Evet büyümüş :D
iksantiyerVeyaSantiyer : algoritma dediğin zaten mantıktır, pseudocode'u vardır dünyadaki her dile portlanır. ama sphere script ne syntax olarak ne aile olarak hiçbir dile benzemiyor bile

Sphere Dili, C++ dilinin sphereye uyarlanmış şeklidir.
Printf'i sysmessage gibi düşünebiliriz en basitinden.
Zaten biraz sphere ve C bilgisi olan herkes ARGV mantığının C den sphereye girdiğini görebilirdi.

Neyse bir şeyleri bilir gibi atılıp kapılmakla olmaz bu iş, elbet C kadar gelişmiş yada tamamen aynısı olamaz fakat kullanım ve mantık açısından ki arkdaşın mantık derken "Bileşken ve sorgu kullanımlarını" bahsetmiş, C'den alınıp sphereye uyarlandığını söyleyebiliriz.

Syntax demişsin, ben onada cevap vereyim, syntax bir kod dizilimi içindeki uyulan kurallar dizisi olarak adlandırılabilir.
Nasıl C'de bir for döngüsünde %değişken++ ya ihtiyacın varsa spheredede aynı değişkene ihtiyacın vardır. Fakat Sphere bize bu değişkeni kendi sağladığı için bizim bunu yazmamıza gerek kalmıyor.
Fakat genel olarak sphere ve C dillerini biraz incelediğimiz zaman Sphere'nin çoğu noktada C ile aynı syntax dizilimini taşıdığını görebiliriz.

Üstte verdiğim örnekte sysmessage'den bahsetmiştim.
Bunun en basit örneği.
src.sysmessage asafgdsg yazmamız ile, printf ("asafadgdfs"); yazmamız aynı syntax içerisindedir.

Ultimanın bitme konusuna değinmek istiyorum son olarak, benim düşüncem UO 2000li yılların ortalarından beri aşırı derecede kan kaybetmiş durumda, ya takviye yapmak yada artık bitirmek gerekiyor, sanıyorm ki damarındaki son damla kanı kullanıyor artık.

Bunun asıl nedenide, grafik. 3D ile uyum sağlayamaması endişelendirici fakat oyun mantığı olarak dünyanın en güzel oyunu ultima online.
dünyanın en guzel oyunu olmasa da dunyanın en güzel oyunlarından biri !
xwerswoodx :
iksantiyerVeyaSantiyer : algoritma dediğin zaten mantıktır, pseudocode'u vardır dünyadaki her dile portlanır. ama sphere script ne syntax olarak ne aile olarak hiçbir dile benzemiyor bile

Sphere Dili, C++ dilinin sphereye uyarlanmış şeklidir.
Printf'i sysmessage gibi düşünebiliriz en basitinden.
Zaten biraz sphere ve C bilgisi olan herkes ARGV mantığının C den sphereye girdiğini görebilirdi.

Neyse bir şeyleri bilir gibi atılıp kapılmakla olmaz bu iş, elbet C kadar gelişmiş yada tamamen aynısı olamaz fakat kullanım ve mantık açısından ki arkdaşın mantık derken "Bileşken ve sorgu kullanımlarını" bahsetmiş, C'den alınıp sphereye uyarlandığını söyleyebiliriz.

Syntax demişsin, ben onada cevap vereyim, syntax bir kod dizilimi içindeki uyulan kurallar dizisi olarak adlandırılabilir.
Nasıl C'de bir for döngüsünde %değişken++ ya ihtiyacın varsa spheredede aynı değişkene ihtiyacın vardır. Fakat Sphere bize bu değişkeni kendi sağladığı için bizim bunu yazmamıza gerek kalmıyor.
Fakat genel olarak sphere ve C dillerini biraz incelediğimiz zaman Sphere'nin çoğu noktada C ile aynı syntax dizilimini taşıdığını görebiliriz.

fonksiyonel olmayan programlama dillerin büyük çoğunluğu c gibidir zaten ancak sphere bunların en alakasız olanıdır. bir kere event driven sistemi vardır yani triggerlar var. ayrıca printf c++ değil ansi c'dir. ARGV "mantığı" ? başka nasıl argüman atanacaktı ? bu mu dili c'ye benzetiyor ? nerde pointerlar, structlar o zaman ? nerde memory management ? değişkenlere erişmek için bile <değişken> yazman gerekiyor, bu mu benzer syntax ? nerede veri tipleri ? dallanma ve koşulların hepsi fonksiyonel programlama hariç tamamen aynıdır her dilde, gel gör ki sphere'da "switch" bildiğimiz gibi değil. c'yi hangi akla mantığa uyarak sphere ile kıyaslayabildiniz ki ? sphere scripting c++'tan, c'den uyarlanmadı, tamamen oyunu modifiye edebilme ihtiyacı doğrultusunda uyduruldu. array bile olmayan bir dili c ile kıyasladınız resmen ya ahah. c'nin yalnızca keywordlerini bilip gelip burada ahkam kesmek ? check your privilege
1. si ben yukarda C yi biliyorum diye bir şey demedim.

2. sine gelirsek, sen olaylara hala başka yönden bakıyorsun. Yani "Eşeğe altın semerde bağlasan eşek yine eşek" sözü tam senin için yazılmış.

Kimse sana tamamen Cnin sphere ile aynı olduğunu söylemedi. Kullanım yöntemi ve mantığı aynıdır dendi. (Benzerlik düşünce yapısında yani: bir printf yazarken amacın neyse sysmessage dede amacın odur dedim orada. For döngüsünü okurken spheredede, c dede aynı şekilde okursun, syntax benzerliği budur. Aynı syntax kullanılsaydı zaten C denirdi kodlamaya Sphere scripting değil.)
Ama tabi mantığı algoritma sanan birine ne desen boş olduğunu anladım ben.

Neden "Çok okuyan değil, çok gezen bilir" dendiğini anladığım şuanda.

Basit bir örnek sphere scripting bilen biri gidip C okuduğu zaman aa tamam bu bu manaya geliyor diyebilir. Ki 2 gündür bahsedilen konu bu. Hani C bilmekte çok büyük bir şey değildir yani onuda söyleyim :D Biliyorum diye hava atılıyorda ben üniye gitmeden de öğrenebilirim (: Ama yok yani ille birileriyle yarışayım diyorsanız C dilini hiç üni gitmeden bilen arkadaşlarım var yani yarıştırırız :))

Bu konu xwerswoodx tarafından düzenlendi(2013-06-22 16:39, 10 yıl önce)
for 1 10
for (int i=0; i < 10; i++)

switch(xx)
{
case 0: xx; break;
}

doswitch
begin
end
begin
end
enddo

sphere scriptingden yola çıkarak c öğrenilir mi arkadaş ne saçma sapan öneriler bunlar ?

ayrıca algoritma, mantığın bir konusudur, hala mantık olmadığını iddia etmeye niye kasıyorsun ki ? keyword bilgisiyle gelip dil kıyaslıyosunuz iyi anasını satayım sphere scriptte de templateler falan yazalım, STL falan da vardır
Yahu kim sana sphereden C öğrenilir dedi :D C öğrenmesi zor bil dil değil dedim. Şimdi artık 12-13 yaşındaki bebeler bile C biliyor bir özelliği yok dedim.

Ayrıca benim yazdığım şeyin aynısını yine dönüp yazdın 5 kere daha mı tekrarlamam gerekiyor kodlanması değil anlamı aynı diye?

Algoritma, mantık değildir.

Mantık bir projenin gideceği yolun fikir bölümüdür.
Algoritma ise o yol üzerinde izlenen adımlardır.

Bir projeyi düşünürsün, böyle yapılır dersin, sonra algoritmalar ile yaparsın. Algoritma ile mantık aynı değildir.

Kısaltmak gerekirse, bir kodlamadaki her döngü algoritmadır, algoritmaların toplu hali ise mantık.

Proton ve nötronları algoritma olarak düşünürsek, mantık atom çekirdeğidir. (O zaman senin mantığına göre, çekirdek=proton=nötron)
algoritma mantıktır, discrete mathematics kitabı alıp okumanı öneririm
Ben anlatamıcam, ya türkçem yetmiyor yada aynı yerde sayıyoruz;

Mantık, doğru düşünmenin kurallarını inceleyen felsefi bir disiplindir. Bu açıdan mantık, bilginin doğruluğunu değil, bilginin doğruluğunu ifade eden düşünce ve kavramların kendi içsel bütünlüğünün doğruluğunu inceler. Böylece mantıksal olarak doğru olan bilgi ve bilim anlamında yanlış olabilir.

Algoritma, matematikte ve bilgisayar biliminde bir işi yapmak için tanımlanan, bir başlangıç durumundan başladığında, açıkça belirlenmiş bir son durumunda sonlanan, sonlu işlemler kümesidir. Yani belli bir problemi çözmek veya belirli bir amaca ulaşmak için çizilen yola algoritma denir.

@GdefenderAkiyor
Eyvallah :D
11 Ay geçti bırakılı ultimayı , bırakırkende aynı bıraktıktan sonrada aynı muhabbetler değişen fazla bir şey yok herlade : )

Lynx Heave'n
ultima çok iyi oyundu fakat bitti.. Bu saatten sonra da ultima sadece vakit geçirilebilecek "uğruna öss çalışmak yerine oyun oynanacak" bir oyun değil. Çünkü değişemedi ve insanlar daha çok haberleşebildiği için hemen vakit harcamadan oyunun en iyisi olmak ister hale geldi. Ben ilk başladığımda uo stratics'den çıkmıyordum ve başka türkçe siteler arıyorduk acaba hangi skill ne işe yarar nasıl yapabiliriz diye. Easy uo çıktıktan ve serverlarda legal hale geldikten sonra zevki kalamaz zaten.

Özetle:2 client açmanın, easy uo'nun tesbitinde sorgusuz sualsiz ban olan, PH olmayan, başıboş macroya bırakıldığı tesbiti halinde uyarı alan, jaile gönderilen serverlar artık geride kaldı. Şuan bir server varsa ve bu serverda oynayan kişilere böyle kısıtlamalar getirdiğinizde size "15 kişiye serverı bıraktırırım" diye tehditle karşılaşabiliyorsanız bu oyun bitmiştir.

Ayrıca Tymaron arkadaşımıza belirtmek isterim ki ultima ile dota aynı zamanın oyunları değil ;)
Tm gençler relax. C fln beni bozar işim gücüm var eskiden hobiydi yapıyoduk şimdi geçti bizden sphereyi de unutmuş olabilirim en son 2 sene önce script yazdım :)
windows 8 i sphere scriptle yazmışlar diyolar
Brownie : windows 8 i sphere scriptle yazmışlar diyolar

İmzana baktım da yazmadığın bi o kalmış ha gayret.

Üye Ol veya Giriş Yap

Bu forum başlığına mesaj atmak istiyorsanız hemen üye olun veya giriş yapın.