kapsamasıda hepsi icinde] ama yeterki yapılması gerekeni söyle absit bir deyişle [(scpnin bukadar kolay olması gerekmez) bi istatistik tarzı birşey olsun oyun içinde kil ölme öldürme puan isim göre sıralasın vsvs vs online ofline isimlerin yanında görülsün hatta o isimelr arasından ben alpex diye aradığımda alpexi bulsun tarzında ] söylersin yazılır. Önemli kısım yazma süreci değildir mantığın oluşturulma sürecidir...

He run uoda aklından geçeni c# ile cat diye yaparsın yazarsın, sphere ile BİR ŞEKİLDE yaparsın ama sonucta istediğin sonucu verir. Ben sphereciyim nedeni ise runuoya ısınamamam sphere ile alıştım iyi kötü günlerimiz oldu ve bende yer etti bu yüzden ben sphereyi severim kolaymış zormuş alakası yok [BENCE]
gusel olduktan sora sphere da runuo da oynanır tamam :D kavga çıkar bu konu daha da ilerlerse :D
Hopaa ben nasıl görmemişim bu başlığı yav :)

Neran yeteri kadar cevap vermiş ama ben de birkaç cümle kurayım.

Sphere 57.0 çalışmaları devam ediyor.Kendisi kr yi destekler.Sphere 56b son releasesinde sphere.ini ye kr eklentileri yapıldı.Sphere kr yi destekliyor bunu bi anlayalım öncelikle.

Runuoda yapılabilen herşey şuanda spherede de yapılabilir.Runuonun sphereye karşı çok avantajı yok.Sadece exesinin geliştirilebilir olması ve performansının daha fazla olması.

Ha ayriyetten demeden edemeyeceğim.Türkiyede 9-10 senedir Sphere kullanılıyor.Runuo kitlesi çok az.9 senedir inat ediyorsunuz Runuo runuo diye.Biryerlere de varamadınız.E şimdi topicin ismine bakıyorum "İnadı bırakın sphereciler" yahu kim inadı bıraksın 10 senedir siz kıvranıyorsunuz :selektor

Tartışmayı yeniden başlattım hadi bakayım :asik2
kapattık derkne gene polemik çıakacak :D benim cevap belli gusel olsun fazla detaya ilişme :D gusel olduktan sora tutar zaten de türkiyede sphere alışılmış... :D 2d uo alışılmış.. aos alışılmış. tek gıcık olduum konu aos ve gold kullananlar :D uo versionu acısındna.... sphere runuo diye bi ayrıma gerek . serwerda onemli olan bunları ne kada kullanabildiinzidir... programın yapabilicei sınırlar deildir =)
tek fark yapılabilenlerin sınırı =)
bu arada kr ye uyumlu ya acaba stygian abbys eklentisi geldiinde onu da çalıtşrırı mı 57b ? :D heheh millet aos ta ben ne diyomm :D
nese konu kapansın ... onemli olan kullandıın emulator deil.. onunla yapabildiklerindir... =)
Runuo çok kaliteli , sphere artık oynamıyorum çünkü genelde sphereyle açılan sunucular uçuyo. Robe of warlock itemini gördüğüm her serverdan koşarak uzaklaşma isteği doğuyo içimde. Runuodayken role playı çok özlüyorum çünkü runuo daha çok pvmye odaklı. Spherede tek oynama sebebim RP olur. RunUO bitmiyor , sabit bişey yok bütün silahların +15 ini toplasan oyun sıkıcılaşır spherede ama runuoda sürekli yeni skill komboları , item komboları türetiliyo. PvP deseniz spheredeki aşırı kolay pvpye hiç benzemiyo.
Neran : Ortaligi biraz toparlayalim bakalim...

Öncelikle RunUO konusundaki bilgisizlik elestirilmis gibi sanki, oysa ayni kisi Sphere konusunda bilgisiz. Ayni soruyu sorayim: "Kac tarihindesin sen?" :)

Daha önce de denildigi gibi, RunUO'da olan bircok eklentiyi aktiflestirmek Sphere'de de mümkün. Haritalar icin de ayni durum söz konusu. KR destegi de... Bu nedenle Sphere'in gayet RunUOya kafa tutabilecek bir durumda oldugunu söyleyebiliriz. Neden Sphere?

- Sphere'in RunUOdan daha iyi oldugu zamanlar da vardi. Dolayisiyla eskiler Sphere ile basladi bu ise, alistiklari sekilde devam ediyorlar.
- Türkiye'de gercekten de RunUO'ya bakis iyi degil, RunUO diyerek iyi bir reklam elde edilemez. Oyuncu kitlesi büyük bir bölümü bastan soguyor.
- Daha önce de denildigi gibi RunUO yenilikci bir sunucu tabani saglamaktadir, Sphere ise eski tabani sunar ve bu eski tabani eklentileri aktiflestirerek RunUO'nun seviyesine getirmek mümkündür. Simdi daha AoS'dan ML'ye olan gecisi bu kadar gec ve isteksiz yapan Türk UO kitlesi varken, RunUO alip da bütün kodlarini modifiye etmek mi daha mantikli, Sphere alip da eski taban üzerine sunucu kurmak mi?
- Sphere Linux üzerinde de sorunsuz calismaktadir, RunUO ise Windows sunuculari sart kosmakta. Windows sunuculari, lisanslar nedeniyle daha pahalidir. Eger bir sunucu acarken tamamen yasal bir sekilde prosedüre uyuyorsaniz...

Neden RunUO?

- RunUO acik kaynak kodludur, dolayisiyla sunucunun cekirdegini (core) degistirmek mümkün. Bu da istendigi gibi modifiye edilebilecegi anlamina gelir, tamamen sifirdan bir yapay zeka yazilabilir, bütün oyun dinamikleri degistirilebilir, vs. Sahit oldugum en basarili modifikasyonlardan bir tanesi, cesitli harita editleme programlarinin RunUO ile etkilesimi sonucunda haritanin dogrudan güncellenmesi (freeze ve unfreeze'den bahsetmiyorum)
- C# süphesiz Sphere Scripting'den daha güclü bir arac. Sphere ile karsilastirildiginda, her türlü sistemi C# ile yazmak daha kolay olacaktir, ayni zamanda performans olarak sunucuya daha az yüklenecektir. Ancak güc kontrol etmek zordur, güc demek sorumluluk demek, güvenlik aciklari ve bulunmasi ve düzeltilmesi zor hatalara neden olabilecegini de göz önünde bulundurmak gerekir.

Hem Sphere, hem RunUO ile tecrübelerime dayanarak; gercekten cok büyük degisiklikler ve yepyeni zor ve karisik sistemlere sahip bir sunucu planlamiyorsaniz, RunUO'ya gerek yoktur, cünkü daha azi icin Sphere de hayli hayli yeterlidir. Eger bir önceki cümledeki gibi bir sunucu kodlayacaksaniz, C# diline cok iyi hakim olmalisiniz ki, Türkiye'de UO sektöründe böyle insanlar pek oldugunu sanmiyorum. En azindan ben daha dise dokunur ve RunUO'nun avantajlarini öne cikaran bir Türk projesi ile karsilasmadim. Bu noktada RunUO'yu gene de bu avantajlari ile savunup öne cikaran ve kendini az da olsa yücelten Türk RunUO'cularin durup bir düsünmesi gerekiyor belki de? RunUO'yu Sphere gibi kullanmak da bir marifet degil hani, Ferrari alip LPG taktirmak gibi bir durum söz konusu oluyor...

Java, C#, C++ ve Delphi gibi programlama dillerini bilerek ve uzun yillardir Ultima Online ile olan tecrübelerime dayanarak yazdim bu yaziyi, umarim dikkatlice okunmustur ve tartismanin ilerleyen asamalarinda ayni seyleri bin defa tekrarlamaya gerek duymayiz.

Neran,

ilk olarak 2009 dayım =) şu an sphere in runuo ya kafa tutması söz konusu bile olamaz, runuo kat kat üstündür.
Birçok sphereci server yok, oyniyan yok, şu yok, bu yok diyor.

UO Gamers: Hybird PreUO/RunUO kaynak kodlu serverda ortalama 1100 online olduğunu ve 3240 a kadar çıktığını biliyormuydunuz?
(sorum sana değil neran)

sadece sphere in tarihi kapandı. bunun yanında ben şunuda söylüyorum;
kirin, champ sistemi yok efendim işte özellikli itemlar yeni staticler vs. her serverda yenilikler çıkıyor. bunlar nerden alınıyor? runuodan.
Kulağınızı niye soldan gösteriyosunuz?

RunUO yu tek bir "false" değişkeniyle sphere özelliklerine taşiyabiliceğimizi kaç kişi biliyor?

bu konu bilgi vermek ve sorunları düzeltmek amaçlı açıldı, sert eleştiriler için değil.
ben runuo oynadığımda hiç hoşuma gitmiyor sanki uo değilde 3d başka bir oyun oynuyormuş gibi hissediyorum, sphere yaptıklarınızı orada çok daha rahat yaparsınız ama sphere zorda olsa farklı yollardan uğraşarakda yapsanız çok fazla ayrıntı çıkar, bence runuo kötü değil eğlenceli ama pvp mantığı akla mantığa uymuyor bence denge yok diye buna derler ben gateway runuo oynadım normal hiç görmedim hatam varsa affola. Bence ikisininde zevki başka ama ben nedense sphere daha az grafikli daha hoş geliyor buda benden kaynaklanıyor. Mesala Age Of III varken II 'yi beğenmem gibi bişi ama ne kadar gelişirse gelişsin Runuo ginede sphere oynamak istiyeceklerdir uo bırakmıyanlar :) . Ama sıf milletin deli gibi server açamaması herşeyi yapamaması için run uo desteklerdim en azından ilk aylar çok server olmaz herkezi bi alana toplarlar.
Xantier : Runuo çok kaliteli , sphere artık oynamıyorum çünkü genelde sphereyle açılan sunucular uçuyo. Robe of warlock itemini gördüğüm her serverdan koşarak uzaklaşma isteği doğuyo içimde. Runuodayken role playı çok özlüyorum çünkü runuo daha çok pvmye odaklı. Spherede tek oynama sebebim RP olur. RunUO bitmiyor , sabit bişey yok bütün silahların +15 ini toplasan oyun sıkıcılaşır spherede ama runuoda sürekli yeni skill komboları , item komboları türetiliyo. PvP deseniz spheredeki aşırı kolay pvpye hiç benzemiyo.

Bende Bunun İçin Run Uo Oynamak İstiyorum :p
Legendary doğru söze ne denir; 3D si hoş değildi gerçekten zaten artık kullanan yok denecek kadar az. Ama runuo sphere gibi yapılabiliceğini anlatmaya çalışıyorum, bunun artısı nedir? kulağınızı elinizin olduğu taraftan göstericeksiniz; yazılım da çok daha kolaylıklar. Sphere e uyarlama yapılacağına direk runuo ya geçilebilir.
Lord Nyctinus :
RunUO yu tek bir "false" değişkeniyle sphere özelliklerine taşiyabiliceğimizi kaç kişi biliyor?

bu konu bilgi vermek ve sorunları düzeltmek amaçlı açıldı, sert eleştiriler için değil.
false sabit değil mi ya :D

neyse öylesine yazmıştım.

RunUO yu ezmeye çalışan çok var , şuna demiyonuz ki ben spherede çok kolay script yazıyom ve yazın server açabiliyom hem scriptleri çalıp editlemeside kolay oluyo diye.

Üye Ol veya Giriş Yap

Bu forum başlığına mesaj atmak istiyorsanız hemen üye olun veya giriş yapın.